Грабовський Павло Арсенович
Грабовський Павло Арсенович (11 вересня 1864 – 12 грудня 1902) – український поет-лірик, публіцист, просвітянин, перекладач, поборник національної свободи українців і визволення їх із-під імперського самодержавства.
Життєпис
Народився в с. Пушкарне Охтирського повіту Харківської губернії (тепер с. Грабовське Краснопільського району Сумської області) в бідній сім'ї паламаря. З дитячих років зазнав гіркого життя та поневірянь сільської бідноти.
Спочатку Павло навчався у місцевій церковно-парафіяльній школі, а з 1974 року – в Охтирському духовному училищі. В Охтирській бурсі викладачі зневажливо ставилися до української мови. Вони говорили: «Краще з книжки не вигадаєш!». Тож поза класом учні говорили рідною мовою. Ось тому «з погляду мови, – згадував наш земляк, – ми оставалися українцями поза школою, хоч ні словечка не чули про своє письменство». На музично-декламаторських вечорах ректор гнівно вибивав з бурсацьких голів «український дух». Хоч як нелегко було навчатися в Охтирській бурсі, однак тут пробудилися перші паростки громадянської свідомості молодого Грабовського.
У 1879 році юнак вступив до Харківської духовної семінарії, самотужки ґрунтовно ознайомився з художньою класикою, цікавився політичною літературою.
У 1882 році під час трусу в келіях духовної семінарії у третьокурсника Павла Грабовського виявили заборонену літературу та лотерейні квитки, що розповсюджувалися задля збирання коштів на користь політичних в’язнів. Павла виключили з семінарії, помістили під варту, а потім вислали в рідне село Пушкарне під гласний нагляд поліції.
У квітні 1885 року, після закінчення домашнього арешту, 22-річний Грабовський повернувся до Харкова, влаштувався працювати коректором до місцевої газети «Южный край» і поновив революційну діяльність.
25 листопада 1885 року Павла Грабовського забирають до війська. Дислокація піхотного полку була поблизу Харкова, що давало змогу не втрачати зв'язків із підпільною народницькою організацією, але невдовзі Грабовського перевели до Туркестанського військового округу, покаравши за виступ проти армійського начальства. У Оренбурзі його заарештували, повернули до Харкова й ув’язнили.
На початку 1888 року після тривалого слідства та суду Грабовському винесли вирок – 5 років заслання до Сибіру, в Іркутську губернію.
У засланні Павло разом із товаришами по духу, написали відомий протест “Русскому правительству” проти знущань над в’язнями. Це призвело до ще одного арешту, що збільшило термін перебування під вартою в найглухіших та найвіддаленіших місцях Сибіру.
У 1896 році Грабовський переїхав до Якутська, а звідти його перевели до Тобольська, куди поет прибув у вересні 1899 року. Для того, щоб вижити, він працював приватним вчителем, служив у ветеринарному відділенні губернського управління, трудився коректором у редакції першої в місті приватної газети «Сибірський листок».
Роки заслання підірвали здоров'я поета – він важко захворів.
Павло Грабовський помер від сухот 12 грудня 1902 року. Похований, згідно із заповітом, на кладовищі м. Тобольськ.
Педагогічна діяльність
Павло Грабовський багато уваги приділяв шкільній справі, вимагаючи освіти «вільної від туману релігійного й шовіністичного». Письменник мріяв збудити народ освітою і словом поетичним. Бажав піднести роль школи в соціальному розвитку бідняків, багато писав про учительство, навчання та виховання. Грабовського називають ще й учителем дітей і дорослих.
Ці ідеї освітлюють його статті «Про розвиток шкільної освіти в Охтирському повіті Харківської губернії», «Дещо про освіту на Україні», «Дещо в справі жіночих типів».
Грабовський дбав про те, щоб народ здобував освіту, примножував духовну спадщину. Саме у статті «Про розвиток шкільної освіти в Охтирському повіті Харківської губернії» Павло Грабовський порушував питання про суспільну роль народної школи, яка дасть знання трудящим та писав про те, що народні училища не забеспечені книгами та підручниками в необхідній кількості, а вчителі мають незадовільні побутові умови.
Письменника турбувала роль педагогів у суспільстві, їхня громадянська позиція. Він присвятив їм чимало творів: «Надія Костева Сигида», вірші до «НКС», «Вдалечінь», «На пам’ять», «До мучениці», «На спогад», «До сестроньки».
У своїх педагогічних поглядах Павло Грабовський закликав учительство множити наслідки демократичного руху, щоб пройнявся люд вищими ідеалами часу, гартувався у боротьбі за добробут, за матеріальні і духовні скарби народу.
Творчість
Початок творчої діяльності Павла Грабовського припадає на той період його життя, коли він після першого арешту відбував заслання в рідному селі Пушкарному. Саме там він пише і надсилає численні кореспонденції в газету «Южный край», створює свої перші віршовані та прозові твори.
Час перебування в Іркутській губернській в’язниці став переламним для літературної творчості Павла Грабовського. Літератор створив оригінальну поему «Бурятка» (1891), а також спробував свої творчі сили в іншій царині, переклавши українською мовою першу главу «Євгенія Онєгіна» О. Пушкіна, фрагменти «Фауста» Ґете, низку віршів бранця Петропавлівської фортеці, народовольця Петра Якубовича.
Знаючи, що в Лівобережній Україні діє ганебний Емський указ про заборону друку книжок українською мовою, поет почав цікавитися літературним життям Галичини і незабаром почав листуватися з Іваном Франком й надсилати свої твори у галицькі часописи. Вони охоче друкували нариси, статті, замітки Павла Грабовського, що стосувалися усього спектру гарячих тем із тогочасного громадського і культурного життя Сибіру та України, а саме: «Лист до молоді української», «Коротенькі вістки з Сибірі». Перші вірші теж були надруковані в 1890 році у Львові в журналі «Зоря», а перша збірка поезій і переспівів «Пролісок» вийшла у 1894 році. Через рік побачила світ збірка перекладів «З чужого поля», потім збірки «З півночі» (1896), «Доля» (1897), «Кобза» (1898), «Пісні України» (1898), «Хвиля» (1899) та інші.
Поетична творчість Грабовського є неперевершеним зразком громадянської лірики. Революційні мотиви звучать в поезіях «Справжні герої», «Уперед», «Надія», «До Н.К.С.». Про громадські обов'язки митця Грабовський пише у своїх віршах-звертаннях, просякнутих патріотизмом й національно-визвольним духом: «Я не співець чудової природи», «До парнасців», «Поетам-українцям», «До українців», «Далеко», «До України», «Україна приснилась мені».
У поетичних творах Грабовського є чимало описів прекрасної природи рідного краю, які служать контрастом нужденного, підневільного життя трудящих. Це пейзажна лірика: «Сон», «Квітень», «Вечір», цикл «Веснянки».
Протягом усього життя поета приваблювала і дитяча тематика – у своїх творах для маленьких читачів він прагнув підготувати їх до діяльного життя. Широке пізнавальне, виховне і естетичне значення для дітей мають такі вірші поета, як «Сонечко та дощик», «Щоглик», «Соловейко», «Дніпр», «Метеличок». Окрему групу становлять вірші-звертання «До школи», «Дітям».
Ім'я Павла Грабовського-перекладача стоїть поруч з іменами інших українських передових письменників кінця XIX століття, які вписали яскраву сторінку в літературно-мистецьке єднання українського народу з іншими народами. Значне місце у його доробку займають поети романських та германських літератур (англійської, американської, французької, німецької, італійської) слов'янських літератур (російської, чеської, словацької, болгарської, польської, сербської, хорватської, словенської, лужицької), скандинавських літератур (шведської, норвезької, фінської) та угорської літератур. Одним із перших в Україні Грабовський звернувся до грузинської (Ілля Чавчавадзе, Бараташвілі, Церетелі), вірменської (Ісаакян, Ованес Туманян), естонської (Лідія Койдула, Фрідріх Крейцвальд) поезії. Однак більшість з україномовних перекладів Грабовського вийшли не окремими збірками, а розкидані по різних часописах Західної України: «Зоря», «Народ», «Правда», «Дзвінок», «Житє і Слово» та «Літературно-Науковий Вісник». Свої переклади Грабовський підписував як своїм ім’ям, так і різними псевдонімами: Панько, Харько, Вець, Павло Журба, Павло Граб тощо. Своєрідність перекладацької діяльності Грабовського полягає в тому, що створена ним «Антологія світової поезії» щедро наснажена пафосом та ідеями власної творчості поета.
Бібліографія праць
Грабовський П. Вибрані твори / П. Грабовський. – Київ : Держ. вид. худ. літ., 1949. – 366 с.
Грабовський П. Вибрані твори / П. Грабовський. – Київ : Дніпро, 1969. – 262 с. : іл.
Грабовський П. Вибрані твори / П. Грабовський. – Київ : Дніпро, 1974. – 352 с. : іл.
Грабовський П. Вибрані твори : в 2-х т. Т. 1 : Оригінальні поезії, переклади і переспіви / П. Грабовський. – Київ : Дніпро, 1985. – 600 с.
Грабовський П. Вибрані твори : в 2-х т. Т. 2. : Статті, нариси, оповідання, листи / П. Грабовський. – Київ : Дніпро, 1985. – 344 с.
Грабовський П. До Русі ; України ; До матері ; Сон ; Козакові ; Веснянки ; Мов ангела, тебе я стрінув… ; Золото ; Божий світ оповитий красою ; До Н. К. С ; Квітка, що ногою, стоптана в пилу ; Плаче небо, вкрите хмарами… ; Я не співець чудової природи... : [поезія] / П. Грабовський // Сумщина. Велика спадщина. Поезія / [укладачі та автори тексту: Ю. П'ятаченко, О. Вертіль]. – Суми : Університетська книга, 2019. – С. 69–73.
Грабовський П. Зібрання творів : у трьох томах. Т. 2 / П. Грабовський. – Київ : Видавництво Академії УРСР, 1959. – 624 с.
Грабовський П. Зібрання творів : у трьох томах. Т. 1 / П. Грабовський. – Київ : Видавництво Академії УРСР, 1959. – 688 с.
Грабовський П. Зібрання творів : у трьох томах. Т. 3 / П. Грабовський. – Київ : Видавництво Академії УРСР, 1960. – 516 с.
Грабовський П. Поезії / П. Грабовський. – Київ : Дніпро, 1989. – 428 с. : іл. – (Б-ка укр. класики «Дніпро»).
Грабовський П. Поезії / П. Грабовський. – Київ : Радянський письменник, 1962. – 638 с.
Грабовський П. Поезії / П. Грабовський. – Київ : Художня література, 1963. – 351 с.
Грабовський П. Поезії / П. Грабовський. – Київ : Художньої літератури, 1957. – 352 с.
Грабовський П. Поезії / П. Грабовський. – Київ : ЦК ЛКСМУ «Молодь», 1956. – 208 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).
Грабовський П. А. (1864–1902). Про розвиток шкільної освіти в Охтирському повіті Харківської губернії : (короткий нарис) / П. А. Грабовський // Історія української школи і педагогіки : хрестоматія / упоряд. О. О. Любар. – Київ : Знання, 2003. – С. 344–351.
Грабовський П. А. «Я не співець чудовної природи...» : Поезії. Переклади і переспіви. Нариси. Статті. Листи / П. А. Грабовський ; упоряд., авт. передм., комент. А. П. Стожук. – Харків : Основа, 2005. – 319 с.
Грабовський П. А. Веснянка : вірші : [для дошкільного віку] / П. А. Грабовський ; [ілюстрації Н. Лопухова]. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1963. – 20 с. : іл.
Грабовський П. А. Вибране : поезії, нариси, статті, переклади і переспіви : для середнього шкільного віку / П. А. Грабовський ; упорядкування і передмова М. Т. Яценка. – Київ : Веселка, 1983. – 252 с.
Грабовський П. А. Вибрані вірші : [для дошкільного віку] / П. А. Грабовський. – Київ : Молодь, 1950. – 86 с.
Грабовський П. А. Вибрані поезії / П. А. Грабовський ; упорядкування, вступна стаття і примітки О. І. Кисельова. – Київ : Рад. письменник, 1941. – 432 с. – (Бібліотека поета ; № 30).
Грабовський П. А. Вибрані твори / П. А. Грабовський. – Дніпро : Художньої літератури, 1974. – 290 с.
Грабовський П. А. Вибрані твори / П. А. Грабовський. – Київ : Художньої літератури, 1949. – 290 с.
Грабовський П. А. Вірші / П. А. Грабовський. – Київ : Рад. школа, 1954. – 80 с. – (Шкільна бібліотека).
Грабовський П. А. Вірші / П. А. Грабовський. – Київ : Рад. школа, 1954. – 78 с. – (Шкільна б-ка).
Грабовський П. А. Дещо про освіту / П. А. Грабовський // Історія української школи і педагогіки : хрестоматія / упоряд. О. О. Любар. – Київ : Знання, 2003. – С. 351–352.
Грабовський П. А. Не раз ми ходили в дорогу... : вибрані твори : для середнього шкільного віку / П. А. Грабовський. – Київ : Веселка, 1977. – 159 с.
Грабовський П. А. Питання художнього перекладу / П. А. Грабовський // Українські письменники про літературу та мову. – Київ : Рад. школа, 1961. – С. 153–159.
Грабовський П. А. Поезії / П. А. Грабовський ; [упорядник та автор приміток О. І. Кисельов]. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1953. – 245 с.
Грабовський П. А. Поезії / П. А. Грабовський ; вступна стаття О. І. Кисельова. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1963. – 351 с.
Грабовський П. А. Про літературу / П. А. Грабовський. – Київ : Видавництво «Держлітвидав УРСР», 1954. – 104 с.
Грабовський П. А. Справжні герої : вірш / П. А. Грабовський // Українська література : підручник для 10 кл. СШ / за ред. О. І. Білецького. – Київ : Рад. школа, 1963. – С. 191–192.
Грабовський П. А. Твори / П. А. Грабовський. – Київ : Молодь, 1978. – 247 с.
Грабовський П. А. Твори : оригінальні поезії, переклади і переспіви : в 2-х т. Т. 1 / П. А. Грабовський. – Київ : Дніпро, 1964. – 546 с.
Грабовський П. А. Твори : переклади і переспіви, статті, нариси, листи : в 2-х т. Т. 2 / П. А. Грабовський. – Київ : Дніпро, 1964. – 489 с.
Грабовський П. А. Швачка : вірш / П. А. Грабовський // Українська література : підручник для 10 кл. СШ / за ред. О. І. Білецького. – Київ : Рад. школа, 1963. – С. 187–188.
Грабовський П. А. Щоглик : вірші : [для дошкільного віку] / П. А. Грабовський ; [ілюстрації І. Філонов]. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1958. – 16 с. : іл.
Грабовський Павло – повні тексти творів автора. – Режим доступу: https://osvita.ua/school/literature/tag-hrabovskyi_pavlo/list/100/.
Дещо про освіту // Грабовський П. А. Твори : у 3-х т. / П. А. Грабовський. – Київ : Видавництво АН УРСР, 1960. – Т. 3. – С. 118–121.
До школи : [вірш] // Грабовський П. А. Твори : у 3-х т. / П. А. Грабовський. – Київ : Видавництво АН УРСР, 1959. – Т. 1. – С. 150.
Доля. Переспіви Павла Граба. – Львів : Накладом редакції «Зорі», 1897. – 116 с. – (Дрібна бібліотека. Кн-чка 18).
З півночі. Твори Павла Граба. – Львів : Накладом Костя Панковського, 1896. – 124 с. – (Дрібна бібліотека. Кн-чка 16).
З чужого поля / переклади Павла Граба. – Львів : Накладом Костя Панковського, 1895. – 100 с. – (Дрібна бібліотека. Кн-чка 10).
Кобза. Співи і переспіви Павла Граба. – Чернігів : Тип. Губ. Земства, 1898. – 95, 6 с. – (Вид. Б. Грінченка ; № 34). – Дозволено цензурою. Одеса, 17 августа 1898 г.
Перекладацька діяльність П. Грабовського / Українська література : підручник для 10 кл. СШ / за ред. О. І. Білецького. – Київ : Рад. школа, 1964. – С. 214–216.
Про розвиток шкільної освіти в Охтирському повіті Харківської губернії : (короткий нарис) // Грабовський П. А. Твори : у 3-х т. / П. А. Грабовський. – Київ : Видавництво АН УРСР, 1960. – Т. 3. – С. 7–17.
Пролісок. Твори Павла Граба. – Львів : Накладом Костя Панковського, 1894. – 94 с. – (Дрібна бібліотека. Кн-чка 3).
Сурик Іван. Твори / І. Сурик ; переклав з російського Павло Граб. – Львів : Накладом Костя Панковського, 1894. – 42 с. – (Дрібна бібліотека. Кн-чка 6).
Публікації про педагога
1864 – народився Павло Грабовський, поет. – Режим доступу: https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/veresen/11/1864-narodyvsya-pavlo-grabovskyy-poet.
Арват Ф. С. Із історії українського перекладу другої половини ХІХ століття. (П. А. Грабовський і Л. Українка як теоретики перекладу) / Ф. С. Арват // Тези доповідей ХХ наукової сесії. Серія: Філологічні науки / Чернівецький ун-т. – Чернівці, 1964. – С. 63–64.
Балоян В. На благо рідної культури : П. А. Грабовський як перекладач творів вірменських поетів / В. Балоян // Літ. Україна. – 1964. – 11 вересня.
Бандура О. М. Зважати на родові особливості творів : мова творів П. Грабовського / О. М. Бандура // Література в школі. – 1961. – № 3. – С. 52–58.
Безпальчий В. Суспільно-політичні погляди П. А. Грабовського / В. Безпальчий // Вітчизна. – 1958. – № 4. – С. 211–214.
Білодід І. К. Мова творів П. Грабовського : огляд праць / І. К. Білодід // Дослідження мовознавства в УРСР за сорок років. – Київ : Видавництво АН УРСР, 1957. – С. 33.
Брезницька Г. В. Грабовський Павло Арсенович / Г. В. Брезницька ; [Головна Редакційна Колегія IV тому Енциклопедії Сучасної України: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк та ін.] // Енциклопедія Сучасної України. – Київ : 2006. – Том 6 : Го – Гю. – С. 358–359.
Буфалов Ю. Ф. Суспільно-політичні погляди П. А. Грабовського / Ю. Ф. Буфалов. – Київ, 1957.
Вертій О. «…не згине наша мати!» : (візія України в творчості Павла Грабовського) / О. О. Вертій // Дивослово. – 1998. – № 10. – С. 8–9.
Вертій О. «Українська ідея» як феномен літератури : [народні джерела творчості Павла Грабовського] / О. Вертій // Дивослово. – 2003. – № 3. – С. 15–20.
Вертій О. І. Українська народна пісня на слова П. А. Грабовського : (до 125-річчя з дня народження поета) / О. І. Вертій, Н. Т. Шевченко // Народна творчість та етнографія. – 1989. – № 4. – С. 3–8.
Вертій О. І. «Неволя живої душі» : [використання документальних матеріалів під час вивчення творчості П. А. Грабовський] / О. І. Вертій // Українська мова і література в школі. – 1989. – № 9. – С. 18–26.
Вертіль О. Стежками Павла Грабовського / О. Вертіль // Сумщина. – 2009. – № 101, 16 вересня. – С. 1–2.
Видатні особи, що народилися на Сумщині : [письменники, композитори, скульптори, педагоги, громадські та державні діячі, науковці, герої Сумщини] // Краєзнавство. Географія. Туризм. – 2008. – № 6/8, лютий. – С. 68.
Гаврилов П. Музей Павла Грабовського : [літературні музеї України] / П. Гаврилов // Українська мова і література в школі. – 1971. – № 1. – С. 90–91.
Гаврилов П. Павло Грабовський / П. Гаврилов // Українська мова і література в школі. – 1967. – № 7. – С. 92–93.
Гаврилов П. Павло Грабовський / П. Гаврилов, В. Поважна // Українська мова і література в школі. – 1966. – № 10. – С. 87–89.
Гаврилов П. Т. Образи революціонерів у поезії П. А. Грабовського / П. Т. Гаврилов // Українська мова і література в школі. – 1973. – № 11. – С. 51–55.
Герман В. В. Етнофраземіка в конфесійній мові творів П. Куліша та П. Грабовського: концептуальний аспект / В. В. Герман // Фольклор: мовно-літературні особливості дискурсу : монографія / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [авторський колектив: С. В. П'ятаченко, Н. І. Кириленко, В. В. Герман та ін.]. – Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2012. – С. 121–127.
Герман В. В. Лексична база конфесійних номенів : (на прикладі поезії П. А. Грабовського) / В. В. Герман, Л. М. Лиманчук // Філологічні науки : збірник наукових праць / [редкол.: В. В. Герман, П. І. Білоусенко, Ю. А. Зацний та ін.]. – Суми : СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2004. – С. 25–29.
Гомон П. «…В мені завжди жив перш над усе українець : (спроба сучасного осмислення життєпису П. А. Грабовського / П. Гомон // Українська література в загальноосвітній школі. – 2000. – № 1. – С. 37–43.
Горболіс Л. Охоронний модус рідної мови на чужині : матеріали листів Павла Грабовського / Л. Горболіс // Дивослово. – 2011. – № 6. – С. 45–47.
Горик Н. Тематичні розробки уроків з української літератури : 10 кл. : [про творчість Павла Грабовського] / Н. Горик // Дивослово. – 1998. – № 11. – С. 37–40.
Грабовський про Шевченка // Франко І. Твори : в 20-ти томах / І. Франко. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1955. – Т. XVII. – С. 124–125.
Грабовський Павло : поет, публіцист, перекладач // Сумщина. Велика спадщина. Поезія / [укладачі та автори тексту: Ю. П'ятаченко, О. Вертіль]. – Суми : Університетська книга, 2019. – С. 68–69.
Грабовський Павло Арсенович (1864–1902, український поет, лірик, публіцист, просвітянин) // Голубченко В. Ю. Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка. – Суми : Університетська книга, 2012. – С. 62–64.
Грабовський Павло Арсенович // Українська Радянська Енциклопедія. – Видання друге. – Київ : Головна редакція Української Радянської Енциклопедії, 1979. – Том 3 : Гердан – Електрографія. – С. 136–137.
Грабовський Павло Арсенович [крипт. і псевд. – Арсентьєв, Вець, Харько, Воля Харько, Гайда Панас, Павло Граба та ін.] // Сумщина в іменах : енциклопедичний довідник / [гол. ред. В. Б. Звагельський]. – Суми : [Сумський державний університет, РВО «АС-Медіа»], 2003. – С. 112.
Грабовський Павло Арсенович. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-26782.
Грабовський Павло Арсенович. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%9F%D0%B0%D0%
B2%D0%BB%D0%BE_%D0%90%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87.Гуревич Л. И. П. А. Грабовский о воспитании и обучении : (к 100-летию со дня рождения) / Л. И. Гуревич // Сов. педагогика. – 1964. – № 9. – С. 103–112.
Документи про П. А. Грабовського // Літературна газета. – 1939. – 4 серпня.
Дудко В. «В Тобольськ іде трупа Деркача…» : [про Павла Грабовського) / В. Дудко // Українська мова і література в школі. – 1990. – № 11. – С. 55–56.
Дудко В. Фотокартка 1898 року : до вивчення сибірських сторінок біографії П. Грабовського / В. Дудко // Вітчизна. – 1989. – № 9. – С. 178–180.
Дудко В. І. Пропагандист української пісні в Сибіру : [П. Грабовський] / В. І. Дудко // Народна творчість та етнографія. – 1990 – № 5. – С. 65–68.
Задорожний В. Поезія Павла Грабовського у фольклорному засвоєнні / В. Задорожний // Слово і час. – 2012. – № 2. – С. 73–76.
Захарова В. «А жити хочеться, душа просить любови та взаємин» : до проблеми формування моральних чеснот учнів на прикладах життєпису П. Грабовського / В. Захарова // Українська література в загальноосвітній школі. – 2000. – № 3. – С. 33–36.
Калиниченко Г. П. «Я не співець чудової природи…» : (про роль митця в суспільстві в поезії П. А. Грабовського) / Г. П. Калиниченко // Українська мова і література в школі. – 1965. – № 1. – С. 28–34.
Канівець Н. Павло Грабовський – український інтерпретатор поезії Роберта Бернса / Н. Канівець // Мандрівець. – 2006. – № 3. – С. 62–66.
Кисельов О. І. Література гарту й боротьби / О. І. Кисельов. – Київ : Дніпро, 1972.
Киян Т. Регіональне краєзнавство як засіб компаративістики : [талановиті майстри слова Сумщини – П. Куліш, П. Грабовський, О. Олесь, О. Вишня, М. Хвильовий, П. Воронько та ін.] / Т. Киян // Всесвітня література в сучасній школі. – 2012. – № 3. – С. 15–17.
Корнющенко І. Локон шовковистого волосся : до 140-річчя Павла Грабовського / І. Корнющенко // Слобожанщина : альманах літераторів Сумщини. – Суми : ВВП «Мрія-1» ЛТД, 2004. – Вип. 9. – С. 98–101.
Корнющенко І. Про Кобзаря – науковці Сумщини : [роль уродженців Сумщини у вивченні життя і творчості великого поета та їх внесок у Шевченкіану] / І. Корнющенко // Сумщина. – 2009. – № 25/26, 6 березня. – С. 2.
Корчаченко К. В. Шевченко і Грабовський / К. В. Корчаченко // Збірник праць П’ятої наукової шевченківської конференції. – Київ : Видавництво АН УРСР, 1957. – С. 229–244.
Кравченко Т. П. П. А. Грабовський і І. Я. Франко / Т. П. Кравченко // Учені записки / Харківський державний педагогічний університет. – Харків, 1957. – Т. 21 : Труди філологічного факультету. – С. 117–134.
Лавров Ю. П. Грабовський Павло Арсенович / Ю. П. Лавров // Енциклопедія історії України / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; НАН України, Інститут історії України. – Київ : Видавництво «Наукова думка», 2004. – Т. 2 : Г – Д. – Режим доступу: http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe?Z21ID=&I21DBN=DOP&P21DBN=EIU&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=eiu_all&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=TRN=
&S21COLORTERMS=0&S21STR=Grabovsky_P.Ленець К. В. Із спостережень над суфіксами іменників – назв осіб жіночого та середнього роду : (на матеріалі епістолярної спадщини Лесі Українки, І. Франка, М. Коцюбинського та П. Грабовського) / К. В. Ленець // Лексикологічний бюлетень / Ін-т мовознавства АН УРСР. – Київ, 1961. – Вип. 8. – С. 74–85.
Любчич Н. В. Етнофраземіка в конфесійній мові творів П. Куліша та П. Грабовського: концептуальний аспект / Н. В. Любчич // Актуальні питання філології та методології : збірник наукових праць магістрантів / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Ін-т філології ; [редкол.: В. В. Герман, О. М. Семеног, Л. М. Горболіс та ін.]. – Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2011. – С. 35–40.
Макарова В. А. «Зелений гай, пахуче поле ...» : (до пам'ятної дати П. А. Грабовського) / В. А. Макарова // Ювілейна палітра 2020 : до пам'ятних дат видатних українських музичних діячів і композиторів : збірник статей за матеріалами IV Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, 4–5 грудня 2020 року / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Навчально-науковий ін-т культури і мистецтв ; [редкол.: О. К. Зав'ялова, О. А. Устименко-Косоріч, О. В. Єременко, Г. О. Стахевич]. – Суми : [ФОП Цьома С. П.], 2021. – С. 18–22.
Мелешко В. Вірші – авторське кредо : на матеріалі творчості Павла Грабовського / В. Мелешко // Рідний край : науковий публіцистичний художньо-літературний альманах / гол. ред. В. Пащенко. – Полтава : Полтавський державний педагогічний ун-т ім. В. Г. Короленка, 2001. – № 2 (5). – С. 67–69.
Мілованова В. В. Павло Грабовський : [про українського поета, прозаїка, уродженця Сумщини] / В. В. Мілованова // Літературне краєзнавство : посібник для студентів-філологів, учителів і учнів шкіл / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [упоряд.: Л. М. Горболіс, О. Р. Єременко, Н. П. Каменська]. – [Суми] : [СумДПУ ім. А. С. Макаренка], 2011. – С. 32–42.
Молочко С. Музичними стежками поезій І. Франка та П. Грабовського / С. Молочко // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2005. – № 5. – С. 33–39.
Мороз М. О. Грабовський Павло Арсенович : бібліографічний покажчик / М. О. Мороз ; АН УРСР, Ін-т літератури. – Київ : Наукова думка, 1964. – 80 с.
Олександренко О. С. «Я не співець чудової природи…» : (про роль митця в суспільстві в поезії П. А. Грабовського) / О. С. Олександренко // Українська мова і література в школі. – 1975. – № 12. – С. 54–58.
Павел Арсеньевич Грабовский (1864–1902) // Украинская литература : дооктябрьский период : рекомендательтный указатель / сост.: И. З. Бойко [и др.]. – Москва, 1957. – С. 107–113.
Павло Арсенович Грабовський (1864–1902) // Сбруєва А. А. Історія педагогіки у схемах, картах, діаграмах : навчальний посібник / А. А. Сбруєва, М. Ю. Рисіна. – Суми : СДПУ ім. А. С. Макаренка, 2000. – С. 129.
Павло Арсенович Грабовський і фольклор : до 155-річчя від дня народження Павла Грабовського : (глава з книги: Дей О. І. Сторінки з історії української фольклористики. – Київ : Наукова думка, 1975). – Режим доступу: https://krasnopillia.info/2019/08/09/pavlo-arsenovych-hrabovs-kyy-i-fol-klor/.
Павло Грабовський – лірик і громадянин : до 155 річниці від дня народження / Івано-Франківська центральна міська дитяча бібліотека. – Режим доступу: domashnya/1266-pavlo-grabovskyy-liryk-i-gromadyanyn-do-155-richnytsi-vid-dnya-narodzhennya.html.
Павло Грабовський (1864–1902) : фото // Українська мова і література в школі. – 1989 – № 7.
Павло Грабовський : бібліографічний покажчик / Академія наук Української РСР, Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка ; склав М. О. Мороз ; відп. ред. М. Є. Сиваченко. – Київ, 1964. – 79 с.
Павло Грабовський : коротка біографія. – Режим доступу: https://osvita.ua/school/biography/91945/.
Пашкова А. О. Філософські погляди П. А. Грабовського / А. О. Пашкова // КДУ. Наукові записки. – 1964. – Т. 13, вип. 11. – С. 217–250.
Поважна В. М. Павло Грабовський : літературний портрет / В. М. Поважна. – Київ : Держлітвидав УРСР, 1962. – 107 с. – Бібліогр.: с. 106.
Поважна В. М. Павло Грабовський : семінарій / В. М. Поважна ; АН УРСР, Ін-т літератури. – Київ : Рад. школа, 1966. – 160 с.
Погляди Павла Грабовського на народну освіту : до 155-річчя від дня народження Павла Грабовського. – Режим доступу: https://krasnopillia.info/2019/09/24/pohliady-pavla-hrabovs-koho-na-narodnu-osvitu/.
Понз Т. А. Вірш П. Грабовського «Трудівниця» в 6 класі / Т. А. Понз // Література в школі. – 1963. – № 1. – С. 35–38.
Приходько І. «Свідомість про те що ми – українці, була досить живою…» : Павло Грабовський без фальсифікацій // Березіль. – 1996. – № 9/10. –С. 165–183.
Радчук О. В. Опір оригіналу і метод тлумача: «Джон Андерсон» Р. Бернза в перекладах П. Грабовського, В. Мисика і М. Лукаша / О. В. Радчук // Філологічні трактати : науковий журнал / [редкол.: О. Г. Ткаченко, І. К. Кобякова]. – Суми : СумДУ ; Харків : ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2009. – Т. 1, № 3/4. – С. 104–109.
Редько Ю. К. Із спостережень над мовою творів Павла Грабовського / Ю. К. Редько // Наукові записки / Львівський педагогічний ін-т. – Львів, 1955. – Т. 4, вип.1. – С. 97–116.
Складанний І. П. «…Моєю зорею ясною, моєю музою була!» : (до вивчення інтимної лірики Павла Грабовського у 9 класі) / І. П. Складанний // Українська мова і література в школі. – 1984. – № 9. – С. 32–41.
Смагленко Ф. П. Боротьба Павла Грабовського за українську літературну мову / Ф. П. Смагленко // Праці. Серія філологічних наук / Одеський ун-т. – Одеса, 1958. – Т. 148, вип. 8. – С. 215–222.
Смольницька О. Павло Грабовський – український поет і перекладач: вибір текстів – від романтизму до символізму / О. Смольницька. – Режим доступу: https://surma.com.ua/1070-pavlo-grabovskyi-ukrainskyi-poet-i-perekladach-vybir-tekstiv-vid-romantyzmu-do-symvolizmu.html.
Спицький В. С. Історичні погляди П. А. Грабовського / В. С. Спицький // Вісник Київського ун-ту. Серія історії та філософії. – Київ, 1961. – № 3, вип. 2. – С. 93–104.
Стиль і мова поезії П. Грабовського // Історія української літератури. – Київ : Видавництво АН УРСР, 1954. – Т. 1. – С. 497–498.
Ступак Ю. П. П. А. Грабовский о воспитании / Ю. П. Ступак // Сов. педагогика. – 1955. – № 2.
Таран В. Он страстно звал к борьбе : 125-летие со дня рождения Павла Грабовского / В. Таран // Радуга. – 1989. – № 9. – С. 144–145.
Тетеріна О. Проблема перекладу крізь призму літературознавчих поглядів Павла Грабовського / О. Тетеріна // Дивослово. – 2012. – № 5. – С. 48–50.
Трійняк І. І. Літературно-історичні погляди П. А. Грабовського / І. І. Трійняк // Література в школі. – 1954. – № 4.
У магічному кристалі поетичного слова : антологія «поетичної критики» : [вірші про українських поетів] // Бібліотечка «Дивослова». – 2010. – № 10. – С. 1–64.
Хвостенко Г. Грабовський Павло Арсенович : [політичний діяч, поет, уродженець Сумщини] / Г. Хвостенко // Сумщина. – 2008. – № 77, 16 липня. – С. 4.
Хвостенко Г. Пушкарне, що стало Грабовським... : [історія села, в якому народився наш земляк, поет Павло Грабовський] / Г. Хвостенко // Сумщина. – 2008. – № 101, 10 вересня. – С. 3.
Шанюк В. «Перед долею важкою голови не похиляю...» : ліричний герой Павла Грабовського / В. Шанюк // Дніпро. – 1984. – № 9. – С. 124–127.
Шанюк В. Образ автора як одна із форм свідомості в ліриці Павла Грабовського / В. Шанюк // Українська мова і література в школі. – 1984. – № 9. – С. 14–20.
Шевелєва М. Павло Грабовський: Караюсь, мучуся, але не каюсь! / М. Шевелєва. – Режим доступу: https://uain.press/blogs/pavlo-grabovskij-karayus-muchusya-ale-ne-kayus-1078419.
Шкробинець Ю. П. А. Грабовський – перекладач поезій Шандора Петефі / Ю. Шкробинець // Ужгородський університет. Тези доповідей і повідомлень до ХІХ наукової конференції. Серія літературознавства. – Ужгород, 1965. – С. 49–54.
Яценко Н. Е. Антоніми в художніх творах П. Грабовського / Н. Е. Яценко // Наукові записки / Київський педагогічний ін-т. – Київ, 1962. – Т. 32. – С. 191–196.
Яценко Н. Е. Емоційна лексика в художніх творах П. А. Грабовського / Н. Е. Яценко // Наукові записки / Київський педагогічний ін-т. – Київ, 1963. – Т. 33. – С. 38–47.
- Яценко Н. Е. Суспільно-політична лексика в художніх творах П. А. Грабовського / Н. Е. Яценко // Наукові записки / Київський педагогічний ін-т. – Київ, 1959. – Т. 31. – С. 55–65.

Грабовський Павло Арсенович
Народження
11.09.1864
Місце народження
с.Пушкарне, Охтирський повіт, Харківська губернія
Смерть
12.12.1902 (38 років)
Місце смерті
м. Тобольськ
Alma mater
Харківська духовна семінарія ім. Іоанна Богослова
Напрями діяльності
поет, публіцист, просвітянин, перекладач