Бортнянський Дмитро Степанович
Бортнянський Дмитро Степанович (26 жовтня 1751 – 27 вересня 1825) – український композитор, співак, хоровий диригент, реформатор духовної музики, музичний педагог. Почесний член Петербурзької Академії мистецтв (1804) та філармонічного товариства (1815). Автор понад 100 хорових церковних і світських творів, у яких широко використовував український народний мелос, традиції українського хорового мистецтва і досягнення європейської музики. Творець перших зразків фортепіанної сонати та нового типу хорового концерту.
Один із перших українських музикантів європейського рівня, що залишив по собі вагомий внесок у формуванні української та російської музичної школи.
Життєпис
Народився в м. Глухів в козацькій сім’ї. За дитинства Дмитра Бортнянського Глухів був столицею Гетьманщини, яка розквітла за часів гетьманства Кирила Розумовського. У гетьмана Розумовського служив і батько Дмитра Бортнянського.
Спеціальну освіту здобув у славетній Глухівській співацькій школі, брав уроки у приватних глухівських учителів-музикантів, у семирічному віці володів музично-теоретичною підготовкою, чарував оточуючих красивим сріблястим дискантом.
У 1758 році Дмитра Бортнянського при відборі українських підлітків-співаків для царського двору записали до Придворного хору (Придворної співацької капели). У Петербурзі Бортнянський став учнем видатного українського співака, диригента і композитора Марка Полторацького. Дмитра Бортнянського навчали славетні італійські композитори Ф. Арайя, Б. Галуппі, Д Сарті, Д. Чімароза, у яких він засвоював всі тонкощі співу, кращі надбання європейської та світової музики, вчився грі на різних музичних інструментах, а також вивчав мови – російську, французьку, німецьку, італійську. Крім музики, Д. Бортнянський вивчав загальноосвітні науки: історію, географію, арифметику, живопис.
У Петербурзі Дмитро Бортнянський перебував в оточенні земляків. У придворній співацькій капелі існував своєрідний український осередок, музиканти якого дотримувалися багатих українських традицій у хоровому виконанні й композиторській творчості та долучалися до італійської співочої культури.
Дмитро Бортнянський належав до найкращих учнів. В одинадцятирічному віці він виконував головну роль Альцести в однойменній опері придворного композитора Раупаха (за традицією жіночі ролі доручалися юним співакам), пізніше зіграв і головну чоловічу роль – Адмета в цій же опері.
Незабаром Д. Бортнянського відправили на навчання до Італії, де він десять років удосконалював свою музичну освіту, брав уроки в композитора і педагога Бальдасере Галуппі. Під його керівництвом учень швидко оволодів секретами композиторської майстерності, вивчав музику в Болонській, Римській та Неаполітанській академіях.
В Італії Дмитро Бортнянський написав багато творів найрізноманітніших жанрів – сонати, кантати, інструментальні та вокальні п’єси. У 1770-х рр. молодий композитор створив опери «Креонт» (1777), «Алкід» (1778), «Квінт Фабій» (1779), «Свято сеньйора», «Сокіл» (обидві 1786), «Син суперник» (1787).
У 28-річному віці Бортнянський повернувся до Петербурга, де отримав посаду придворного капельмейстера, а 1784 року – капельмейстера «малого двору» престолонаслідника Павла Петровича.
Бортнянський був першим композитором у Російській імперії, музичні твори якого почали виходити друком. 1782-го року в Петербурзі вийшла друком його «Херувимська», 1784-го року – триголосний хор «Хай відправиться молитва моя». У 1793 році в Петербурзі вийшли друком романси Дмитра Бортнянського.
У 1796 році, після зведення Павла І на престол, Бортнянський отримав посаду директора придворної капели та звання «Директора вокальної музики», на цій посаді композитор перебував до кінця життя. Як і його попередники, Бортнянський поповнював капелу переважно вихідцями з України, зокрема Глухівської співацької школи.
Дмитро Бортнянський удосконалив хор, збільшив його склад до 60 осіб, поліпшив манеру виконання. Хор Д. Бортнянського вважався одним з найкращих хорів Європи, недарма король пруський Фрідріх-Вільгельм ІІІ присилав своїх музикантів до Петербурга, щоб повчитися досвіду в капели Д. Бортнянського, аби «той досвід і науку хорової справи завести у себе».
Перебуваючи на службі керівника капелою Бортнянський написав багато інструментальних творів, три опери на французькі лібрето «Сокіл» (1786), «Син-суперник» (1787), пасторальну комедію «Свято сеньйора» (1786), ряд творів для клавесину та ін.
Д. Бортнянський домігся видання ряду указів, які сприяли збереженню чистоти стилю церковного співу. У 1816 році Бортнянський був затверджений головним цензором виданих у Росії духовних творів. «Усе, що виконується в церквах по нотах», – зазначалося в документі – «повинне бути друковане і складатися чи з власних творів директора придворного півчого хору Бортнянського, чи інших відомих авторів, але цих останніх твори неодмінно повинні бути друковані зі схвалення Бортнянського».
Дмитро Степанович Бортнянський належав до числа найвідоміших людей свого часу. Цьому сприяли не лише популярність його музики, посади які він займав, але й магнетизм його особистості, широта інтересів, тісний зв’язок із столичною художньою громадою. До кола близьких знайомих Бортнянського входили президент імператорської академії мистецтв О. С. Строганов, професор, скульптор І. П. Мартос, поети Г. Р. Державін, В. А. Жуковський, М. М. Херасков та інші видатні діячі літератури та мистецтв.
Наприкінці життя Дмитро Бортнянський продовжував писати романси, пісні, кантати. В останні роки життя Бортнянський працював над підготовкою до видання повного зібрання своїх творів, у яке він вклав майже всі свої кошти, але так і не побачив його. Композиторові вдалося лише видати найкращі зі своїх хорових концертів, написаних у молодості, – «Духовні концерти на чотири голоси, створені і знову виправлені Д. Бортнянським».
Великий український композитор Дмитро Бортнянський відійшов у засвіти 27 вересня 1825 року в Петербурзі. Був похований на Смоленському цвинтарі, на Васильєвському острові. На могилі Бортнянського був встановлений пам’ятник і обеліск. Проте вже в 1930-ті роки більшовицьке іго знищило цвинтар. Могила Бортнянського була втрачена назавжди.
Педагогічна діяльність
Дмитро Степанович Бортнянський, зайнятий науковою та педагогічною роботою, складав програми для хорів вихованок училищ Москви і Петербурга, щоб «составить собрание музыки церковной для обучений тамошних воспитанниц пению оной»; рецензував тексти придворної світської музики. Йому надсилали для ознайомлення різні твори, обробки народних пісень, книги. Для перевидання французькою та російською мовами він рецензував підручник Вісенте Мартіна «Легчайшия музыкальныя правила сочинения покойного капельмейстера Мартына», яким іспанський композитор у свій час користувався під час викладання музики в Смольному інституті шляхетних дівчат.
Крім основної діяльності в капелі, педагогічної роботи в навчальних закладах і в Смольному інституті шляхетних дівчат, Дмитро Бортнянський особисто прослуховував юні таланти, відбираючи підлітків для участі в півчому хорі (їх привозили в основному з Чернігівської, Харківської та Полтавської губерній).
Брав участь в роботі перербурзького філармонійного товариства, в організації громадських концертів, у засіданнях Академії художеств, консультував імператорську сім’ю з питань живопису.
Творчість
Духовна музика Д. Бортнянського охоплює 35 чотириголосних хорових концертів для різних складів, які називалися в його час псалмами, 10 двохорових (восьмиголосних) концертів, 14 чотириголосних концертів «Тебе Бога хвалимо», 8 духовних тріо з хором, 7 херувимських, 29 окремих літургійних співів, триголосну літургію, духовні твори для жіночого хору з рефреном мішаного хору, зібрання духовних псалмів, чотириголосних і двохорових хвалебних пісень, обробки давніх церковних київських та болгарських наспівів та багато інших.
Найвідомішими серед духовних творів вважаються 35 чотириголосних концертів. У більшості концертів композитор використовує тексти псалтиря (як правило, окремі строфи) переважно світлого характеру. Винятком є концерти № 32 і 33, що використовують скорботні благальні рядки.
Кращими концертами Дмитра Бортнянського митці вважають «Гласом моим ко Господу воззвахъ», «Скажи ми, Господи, кончину мою», «Вскую прискорбна еси, душе моя», «Да воскреснет Бог», «Коль возлюбленна селения Твоя, Господи» та ін.
У стилістичному відношенні концерти мають виразні ознаки класичного стилю. В жанровому – пов'язані з міськими музичними жанрами (кант, марш, українська пісня-романс). Твори Д. Бортнянського яскраво національні, з духом української пісні («Летить галка», «Їхав козак за Дунай», «Ой кряче», «Ой гай зелененький» та ін.).
Видатний французький композитор Гектор Берліоз після прослуховування концерту Д. Бортнянського писав: «...твори його свідчать про рідкісний досвід у групуванні вокальних мас, чудове розуміння нюансування, повнозвучність гармонії. А найбільше дивує свобода розміщення хорових партій... У цій гармонійній тканині були поєднання, які здаються неможливими: то чулися зітхання, то неясний дрімотний шепіт, часом з'являлися акценти, за силою схожі на крик, який захоплює ваш дух, стискає серце й груди, а потім усе розчинялося в безмірному легкому decrescendo; здавалося, хор ангелів залишав землю й поступово зникав у небесній височині».
Бортнянському належать 6 опер, з яких перші три він створив в Італії на тексти італійською мовою, а останні три – в Росії на тексти французькою мовою. Із трьох італійських опер лише опера «Алкід» була надрукована, тоді як третя – «Квінт Фабій» – існує лише в рукописі, а перша – загублена. Опери написані в традиціях опери-серіа, із значним впливом тогочасних новаторських течій, що наближали оперу до драми. Зокрема, в опері «Алкід» образ головного героя розкритий у розвитку, показані різні стани його душі. До новаторських рис можна віднести також тенденцію до драматизації речетативів та посилення драматургічної функції хору.
Із трьох опер російського періоду найвідоміша його друга опера – «Сокіл». Всі опери російського періоду відносять до лірико-комічного жанру, відмічають поєднання традицій французької комічної опери та італійської опери-буффа.
Хоча опери написані італійською та французькою мовами, за музикою вони не є ні французькими, ні італійськими: у них, як пише музикознавець Д. Дувірак, виразно відчувається український характер. Тому опери Дмитра Бортнянського справедливо вважаються одними з перших національних вітчизняних оперних творів.
Інструментальні твори Д. Бортнянського написані у другій половині 1780-х років, в той же час коли і опери на франкомовні лібрето. Збереглася лише невелика кількість інструментальних творів Бортнянського – три сонати для клавесину, концерт для чембало з оркестром, квінтет і Концертна симфонія. Ці твори призначалися для салонного музикування при «малому» дворі престолонаслідника Павла, а клавірні твори, імовірно, призначалися для виконання його дружиною — Софією Доротеєю Вюртенберзькою.
У стильовому відношенні інструментальні твори Д. Бортнянського належать до класичного стилю. На них позначилися впливи клавірних сонат Й. К. Баха, італійської інструментальної сонати, оперної увертюри, симфонії, а також впливи мангеймської та віденської шкіл. В мелодиці ліричних і танцювальних тем відчутні українські національні риси.
Дмитро Бортнянський своєю творчістю утвердив традиції українського хорового співу в репертуарі Петербурзької хорової придворної капели, яка складалася у переважній більшості з носіїв українських музичних традицій, перейнятих в Глухівській школі. Водночас Бортнянський заклав підвалини традицій багатоголосного хору в Росії. Він створив у капелі чудовий хор, який володів бездоганними технічними і тембровими якостями, високою вокальною культурою. Постійна практична робота з таким колективом допомогла Бортнянському глибоко осягнути специфіку церковного хору, про що свідчать його кращі концерти 15, 16, 19, 24 і 30-й. І особливо останній, тридцятий концерт, написаний у 1790-х роках. Він вирізняється особливою безпосередністю, щирою задушевністю. В ньому теплим ліричним струменем, немов духовний рефрен, звучить інтонація рідної Бортнянському української пісні.
Вплив Д. Бортнянського спостерігається у творчості видатних українських композиторів М. Лисенка, К. Стеценка, М. Вербицького, М. Леонтовича, М. Дремлюги, Л. Ревуцького, К. Домінчена, Б. Лятошинського тощо.
Бібліографія праць
Бортнянский Д. Cara deh torna in pace [Ноти] : ария : для голоса с сопр. оркестра / Д. Бортнянский // Неизвестные вокальные сочинения : [для голоса, хора с сопр. оркестра, инструментального ансамбля, клавесина ] / составление, расшифровка рукописей, подготовка к изданию и вступ. статья М. П. Пряшниковой. – Москва : Компания Спутник+, 2002.
Бортнянский Д. Dans le verger de Cythére [Ноти] : песня : для голоса с сопр. клавесина (два варианта) / Д. Бортнянский // Неизвестные вокальные сочинения : [для голоса, хора с сопр. оркестра, инструментального ансамбля, клавесина ] / составление, расшифровка рукописей, подготовка к изданию и вступ. статья М. П. Пряшниковой. – Москва : Компания Спутник+, 2002.
Бортнянский Д. Ecco quel fliero istante [Ноти] : канцонетта : для голоса с сопр. инструментального ансамбля / Д. Бортнянский // Неизвестные вокальные сочинения : [для голоса, хора с сопр. оркестра, инструментального ансамбля, клавесина] / составление, расшифровка рукописей, подготовка к изданию и вступ. статья М. П. Пряшниковой. - Москва : Компания Спутник+, 2002.
Бортнянский Д. Je voulois chanter la rose [Ноти] : песня : для голоса с сопр. Клавесина / Д. Бортнянский // Неизвестные вокальные сочинения : [для голоса, хора с сопр. оркестра, инструментального ансамбля, клавесина ] / составление, расшифровка рукописей, подготовка к изданию и вступ. статья М. П. Пряшниковой. – Москва : Компания Спутник+, 2002.
Бортнянский Д. Rondeau sur un bouton de rose, détaché de la quirlande de Julie [Ноти] : для голоса с сопр. клавесина / Д. Бортнянский // Неизвестные вокальные сочинения : [для голоса, хора с сопр. оркестра, инструментального ансамбля, клавесина ] / составление, расшифровка рукописей, подготовка к изданию и вступ. статья М. П. Пряшниковой. – Москва : Компания Спутник+, 2002.
Бортнянский Д. Sous le nom de l´amitié... [Ноти] : песня : для голоса с сопр. Клавесина / Д. Бортнянский // Неизвестные вокальные сочинения : [для голоса, хора с сопр. оркестра, инструментального ансамбля, клавесина] / составление, расшифровка рукописей, подготовка к изданию и вступ. статья М. П. Пряшниковой. – Москва : Компания Спутник+, 2002.
Бортнянский Д. Studio [Ноти] : четырехголосная фуга для хора с сопр. струнного оркестра на слово Amen / Д. Бортнянский // Неизвестные вокальные сочинения : [для голоса, хора с сопр. оркестра, инструментального ансамбля, клавесина ] / составление, расшифровка рукописей, подготовка к изданию и вступ. статья М. П. Пряшниковой. - М. : Компания Спутник+, 2002.
Бортнянский Д. Vas orner le sein de Thermire [Ноти] : ария : для голоса с сопр. оркестра / Д. Бортнянский // Неизвестные вокальные сочинения : [для голоса, хора с сопр. оркестра, инструментального ансамбля, клавесина ] / составление, расшифровка рукописей, подготовка к изданию и вступ. статья М. П. Пряшниковой. – Москва : Компания Спутник+, 2002.
Бортнянский Д. Архангельский глас вопием Ти [Ноти] : [для хора a capella] : Благовещение Пресвятой Богородицы : величание / Д. Бортнянский // Всенощное бдение : Богослужебные песнопения православной церкви / составление, редакция, комментарии протодьякона Дмитрия Болгарского. – Киев : Издание Свято-Троицкого Ионинского монастыря, 2014. – [Т. 2] : Утреня. – С. 172.
Бортнянский Д. Да воскреснет Бог [Ноти] : [хоровий] концерт : [псалом 67 : 2–5, 35, 36] / Д. Бортнянский // Хоровые концерты XVIII – начала ХІХ веков / М. Березовский, Д. Бортнянский, А. Ведель. – Киев : Музычна Украина, 1988. – С. 87.
Бортнянский Д. Избранные хоровые произведения [Ноты] : без сопровождения и в сопровождении фортепиано / Д. Бортнянский ; составитель Г. Копченков. – Москва : Музыка, 1976. – 63 с.
Бортнянский Д. Коль славен наш Господь в Сионе [Ноти] : для пения на четыре голоса [Д., А., Т., Б. ] с фортепьяно / Гимн : Д. Бортнянский ; арранжированный А. Евгениевым. – Партитура. – СПб. : у Ф. Стелловского, ценз, 1868 (Лит. Ф. Стелловского, СПб.). – 3 с. : ил.
Бортнянский Д. Концертов для смешанного хора без сопровождения : ноты / Д. Бортнянский , ред. П. Чайковского. – Москва : Музыка, 1995.
Бортнянский Д. Концерты для хора / Д. Бортнянский ; исп. Гос. камер. хор М-ва культуры СССР ; дир. В. Полянский. – Москва : Мелодия, 1987. – 1 грп. [грп].
Бортнянский Д. Неизвестные вокальные сочинения [Ноти] : [для голоса, хора с сопр. оркестра, инструментального ансамбля, клавесина ] / Д. Бортнянский / составление, расшифровка рукописей, подготовка к изданию и вступ. статья М. П. Пряшниковой ; Гос. центр. музей музык. культуры им. М. И. Глинки. – Москва : Компания Спутник+, 2002. – 80 с.
Бортнянский Д. Неизвестные духовные концерты : для смешанного хора : без сопровождения / Д. Бортнянский. – Москва : Музыка. – 2009.
Бортнянский Д. Под твою милость [Ноти] : [для смешан. хора a capella] / Д. Бортнянский // Всенощное бдение : Богослужебные песнопения православной церкви / составление, редакция, комментарии протодьякона Дмитрия Болгарского. – Киев : Издание Свято-Троицкого Ионинского монастыря, 2014. – [Т. 2] : Утреня. – С. 561.
Бортнянский Д. С. На Тя, Господи, уповах [Ноти] : духовный концерт : до минор : [для хору (Д, А, Т, Б) a capella] / Д. С. Бортнянский // Неизвестные духовные концерты : для смешанного хора без сопровождения. – Москва : Музыка, 2009. – С. 79.
Бортнянский Д. Соната до мажор / Д. Бортнянский ; исп. К. Новицкий, бандура. – Москва : Мелодия, 1986. – 1 грп. [грп].
Бортнянський Д. [Хорові концерти] /Д. Бортнянський ; викон. Держ. акад. хор Латв. РСР ; дириг. А. Деркевіца // Музика Д. Бортнянського і В. Гаврилина в Домському концертному залі. – Рига, 1988. – 1 грп.
Бортнянський Д. Алкiд: опера на три дії / Д. Бортнянський. – Київ : Музична Україна, 1985.
Бортнянський Д. Концерт для хору № 3 [Ноти] : [дитячий або жіночий хор без супроводу] / музика Д. Бортнянського ; перекладення для хору Л. Шамро // Барвінок : збірка пісень для дитячого хору : репертуар для учнів старших класів ДМШ та ДШМ / Міністерство культури і мистецтв України, Державний методичний центр навчальних закладів культури і мистецтв України. – Вінниця : Нова книга, 2013. – С. 18.
Бортнянський Д. Нехай Буде [Ноти] : [для мішаного хору без супроводу] / Д. Бортнянський // Збірник Літургійних і Церковних Пісень / уклад. А. Ситник. – [Аделаїда] : [Slavic Musoft], 1991. – С. 85.
Бортнянський Д. Рондо із сонати C dur [Ноти] : [для фп.] / Д. Бортнянський. – [Харків] : Державне видавництво України, друк, 1930 («Київ-друк», 1-а фото-літо-друк.). – 6 с. : кол. іл. – Назва перед нотним текстом : Rondo.
Бортнянський Д. С. [Хорові концерти] / Д.С. Бортнянький ; викон. київ. камер. хор ім. Б. Лятошинського ; худож. кер. В. Іконніков // Київський камерний хор ім. Б. Лятошинського. – Москва : Мелодия, 1989. – 1 грп. [грп].
Бортнянський Д. С. Арія Ельвіри [Ноти] : з опери «Сокіл» : [для голосу в супроводі бандури] / Д. С. Бортнянський ; переклад [для бандури] С. Овчарової ; переклад з французької М. Стріхи // Вокально-педагогічний репертуар бандуриста : арії, романси, пісні українських та зарубіжних авторів у перекладі для бандури : навчальний посібник / Міністерство культури України ; Національна всеукраїнська музична спілка ; Дніпропетровська консерваторія ім. М. Глінки. – Дніпропетровськ : «Ліра», 2015. – Вип. 2. – С. 31–36.
Бортнянський Д. С. Вознесу Тя, Боже мій [Ноти] : духовний концерт [№ 16] / Д. С. Бортнянський // Літургійні співи : для мішаного хору [без супроводу] / упоряд. І. О. Кір’янчук. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2014. – Ч. 3. – у перекл. укр. мовою
Бортнянський Д. С. Вокальні твори [Ноти] = Вокальные произведения : [для голосу з фп.] / Д. С. Бортнянський ; уклад. М. Б. Степененко. – Київ : Музична Україна, 1976. – 69, [3] с. : кол. іл., портр.
Бортнянський Д. С. Гімн місяцю [Ноти] = Гимн луне : романс : [для голосу з фп.] : d¹ – e² / Д. С. Бортнянський // Бортнянський Д. С. Вокальні твори : [для голосу з фп.]. – Київ : Музична Україна, 1976 = Вокальные произведения. – С. 9–10.
Бортнянський Д. С. Дві сонати / Д. С. Бортнянський. – Київ : Музична Україна, 1972. – 27 с. – (Українська фортепіанна музика).
Бортнянський Д. С. Канон Святого Андрія Критського : Ірмоси пісень і Кондак [Ноти] : партитура [для мішаного хору a capella] / Д. С. Бортнянський. – Міннеаполіс (Міннесота США) : [б. и.], 1989. – 16 с.
Бортнянський Д. С. Мені Ісмена серцем вірить [Ноти] = Мне верит и верна Исмена : романс : [для голосу з фп.] : d¹ – c² / Д. С. Бортнянський // Бортнянський Д. С. Вокальні твори : [для голосу з фп.]. – Київ : Музична Україна, 1976. – С. 7-8.
Бортнянський Д. С. Рондо Аннети [Ноти] = Рондо Анетты : з опери «Свято сеньйора» : [для голосу з фп.] : e¹ – f² / Д. С. Бортнянський // Бортнянський Д. С. Вокальні твори : [для голосу з фп.]. – Київ : Музична Україна, 1976 = Вокальные произведения. – С. 62–65.
Бортнянський Д. С. Скажи ми, Господи, кончину мою : [для мішаного хору a capella] : концерт № 32 / Д. С. Бортнянський // З репертуару Народної академічної хорової капели імені Павла Чубинського [Ноти] : [для хору a capella] / ред. – упоряд. Н. Ю. Посісеєва. – Київ : Фенікс, 2014. – С .18–28.
Бортнянський Д. С. Сказав Господь [Ноти] : духовний концерт [№ 19] / Д. С. Бортнянський // Літургійні співи : для мішаного хору [без супроводу] / упоряд. І. О. Кір’янчук. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2014. – Ч. 3.
Бортнянський Д. Слава Отцю і Сину [Ноти] : [для жіноч. хору a capella] / Д. Бортнянський ; перекл. В. Чепелюка // Латрія : (духовні твори для однорідного дитячого, жіночого, чоловічого хорів, ансамблів) / уклад.: А. М. Гордійчук, О. М. Скобелєв, В. А. Чепелюк, П. Й. Шиманський. – РВВ «Вежа» Волинського державного університету ім. Лесі Українки, 2006.
Бортнянський Д. Соната F dur [Ноти] : [для фп.] / Д. Бортнянський ; [худож.] Л. Кривінська. – [Харків] : Державне видавництво України, друк, 1930 («Київ-друк», 1-а фото-літо-друк.). – 8 с. : іл. – (Український педагогічний репертуар / [під редакцією комісії в складі професорів Муздрамінституту ім. Лисенка Г. Беклемішева, В. Золотарьова, Л. Ревуцького]. Фортепіяно. 3 ступінь).
Бортнянський Д. Тебе поєм [Ноти] : [для дитячого або жіночого хору без супроводу] / Д. Бортнянський // Барвінок : збірка пісень для дитячого хору : репертуар для учнів старших класів ДМШ та ДШМ / Міністерство культури і мистецтв України, Державний методичний центр навчальних закладів культури і мистецтв України. – Вінниця : Нова книга, 2013. – С. 13.
Бортнянський Д. Як же Ти славний [Ноти] / Д. Бортнянський ; слова невідомого автора // Літургійні співи : для мішаного хору [без супроводу] / упоряд. І. О. Кір’янчук. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2014. – Ч. 3.
Прижизненные издания сочинений Д. С. Бортнянского: сводный каталог / сост. Н. А. Рыжкова. – Санкт-Петербург : Издательство Российской национальной библиотеки, 2001.
Публікації про педагога
[Видатні люди Сумщини] : [А. Мокренко, М. Маркевич, А. Макаренко, В. Нарбут, М. Мурашко, В. Голубничий, А. Роговцева, Б. Антоненко-Давидович, О. Потебня, Д. Бортнянський, О. Вишня (Павло Губенко), Н. Онацький] // Панорама. – 2014. – № 3, 15-22 января. – С. А 8–А 9.
Аристова Л. Хоровий концерт та його творці : урок художньої культури у 8-му класі : [розробка уроку, що розкриває життя та творчість двох видатних українських композиторів: Д. Бортнянського та А. Веделя] / Л. Аристова // Мистецтво та освіта. – 2004. – № 4. – С. 43-46.
Бєлікова В. Дмитро Степанович Бортнянський (1751-1825) / В. Бєлікова // Історія української музики : творча діяльність видатних музикантів України кінця XIX – другої половини XX століть. – Київ ; Кривий Ріг, 2008. – С. 15-17.
Близнюк А. М. Краса Сумщини в слові, музиці, живописі / А. М. Близнюк, М. П. Гурець. – Суми : [ТОВ «Видавничо-поліграфічне підприємство» «Фабрика друку»], 2014. – 146 с. : іл.
Бондаренко С. Золоті імена Сумщини : сотні відомих людей, які прославили нашу область / С. Бондаренко, Н. Меднікова // Панорама. – 2012. – № 3, 11-18 января. – С. А 8–А 9.
Борецький В. Дмитро Бортнянський / В. Борецький // Наша Віра. –2007. – № 224, січень. – С. 2–3.
Бортнянський Дмитро Степанович (1751-1825, педагог, мистецтвознавець, композитор, співак і диригент) [Текст] // Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В.Ю.Голубченко ; Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка. – Суми : Університетська книга, 2012. – С. 35–38.
Веснич А. Великие сумчане / А. Веснич, Ю. Карпенко, Е. Суярко // Панорама. – 2009. – № 3, 14-21 января. – С. А 14–А 15.
Вечерський В. Коли народився Дмитро Бортнянський / В. Вечерський, Ю. Шейшученко // Пам’ятки України: історія та культура. – 2001. – № 1/2. – С. 52–57.
Видатні особи, що народилися на Сумщині : [письменники, композитори, скульптори, педагоги, громадські та державні діячі, науковці, герої Сумщини] // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2008. – № 6/8, лютий. – С. 68.
Волинський Й. Дмитро Бортнянський і Західна Україна / Й. Волинський // Українське музикознавство. – Київ : Музична Україна. –1971. – Вип. 6. – С. 65–69.
Воропаєва Т. Корифей духовної і світської музики : до 255-річчя від дня народження Дмитра Бортнянського / Т. Воропаєва // Історія та правознавство. – 2006. – № 12, квітень. – С. 10–11.
Гедз О. «Народна трибуна» про Дмитра Бортнянського: проблемно-тематична компонента / О. Гедз // Журналістська освіта в Україні: світові професійні стандарти : матеріали шістнадцятої Всеукраїнської науково-практичної конференції (Суми, 13–14 травня 2020 р.) / уклад.: І. Р. Жиленко, О. Г. Ткаченко. – Суми : Сумський державний університет, 2020. – С. 41-43.
Герасимова Г. П. Бортнянський Дмитро Степанович [Електронний ресурс] / Г. П. Герасимова // Енциклопедія історії України: Т. 1: А-В / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; НАН України. Інститут історії України. – Київ : Видавництво «Наукова думка», 2003. – 688 с. : іл.
Гордійчук М. М. Музика і час: розвідки й статті / М. М. Гордійчук. – Київ : Музична Україна, 1984. – 326 с.
Данченко В. Дмитрий Бортнянский. Орфей из Глухова / В. Данченко // Панорама. – 2008. – № 19, 7-14 мая. – С. А 19.
Дмитрий Степанович Бортнянский (1751-1825) : [доля видатного українського композитора] // 100 великих композиторов. – Москва, 2004. – С. 92-99.
Дмитро Бортнянський // Шкільна бібліотека. – 2004. – № 9. – С. 9-12.
Дмитро Бортнянський : [художній портрет видатного музичного та культурного діяча] // Видатні постаті в історії України (IX-XIX ст.) : короткі біографічні нариси, історичні та художні портрети. – Київ, 2002. – С. 242-244.
Доброхртов Б. Д. С. Бортнянский / Б. Доброхртов ; ред. Т. Невская. – Москва ; Ленинград : Музгиз, 1950. – 55 с.
Дувірак Д. Дмитро Бортнянський : [життєвий та творчий шлях композитора] / Д. Дувірак // Розповіді про композиторів. – Київ, 1994. – С. 71-80.
Ефіопська землячка великого композитора : 265 років від дня народження Дмитра Бортнянського / сторінку підготував В. Шпак // Урядовий кур'єр. – 2016. – № 198, 22 жовтня. – С. 10.
Єфименко А. Вольфганг Амадей Моцарт та Дмитро Бортнянський: художньо-філософські та стильові паралелі / А. Єфименко // Записки Наукового товариства імені Тараса Шевченка. – Том ССХLVІІ. : Праці музикознавчої комісії. – Львів, 2004. – С. 185–198.
Завісько Н. Знай наших! Дмитро Бортянський: заняття на ознайомлення із життям і творчістю композитора / Н. Завісько // Музичний керівник. – 2017. – № 2. – С. 48-51.
Іванов В. Дмитро Бортнянський : [дослідження біографії та творчої діяльності Д. Бортнянського] / В. Іванов ; [ред. Л. М. Мокрицька]. – Київ : Музична Україна, 1980. – 143 с. : іл. ; нот.
Іванченко О. Ю. Дмитро Степанович Бортнянський та його час / О. Ю. Іванченко, О. М. Савчук // Хорова творчість та освіта: осмислення традицій, опанування новацій : матеріали всеукраїнського науково-педагогічного підвищення кваліфікації, 22 травня – 2 липня 2023 року. – Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2023. – С. 47-50.
Ігнатова Л. П. Творча біографія Дмитра Бортнянського як джерело духовного відродження сучасності / Л. П. Ігнатова // Наукові записки. Серія: Мистецтвознавство. – 2012. – №3. – С. 187-192.
Келдыш Ю. Д. С. Бортнянский / Ю. Д. Келдыш // История русской музыки в 10-ти томах. – Москва : Музыка, 1985. – Т. 3. – С. 150-198.
Кияновська Л. Сучасні алегорії вічної класики. Опери «Сокіл» і «Алкід» Д. Бортнянського у Львівському національному театрі опери і балету ім. С. Крушельницької / Л. Кияновська // Українська музика. – 2021. – Вип. 3 (41). –. С. 98–102.
Клімов А. Дмитро Степанович Бортнянський : [коротка біографічна довідка] / А. Клімов // Україна. Видатні постаті / А. Клімов. – Харків, 2008. – С. 40.
Ключинська Н. Палеографічні особливості партитури опери «Сокіл» Д. Бортнянського (1786 р.) з архіву бібліотеки Британського музею / Н. Ключинська // Наукові збірки Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка, 2024. – Вип. 52. – С. 12-20. – Режим доступу: http://journals.lnma.lviv.ua/index.php/naukovizbirky/article/view/813/778.
Ковалев К. Бортнянский / К. Ковалев // Регентское дело. – 2005. – № 4. – С. 28–37 ; № 7. – С. 31–41 ; № 9. – С. 24–33 ; № 12. – С. 40–44.
Ковалев К. Бортнянский / К. Ковалев // Регентское дело. – 2006. – № 1. – С. 50–58.
Ковалёв К. Бортнянский : [русский музыкант...] / К. Ковалёв // Регентское дело. – 2005. – № 8. – С. 29–39.
Ковалев К. Бортнянський : [придворная певческая капелла, хоровое искусство, исскуство пения] / К. Ковалев // Регентское дело. – 2005. – № 10. – С. 26–34.
Компанейский Н. И. Итальянец ли Бортнянский? Памяти духовных композиторов Бортнянского, Турчанинова и Львова / Н. И. Компанейский. – Санкт-Петербург, 1908.
Кондратенко І. Духовна спадщина Д. Бортнянського та М. Березовського в богослужбовій практиці Київського митрополичого хору / І. Кондратенко // Глухів музичний: земля Березовського і Бортнянського : збірник наукових статей за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції 25-26 лютого 2016 року / Глухівський національний пед. ун-т ім. О. Довженка, Наукове т-во студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених Глухівського НПУ ім. О. Довженка ; [редкол.: І. Г. Довжинець, Г. П. Голяка, О. С. Благосмилов та ін.]. – Глухів : ПВП "Видавничий будинок «Еллада», 2017. – С. 7–10.
Корифей духовної і світської музики [Електронний ресурс] : віртуальний вернісаж до 270-річчя від дня народження Д. С. Бортнянського : слайд-презентація / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; уклад Т. В. Петренко. – Електрон. текст. і зображув. дані. – Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2021. – 16 слайдів. – Режим доступу: https://www.calameo.com/read/0034699484381fbe4ffa1.
Королюк Н. Дмитро Степанович Бортнянський (1751-1825) : [біографія, головні віхи життя та творчості композитора] / Н. Королюк // Маленькі історії про українських композиторів XVIII-XX ст. / Н. Королюк. – Київ, 1998. – С. 54-72.
Коротя-Ковальська В. П. Дмитро Бортнянський (1751-1825) / В. П. Коротя-Ковальська // Коротя-Ковальська В. П. Українська народнопісенна творчість в українознавстві. – вид. 2-ге, доповн. і перероб. – Київ : ВД «Стилос», 2012. – С. 165-168.
Костюк Н. Бортнянський Дмитро Степанович / Н. Костюк, А. Муха // Українська музична енциклопедія. – Київ, 2006. – Т. 1. – С. 252-254.
Кузьма М. Х. Автентичний голос Дмитра Бортнянського: музичний звук і теологічне значення у його духовних хорових концертах / М. Х. Кузьма // Часопис Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського : науковий журнал / Національна музична академія України імені П. І. Чайковського ; [редкол.: А. Я. Скорик, С. В. Виткалов, Л. Д. Бабушка та ін.]. – Київ : Національна музична академія України імені П. І. Чайковського, 2018. – № 4 (41). – С. 48–63. – Режим доступу: http://chasopysnmau.com.ua/article/view/152155/152102.
Кузьма М. Чи знаємо ми правдивого Бортнянського / М. Кузьма // Науковий вісник Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського. – Київ, 1999. – Вип. 6 : Musicae Ars et Scientia : книга на честь 70-річчя Н. О. Герасимової-Персидської. – С. 89–99.
Лебедев В. Краткий очерк деятельности и жизни духовных композиторов Бортнянского, Турчанинова и Львова / В. Лебедев // Регентское дело. – 2009. – № 7. – С. 19–30.
Леонтович О. Сонячна енергія музики Бортнянського / Л. Леонтович // Рада. – 2002. – № 3, 7 березня.
Макарова В. А. I слово в пісні відгукнеться... / В. А. Макарова, Л. А. Макарова. – Суми : Собор, 2003. – 287 с.
Малинина Г. «Антигона» Т. Траэтты в России (1772) – «Креонт» Д. Бортнянского в Италии (1776): две оперы на одно либретто / Г. Малинина // Старинная музыка. – 2011. – № 3/4. – С. 2–15.
Малинина Г. Неизвестный Бортнянский в Бергамо: увертюра к опере «Креонт» / Г. Малинина // Старинная музыка. – 2008. – № 1/2. – С. 10–14.
Новакович М. Дмитро Бортнянський як «винайдена традиція» галицької музичної культури ХІХ століття / М. Новакович // Наукові збірки Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка. Музикознавчий універсам. – 2017. – С. 19-31.
Олійник Т. В. Хоровий концерт другої половини XVIII століття. М. Березовський, Д. Бортнянський, А. Ведель : методичний посібник для педагогів ДМШ та ДШМ до теми з курсу української муз. л-ри / Т. В. Олійник ; Управління культури Харківської облдержадміністрації ; Харківське обласне об'єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка. – Харків : Просвіта, 2001. – 29с.
Ольховський Ю. Д. С. Бортнянський : [біографія та творчість корифея духовної та світської музики] / Ю. Ольховський // Нарис історії української музики / Ю. Ольховський. – Київ, 2003. – С. 215-224.
Павлишин С. С. До ювілею Д. Бортнянського / С. С. Павлишин // Павлишин С. С. З неопублікованого : збірник статей. – Львів : Світ, 2010. – С. 121–123.
Петренко М. Придворна капела і Україна : [Марко Полторацький, Дмитро Бортнянський, Михайло Глинка] / М. Петренко // Ярмарок. – 2012. – № 40, 4 жовтня. – С. 4.
Пясковський І. Б. Поліфонія в українській музиці : [навчальний посібник] : до 100-річчя Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського / І. Б. Пясковський. – Київ : [НМАУ ім. П. І. Чайковського], 2012. – 270 с. : іл., ноти.
Розповіді про композиторів: Бах, Гендель, Вівальді, Скарлатті, Березовський, Бортнянський. Вип. 1. – Київ : Музична Україна, 1994. – 80 с.
Руденко В. Жанрово-стильові тенденції творчості видатного українського композитора Дмитра Бортнянського / В. Руденко // Ювілейна палітра 2023: пам’ятні дати української музичної культури : збірник статей за матеріалами VІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, 22-23 листопада 2023 року : до 45-річчя ННІ культури і мистецтв СумДПУ імені А. С. Макаренка / Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Навчально-науковий ін-т культури і мистецтв ; [редкол.: О. К. Зав'ялова, О. В. Гончаренко, В. В. Гура]. – Суми : ФОП Цьома С. П., 2024. – С. 19–22. – Режим доступу: https://repository.sspu.edu.ua/handle/123456789/14380.
Рудяченко О. Дмитро Бортнянський. Композитор із Глухова / О. Рудяченко // Ярмарок. – 2024. – № 47, 21 листопада. – С. 5 ; № 48, 28 листопада. – С. 5.
Рыцарева М. Дмитрий Бортнянский. Жизнь и творчество композитора / М. Рыцарева. – 2-ое изд. – Санкт-Петербург: Композитор, 2015.
Рыцарева М. Композитор Д. С. Бортнянский: жизнь и творчество / М. Рыцарева. – Ленинград : Музыка, 1979.
Рябцева І. Духовні скарби: долі, натхнення, пам’ять... : [про життя та творчу спадщину Дмитра Бортнянського та Максима Березовського] / І. Рябцева // Свічадо. – 2006. – № 2. – С. 98-104.
Свириденко Н. С. Повернення на батьківщину (до 270-річчя від дня народження Дмитра Степановича Бортнянського) / Н. С. Свириденко // Ювілейна палітра 2021: до пам’ятних дат видатних українських музичних діячів і композиторів : збірник статей за матеріалами V Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, 3-4 грудня 2021 року / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Навчально-науковий ін-т культури і мистецтв ; [редкол.: О. К. Зав'ялова, О. А. Устименко-Косоріч, О. В. Єременко, О. М. Лігус, Г. О. Стахевич,]. – Суми : ФОП Цьома С. П., 2022. – С. 125–131. – Режим доступу: https://repository.sspu.edu.ua/handle/123456789/12850.
Сікорська І. Український Орфей : [Дмитро Бортнянський] / І. Сікорська // Розкажіть онуку. – 2001. – № 17/18. – С. 2.
Скребков С. С. Бортнянский – мастер русского хорового концерта / С. С. Скребков // Ежегодник ин-та истории искусств. – Москва : Музгиз, 1948. – С.83-102.
Слабошпицький М. Пам’ятаємо і шануємо : [до 250-річчя від дня народження Дмитра Бортнянського] / М. Слабошпицький // Музика. – 2002. – № 1/2. – С. 2-4.
Степаненко М. Здобув собі ім’я ще хлопчиком : [про особливості таланту музичного генія XVIII ст.] / М. Степаненко // Українська культура. – 2002. – № 2. – С. 12-13.
Стефіна Н. В. Теоретичні аспекти дослідження творчої спадщини Д. С. Бортнянського / Н. В. Стефіна // Вісник Глухівського національного педагогічного університету імені Олександра Довженка. Серія: Педагогічні науки. – 2016. – Вип. 31. – С. 234-238.
Стех М. Р. Дмитро Бортнянський у невідомій п'єсі Юрія Косача / М. Р. Стех // Кур'єр Кривбасу. – 2012. – № 1 (266/267). – С. 274–278.
Стешко Ф. Бортнянський і Чайковський (до історії видання «Повної збірки» церковно-музичних творів Д. Бортнянського) / Ф. Стешко // Українська музика. – 1938. – № 7-8.
Супрун-Яремко Н. Духовна спадщина Максима Березовського, Дмитра Бортнянського і Артема Веделя / Н. Супрун-Яремко // Музикознавчі праці. Збірник наукових статей. – Рівне : видавець О. Зень, 2010. – С. 270–303.
Удовенко І. І. Видатні композитори «золотої доби» української духовної музики : [М. Березовський, Д. Бортнянський, А. Ведель, М. Вербицький, І. Лаврінський] / І. І. Удовенко // Час мистецької освіти : (Т. Г. Шевченко в контексті мистецької освіти: до 200-річчя від дня народження) : збірник наукових праць / МОН України ; Національна академія педагогічних наук України ; Ін-т педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України ; [редкол.: В. Г. Бутенко, В. М. Гриньова, С. Т. Золотухіна та ін. ]. – Харків : [ХНПУ ім. Г. С. Сковороди], 2014. – С. 172–178.
Ушаков Д. Дмитро Степанович Бортнянський : [короткий біографічний нарис] / Д. Ушаков // Видатні українці. – Харків, 2008. — С. 160-161.
Хвостенко Г. Бортянський Дмитро Степанович : [видатний земляк, уродженець Глухова, син козака, хоровий диригент, педагог (1751-1825)] / Г. Хвостенко // Сумщина. – 2008. – № 8, 23 січня. – С. 4.
Хіврич Л. Фугатні форми у хорових концертах Д. Бортнянського / Л. Хіврич // Українське музикознавство. – Київ : Музична Україна, 1971. – Вип. 6. – С. 201–216.
Хмара Г. М. Роль італійського періоду у формуванні композиторського стилю Дмитра Бортнянського (на прикладі камерно-інструментальних творів) / Г. М. Хмара // Часопис Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського : науковий журнал / Національна музична академія України імені П. І. Чайковського ; [редкол.: А. Я. Скорик, С. В. Виткалов, Л. Д. Бабушка та ін.]. – Київ : Національна музична академія України імені П. І. Чайковського, 2019. – № 4 (45). – С. 45–55. – Режим доступу: http://chasopysnmau.com.ua/article/view/189790/189918
Хорошев О. Оперна творчість Дмитра Бортнянського / О. Хорошев // Культура та інформаційне суспільство ХХІ століття : матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції молодих учених, Україна, Харків, 18-19 квітня 2024. – Харків : ХДАК, 2024. – С. 59–61.
Цвенгрош Г. Митець незгладимого національного виразу : [з історії ознайомлення галичан і закарпатців із спадщиною Дмитра Бортнянського] / Г. Цвенгрош // Дзвін. – 2005. – № 2. – С. 102-105.
Цмур І. І. Дмитро Бортнянський. Хоровий концерт №34 (деякі виконавські та диригентські проблеми) / І. І. Цмур // Педагогічний дискурс. – 2013. – Вип. 14. – С. 448-453. – Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/peddysk_2013_14_95.
Чарікова Л. А. Концертна симфонія Дмитра Бортнянського: особливості жанру / Л. А. Чарікова // Ювілейна палітра 2020: до пам'ятних дат видатних українських музичних діячів і композиторів : збірник статей за матеріалами IV Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, 4-5 грудня 2020 року / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Навчально-науковий ін-т культури і мистецтв ; [редкол.: О. К. Зав'ялова, О. А. Устименко-Косоріч, О. В. Єременко, Г. О. Стахевич]. – Суми : [ФОП Цьома С. П.], 2021. – С. 23–26.
Черторижська М. Вивчення хорової спадщини Д. С. Бортнянськогоу риторичному аспекті (на матеріалі духовного концерту № 15 «Пріидите воспоим, людіе») [Текст] / М. Черторижська // Глухів музичний: земля Березовського і Бортнянського : збірник наукових статей за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції 25-26 лютого 2016 року / Глухівський національний пед. ун-т ім. О. Довженка, Наукове т-во студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених Глухівського НПУ ім. О. Довженка ; [редкол.: І. Г. Довжинець, Г. П. Голяка, О. С. Благосмилов та ін.]. – Глухів : ПВП Видавничий будинок «Еллада», 2017. – С. 18–22.
Чувашов А. В. Автографы Д. С. Бортнянского в КР РИИИ // Из фондов Кабинета рукописей Российского института истории искусств. – Санкт-Петербург : РИИИ, 2020. – Вып.7. – С. 21–119.
Шаров І. Бортнянський Дмитро Степанович (1751-1825) – композитор і диригент : [життєвий та творчий шлях митця] / І. Шаров // 100 видатних імен України / І. Шаров. – Київ, 1999. – С. 51-55.
Шуль В. Творчість Дмитра Бортнянського: критичний огляд / В. Шуль // Конференція Дмитра Штогрина : збірник матеріалів / [відп. ред. С. М. Квіт ]. – Київ : Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2020. – С. 23–34.
Шуміліна О. Опера «Креонт» Дмитра Бортнянського: з Португалії – в Україну / О. Шуміліна // Часопис Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського : науковий журнал / Національна музична академія України імені П. І. Чайковського ; [редкол.: А. Я. Скорик, С. В. Виткалов, Л. Д. Бабушка та ін.]. – Київ : Національна музична академія України імені П. І. Чайковського, 2024. – № 2 (63). – С. 37–54. – Режим доступу: http://chasopysnmau.com.ua/article/view/310283/302533.
Юдкін-Ріпун І. Бортнянський як представник стилю перехідної епохи : [Д. С. Бортянський] / І. Юдкін-Ріпун // Науковий вісник Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського : [збірка статей] / М-во культури і мистецтв України, Національна музична академія України ім. П. І. Чайковського ; [упоряд. Н. О. Герасимова-Персидська]. – Київ : [НМАУ ім. П. І. Чайковського], 2003. – Вип. 24, кн. 1 : Старовинна музика: сучасний погляд. – С. 76–85.

Бортнянський Дмитро Степанович
Народження
26.10.1751
Місце народження
м. Глухів, Гетьманщина
Смерть
27.09.1825 (74 роки)
Місце смерті
м. Санкт-Петербург, Російська імперія
Alma mater
Глухівська співацька школа
Напрями діяльності
композитор, педагог, хоровий диригент