Головне зображення

ЕПС

Енциклопедія

Педагогічної Сумщини

Ліндер Едвард (Адольф Роланд Едвард Ейхенбаум-Ліндер)

       Ліндер Едвард (Адольф Роланд Едвард Ейхенбаум-Ліндер) (27 жовтня 1912–1986) - педагог, викладач англійської, шведської та німецької мов, військовий льотчик.

Життєпис

Едвард Ліндер народився у Швеції в сім’ї  капітана далекого плавання, але у 1918 році родина переїхала до Китаю та оселилася в американському кварталі Шанхаю. Едвард ходив до французької школи та володів англійською, французькою та двома діалектами китайської мови.

У 1926 році родина повернулася на батьківщину до Швеції. Як учень найкращої школи Стокгольма, де він навчався разом із членами Шведської королівської родини, Ліндер  вивчав німецьку та  вчився розуміти інші мови, коли під час літніх канікул плавав юнгою на торговельних кораблях у порти Європи, Північної Америки, країн Близького Сходу.

1929 року Едвард вступив на філологічний факультет Уппсальського університету і водночас проходив військову підготовку у Шведському королівському військово-повітряному флоті. Після закінчення університету залишився працювати у ньому асистентом.

У 1934 році був відряджений до Англії, де викладав шведську мову в коледжі при Кембріджському університеті, а згодом - шведську мову і літературу в Торонтському та Монреальському університетах Канади.

1935 року Ейхенбаум-Ліндер брав участь у робітничому русі як член профспілки моряків. Плаваючи матросом на кораблях, за антифашистську діяльність був заарештований у порту Гамбурга і відбував покарання за гратами. 

Упродовж 1936-1938 рр. у складі інтернаціональної бригади, як льотчик, воював на фронтах громадянської війни в Іспанії. Був збитий і потрапив в оточення. Через деякий час, перейшовши Піренейські гори, дістався до Франції, а звідти відбув до Канади. Знайшов роботу в США в місті Балтімор, де влаштувався механіком в авіаційну корпорацію «Дуглас». За випадковий вибух на заводі, разом з групою робітників, був звинувачений у диверсії і заарештований, а потім засуджений до 15 років ув’язнення. 

У червні 1940 року здійснив втечу з тюрми у Вашингтоні. Діставшись до Канади, вступив до підрозділу Норвезького військово-повітряного флоту, який тут формувався після окупації фашистами Норвегії.

У роки Другої світової війни брав участь у боях проти гітлерівської Німеччини в Північній Африці. У складі Канадських військово-повітряних сил лейтенант Ліндер патрулював Суецький канал, здійснював військові операції проти Японії. Виконував завдання у Бірмі та на Алеутських островах. На його рахунку 17 збитих ворожих літаків. Відзначений державними бойовими нагородами Канади та Італії.

16 вересня 1943 року був тяжко поранений, тривалий час лікувався в госпіталях, у 1946 році демобілізувався. Відтоді очолював профспілку моряків у Канаді, був організатором страйків. Як політично неблагонадійному і переслідуваному, йому довелося нелегально виїхати до Швейцарії, а потім - у Швецію, Данію, у радянський сектор Берліна, а звідти вилетіти літаком у СРСР як політемігранту.

З 1949 по 1953 рр. працював викладачем англійської мови в місті Сиктивкар, механіком в об’єднанні «Мостобуд» у Воркуті, тут же перекладачем в органах державної безпеки.

Впродовж 1955-1960 рр. Ейхенбаум-Ліндер став консультантом Харківського інституту іноземних мов (Сумський консультпункт) та методистом Сумського обласного інституту вдосконалення учителів.

З 1960 року розпочав трудову діяльність у Сумському педагогічному інституті. Спочатку асистентом, а згодом старшим викладачем та доцентом. 

Був членом журі обласних олімпіад знавців англійської мови. На громадських засадах читав лекції в Сумському науково-технічному товаристві (секція перекладачів) та в товаристві «Знання». 

В останні роки життя працював над топонімією Сумщини. Був консультантом Сумського художнього музею з історії гравюри німецьких художників XVIII - поч. XIX ст.

Е. Ліндер помер восени 1986 року у Сумах. Похований на міському кладовищі.

 

Педагогічна діяльність

Едвард Ліндер захистив магістерські дисертації «Вплив ютської (ютландської) і скандинавських мов на розвиток англійської мови» (захищена в Швеції) та «Вплив нормандської мови (після 1066 року) на розвиток англійської мови і її правопис» (захищена в Канаді). Зробив фонозаписи (озвучення уроків англійської мови) текстів для учнів 6–7 класів, окремі тексти для учнів 5–10 класів, а також записав для шкіл зразкове декламування віршів поетів англійською мовою. 

Читав курси англійської мови та лексикології на старших курсах філологічного факультету Сумського педагогічного інституту, керував педпрактикою студентів у Сумській середній школі № 4, надавав методичну допомогу кабінету іноземних мов Сумського обласного інституту вдосконалення вчителів, учителям англійської мови шкіл області та міста Сум. 

Під його керівництвом студенти випускали стіннівки і радіогазету англійською мовою. Для учнів 8 класів підготував англійською мовою матеріали на теми: «Видатні письменники» (біографії Д. Свіфта, Д. Голсуорсі, Ч. Діккенса, В. Шекспіра, М. Твена та ін.), «Мистецтво Великобританії», «Життя і творчість Рокуела Кента», «Житя і творчість Вальтера Скотта» та ін.

Протягом 60–70 рр. XX ст. Ліндер підтримував тісні зв’язки з видавництвами «Вища школа» і «Радянська школа» як редактор і рецензент видань, зокрема, «Хрестоматії з англійської мови для педінститутів», навчальних посібників «Особливості газетної англійської мови», «Вправи з лексики англійської мови», «Веди урок англійською мовою», «Народна освіта в УРСР», «Історія, географія і культура Англії», «Видатні люди науки, техніки і мистецтва».

Бібліографія праць

  1. Линдер Э. Р. Денежная система в странах английского языка / Э. Р. Линдер // Иностранный язык в школе. – 1961. – № 5. – С. 124.

  2. Линдер Э. Р. Преподавание английского языка на Украине / Э. Р. Линдер // Иностранный язык в школе. – 1959. – № 4.

  3. Ліндер Е. В дитячі роки : для позакласного читання учнів 7–8 класів / Е. Ліндер, М. Кравченко. – Київ : Радянська школа, 1975. – 119 с. – (Тексти англійською мовою).

  4. Ліндер Е. Збірник диктантів англійською мовою для 5–10 класів / Е. Ліндер, Р. Сергієнко. – Київ : Радянська школа, 1968. – 45 с.

  5. Ліндер Е. Найуживаніші звороти англійської мови / Е. Р. Ліндер, І. Сербул. – Київ : Радянська школа, 1969. – 215 с.

  6. Ліндер Е. Р. Збірник диктантів та перекладів англійською мовою для 5–10 класів / Е. Р. Ліндер, М. Н. Кравченко. – Київ : Радянська школа, 1972. – 119 с.

  7. Ліндер Е. Р. Моя Батьківщина – Радянський Союз? / Е. Р. Ліндер, Р. І. Циба, Л. К. Маслова. – Київ : Радянська школа, 1977. – 84 с.

  8. Ліндер Е. Р. Найбільш уживані звороти англійської мови (метафори, приказки, фразеологічні звороти) / Е. Р Ліндер. – Київ : Радянська школа, 1966.

  9. Ліндер Е. Р. Чи знаете, ви? / Е. Р. Ліндер, Л. К. Маслова, Р. І. Циба. – Київ : Радянська школа, 1986. – 8, 4 п. л.

  10. Ліндер Е. Р. Чи знаете, ви? / Е. Р. Ліндер, Л. К. Маслова, Р. І. Циба. – Київ : Радянська школа, 1980. – 152 с.

Публікації про педагога

  1. Адольф Роланд Едвард Ейхенбаум-Ліндер став першим іноземцем, який викладав англійську у СумДПІ : [фотопортрет] // Осташевський М. Л. Макаренківська alma mater / М. Л. Осташевський. – [Суми] : [Університетська книга], [2019]. – С. 353.

  2. Едвард Ліндер з групою студентів СумДПІ імені А. С. Макаренка 1970-й рік [фото] // Осташевський М. Л. Сумський педагогічний: вікова історія і сьогодення : 100 років СПУ : 1924–2024 / М. Л. Осташевський, Ю. О. Лянной ; за заг. ред. проф. Ю. О. Лянного ; Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка. – [Суми] : [Університетська книга], [2024]. – С. 463.

  3. Едвард Ліндер зі студентами СумДПІ імені А. С. Макаренка (1970 р) : [фото] // Осташевський М. Л. Макаренківська alma mater / М. Л. Осташевський. – [Суми] : [Університетська книга], [2019]. – С. 354.

  4. Етнічний швед Адольф Роланд Едвард Ейхенбаум-Ліндер став першим іноземцем, який викладав англійську студентам СумДПІ імені А. С. Макаренка [фотопортрет] // Осташевський М. Л. Сумський педагогічний: вікова історія і сьогодення : 100 років СПУ : 1924–2024 / М. Л. Осташевський, Ю. О. Лянной ; за заг. ред. проф. Ю. О. Лянного ; Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка. – [Суми] : [Університетська книга], [2024]. – С. 462.

  5. На шляху від інституту до університету : [навчальні видання з фразеології англійської мови, збірники диктантів, посібники для учнів створено Е. Р. Ліндером, Р. І. Цибою, М. М. Дудченком та іншими викладачами кафедр іноземної філології] // Корж Л. В. Історія становлення та розвитку Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка / Л. В. Корж. – Суми : Редакційно-видавничий відділ СДПУ ім. А. С. Макаренка, 1999. – С. 54–76.

  6. Сергиенко М. Человек, шагающий по огромному земному шару : [Электронный ресурс] / М. Сергиенко // Исторический клуб А. К. Булатовича : официальный веб-сайт. – [Сумы], 2015. – Режим доступа: https://bulatovichclub.wordpress.com/2015/03/27/%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BA-%D1%88%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%8E%D1%89%D0%B8%D0%B9-%D0%BF%D0%BE-%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%83-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BD%D0%BE%D0%BC/ (дата обращения 20.03.25). – Название с экрана.

  7. Унікальні і неповторні : [Адольф Роланд Едвард Ейхенбаум-Ліндер з 1960 року викладав англійську мову у СумДПІ] // Осташевський М. Л. Сумський педагогічний: вікова історія і сьогодення : 100 років СПУ : 1924–2024 / М. Л. Осташевський, Ю. О. Лянной ; за заг. ред. проф. Ю. О. Лянного ; Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка. – [Суми] : [Університетська книга], [2024]. – С. 454–472.

  8. Унікальні і неповторні : [Едвард Ейхенбаум-Ліндер з 1960 року працював у СумДПІ] // Осташевський М. Л. Макаренківська alma mater / М. Л. Осташевський. – [Суми] : [Університетська книга], [2019]. – С. 349–363.

  9. Едвард Ліндер. Важко було передбачити роки поневірянь : [Електронний ресурс] : [уривок зі статті Джона Піктона про Едварда Ліндера, опублікованої в газеті «Торонто Стар» у 1986 р.] / переклад з англійської О. Манько // Исторический клуб А. К. Булатовича : офіційний веб-сайт. – [Сумы], 2019. – Режим доступу: https://bulatovichclub.wordpress.com/2019/12/29/%d0%b5%d0%b4%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b4-%d0%bb%d1%96%d0%bd%d0%b4%d0%b5%d1%80-%d0%b2%d0%b0%d0%b6%d0%ba%d0%be-%d0%b1%d1%83%d0%bb%d0%be-%d0%bf%d0%b5%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b1%d0%b0%d1%87%d0%b8%d1%82%d0%b8/#more-6350 (дата звернення 20.03.25). – Назва з екрана.

Ліндер Едвард (Адольф Роланд Едвард Ейхенбаум-Ліндер)

Ліндер Едвард (Адольф Роланд Едвард Ейхенбаум-Ліндер)

Народження

27.10.1912

Місце народження

Швеція

Смерть

1986 (74 роки)

Місце смерті

м. Суми

Alma mater

Уппсальський університет, Швеція

Напрями діяльності

науково-педагогічна діяльність

Slide 0

Евард Ліндер зі студентами та викладачами факультету англійської мови

Slide 1

Едвард Ліндер з собакою

Slide 2

Едвард Ліндер з групою студентів СДПІ ім. А. С. Макаренка. Фото 1970 року

Slide 3

Етнічний швед Адольф Роланд Едвард Ейхенбаум-Ліндер став першим іноземцем, який викладав англійську мову студентам Сумського педагогічного інституту