Березовський Максим Созонтович
Березовський Максим Созонтович (16 жовтня 1745 – 24 березня 1777) – композитор, диригент, оперний співак, музикант-інструменталіст (віолончеліст / контрабасист), академік Болонської філармонічної академії. Автор духовних концертів та опери «Демофонт» а також першої української симфонії. Класик європейської музики. Вперше в історії української музики поєднав у своїй творчості досвід західноєвропейської музичної культури з давніми традиціями українського хорового співу.
Життєпис
Народився у м. Глухові на Чернігівщині (нині Сумська область) у козацькій родині.
З раннього дитинства проявив неабиякий хист до музики. Тому початкову музичну освіту Максим Березовський здобув у відомій співочій школі, яка була заснована у Глухові за ініціативи Гетьмана Данила Апостола. Учні за 2 роки навчання вивчали нотну грамоту, різні види хорового співу, гру на бандурі та на цимбалах.
Освіту отримав у Києво-Могилянській академії. Писав твори для студентського хору. Хлопця помітив гетьман Кирило Розумовський і запросив 14-літнього Максима до Петербургу. Його зарахували до капели князя Петра Федоровича (майбутнього імператора Петра ІІІ).
У 1758 році завдяки чудовим вокальним здібностям, Максим Березовський стає співаком придворної співочої капели. Там він вчиться композиції у придворного капельмейстера Франческо Цопписа, досконально вивчаючи секрети майстерності італійської композиторської школи. У цей же період юний п’ятнадцятирічний композитор пише цілий ряд хорових концертів, які завойовують широке визнання у публіки. Деякі його твори того періоду, що збереглися до нашого часу, вражають сучасних слухачів своєю дивовижною красою та досконалістю.
У 1759-1760 роках виступав як співак-соліст в Італійській оперній трупі в Оранієнбаумі та Петербурзі. Він був єдиним виконавцем оперних партій не італійцем за походженням.
«Серед українських композиторів виділяється …Максим Березовський, – писав у спогадах історик мистецтва, член Санкт-Петербурзької Академії наук Якоб фон Штелін, – надзвичайно обдарований, має смак і мистецтво створювати витончені композиції церковних творів. Вдало поєднує пристрасну італійську мелодію з ніжною грецькою».
У середині 60-х ХVІІІ ст. Березовський став визнаним композитором при імператорському дворі. Написав один із найвизначніших творів – хоровий концерт на псалом Давида «Не покидай мене у пору старості».
Навесні 1769 року Максим Березовський відряджений для навчання у Болонську Філармонійну Академію – найбільш престижний музичний заклад XVIII ст., де навчалася кращі музиканти Європи того часу. Разом із ним на курсі вчився відомий чеський композитор Йозеф Мислівечек, а курсом раніше сам Вольфганг Амадей Моцарт. Вчителем Максима Березовського став знаменитий Падре Джованні Баттіста Мартіні - монах, композитор, музикознавець, найкращий музичний педагог в Європі, який виховав цілу плеяду відомих музикантів того часу.
Мартіні вважав Березовського одним із найталановитіших та улюблених учнів.
«Пан Максим володіє всіма даними для вивчення мистецтва контрапункту і обіцяє стати видатним творцем музики», – написав падре Мартіні у листі до директора російських імператорських театрів Івана Єлагіна.
Навчання в Академії тривало 3 роки і 15 травня 1771 року Максим Березовський з успіхом представив свою екзаменаційну роботу з композиції, підписану Massimo Beresovski. Цей рукопис – є єдиним твором, написаним рукою самого композитора, який дійшов до наших часів та зберігається в архівах Академії. Після вдалих іспитів Максим Березовський одержав почесне звання Академіка музики – найбільш престижний музичний титул, який досить рідко присуджували у ті часи іноземним музикантам. Його ім’я викарбуване золотими літерами на мармуровій дошці на стіні Болонської музичної академії другим після Моцарта.
1773 року під час карнавалу в Ліворно відбувається прем’єра опери М. Березовського «Демофонт» - єдиної закінченої опери, що належить композитору. Опера мала надзвичайний успіх. На жаль, партитура твору не збереглася, а до нашого часу дійшли лише 4 фрагменти, які свідчать про феноменальне композиторське обдарування автора.
Окрилений своїми світовими успіхами, на початку 1774 року разом з ескадрою російських кораблів Максим Березовський повернувся у Петербург. Йому обіцяли місце директора Кременчуцької музичної академії, але цьому проєктові не судилося здійснитись.
На композитора чекали самі розчарування. Академік Музики, якому його професори передвіщали світову славу, а творами захоплювалися тисячі європейських слухачів, виявився просто непотрібним при дворі імператриці Катерини ІІ. На відміну від своїх попередників, німкеня не була палкою прихильницею музики, тож, Березовському запропонували лише місце у співочій капелі без будь-якої посади та перспектив на майбутнє. Заробляв переписуванням нот, жив у борг.
Змучений бідністю та глибоко розчарований композитор впадає у глибоку депресію, яка супроводжується ще і тяжкою недугою. Композитор помер від лихоманки на початку квітня 1777 року. Існує ще версія про самогубство композитора, проте вона не є документально підтвердженою. На момент смерті йому був лише 31 рік.
«Композитор Максим Березовський помер сього місяця 24-го дня; заслужене ним жалування слід було б по сей день і видати», – йдеться у доповідній записці Івана Єлагіна від 25 травня 1777 року. – «Та як по смерті його нічого не зосталося й поховати тіло нічим».
Не менш драматична доля творчої спадщини композитора: більшість творів, які звучали протягом усього XIX століття, довгий час залишалися в рукописах і зберігалися у Придворній капелі. На початку нашого століття вони були безповоротно втрачені.
1995 року уперше на державному рівні відзначено 250 ювілей та встановлено бронзовий пам’ятник композитору в м. Глухові [скульптор І. Коломієць).
Творчість
У 1760-х роках Березовський, який служив придворним камер-музикантом, створив ряд хорових церковних концертів – «Приидите и видите», «Вси языцы», «Тебе бога хвалим», «Господь воцарися», «Хвалите господа с небес». Його композиторська майстерність отримала безліч схвальних відгуків сучасників – хвалили за хороший смак та мелодійність творів. Хоровий концерт класичного типу М. Березовського об’єднав традиції вітчизняного церковного співу “а капела” (без інструментального супроводу) зі співом італійських хорових щкіл.
Кращі свої твори Максим Березовський написав у Італії. До цього періоду належать інструментальні твори композитора, 2 його опери та симфонія.
З інструментальних творів Березовського відома одна Соната для скрипки і чембало до мажор. Загублена партитура опери “Демофонт”, поставленої в Італії - до наших днів дійшли тільки 4 арії з неї. Перу Березовського також належить незавершена опера “Іфігенія”. Серед численних духовних творів збереглися лише Літургія та кілька духовних концертів.
Духовні музичні твори Березовського охоплюють Літургію, причасні вірші, хвалебну пісню і ряд концертів, із яких збереглася лише невелика частина. Окрім церковнослов’янських текстів, Березовський використовував також тексти англійською та німецькою мовами.
Кульмінацією його творчості стала Літургія Св. Іоана Златоустого, де композитор виступив новатором музичної форми, розділивши хоровий цикл на 7 частин. Цей твір є одним із найбільш популярних творів кінця XVIII-XIX ст.
Серед найбільш відомих творів останнього періоду – є неперевершений хоровий концерт «Не отвержи мене во время старості», який надовго випередив свій час. Це чи не єдиний твір композитора, який видався декілька разів впродовж ХІХ ст. та залишається надзвичайно популярним і сьогодні.
Максим Березовський став першим представником новаторського раннього класичного стилю в українській музиці, одним із засновників хорального напрямку, автором перших зразків камерно-інструментального та оперного жанрів у вітчизняній музиці. Кілька циклів його духовних творів для хору виконуються без інструментального супроводу – «а капела».
Вплив мелодики, поліфонічної техніки, гармонії та образного ладу концерту простежується у творчості молодших сучасників Березовського – Д.Бортнянського, А.Веделя.
У наші дні творча спадщина українського композитора входить до репертуарів багатьох європейських хорових колективів. Поряд з Д.Бортнянським та А.Веделем М.Березовський – один з найталановитіших українських композиторів XVII ст., залишив нащадкам унікальні зразки духовної музики, що відносяться до «золотого віку» української музики.
Бібліографія
Березовський М. Симфонія [Ноти] / М. Березовський. [б. м.] : [б. в.], 2016. 13 с.
Березовський М. С. Хорові духовні твори : до 250-річчя від дня народження М. Березовського / М. С. Березовський. Київ : Центр муз. інформ. Спілки композиторів України, 1995. 115 с.
Березовський М. С. Арії з опери «Демрофонт» ; партитура, клавір ; вірші П. Метастазіо / М. С. Березовський ; за заг. ред.: В. Белякова, М. Юрченка. Київ : Музична Україна, 1988. 88 с.
Березовський М. С. Симфонія in C № 1 / М. С. Березовський // Березовський М. С. Три симфонії ; ред. К. Карабиця ; вст. ст. Л. Івченко. Київ : Музична Україна, 2021. С. 29-51.
Березовський М. С. Симфонія in C № 3 / М. С. Березовський // Березовський М. С. Три симфонії ; ред. К. Карабиця ; вст. ст. Л. Івченко. Київ : Музична Україна, 2021. С. 76-104.
Березовський М. С. Симфонія in G № 2 / М. С. Березовський // Березовський М. С. Три симфонії ; ред. К. Карабиця ; вст. ст. Л. Івченко. Київ : Музична Україна, 2021. С. 52-75.
Березовський М. С. Соната для скрипки і чембало / М. С. Березовський ; публ., роз шифровка та ред. М. Степаненка. Київ : Музична Україна, 1983. 51 с.
Березовський М. С. Три симфонії / М. С. Березовський ; ред. К. Карабиця ; вст. ст. Л. Івченко. Київ : Музична Україна, 2021. 104 с.
Божественна Літургія українських композиторів та церковні пісні / зібрав, упорядкував та зредагував на мішаний хор Мирон Максимів. 2-ге скорочене вид. Торонто : Musicus Bort-nianskii, 2019.
Божественна Літургія. Антологія літургічних співів / зібрав, упорядкував та зредагував на мішаний хор Мирон Максимів. Торонто : Musicus Bortnianskii, 2017.
Божественна Літургія. Літургічні пісні / зібрав, упорядкував та зредагував на мішаний хор Мирон Максимів. 2-ге скорочене вид. Торонто : Musicus Bortnianskii, 2020.
Збірник літургійних співів присвячений тисячоліттю Української Православної церкви / [зредагував і впорядкував Василь Завітневич]. Бавнд Брук ; Нью-Джерзі : Видання УПЦ в США, 1979.
Збірник церковних пісень та колядок / зібрав, упорядкував та зредагував на мішаний хор Миром Максимів. 2-ге вид. виправлене і доповнене. Торонто : Musicus Bortnianskii, 2011.
Співи на Літургії: Партитура / [ред. і упор. В. Завітневич] / Науково-Богословський ін-т УПЦ в США, Музичний відділ. Нью-Йорк, 1963.
Твори М. Березовського. Колекція нотних рукописів та видань. Архів І. Соневицького. Український Католицький університет, Інститут церковної музики (Львів). URL: https://icm.ucu.edu.ua/arhivy/sonevytskogo/.
Література
Алексеев М. М. Березовский / М. Алексеев // Сб. «Посев», Одеса. 1921.
Ахметшина З. «Селевк» Ф. Арайи : опера и её рукописи в библиотеке Петербургской консерватории / З. Ахметишина // OPERA MUSICOLOGICA, 2014. 3 (21). С. 38-62.
Березовський Максим Созонович (1745-1777, академік, композитор, диригент, співак, член Болонського філармонічного товариства) // Освіта Сумщини в іменах: педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка. Суми : Університетська книга, 2012. С. 14-16.
Бєлашов В. І. Столиця Гетьманщини Глухів – культурний центр України XVIII ст. // В. І. Бєлашов // Витоки творчості Максима Березовського: матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 4-13.
Близнюк, А. М. Краса Сумщини в слові, музиці, живописі / А. М. Близнюк, М. П. Гурець. Суми : [ТОВ «Видавничо-поліграфічне підприємство» «Фабрика друку»], 2014. 146 с. : іл.
Болховитинов Е. Березовский / Е. Болховитов // Друг просвещения. 1805. Июнь. С. 224-225.
Бондаренко С. Золоті імена Сумщини : сотні відомих людей, які прославили нашу область / С. Бондаренко, Н. Меднікова // Панорама. 2012. № 3, 11-18 января. С. А 8-А 9.
Боровик М. Талант високий – доля трагічна М. Боровик //Культура і життя, 1977, 7 квіт.
Вечерський В. Максим Березовський і гетьманський Глухів : до 250-річного ювілею славетного композитора / В. Вечерський, В. Бєлашов ; Міністерство культури і мистецтв України ; Глухівська міська Рада народних депутатів. Київ ; Глухів : Українознавство, 1995. 32 с. : іл. (Бібліотека журналу «Пам’ятки України» ; кн. 24).
Витвицький В. Максим Березовський. Життя і творчість / В. Витвицька ; [редкол.: В. Гаюк, Я. Якубяк, Ю. Ясиновський ; наук. ред. Л. Кияновська]. Львів : Логос, 1995. 111 с.
Витвицький В. Максим Березовський : життя і творчість / В. Витвицький. Джерзі Ситі : Видавництво М. П. Коць, 1974. 95 с. : нот.
Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. 48 с.
Галюк М. Терновий вінок генія / М. Галюк // Укр. муз. газ. 2001. № 1-2. С. 8.
Геній духовної музики : 270 років з дня народження Максима Березовського : [народився на Сумщині у місті Глухові] // Урядовий кур'єр. 2015. № 198, 24 жовтня. С. 8.
Гулей Л. Український Моцарт : виховний захід для учнів старших класів : [український композитор, уродженець Сумщини Максим Березовський (1745-1777)] / Л. Гулей // Мистецтво в школі. 2012. № 7. С. 6-13.
Гурець М. П. Доля українського Моцарта // М. П. Гурець // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів.[б. в.], 1995. С. 41-43.
Гусарчук Т. Шкода, що доля була такою жорстокою… / Т. Гусарчук // Культура і життя, 1995, 1 лист.
До 250-річчя від дня народження М. Березовського // Музика. 1996. № 1. С. 2-9. : фотоіл.
Заїка О. Я. Стан культури в Україні XVIII ст. та творчість Максима Березовського / О. Я. Заїка, В. В. Заїка // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 45-47.
Заїка В. В. Глухів – Батьківщина Максима Березовського / В. В. Заїка // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 22-27.
Золозова Т. Знахідка – скрипкова соната / Т. Золотова // Музика. 1982. № 3.
Іванов В. Велич творця / В. Іванов // Укр. культура, 1995. № 9-10.
Івченко Л. В. Справа № 907 / Л. В. Івченко // Музика. 2001. № 4-5. С. 28-30 ; № 6. С. 25-26.
Івченко Л. В. Таємниця симфонії синьйора Березейоло / Л. В. Івченко // Музика. 1996. № 1. С. 6-8.
Ільїн О. Л. Андрій Рачинський – вчитель Максима Березовського / О. Л. Ільїн // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 30-33.
Ільїн О. Л. Трагічна доля українських співаків Придворної співацької капели / О. Л. Ільїн // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 37-38.
Каплієнко-Ілюк Ю. Риторична символіка в хоровій творчості М. Березовського] / Ю. Каплієнко-Ілюк // Глухів музичний: земля Березовського і Бортнянського : збірник наукових статей за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції, 25–26 лютого 2016 року / Глухівський національний пед. ун-т ім. О. Довженка, Наукове т-во студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених Глухівського НПУ ім. О. Довженка ; [редкол.: І. Г. Довжинець, Г. П. Голяка, О. С. Благосмилов та ін.]. Глухів : ПВП «Видавничий будинок “Еллада”», 2017. С. 4-7.
Карась Г. В. Максим Березовський в музичній культурі української діаспори / Г. В. Карась // Українська музика : науковий журнал / Львівська національна музична академія імені М. В. Лисенка ; [гол. ред. Л. О. Кияновська ; редкол.: І. Я. Зінків, О. Т. Катрич, Г. Кронес та ін.]. Львів : Львівська національна музична академія імені М. В. Лисенка, 2023. № 1 (44). С. 16-28. Режим доступу: http://journals.lnma.lviv.ua/index.php/ukrmuzyka/article/view/693/662.
Келдыш Ю. Итальянская опера М. Березовского / Ю. Келдыш // Очерки и исследования по истории русской музыки. Москва, 1978. С. 113-129.
Кияновська Л. Максим Березовський. Життя і творчість / Л. Кияновська ; передмова В. Витвицький / [редкол.: В. Гаюк, Я. Якубяк, Ю. Ясиновський ; наук. ред. Л. Кияновська]. Львів : Логос, 1995.
Кияновська Л. Максим Березовський / Л. Кияновська // Розповіді про композиторів. Київ. 1994. Вип. 1. С. 57-70.
Колєснікова Л. В. Музична спадщина М. Березовського в сучасному духовному житті / Л. В. Колєснікова // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 43-45.
Кондратенко І. Духовна спадщина Д. Бортнянського та М. Березовського в богослужбовій практиці Київського митрополичого хору / І. Кондратенко // Глухів музичний: земля Березовського і Бортнянського : збірник наукових статей за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції, 25–26 лютого 2016 року / Глухівський національний пед. ун-т ім. О. Довженка, Наукове т-во студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених Глухівського НПУ ім. О. Довженка ; [редкол.: І. Г. Довжинець, Г. П. Голяка, О. С. Благосмилов та ін.]. Глухів : ПВП «Видавничий будинок “Еллада”», 2017. С. 7-10.
Королюк Н. Максим Созонтович Березовський / Н. Королюк // Маленькі історії про українських композиторів 18–20 ст. Київ : Журнал «Радуга», 1998. Ч. 1. С. 9-26.
Кукольник Н. Максим Созонтович Березовский / Н. Кукольник // Сказка за сказкой. Санкт-Петербург : Тип. К. Крайя, 1844. Т. 4. С. 281-396.
Кухаренко Р. Максим Березовський – «український Моцарт» / Р. Кухаренко // Міграція. 2019. № 10, жовтень. С. 15.
Лебединська Т. Світочі / Т. Лебединська // Українська культура. 1993. № 1.
Лиховид О. Життя коротке – життя вічне / О. Лиховид // Музика. Київ. 1977. № 2.
Макарова В. А. I слово в пісні відгукнеться... / В. А. Макарова, Л. А. Макарова. Суми : Собор, 2003. 287 с.
Максиму Березовському присвячується : колективна монографія / [ред.-упоряд. О. А. Шуміліна]. Львів : БОНА, 2023. 228 с. Режим доступу: https://lnma.edu.ua/wp-content/uploads/2019/01/Berez_edit.pdf.
Маценко П. Дмитро Степанович Бортнянський і Максим Созонтович Березовський / П. Маценко. Вінніпег : Культура й Освіта, 1951. 32 с.
Мировський О. «Я бачив лише одного такого...» : [про Максима Созонтовича Березовського (1745-1777) – видатного композитора, диригента, співака, уродженця Сумщини] / О. Мировський // Голос України. 2015. № 202, 31 жовтня. С. 10.
Мімедченко В. В. Максим Березовський – композитор духовної музики / В. В. Мімедченко // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 28-29.
Муха А. Композитори України та української діаспори / А. Муха. Київ : 2004.
Олійник Ю. Листи з потойбіччя / Ю. Олійник // Інферналії. Київ : Задруга, 2000. С. 95-108.
Ольховський А. Нарис історії української музики / А. Ольховський. Київ : Музична Україна, 2003. 225 с.
Перехожук Ж. Святкування ювілею / Ж. Перехожук // Музика. 1996. № 1. С. 2-3 : фотоіл.
Пилипенко Г.-Г. Максим Березовський – поряд з Моцартом : [український композитор, уродженець Сумщини] / Г.-Г. Пилипенко // Урядовий кур'єр. 2013. № 217, 23 листопада. С. 18.
Полехін А. Літургія Максима Березовського / А. Полехін // Культура і життя.1983. 29 травня.
Протас П. П. Проб’ються звуки крізь віки… : (до 250-річчя від дня народження М. С. Березовського) / П. П. Протас, Л. А. Заводнова // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 33-37.
Пясковський І. Б. Поліфонія в українській музиці : [навчальний посібник] : до 100-річчя Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського / І. Б. Пясковський. Київ : [НМАУ ім. П. І. Чайковського], 2012. 270 с. : іл., ноти.
Розповіді про композиторів : Бах, Гендель, Вівальді, Скарлатті, Березовський, Бортнянський. Вип. 1. Київ : Музична Україна, 1994. 80 с.
Рудницький А. Українська музика : історично-критичний огляд / А. Рудницький. Мюнхен : Дніпрова Хвиля, 1963.
Рыцарева М. Композитор М. С. Березовский : жизнь и творчество / М. Рыцарева. Ленинград : Музыка, 1983. 144 с.
Рыцарева М. Максим Березовский : жизнь и творчество композитора. 2-е изд., пересмотр. и доп. Санкт-Петербург : Композитор, 2013. 227 с.
Рыцарева М. Композитор М. С. Березовский: жизнь и творчество / М. Рыцарева ; ред. М. А. Элик. Ленинград : Музыка, 1983. 142 с. : ил. ; нот. (Русская музыкальная культура XVIII века).
Савицький Р.-мол. Ушанування Березовського, Бортнянського та Веделя в Північній Америці. KALOΦѠNIA: наук. зб. статей і матеріалів з історії церковної монодії та гимнографії, число 3 : до 60-ліття Крістіяна Ганніка та Юрія Ясіновського. Львів : Вид-во «Українського Католицького ун-ту», 2006.
Степаненко М. Максим Березовський. Соната для скрипки і чембало / М. Степаненко. Київ. 1983.
Стешко Ф. Березовський і Моцарт (з історії української музики XVIII ст.) / Ф. Стешко // Науковий збірник Українського Вільного Університету в Празі, Прага. 1942. Т. ІІІ. С. 357-375.
Стешко Ф. Березовський і Моцарт / Ф. Стешко // Науковий збірник Українського Вільного Університету в Празі Т. ІІІ. Прага, 1942. Передрук // Музика. 1994. № 4.
Таран Н. Ф. Деякі аспекти хорового стилю М. Березовського / Н. Ф. Таран // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 40-41.
Терлецький В. В. «Білі плями» життєпису Максима Березовського / В. В. Терлецький // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 13-22.
Тюльпа Т. М. Творчий доробок М. Березовського у розвиток хорової музики в Україні / Т. М. Тюльпа // Витоки творчості Максима Березовського : матеріали наукової конференції, присвяченої 250-річчю з дня народження М. С. Березовського / Глухівська міська рада народних депутатів, Глухівський держ. пед. ін-т ; [редкол.: В. І. Белашов, В. В. Заїка]. Глухів : [б. в.], 1995. С. 39-40.
Удовенко І. І. Видатні композитори «золотої доби» української духовної музики : [М. Березовський, Д. Бортнянський, А. Ведель, М. Вербицький, І. Лаврінський] / І. І. Удовенко // Час мистецької освіти : (Т. Г. Шевченко в контексті мистецької освіти : до 200-річчя від дня народження) : збірник наукових праць / МОН України, Національна академія педагогічних наук України, Ін-т педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України ; [редкол.: В. Г. Бутенко, В. М. Гриньова, С. Т. Золотухіна та ін. ]. Харків : [ХНПУ ім. Г. С. Сковороди], 2014. С. 172-178.
Хвостенко Г. Березовський Максим Созонтович : [славетний музикант] / Г. Хвостенко // Сумщина. 2007. № 60, 9 червня. С. 3.
Черторижська М. Вивчення хорової спадщини Д. С. Бортнянського у риторичному аспекті (на матеріалі духовного концерту № 15 «Пріидите воспоим, людіе») / М. Черторижська // Глухів музичний: земля Березовського і Бортнянського : збірник наукових статей за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції, 25–26 лютого 2016 року / Глухівський національний пед. ун-т ім. О. Довженка, Наукове т-во студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених Глухівського НПУ ім. О. Довженка ; [редкол.: І. Г. Довжинець, Г. П. Голяка, О. С. Благосмилов та ін.]. Глухів : ПВП «Видавничий будинок “Еллада”», 2017. С. 18-22.
Штелин Я. Музыка и балет в России ХVIII века / Я. Штелин ; пер. с нем. Б. И. Загурского. Ленинград : Тритон, 1935. 190 с.
Шуляр О. Д. Історія вокального мистецтва : [монографія]. Ч. ІІ. / О. Д. Шуляр. Івано-Франківськ : Плай, 2012. С. 148-152.
Шумилина О. А. О двух версиях концерта «Не отвержи мене во время старости» Максима Березовского / О. А. Шумилина // Музыкальная академия. 2015. № 4. С. 62-64.
Шуміліна О. А. Постать Максима Березовського: відоме і невідоме / О. А. Шуміліна // КАЛОФОNІА, 2020. Ч. 10. С. 66-75.
Шуміліна О. А. Причасні вірші Максима Березовського: оригінал чи пізніша підробка? / О. А. Шуміліна // Часопис Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського. 2016. Вип. 4 (33). С. 25-37.
Шуміліна О. А. Стильова динаміка української духовної музики ХVII–XVIII століть (за матеріалами рукописних колекцій) / О. А. Шуміліна. Донецьк : Браво, 2012. 299 с.
Шуміліна О. Максиму Березовському присвячується / О. Шуміліна // Музика. 2021. № 1/2. С. 12-15.
Шуміліна О. Опера «Селевк» у творчому житті Максима Березовського / О. Шуміліна // Часопис Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського : науковий журнал / Національна музична академія України імені П. І. Чайковського ; [редкол.: А. Я. Скорик, С. В. Виткалов, Л. Д. Бабушка та ін.]. Київ : Національна музична академія України імені П. І. Чайковського, 2022. № 3/4 (56/57). С. 97-112. Режим доступу: http://chasopysnmau.com.ua/article/view/278208/276654.
Шуміліна О. А. Хто такий синьйор Beresciollo? / О. А. Шуміліна // Україна. Європа. Світ. Історія та імена в культурно-мистецьких рефлексіях : матеріали П’ятої Міжнародної науково-практичної конференції, Київ, Україна, 4–6 листопада 2021 р. Київ : НМАУ імені П. І. Чайковського, 2021. С. 254-258.
Юрченко М. Максим Березовський (огляд біографічних матеріялів) / М. Юрченко // Українське музикознавство. Київ : Музична Україна, 1984. Вип. 19. С. 23-36.
Юрченко М. Максим Березовський в Італії / М. Юрченко // Українська музична спадщина : Статті. Матеріяли. Документи / М. Юрченко ; упоряд. М. Степаненко. Київ : Музична Україна, 1989. Вип. 1. С. 67-79.
Юрченко М. С. Максим Березовський в Глухові. Музичне життя міста / М. С. Юрченко // Література та культура Полісся, 2021. № 102. Серія «Філологічні науки». № 17. С. 141-175.
Юрченко М. Загадки однієї біографії / М. Юрченко // Музика. 1983. № 4.
Юрченко М. Невідомі твори М-Березовського / М. Юрченко // Музика, 1986. № 3.
Юрченко М. С. Одруження Максима Березовського. Огляд документальних матеріалів: до питання творчої біографії / М. С. Юрченко // Вісник Київського університету культури і мистецтв. 2021. № 44. С. 116-126.

Березовський Максим Созонтович
Народження
16.10.1745
Місце народження
м. Глухів, Чернігівська губернія
Смерть
24.03.1777 (32 роки)
Місце смерті
м. Санкт- Петебург, Російська імперія
Alma mater
Києво-Могилянська академія, Болонська філармонічна академія
Напрями діяльності
композитор, музикант, оперний співак
Вчене звання
академік Болонської академії