Головне зображення

ЕПС

Енциклопедія

Педагогічної Сумщини

Грінченко Борис Дмитрович

Грінченко Борис Дмитрович (9 грудня 1863 – 6 травня 1910) – український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, етнограф, історик, публіцист, громадсько-культурний діяч. 

Редактор низки українських періодичних видань, автор фундаментальних етнографічних, мовознавчих, літературознавчих, педагогічних праць, історичних нарисів, перших підручників з української мови й літератури. Укладач чотиритомного тлумачного «Словаря української мови»; організатор і керівник «Просвіти»; активний член Братства тарасівців; співзасновник Української радикальної партії

 

Життєпис

Борис Дмитрович Грінченко народився на хуторі Вільховий Яр на Харківщині, поблизу с. Руські Тишки, неподалік від Харкова у дрібномаєтній зрусифікованій дворянській сім’ї.  Батько – відставний штабс-капітан Дмитро Якович Грінченко, мати – донька полковника Літарєва, Поліксена Миколаївна. 

Був найстаршим із п’яти дітей у родині Грінченків. З дитинства розмовляв російською, як і всі в родині. В 5 років навчився читати і перечитав усю батьківську бібліотеку. В шість років зробив першу спробу написати власний твір.

У 1874–1879 роках навчався в Харківському реальному училищі. Навчаючись у третьому класі пізнав творчість Т. Г. Шевченка. «Кобзар» Шевченка справив на нього надзвичайно сильне враження. Під впливом творів поета учень почав писати українською мовою вірші, повісті, драми. 

 «Першими вчителями літературними» Б. Грінченко називає В. Скотта, Д. Байрона, В. Гюго, О. Пушкіна, М. Некрасова, О. Кольцова. Саме вони сприяли формуванню вольового характеру письменника.  Грінченко зблизився з народницькими гуртками.

29 грудня 1879 року 16-річного юнака було заарештовано за «чтение и распространение» забороненої книжки С. Подолинського «Парова машина».

За поширення заборонених царським урядом видань Грінченка заарештували і кілька місяців тримали в ув'язненні. Його виключили з училища без права здобуття освіти в будь-якому іншому навчальному закладі.  Після звільнення довелося самому почати заробляти на життя.

Рік жив на хуторі Кути на поруках у батьків, займаючись самоосвітою – вивчав німецьку та французьку мови. Згодом досконало оволодів чеською та польською, вивчав норвезьку та італійську.

Коли заборона була знята, пішки рушив до Харкова шукати роботу. Брат матері допоміг влаштуватися дрібним канцеляристом у Харківській казенній палаті, пізніше, квартируючи у шевця, навчився шити чоботи і цим так само підробляв на життя.

Здобута самоосвіта дозволила Борисові Грінченку скласти іспити на звання народного вчителя при Харківському університеті і в 1881 році він починає вчителювати в селах Харківщини, Сумщини, Катеринославщини.

У 1883 року на літніх учительських курсах у Змієві познайомився зі своєю майбутньою дружиною, вчителькою Марією Гладиліною, письменницею, яка виступатиме в літературі під псевдонімом М. Загірня. У родини народилася донька Анастасія, яка пізніше навчалася у Львові і стала активною учасницею соціал-демократичного робітничого руху.

У 1884-1885 вчителював у с. Нижня Сироватка Сумського повіту, де завідував двокласною школою, отримуючи заробітну плату 25 карбованців на місяць. 

У 1886–1887 рр., був статистиком у Херсонському губернському земстві.

1887 року разом з дружиною мешкав на Донбасі в селищі Олексіївка (Катеринославська губ., зараз Луганська обл.) та працював у народній школі відомої освітньої діячки Христини Алчевської. 

У 1891 році засновано Братство тарасівців, активним діячем якого невдовзі став Грінченко.

З 1894 року жив у Чернігові, працював у губернському земстві, а згодом – секретарем земської управи. Тут він організував єдине в Східній Україні видавництво, що випускало дешеву популярну літературу для народу. Загалом випустив у світ більше 45 видань загальним тиражем більше 180 тис. примірників, закладаючи на них кошти мецената Івана Череватенка, а часто й свої власні. Наприкінці 1899 року під тиском місцевої адміністрації змушений був залишити посаду в земстві й жити з літературного заробітку.

Разом з дружиною упорядкували каталог музею старожитностей В.Тарновського, де було 758 експонатів, пов’язаних із Тарасом Шевченком.

У 1901 році члени редакційної колегії журналу «Киевская старина» запропонували Грінченку доопрацювати матеріали для словника української мови. 

1902 року сім’я Грінченків переїхала до Києва, де Борис Грінченко самовіддано здійснив титанічну працю: впорядкував, відредагував та значно доповнив (на 19 тисяч слів) переданий йому лексичний матеріал. Чотири томи «Словаря української мови» (1907-1909 рр.)

В результаті до нього увійшли 70 000 українських слів з літературних творів та фольклорних джерел. Ця праця Грінченка отримала премію Російської академії наук.  Пізніше, у 1920-х роках, словник Грінченка став основою для розробки українського правопису. Це був видатний твір початку ХХ сторіччя, друге перевидання якого відбулося лише через 49 років.

З 1904 року став одним із лідерів новоствореної Української демократичної партії.

У 1905 - одним із ініціаторів утворення Всеукраїнської учительської спілки (ВУУС) – професійної української організації вчителів і діячів народної освіти.

З 1906 року – працівник газети «Громадська думка» та редактор журналу «Нова Громада». 

З 1906 – 1909 роки очолював київську «Просвіту». Водночас Борис Дмитрович був головою однієї з чотирьох комісій «Просвіти» - видавничої.

Грінченко належав до гурту найвизначніших представників українського народництва. У період найбільшого розмаху великодержавно-шовіністичної політики російського уряду в Україні виступав за послідовне проведення національно-культурницької роботи серед українського суспільства.

У Києві письменник створив першу публічну бібліотеку, (її книжковий фонд нині в ЦНБ АН України імені Вернадського). Книги не видавалися на руки, але їх можна було вільно читати в залі.

Важка робота і родинні трагедії (арешт доньки, який спричинив захворювання на сухоти, її смерть і смерть єдиного онука) загострили і власну хворобу Грінченка. 

У 1909 році він їде в Італію лікувати сухоти. 

6 травня 1910 року Борис Грінченко помер в містечку Оспедалетті, Лігурія. Тіло письменника було доправлено до Києва і поховано на Байковому кладовищі.

Педагогічна діяльність

Борис Дмитрович Грінченко справив великий вплив на розвиток педагогічної думки в Україні кінця ХІХ - початку ХХ ст. 

Його освітньо-педагогічна діяльність почалась з 1881 року та тривала до 1893 року. Вчителював він у селах Харківщини, Сумщини, Катеринославщини. Зовнішній бік його біографії в цей час маловиразний, але внутрішньо це були неймовірно багаті й насичені роки. Учителювання Б. Грінченко поєднував з фольклорно-етнографічною, культурологічною, науковою та лінгвістичною справами.

Освітянин Борис Грінченко вже набув педагогічного досвіду, мав теоретичні знання. Інспектори народної освіти помітили творчу активність молодого і перспективного вчителя. За направлення директора народних шкіл О. Жаворонкова освітянина направляють в с. Нижня Сироватка Сумського повіту. Тут він завідує двокласною школою. Учитель Б. Грінченко відстоював традиції народності і природовідповідальності у навчанні і вихованні. Він наслідував педагогіку свого духовного наставника К.Д. Ушинського. Користувався власноруч написаними посібниками. Учителюючи в Нижній Сироватці, Борис Грінченко зблизився з місцевими селянами, вивчав їхнє життя, побут, усну народну творчість. Записав десятки фольклорних творів.

На запрошення Алчевської переїздить в с. Олексіївка Слов'яносербського повіту Катеринославської губернії. Відома освітня діячка і письменниця Х. Д. Алчевська відкрила народну школу у маєтку свого чоловіка – Алчевського Алексія Кириловича. Христина Данилівна була незадоволена навчальним процесом і розшукувала справжніх ентузіастів освіти. У селі Олексіївці Борис Грінченко з дружиною повністю присвятили себе навчально-виховній роботі. Шість років перебування на Луганщині стали дуже плідними для подружжя Грінченків. Педагогічна, літературна, наукова та громадська діяльність Бориса Грінченка на Луганщині, в селі Олексіївці має всеукраїнське значення. Можна з впевненістю сказати, що саме тут сформувався Б. Грінченко як письменник. 

Борис Дмитрович страждав від того, що як педагог змушений був утілювати в життя русифікаторську політику царського уряду. 

У 1888 році він склав та розмалював буквар, за яким навчав учнів. У наступному 1889 році Б. Грінченко створив ще один рукописний підручник для читання «Рідне слово». 

Хоч і не вкраїнська була школа в Олексіївці, та все ж, вивчившись в ній, школярі знали, що вони українці, знали історію і географію України.

Грінченко належав до активних дописувачів критико-бібліографічного відділу журналу «Зоря». Свої зведені праці з поточної бібліографії він публікував під назвою «Новості української літератури» і «Нові українські книжки» під псевдонімами В. Чайненко і В. Вільхівський. Це були інформаційно-бібліографічні повідомлення з побіжними оцінками видань або збірники рецензій. Такий зведений матеріал бібліограф подав за 1886 та 1889 роки. У 1890-ті рр. він вміщував в «Зорі» окремі рецензії, іноді оцінював і львівські книжки.

Світоглядні позиції Б. Грінченка, на основі яких сформувалися його педагогічні погляди, відбилися у діяльності організації «Братства Тарасівців», активним членом якого був педагог. Склалася організація влітку 1891 року в Харкові. Братство було досить поширеним в Україні: його осередки діяли в Харкові, Києві, Чернігові, Полтаві та інших містах України.  На кінець літа 1891 року була складена програма «Тарасівців».

Все своє педагогічне життя педагог присвятив проблемі створення нової української школи, яка б діяла на гуманістичних, демократичних засадах і привела б український народ до національного відродження.

Працюючи в галузі народної освіти, свої педагогічні погляди виклав у працях: «Яка тепер народна школа в Україні» (1896), «Народні вчителі і вкраїнська школа» (1906), «На беспросветном пути. Об украинской школе» (1906) та ін. 

Дбаючи про просвітницьку діяльність серед народу Борис Грінченко упорядкував і видав збірники та альманахи «Хвиля за хвилею» (1900), «Червона квітка» (1905), «Досвітні огні» (1906, 1906).

У тяжкі часи русифікації письменник, переборюючи цензурні перешкоди, видав українською мовою для читачів та народних учителів 45 книг тиражем 200 тисяч примірників. Серед них – збірка «Кобза» П. Грабовськго, вірші Т. Г. Шевченка, твори Є Гребінки, Ю. Федьковича.

Боровся за навчання українських дітей рідною мовою, виступав за чистоту української літературної мови. Створив кілька шкільних підручників, серед яких «Українська граматика», «Рідне слово».

Борис Грінченко захопився фольклорними та етнографічними записами, видавши їх тритомною працею «Этнографические материалы, собранные в Черниговской и соседней с ней губерниях».

Творчість

Становлення Б. Грінченка як письменника й громадянина відбувалося наприкінці XIX століття, в найглухішу пору суспільного життя України. То був час жорстоких і безтямних визисків національної свідомості, коли придушувалися найменші прояви і спроби самоусвідомлення і самоствердження себе як народу. 

Б. Грінченко є автор близько 50 оповідань: «Чудова дівчина» (1884), «Екзамен» (1884), «Без хліба» (1884), «Сама, зовсім сама» (1885), «Олеся» (1890), «Украла» (1891), «Дзвоник» (1897) та ін.; повістей «Сонячний промінь» (1890), «На розпутті» (1891); збірок поезії («Пісні Василя Чайченка» (1884), «Під сільською стріхою» (1886), «Під хмарним небом» (1893), «Пісні та думи» (1895), «Хвилини» (1903) та ін.

Історичній темі присвячені драми: «Серед бурі» (1897), «Степовий гість» (1897), «Ясні зорі» (1884-1900).

За час роботи у земстві Б.Грінченко пише дилогію «Серед темної ночі» (1901), і «Під тихими вербами» (1902), «На громадській роботі» (1901).

У цей час його різножанрові твори, підписані або власним прізвищем, або псевдонімом (П. Вартовий, Василь Чайченко, Б. Вільхівський, Іван Перекотиполе), регулярно друкуються в журналах та альманахах. 

Впорядкував і видав у трьох книгах «Етнографічні матеріали зібрані в Чернігівській і сусідніх з нею губерніях» (тт. 1-3, 1895-1899)

Йому належать цінні збірки народної творчості «Пісні та думи» (1895), «Думи кобзарські» (1897), «Веселий оповідач» (1898).

Перекладав твори Фрідріха Шиллера, Йогана-Вольфганга Ґете, Генріха Гейне, Віктора Гюго та ін.

Відродженню національної самосвідомості сприяли історичні твори Б. Грінченка «Київська держава і татарське лихоліття» (1906), «Повідання з української старовини» (1906), «Братства і просвітня справа на Вкраїні за польського панування до Б. Хмельницького» (1907), а також просвітницько-публіцистичні праці «Нова сім’я. Було, є, буде» (1895), «Чого нам треба» (1906) та ін.

Бібліографія

  1. «...Віддати зумієм себе Україні» : листування Трохима Зіньківського з Борисом Грінченком / вступна стаття, упорядкування: С. С. Кіраля. – Київ ; Нью-Йорк, 2004. – 519 с.

  2. Гринченко Б. Д. Из уст народа: малорусские рассказы, сказки и прочее / Б. Д. Гринченко. – Чернигов : [б. и.], 1900. – 488 с.

  3. Гринченко Б. Д. Этнографические материалы, собранные в Черниговской и соседних с ней губерниях. Вып. 1 : Рассказы, сказки, предания, пословицы, загадки и прочее / Б. Д. Гринченко. – Чернигов : Типография Губернского Земства, 1895. – 308 с.

  4. Гринченко Б. П. А. Кулишъ : біографическій очеркъ. Раздел : «Кулишъ «Основа» / Б. Гринченко // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П’ятаченко, Н. Шеденко]. – Суми : Триторія, 2019. – С. 29–34.

  5. Гринченко Б. Як ширилось у нас друкарство / Б. Гринченко // Вісник Книжкової палати. – 2007. – № 2. – С. 40–41.

  6. Грінченко Б. «Воля живе боротьбою!.» : [вибрані твори] / Б. Грінченко ; [ред. Ю. Буряк ; худож. оформ. М. Берсенєвої ; упоряд. та передм. В. Яременка]. – Київ : Українські пропілеї, 2016. – 411 с. – (До джерел).

  7. Грінченко Б. Байки / Б. Грінченко. – 3-тє вид. – Київ : Видавництво М. Грінченко, 1918. – 126 с. : іл. – (Бібліотека «Молодість» ; кн. VI).

  8. Грінченко Б. Брат на брата : оповідання / Б. Грінченко. – Львів : Накладом автора, 1910. – 66 с.

  9. Грінченко Б. Братства і просвітна справа на Вкраїні за польського панування до Б. Хмельницького / Б. Грінченко ; Товариство Просвіта. – Київ : Друкарня С. А. Борисова, 1907. – 38 с. 

  10. Грінченко Б. Д. Вибрані твори / Б. Д. Грінченко. – Київ : Художня література, 1987. – 462 с.

  11. Грінченко Б. Д. Вибрані твори : в 2-х т. Т. 1 / Б. Д. Грінченко. – Київ : ІНТЕЛЕКТ-АРТ, 2008. – 447 с. – (Класики української літератури).

  12. Грінченко Б. Д. Грицько / Б. Грінченко ; Педагогічне бюро Полтавського губернського земства. – Полтава : [б. в.], 1917. – Вип. 5. – 8 с. – (Книжки для читання в класі).

  13. Грінченко Б. Д. Дзвоник : вибрані твори / Б. Д. Грінченко. – Київ : Веселка, 1969. – 163 с. : іл. – (Шкільна бібліотека).

  14. Грінченко Б. Д. До тих, що зостануться : вибрані твори : для середнього та старшого шкільного віку / Б. Д. Грінченко ; упорядкування, передмова та примітки В. Яреминка. – Київ : Веселка, 1993. – 398 с. : іл.

  15. Грінченко Б. Д. Драми й комедії : у 2-х т. Т. 1 / Б. Д. Грінчнко. – 2-ге вид. – Київ : Друк. Першої Київ. Друк. Спілки, 1909. – 350 с.

  16. Грінченко Б. Д. Драми й комедії : у 2-х т. Т. 2. / Б. Д. Грінчнко. – 2-ге вид. – Київ : Друк. Першої Київ. Друк. Спілки, 1909. – 336 с.

  17. Грінченко Б. Д. Зернятка : вірші, поеми, оповідання : для середнього та старшого шкільного віку / Б. Д. Грінченко. – Київ : Веселка, 1989. – 272 с. : іл.

  18. Грінченко Б. Д. Книга казок віршом / Б. Д. Грінченко. – Одесса : Друкарня Л. Кірхнера, 1895. – 108 с. – (Рік видання на обкладинці 1896).

  19. Грінченко Б. Д. Лесь, преславний гайдамака : віршовані оповідання, легенди та казки : для молодшого та середнього шкільного віку / Б. Д. Грінченко. – Київ : Веселка, 1991. – 135 с. : іл.

  20. Грінченко Б. Д. Під тихими вербами / Б. Д. Грінченко. – Київ : Центр учбової літератури, 2017. – 182 с. – (Серія «Класика української літератури»). 

  21. Грінченко Б. Д. Під тихими вербами : вибрані твори / Б. Д. Грінченко. – Київ : Радянська школа, 1991. – 494 с. : іл.

  22. Грінченко Б. Д. Повісті та оповідання / Б. Д. Грінченко. – Харків : Кооперативне видавництво «Рух», 1931. – 542 с.

  23. Грінченко Б. Д. Розум та почування у живої тварі / Б. Д. Грінченко. – Київ : Богдан, 1994. – 80 с. : іл.

  24. Грінченко Б. Д. Словник української мови. Т. 1 : А-Ж / Б. Д. Грінченко ; [за ред. А. А. Хвилі]. – Київ : Соцеквидав України, 1937. – 501 с. 

  25. Грінченко Б. Д. Твори : в 2-х томах. Т. 1 : Поетичні твори. Оповідання. Повісті / Б. Д. Грінченко. – Київ : Наукова думка, 1990. – 633 с. – (Дожовтнева українська література).

  26. Грінченко Б. Д. Твори : в 2-х т. Т. 2 : Повісті. Драматичні твори / Б. Д. Грінченко. – Київ : Наукова думка, 1990. – 608 с. – (Дожовтнева українська література).

  27. Грінченко Б. Д. Як жив український народ / Б. Грінченко. – 5-те вид. – Київ : Криниця, 1917. – 48 с. : іл.

  28. Грінченко Б. Де ми і скільки нас / Б. Грінченко. – Київ : Друкарня товариства «Час», 1917. – 8 с.

  29. Грінченко Б. Дзвоник / Б. Грінченко. – 3-тє вид. – Харків : Книгоспілка, 1930. – 20 с.

  30. Грінченко Б. Драматичні твори / Б. Грінченко ; уклад. О. В. Єременко]. – Київ : Антологія, 2013. – 222 с.

  31. Грінченко Б. Душа горить : золота класика поезії України : [вірш] / Б. Грінченко // Дніпро. 2012. – № 12. – С. 144.

  32. Грінченко Б. Землякам, що збираються раз на рік на Шевченкові роковини співати гімн «Ще не вмерла Україна» : вірш / Б. Грінченко // Культура і життя. – 2008. – № 27, 2 липня. – С. 1.

  33. Грінченко Б. Зібрання творів. Кн. 1 : Педагогічна спадщина / Б. Грінченко ; [упоряд.: О. М. Мислива, А. І. Мовчун, В. В. Яременко]. – Київ : Київський університет ім. Б. Грінченка, 2013. – 551 с.

  34. Грінченко Б. Зібрання творів. Кн. 2 : Педагогічна спадщина / Б. Грінченко ; [упоряд.: О. М. Мислива, А. І. Мовчун, В. В. Яременко]. – Київ : Київський університет ім. Б. Грінченка, 2013. – 423 с.

  35. Грінченко Б. Кавуни / Б. Грінченко ; Педагогічне бюро Полтавського губернського земства. – Полтава : [б. в.], 1917. – 12 с. : іл.

  36. Грінченко Б. Кавуни : оповідання для дошкільного віку / Б. Грінченко ; художник В. Євдокименко. – Київ : Веселка, 1985. – 16 с. : іл.

  37. Грінченко Б. Казки / Б. Грінченко ; з ілюстраціями юних художників ; ред. Т. В. Максименко ; упоряд. Н. В. Павленко. – Верхньодніпровськ : Дніпровець, 2015. – 63 с.

  38. [Грінченко Б.]. Казки і оповідання / [Б. Грінченко]. – Київ : Видавництво книгарні С. І. Гомолинського ; Друкарня В. І. Завадзького, 1890. – 60 с.

  39. Грінченко Б. Князь Ігорь : оповідання по «Слову про полк Ігорів» / Б. Грінченко. – 2-ге вид. – Київ : Видавництво М. Грінченко, 1913. – 20 с. – (Книги пам’яті Насті Грінченко ; № 9).

  40. Грінченко Б. Коротка історія України / Б. Грінченко. – 6-те вид. – Станіслав : Видавництво «Діточі Читанки», 1920. – 76 с.

  41. Грінченко Б. Огляд української лексикографії / Б. Грінченко. – Київ : [б. в.], 1905. – 30 с.

  42. Грінченко Б. Павло хлібороб : легенда / Б. Грінченко. – 3-тє вид. – [Київ] : [Друк. 1-ої Київ. Друк. Спілки], 1913. – 20 с.

  43. Грінченко Б. Пісня ; Зорі ; Вона співа ; До тих, зостануться ; Співцеві ; Українець ; Український марш ; Весняний сонет : [поезія] / Б. Грінченко // Сумщина. Велика спадщина. Поезія / [укладачі та автори тексту: Ю. П’ятаченко, О. Вертіль]. – Суми : Університетська книга, 2019. – С. 63–67.

  44. Грінченко Б. Поезії / Б. Грінченко ; [редкол.: М. П. Бажан, О. Є. Зосенко, С. А. Крижанівський, та ін. ; упоряд.: І. І. Пільгук, В. В. Яременко ; передмов. І. І. Пільгук ; приміт. В. В. Яременко]. – Київ : Радянський письменник, 1965. – 468 с. – (Бібліотека поета).

  45. Грінченко Б. Поезії. Повісті. Оповідання / Б. Грінченко. – Київ : Наукова думка, 2002. – 430 с. (Б-ка школяра).

  46. Грінченко Б. Рибячі танці : байка / Б. Грінченка. – Чернігів : Сіверянська думка, 1918. – 11 с.

  47. Грінченко Б. Сам собі пан : оповідання / Б. Грінченко. – Київ : Друкарня С. А. Борисова, 1906. – 29 с.

  48. Грінченко Б. Серед бурі : драма на 5 дій / Б. Грінченко. – 4-те вид. – Київ : Друк. 1-ої Київ. Друк. Спілки, 1912. – 144 с.

  49. Грінченко Б. Серед крижаного моря : оповідання / Б. Грінченко. – Чернігів : Друкарня Губернського Земства, 1899. – 56 с.

  50. Грінченко Б. Серед темної ночі : повість / Б. Грінченко. – 3-тє. вид. – Київ : Друкарня 1-ої Київської артілі друкарської справи, 1914. – 268 с.

  51. Грінченко Б. Серед темної ночі : повість / Б. Грінченко. – Київ : Друкарня акціонерного товариства М. Т. Корчак-Новицького, 1901. – 190 с. – (Відбиток із журналу «Київська Старина»).

  52. Грінченко Б. Серед темної ночі ; Під тихими вербами : повісті / Б. Грінченко. – Київ : Знання, 2014. – 326 с.

  53. Грінченко Б. Серед чужих людей : оповідання / Б. Грінченко. – 3-тє вид. – Київ : Друкарня 1-ої Київської артілі друкарської справи, 1913. – 28 с.

  54. Грінченко Б. Сирітка : казка / Б. Грінченко. – Київ : Друкарня В. П. Бондаренка та П. Ф. Гніздовського, 1914. – 8 с. 

  55. Грінченко Б. Словарь української мови. Украинско-русский словарь. Т. 1 : А-Н / Б. Грінченко. – Берлін : Українське слово, 1924. – 1109 с. – (Словарі «Українського слова»). 

  56. Грінченко Б. Словарь української мови. Украинско-русский словарь. Т. 2 : О-Я / Б. Грінченко. – Берлін : Українське слово, 1924. – 1071 с. – (Словарі «Українського слова»). 

  57. Грінченко Б. Смілива дівчина : казка / Б. Грінченко. – Чернігів : Друкарня Губернського Земства, 1899. – 22 с.

  58. Грінченко Б. Сонце сходить… : вірші / Б. Грінченко. – Київ : Вік, 1914. – 192 с. – (Бібліотека «Молодість» ; Т. 8).

  59. Грінченко Б. Сонячний промінь : повість / Б. Д. Грінченко. – 5-те вид. – Київ : [Всеукраїнське кооперативне видавництво «Союз»], 1919. – 207 с. 

  60. Грінченко Б. Твори в двох томах. Т. 1 / Б. Грінченко. – Київ, 1963. – 603 с.

  61. Грінченко Б. Твори в двох томах. Т. 2 / Б. Грінченко. – Київ, 1963. – 592 с.

  62. Грінченко Б. Три питання нашого правопису / Б. Грінченко. – Київ : Електрична друкарня К. І. Милевського і Ко., 1908. – 38 с. 

  63. Грінченко Б. Христофор Колумб : оповідання про те як він нову землю знайшов / Б. Грінченко // Зібрання творів. Народопросвітня спадщина / Б. Грінченко ; Київський університет ім. Б. Грінченка ; [упоряд. О. В. Бурко, А. І. Мовчун, В. В. Яременко]. – Київ : [Київський університет ім. Б. Грінченка], 2014. – С. 202–222.

  64. Грінченко Б. Якої нам треба школи / Б. Грінченко // Громадська думка. – 1906. – № 5/7, 5–8 січня. – С. 2–3.

  65. «Дякую, що показав мені багацько помилок» : [із листування Трохима Зіньківського та Бориса Грінченка] // Урок української. – 2005. – № 11/12. – С. 28–29.

  66. Колоски : збірник казок та оповідань / упоряд. Б. Грінченко. – Чернігів : Типографія Губернського правління, 1898. – 96 с. : іл.

  67. Литература украинскаго фольклора. 1777–1900 : опыт библиографического указателя / сост. Б. Д. Гринченко. – Чернигов : Земская типография, 1901. – 20 с.

  68. Отзыв о сочинении А. Н. Малинки ; «Сборник материалов по малорусскому фольклору (Черниговской, Волынской, Полтавской и некоторых других губпрний)» / сост. Б. Д. Гринченко. – Чернигов ; Санкт-Петербург : Типография Императорской академии наук, 1907. – 64 с.

  69. Український букварь / зложив Б. Грінченко. – Мелітополь : Державне видавництво, 1921. – 47 с.

  70. Українські народні казки, вибрані для дітей з малюнками / упоряд. Б. Грінченко. – Київ : [Друкарня С. А. Борисова], 1907. – 272 с.

Література

  1. Александрова Г. Борис Грінченко: рецепція «другорядних» українських письменників / Г. Александрова // Слово і час. – 2013. – № 12. – С. 74–81.

  2. Антонець Н. Б. Сторінка педагогічного грінченкознавства радянської доби / Н. Б. Антонець // Шлях освіти. – 2011. – № 3. – С. 23–28.

  3. Богданець-Білоскаленко Н. Біографічні нариси Бориса Грінченка як джерело вивчення історії української літератури ХІХ ст. / Н. Богданець-Білоскаленко // Українська мова і література в школах України. – 2018. – № 5. – С. 38–41.

  4. Будинки та вулиці Києва де жили і працювали письменники : [про Бориса Дмитровича Грінченка] // Віктор Жадько. У пам’яті Києва. – Київ, 2007. – С. 94.

  5. Бурко О. Вивчення оповідання «Каторжна» Бориса Грінченка на принципах етновідповідності, кордоцентризму, діалогічності, проблемності, індивідуалізації : [урок української літератури] / О. Бурко // Українська мова і література в школі. – 2013. – № 3. – С. 20–23.

  6. Бурко О. Шляхи Грінченка-журналіста: від «Каганця» до «Українського педагогічного журналу» : [про Бориса Грінченка] / О. Бурко // Український педагогічний журнал. – 2019. – № 4. – С. 154–161.

  7. Вертій О. Україна та її доля у листах Трохима Зіньківського й Бориса Грінченка / О. Вертій // Літературна Україна. – 2005. – № 13. – С. 7.

  8. Вертій О. Україна та її доля у листах Трохима Зіньківського й Бориса Грінченка / О. Вертій // Формування національних основоположних підстав сучасного українського народознавства та літературознавства : колективна монографія / [упоряд.: О. Вертій, О. Новікова]. – Київ ; Мюнхен : Рута, 2022. Вип. 2. – С. 434–439.

  9. Вивчення життя і творчості Б. Д. Грінченка в школі і вузі : до 125-річчя від дня народження : методичні рекомендації / [упоряд.: О. С. Скорик, Н. П. Каменська]. – Суми : СумДПІ ім. А. С. Макаренка, 1988. – 46 с. 

  10. Вовк О. Борис Грінченко як теоретик і критик української дитячої літератури / О. Вовк // Розвиток сучасної освіти і науки: результати, проблеми, перспективи : тези I-ї Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених, (м. Дрогобич, 21–22 листопада 2013 р.) / Міністерство освіти і науки України, Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І. Франка, Рада молодих вчених ; [ред.-упоряд.: В. Ільницький. А. Душний, І. Зимомря]. Дрогобич : Посвіт, 2013. – С. 143–144.

  11. Вовк О. Борис Грінченко як теоретик і критик української дитячої літератури / О. Вовк // Актуальні питання гуманітарних наук : міжвузівський збірник наукових праць молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка / Міністерство освіти і науки України, Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І. Франка, Рада молодих вчених ; заг. ред. М. П. Пантюка. – Дрогобич : Посвіт, 2013. – Вип. 7. – С. 150–159.

  12. Гиренко Н. С. «Із іскри вогню живлющого» : захід, присвячений відзначенню 155-річчя з дня народження Б. Грінченка / Н. С. Гиренко // Класному керівнику. Усе для роботи. – 2018. – № 12. – С. 28–36.

  13. Голобородько Я. Інтелектуал, письменник, науковець : життя й аспекти творчої діяльності Бориса Грінченка / Я. Голобородько // Українська література в загальноосвітній школі. – 2005. – № 10. – С. 4–6.

  14. Голобородько Я. Ю. Духовні імперативи Бориса Грінченка : [життєтворчість крізь призматику «херсонського періоду»] / Я. Ю. Голобородько // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2007. – № 17/18. – С. 74–79.

  15. Головка Л. М. Знедолене дитинство : [урок компаративного аналізу за повістю В. Короленка «Діти підземелля» та оповіданнями Б. Грінченка, М. Коцюбинського, В. Винниченка] / Л. М. Головка // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2007. – № 12. – С. 4–11.

  16. Голубченко В. Ю. Педагогічна діяльність Бориса Дмитровича Грінченка на Сумщині / В. Ю. Голубченко // Матеріали наукової конференції за підсумками науково-дослідної і науково-методичної роботи кафедр Сумського державний педагогічний університету ім. А. С. Макаренка у 2011 р. : за підсумками науково-дослідної і науково-методичної роботи кафедр Сумського державний педагогічний університету ім. А. С. Макаренка у 2011 р. / Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: Н. І. Кириленко, О. В. Багацька, В. С. Бугрій та ін.]. – Суми : Видавництво СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2012. – С. 223–224.

  17. Горбенко Л. О. Борис Грінченко «Украла» : [урок української літератури] / Л. О. Горбенко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2006. – № 17/18, червень. – С. 47–49.

  18. Горболіс Л. Українські письменники кінця ХІХ – початку ХХ ст. про роль церкви й україномовної Біблії у формуванні релігійної і моральної свідомості народу / Л. Горболіс // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П’ятаченко, Н. Шеденко]. – Суми : Триторія, 2019. – С. 159–179.

  19. Гребницька О. «Більше працював, ніж жив...» : [вивчення життєвого і творчого шляху Бориса Грінченка за листами та спогадами сучасників] / О. Гребницька // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2009. – № 4. – С. 34–44.

  20. Грінченко Борис // Українська мала енциклопедія : 16 книг : у 8 томах. / Є. Онацький ; Адміністратура УАПЦ в Аргентині. – Буенос-Айрес, 1958. – Т. 1, кн. II : Літери В-Ґ. – С. 281–282.

  21. Грінченко Борис : [український письменник, педагог, лексикограф, літературознавець, етнограф, історик, публіцист] // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П’ятаченко, Н. Шеденко]. – Суми : Триторія, 2019. – С. 215–217.

  22. Грінченко Борис : поет, літературознавець, лексикограф, етнограф, педагог, громадсько-культурний діяч // Сумщина. Велика спадщина. Поезія / [укладачі та автори тексту: Ю. П’ятаченко, О. Вертіль]. – Суми : Університетська книга, 2019. – С. 62–63.

  23. Грінченко Борис Дмитрович (1863–1910, педагог, письменник, етнограф, фольклорист) // Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка. – Суми : Університетська книга, 2012. – С. 68–74.

  24. До 100-річчя з дня смерті Бориса Дмитровича Грінченка // Музеї України. – 2010. – № 2. – С. 28–30.

  25. Домчук М. П. Сумщина у творчій спадщині Б. Д. Грінченка / М. П. Домчук // Матеріали наукової конференції за підсумками науково-дослідної і науково-методичної роботи кафедр СумДПУ ім. А. С. Макаренка у 2008 р. / [редкол.: Н. І. Кириленко, О. В. Багацька, В. С. Бугрій та ін.]. – Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2009. – С. 139.

  26. Дорошенко Д. Борис Грінченко. Дещо з моїх спогадів : [є згадка приїзд до Глухова у 1905 році] / Д. Дорошенко // Літературна Україна. – 2013. – № 37. – С. 6.

  27. Дунаєва Л. Безкомпромісний лицар національної ідеї : до дня вшанування пам’яті Б. Д. Грінченка / Л. Дунаєва // Рідна школа. – 2011. – № 3. – С. 55–60.

  28. Дяченко С. Образ учителя у творчості Бориса Грінченка : на матеріалі оповідань: «Непокірний», «Екзамен», «Украла», «Дзвоник» : до 150-річчя від дня народження письменника / С. Дяченко // Українська мова й література в сучасній школі. – 2013. – № 12. – С. 12–15.

  29. Євтушенко С. Борис Грінченко – перекладач / С. Євтушенко // Зарубіжна література в школах України. – 2011. – № 1. – С. 58–62.

  30. Євтушенко С. Образ народного вчителя у творчості Б. Грінченка / С. Євтушенко // Українська література в загальноосвітній школі. – 2012. – № 4. – С. 6–8.

  31. Єременко О. Трансформація художніх засобів і форм інформаційної компресії в малій прозі Б. Грінченка / О. Єременко // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. – 2009. – № 3. – С. 12–14.

  32. Єсипенко Д. Ливанський кедр на вітрах історії : літературна творчість Бориса Грінченка у критиці ХХ ст. / Д. Єсипенко // Дивослово. – 2013. – № 12. – С. 22–28.

  33. Єсипенко Д. У пошуках справедливості: архівні свідчення про звільнення Бориса Грінченка із Чернігівської губернської земської управи / Д. Єсипенко // Слово і час. – 2016. – № 7. – С. 95–105.

  34. Жукова А. Борис Грінченко: педагогічні погляди та проблеми сучасної педагогічної науки / А. Жукова // Освіта. Інноватика. Практика : науковий журнал / Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка ; [гол. ред. О. В. Семеніхіна ; редкол.: О. В. Боряк, М. Воскоглу, Т. Д. Лукашова та ін.]. – Суми : Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка. – 2024. – Т. 12, № 2. – С. 30–35. – Режим доступу: https://oip-journal.org/index.php/oip/article/view/278/200.

  35. Зотова В. О. Бібліотека Київського університету імені Бориса Грінченка в інформаційному просторі університету / В. О. Зотова // Наукові праці Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В. О. Сухомлинського : збірник наукових праць / НАПН України ; Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського ; [наук. ред. П. І. Рогова ; редкол. : Л. А. Дубровіна, В. А. Вергунов, Т. І. Ківшар та ін. ]. – Вінниця : Нілан-ЛТД, 2014. – Вип. 4 : Інтегрований галузевий інформаційний ресурс: стан, перспективи створення та забезпечення доступу. – С. 294–300.

  36. Камінчук О. Художні тенденції романтизму і просвітництва в поезії Бориса Грінченка / О. Камінчук // Слово і час. – 2013. – № 12. – С. 67–73.

  37. Кіраль С. Мова як чинник самоідентифікації українського народу : [матеріал епістолярію Т. Зіньківського і Б. Грінченка; публікація присвячена 145-річчю від дня народження Т. Зіньківського] / С. Кіраль // Дивослово. – 2006. – № 9. – С. 57–60.

  38. Кобижча Н. І. Культурницька діяльність Бориса Грінченка: світоглядний аспект : монографія / Н. І. Кобижча ; Міністерство освіти і науки України ; Міністерство культури України ; Київський національний університет культури і мистецтв. – Київ : Ліра-К, 2020. – 203 с.

  39. Козар Л. «Лицарі духа» : [фольклористична діяльність Бориса Грінченка в оцінці Івана Франка] / Л. Козар // Слово і час. – 2006. – № 9. – С. 10–13.

  40. Кузьменко В. Борис Грінченко про видання літератури для дітей / В. Кузьменко // Українська мова й література в сучасній школі. – 2013. – № 12. – С. 7–11.

  41. Кузьменко Н. «Українська граматика» Б. Грінченка – один із перших шкільних підручників з читання на національній основі / Н. Кузьменко // Початкова школа. – 2012. – № 12. – С. 56–57.

  42. Кухаренко Р. Борис Грінченко – письменник і публіцист / Р. Кухаренко // Міграція. – 2019. – № 1, січень. – С. 14.

  43. Левітас Ф. Репрезентація українсько-єврейських відносин у вторах Шолом-Алейхема та Б. Грінченка / Ф. Левітас, Ю. Ковбасенко, О. Салата // Український історичний журнал. – 2020. – № 4. – С. 77–84.

  44. Левчик Н. В. Грінченко Борис Дмитрович / Н. В. Левчик // Енциклопедія сучасної України / Національна академія наук України ; Наукове товариство ім. Т. Шевченка ; Інститут енциклопедичних досліджень НАН України ; гол. редкол.: І. М. Дзюба (співголова), А. І. Жуковський (співголова), М. Г. Железняк (відп. секретар) [та ін.]. – Київ : [Інститут енциклопедичних досліджень НАН України], 2006. – Т. 6 : Го–Гю. – С. 508–509.

  45. Майстерне відтворення психології дитячої душі в оповіданні «Дзвоник». Значення творчості Бориса Грінченка в історії української літератури : урок у 10 класі // Дивослово. – 2010. – № 10. – С. 14–18.

  46. Матвіяс І. Роль говорів у мовотворчості Бориса Грінченка / І. Матвіяс // Українська мова. – 2009. – № 3. – С. 10–16.

  47. Мовчун А. «Кожна річ має в собі частинку мого Я...» : музей Бориса Грінченка в Києві / А. Мовчун // Дивослово. – 2011. – № 9. – С. 58–61.

  48. Мовчун А. Борис Грінченко в Києві: адреси, життя і діяльність / А. Мовчун // Українська мова й література в сучасній школі. – 2012. – № 7/8. – С. 21–24.

  49. Мовчун А. Борис Грінченко у спогадах / А. Мовчун // Українська мова й література в сучасній школі. – 2013. – № 7/8. – С. 31–36.

  50. Мовчун А. Борис Грінченко як біограф Євгена Гребінки / А. Мовчун // Українська мова й література в сучасній школі. – 2012. – № 3. – С. 63–64.

  51. Мовчун А. Борис Грінченко: з любов’ю до дитини та її світу / А. Мовчун // Початкова школа. – 2013. – № 11. – С. 47–51.

  52. Мовчун А. Невідомий Борис Грінченко: з нових архівних досліджень / А. Мовчун // Дивослово. – 2017. – № 12. – С. 48–52.

  53. Мовчун А. Рукописні журнали та народопросвітні книжки Бориса Грінченка / А. Мовчун // Українська мова й література в сучасній школі. – 2013. – № 11. – С. 16–19. 

  54. Мовчун А. Унікальна українська родина Бориса і Марії Грінченків / А. Мовчун // Початкова школа. – 2010. – № 4. – С. 63–65.

  55. Над могилою Бориса Грінченка. Автобіографія, похорон, спомини : статті / [упоряд. С. Єфремов]. – Київ : Вік, 1910. – 184 с.

  56. «Німими не хотіли бути» : 155 років з дня народження Бориса Грінченка / авторська рубрика лауреата премії ім. Івана Франка В. Шпака // Урядовий кур’єр. – 2018. – № 227, 1 грудня. – С. 7.

  57. Неживий О. «Скільки сили я там положив!»: роки життя Бориса Грінченка на Луганщині / О. Неживий // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2009. – № 6. – С. 117–120.

  58. Неживий О. Борис Грінченко і грінченкознавці на Луганщині / О. Неживий // Краєзнавство. – 2012. – № 4 (81). – С. 140–144.

  59. Неживий О. До вивчення життєпису Бориса Грінченка : урок –драматичне дійство / О. Неживий // Українська література в загальноосвітній школі. – 2013. – № 6. – С. 30–33.

  60. Неживий Олексій Іванович. Педагогічна спадщина Бориса Грінченка : автореф. дис. ... канд. пед. наук. [спеціальність] : 13.00.01 «Загальна педагогіка та історія педагогіки» / Неживий Олексій Іванович ; Харківський педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди. – Харків, 1994. – 18 с.

  61. Немкович О. Микола Грінченко : нарис про життєвий і творчий шлях / О. Немкович. – Київ : Музична Україна, 1988. – 95 с. : іл.

  62. Нижньосироватська сторінка українського класика : вийшов збірник фольклорних записів Бориса Грінченка 1884–1885 рр., зроблених під час його вчителювання у сільській школі поблизу Сум // Урядовий кур’єр. – 2020. – № 86, 7 травня. – С. 5.

  63. Пастух Б. Борис Грінченко безкомпромісний лицар національної ідеї / Б. Пастух. – Луганськ : Книжковий світ, 2006. – 200 с.

  64. Погребной А. Г. Идейно-эстетические позиции Бориса Гринченко в литературно-критической борьбе конца ХІХ-начала ХХ века : автореф. дис. ... канд. филол. наук : спец. «Литература народов СССР (Украинская литература)»/ А. Г. Погребной. – Киев, 1970. – 16 с.

  65. Погрібний А. Г. Грінченко Борис / А. Г. Погрібний // Українська література у портретах і довідках: давня література ХІХ ст. : довідник / [редкол.: С. П. Денисюк, В. Г. Дончик. П. П. Кононенко та ін.]. – Київ : Либідь, 2000. – С. 71–75. 

  66. Поліщук Я. Культурницька місія Бориса Грінченка / Я. Поліщук // Дивослово. – 2007. – № 7. – С. 45–47.

  67. Поляничко Ю. В. Особливості номінування в системі міфологічної лексики : на матеріалі творів Б. Д. Грінченка  / Ю. В. Поляничко // Філологічні науки : збірник наукових праць / [редкол.: В. В. Герман, П. І. Білоусенко, Ю. А. Зацний та ін.]. – Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2006. – С. 89–96.

  68. Приходченко К. Урок літератури у творчому освітньо-виховному середовищі спеціалізованої гуманітарної школи : на прикладі творчості Б. Грінченка / К. Приходченко // Українська література в загальноосвітній школі. – 2006. – № 12. – С. 18–28.

  69. Пультер С. Невтомний трудівник освітянської ниви : до 100-річчя пам’яті Бориса Грінченка / С. Пультер // Українська література в загальноосвітній школі. – 2010. – № 6. – С. 10–12.

  70. Римарєв В. О. Засоби рідномовного виховання за Борисом Грінченком / В. О. Римарєв // Європейський університет: імідж, мобільність та соціальні перспективи : матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції для студентів та молодих учених, 20–21 квітня 2017 р. / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка, Навчально-науковий Інститут педагогіки і психології [та ін.] ; [редкол.: А. А. Сбруєва, О. І. Огієнко, О. Г. Козлова та ін.]. – Суми : [ФОП Цьома С. П.], 2017. – С. 50–53.

  71. Рисіна М. Ю. Педагогічна діяльність Б. Грінченка / М. Ю. Рисіна, І. В. Галімова // Історико-краєзнавчі дослідження: традиції та інновації : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, (м. Суми, 29–30 листопада 2013 р.) / Міністерство освіти і науки України, Центр пам’яткознавства НАН України і Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Національна спілка краєзнавців України [та ін.] ; [редкол.: В. С. Бугрій, В. В. Турков, О. В. Вовк та ін.]. – [Суми] : [СумДПУ ім. А. С. Макаренка], 2013. – Ч. 2. – С. 91–94.

  72. Рисіна М. Ю. Постать Б. Д. Грінченка в історії освіти і культури Слобожанщини / М. Ю. Рисіна, І. В. Галімова // Матеріали IX Всеукраїнської історико-краєзнавчої конференції з міжнародною участю, (24–25 листопада 2011 р.) / Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка, Державний архів Сумської області, Історичний факультет ; [редкол. : В. В. Турков, Н. М. Зленко]. – Суми : Видавництво СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2011. – С. 303–307.

  73. Саєнко Е. І. Любов до ближнього. Якою вона була і має бути сьогодні? : урок-круглий стіл : 8 клас : [за оповіданнями А. Ю. Тесленка «Любов до ближнього» та Б. Д. Грінченка «Дзвоник»] / Е. І. Саєнко // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – № 15. – С. 19–23.

  74. Сам про себе : (автобіографії Бориса Грінченка) / упорядкування, примітки та коментарі В. Яременка // Слово і час. – 2015. – № 5. – С. 93–107.

  75. Санич Г. «Вартовий» слова : Борис Грінченко: про сумський етап життя, відношення до Харитоненка та роботу над знаменитим словарем / Г. Санич // Панорама. – 2014. – № 3, 15-22 января. – С. А 10. 

  76. Сапсаєнко Л. Передумови драматургічної діяльності Бориса Грінченка / Л. Сапсаєнко // Науковий вісник міжнародного гуманітарного університету. Серія: Філологія. – 2014. – № 8, Т. 2. – С. 42–44.

  77. Сапсаєнко Л. Фольклорні традиції в історичній драматургії Бориса Грінченка / Л. Сапсаєнко // Українська література в загальноосвітній школі. – 2012. – № 10. – С. 41–42.

  78. Серце, зотлілеє з муки… : віртуальна виставка до 160-річчя від дня народження Бориса Грінченка : слайд-презентація / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; уклад. Т. О. Жевняк. – Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2023. – 31 слайд. – Режим доступу: https://www.calameo.com/read/003469948caaf43b9eb9a.

  79. Сивак О. В. «Словник української мови» Б. Д. Грінченка : фразеологія / О. В. Сивак // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2007. – № 1. – С. 30–34.

  80. Скрипник П. І. Грінченко Борис Дмитрович // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін]. ; Інститут історії України НАН України. – Київ : Наукова думка, 2004. – Т. 2 : Г-Д. – С. 206.

  81. Словник української мови. Т. 2 : Д-Й / упоряд. з додат. власного матеріалу Б. Грінченко ; за ред. С. Єфремова, А. Ніковського. 3-тє вид., випр. й доп. – Київ : Горно, 1927. XXIV. – 439 с. 

  82. Соловець Л. Фразеологізми як засіб оцінки ситуацій вербальної і невербальної комунікації в повістях Бориса Грінченка / Л. Соловець // Українська мова й література в сучасній школі. – 2013. – № 9. – С. 32–36.

  83. Солодовник Т. В. Соціальне буття і випробування української людини : (за історичними драмами Б. Грінченка) / Т. В. Солодовник // Філологічні науки : збірник наукових праць / [редкол.: В. В. Поставний, П. І. Білоусенко, С. О. Швачко та ін.]. – Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 1999. – С. 160–169.

  84. Срібняк І. Борис Грінченко і журнал «Киевская Старина»: обрії співробітництва / І. Срібняк // Spheres of Culture. Journal of Philological, Historical, Social and Media Communication, Political Science and Cultural Studies / Ed. by Ihor Nabytovych. Lublin, – 2014. – Vol. VIII. – P. 55–61.

  85. Статєєва В. Місце Б. Грінченка в дискусії про українську мову 1891–1892 років / В. Статєєва // «Українські письменники про проблеми літературної мови та мовознавства кінця XIX початку XX ст. » : (на матеріалах спадщини М. Коцюбинського, Лесі Українки, Б. Грінченка та ін.). – Ужгород, 1997. – С. 286–344.

  86. Стаховський С. М. Педагогічні погляди Б. Грінченка / С. М. Стаховський // Педагогічні науки : збірник наукових праць / [ред. М. О. Лазарєв, А. В. Іванченко, В. І. Лозова]. – Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка. – 2005. – Ч. 1. – С. 94–100.

  87. Стецюк С. Особистісний підхід Бориса Грінченка до творення образу вчителя в повісті «Непокірний» / С. Стецюк // Українська мова та література. – 2016. – № 1/2, січень. – С. 71–73.

  88. Стишов О. Особливості стилістичного використання фразеологізмів у творах Бориса Грінченка / О. Стишов, О. Щока // Українська мова і література в школах України. – 2018. – № 12. – С. 3–8.

  89. Стріха М. Перекладацька діяльність родини Бориса Грінченка / М. Стріха, М. Альошина // Слово і час. – 2013. – № 7. – С. 94–100.

  90. Суряднова В. П. Значення практичної та педагогічної діяльності Б. Д. Грінченка в розвитку вітчизняної української школи та вивчення природознавства / В. П. Суряднова, Л. П. Міронець // Матеріали шостої Сумської наукової історико-краєзнавчої конференції / Міністерство освіти і науки України, Управління освіти і науки Сумської обласної адміністрації ; [редкол.: В. В. Турков, А. В. Гончаренко, Г. І. Корогод та ін.]. – Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2005. – С. 234–237.

  91. Суряднова В. П. Педагогічна діяльність Б. Грінченка / В. П. Суряднова, Л. П. Міронець // Матеріали сьомої Сумської наукової історико-краєзнавчої конференції / Міністерство освіти і науки України, Управління освіти і науки Сумської області, СумДПУ ім. А. С. Макаренка, Сумський обласний архів ; [редкол.: В. В. Турков, В. С. Бугрій, О. В. Михайліченко та ін.]. – Суми : [СумДПУ ім. А. С. Макаренка], 2007. – С. 340–342.

  92. Тимошенко К. В. Просвітницько-педагогічна діяльність Б. Д. Грінченка на Слобожанщині : автореф. дис. ... канд. пед. наук. [спеціальність] : 13.00.01 / К. В. Тимошенко ; ХНПУ ім. Г. С. Сковороди. – Харків, 2008. – 19 с.

  93. Українська граматка до науки читання й писання / зложив Б. Грінченко. – Київ : Видавництво «Криниця», 1917. – 64 с. : іл.

  94. Уманська Т. О. Літературно-мистецький альманах «Промінь добра». Присвячено Борису Дмитровичу Грінченко / Т. О. Уманська // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2009. – № 24. – С. 25–29.

  95. Уманська Т. Особливості вивчення оповідання Бориса Грінченка «Каторжна» : 10-й клас / Т. Уманська // Українська мова та література. – 2013. – № 22, листопад. – С. 20–24.

  96. Хомутенко А. Вплив творчості Тараса Шевченка на формування світогляду Бориса Грінченка / А. Хомутенко // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Історія. – 2011. – № 104. – С. 60–61.

  97. Хомутенко А. Фольклорно-етнографічна діяльність Бориса Грінченка / А. Хомутенко // Народна творчість та етнографія. – 2005. – № 4. – С. 106–112.

  98. Хоптяр А. О. Перекладацька діяльність Бориса Грінченка та її роль в українському літературному процесі кінця ХІХ початку ХХ ст. / А. О. Хоптяр ; Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка. – Кам’янець-Подільський, 2014. – 247 с.

  99. Цуканова Н. Борис Грінченко «Каторжна»: проблема насильства над дітьми / Н. Цуканова // Українська мова та література. – 2016. – № 23/24, грудень. – С. 9–13.

  100. Чорна М. М. Літературна критика в епістолярії Б. Грінченка / М. М. Чорна // Філологічні трактати : науковий журнал / Міністерство освіти і науки України ; [редкол.: О. Г. Ткаченко, І. К. Кобякова]. – Суми ; Харків : СумДУ ; ХНУ ім. В. Н. Каразіна. – 2013. – Т. 5, № 1. – С. 62–67.

  101. Чубукова Т. Матеріали до курсу за вибором «Визначні постаті України» : Борис Грінченко / Т. Чубукова // Історія в школах України. – 2009. – № 12. – С. 21–24.

  102. Штефан Н. «Зробив», – отсе потужних мова»: культурницька праця Бориса Грінченка в київській «Просвіті» / Н. Штефан // Вісник Книжкової палати. – 2006. – № 5. – С. 32–36.

  103. Щебетовська І. Вартовий рідного слова : літературний вечір : [Борис Грінченко] / І. Щебетовська // Українська мова та література. – 2013. – № 23, грудень. – С. 9–14.

  104. Щербина Л. Уроки з української літератури в системі особистісно зорієнтованого навчання. Борис Грінченко. Утвердження прагнення людини до любові, добра в оповіданні «Каторжна» : педагогічний досвід / Л. Щербина // Українська мова і література в школі. – 2013. – № 8. – С. 24–29. 

  105. Яременко В. Сам про себе (автобіографії Бориса Грінченка) / В. Яременко // Слово і час. – 2015. – № 5. – С. 93–107. 

  106. Яременко В. У слові Бориса Грінченка – сила зброї : публіцистична спадщина Бориса Грінченка / В. Яременко // Слово Просвіти. – 2019. – № 12, (21–27 березня). – С. 6–7.

Грінченко Борис Дмитрович

Грінченко Борис Дмитрович

Народження

09.12.1863

Місце народження

хут. Вільховий Яр, Харківська губернія, Російська імперія

Смерть

06.05.1910 (47 років)

Місце смерті

м. Оспедалетті, Італія

Alma mater

ХНУ імені В. Н. Каразіна

Напрями діяльності

педагог, письменник, лексикограф, етнограф, історик, громадський діяч

Slide 0

Перший том «Словаря української мови» Бориса Грінченка

Slide 1

Борис Грінченко – учитель у приватній школі Х. Алчевської (Олексіївка, Луганщина). 1887–1893 рр.

Slide 2

Борис Грінченко з дружиною Марією та донькою Анастасією

Slide 3

Праця Б. Д. Грінченка «Українська граматка до науки читання й писання». Київ «Вік» 1907 рік

Slide 4

Читанка «Рідне Слово». Укладачі Борис та Марія Грінченки. 1912 рік. З автографом М. Грінченко.

Slide 5

Рукописне видання «Проліски. Настин часопис». Видавався від 1894 року у Чернігові

Slide 6

«Нова громада» – літературно-науковий місячник. Друкувався в Києві впродовж січня-грудня 1906 року. Б. Грінченко – голова редакторської колегії видання

Slide 7

Борис Грінченко та Іван Франко. 1903 рік. м. Львів

Slide 8

Твори Б. Грінченка

Slide 9

Твори Б. Грінченка