Каленик Віктор Іванович
Каленик Віктор Іванович (20 липня 1935 – 11 березня 2010) – учитель-новатор, кандидат педагогічних наук, доцент, Відмінник народної освіти УРСР, Заслужений учитель України, Лауреат першого Всесоюзного конкурсу «Вчитель року-90».
Життєпис
Віктор Іванович Каленик народився у станиці Карданік Зеленчукського району Ставропольського краю Російської Федерації в сім’ї службовців (батько – лікар, мати – вчителька). З 1937 року його родина мешкала у станиці Архонська Приміського району м. Владикавказ Північної Осетії. Після закінчення у 1953 році Архонської середньої школи навчався на фізико-математичному факультеті Північно-Осетинського інституту за спеціальністю «вчитель фізики та астрономії».
Після закінчення університету одночасно почав викладати фізику в школі (з 1957 року) та методику навчання фізики в педінститутах (з 1963 року). Він працював учителем сільської школи в Північній Осетії – в Аланії; учителем фізики середньої школи №7 м. Воронеж (Росія) під час навчання в аспірантурі при Воронезькому педінституті; учителем фізики середньої школи № 35 м. Бєлгород і викладачем Бєлгородського педінституту; учителем фізики середньої школи № 4 м. Умань і викладачем Уманського педінституту Черкаської області (декан фізико-математичного факультету); учителем фізики середньої школи № 9 м. Суми. Роботу в кожному педінституті В. І. Каленик розпочинав зі створення навчального кабінету-лабораторії, який міг бути зразком шкільного фізичного кабінету.
Захистив кандидатську дисертацію «Активізація пізнавальної діяльності й самостійна робота учнів на уроках фізики у восьмирічній школі», отримав звання доцента. Ідеї, викладені в дисертації В. І. Каленика в подальшому стали підґрунтям для створення інтегративної моделі процесу вивчення фізики в школі.
Дана модель практикувалась в середині 80-х років ХХ століття, висвітлювалась на телебаченні , радіо й у пресі як досвід роботи вчителів-новаторів. Навчальний процес, побудований на інтегративній моделі В. Каленика забезпечував не лише якісні результати в навчанні фізики, а й ураховував особливість вивчення фізики і мав теоретичне об ґрунтування.
Упродовж 1978 - 2003 рр. В. І. Каленик працював викладачем Сумського педагогічного інституту (університету).
З 1979 до 1980 рр. В. Каленик очолював кафедру фізики.
Тоді ж створив творче об’єднання вчителів фізики Сумщини, число яких досягло понад 100 осіб. Мета цього об’єднання – реалізація ідей авторської моделі через проведення відкритих уроків, де були присутні вчителі та студенти.
Сумський обласний інститут удосконалення вчителів видавав конспекти уроків з кожної теми курсу фізики В. І. Каленика для 7-10 класів, які допомагали, перш за все, учителям початківцям в організації ефективного навчального процесу. Ці навчальні конспекти уроків узагальнювали досвід роботи творчого об’єднання вчителів і його керівника.
Досвід роботи В. І. Каленика з побудови уроків на основі інтегративної моделі навчання фізики отримав позитивну оцінку: вчитель-новатор став переможцем Республіканського методичного фестивалю «Урок фізики — 89», на якому був представлений педагогічний досвід учителів фізики України, зокрема, результати впровадження у викладання фізики досвіду роботи вчителів-новаторів; у 1990 році отримав звання лауреата першого Всесоюзного конкурсу «Учитель року — 90».
Свої розробки та дослідження В. Каленик друкував у всесоюзному журналі «Фізика в школі» (1963, 1965), у республіканському журналі «Радянська школа» (1972), у збірниках «Методика викладання фізики», «Викладання фізики в школі» (1974). Зміст інтегративної моделі викладено у монографії «Інтеграція ідей організації процесу навчання в загальноосвітній школі» (1992).
Наукова спадщина педагога новатора складає понад 120 наукових праць, серед яких 9 підручників.
Помер В. І. Каленик 11 березня 2010 року у Сумах.
Педагогічна діяльність
Поєднання різних видів педагогічної діяльності було зумовлене не тільки предметом його основної наукової роботи, а й переконливістю в тому, що викладач методики фізики повинен бути зразком сучасного вчителя, постійно працювати в школі, демонструвати вплив методів, прийомів, технологій та форм організації навчання, пропонованих ним студентам і вчителям фізики.
Новаторські погляди на організацію навчального процесу, яка властива всій педагогічній діяльності В. І. Каленика виявилася вже в перші роки роботи в школі.
Головним результатом наукової і педагогічної діяльності В. Каленика стала створена ним модель навчального процесу з фізики у загальноосвітніх навчальних закладах і розроблені основи викладання навчання фізики у педінститутах (університетах).
В. І. Каленик, разом з більшістю учених та учителів, брав активну участь в обговоренні й вирішенні цих проблем, намагався доводити до свідомості широкого кола вчителів сутність і важливість результатів вирішення проблем новаторства навіть у період поступового спаду інтересу до них. За цю роботу він був нагороджений Почесною грамотою Центральної Ради народних університетів (Москва, Росія, 1976).
У 70-х роках ХХ століття починають з’являтися нестандартні уроки з елементами позакласної роботи, уроки-КВК, театралізовані уроки, уроки-атракциони, уроки-прес-конференції тощо.
У цей же період у педагогічній науці був узагальнений досвід учителів і результати проведених педагогічних досліджень, наслідком яких стало офіційне визнання нестандартних уроків.
В. І. Каленик поставив перед собою завдання — створити модель навчального процесу з викладання фізики в загальноосвітній школі. Ця модель повинна була мати такі ознаки: щоб у ній відображались позитивні якості всіх зазначених видів уроків; щоб з неї випливали структури цих уроків як найбільш ефективні за повних умов; за таких умов основною формою й одиницею навчального процесу стає його цикл, а урок має зміст основної форми організації навчальних занять. Одиницею навчального процесу є його цикл, що реалізується в системі уроків різних типів, у якому відбувається пізнання й засвоєння одиниць навчального змісту (явища, закону, величини тощо); сам навчальний процес є системою його циклів, які можуть бути розміщені як послідовно, так і вміщувати в собі інші цикли. Структура циклу є базовою для вивчення будь-якої одиниці навчального матеріалу і відображає структуру вольової, цілеспрямованої, усвідомленої діяльності, структуру наукового пізнання, зміст поняття «думати». Зміст кожного циклу — це послідовне розв’язування навчальної, пізнавальних й практичних задач.
У своїй щоденній праці В. Каленик так організовував навчальний процес студентів і учнів, щоб одночасно з формуванням системи знань, умінь і навичок виховувати в них творчу активність, самостійність, ініціативу. Пошук нових активних методів і прийомів, вивчення індивідуальних особливостей своїх вихованців, уміння цікавити в процесі навчання стали тією основою, що сприяла досягненню значних успіхів у навчанні учнів та студентів.
Учений творчо запроваджував у практику викладання фізики ідеї В. О. Сухомлинського, педагогів-новаторів, досягнення вітчизняної педагогічної науки і на основі цього створив авторську ефективну систему організації занять. Так, при вивченні теоретичного матеріалу учні орієнтувались на осмислення суттєвих ознак опрацьованого матеріалу. Він подавався блоками порівняно невеликої кількості тверджень про істотні ознаки фізичних явищ, понять, законів. Учні зобов’язані були знати ці системи, уміти їх пояснювати, обґрунтувати і застосувати на практиці. Таке опрацювання навчального матеріалу скорочувало обсяг того, що треба запам’ятати, а пояснення ставало інформативно містким, що позбавляло механічного заучування текстів. Зміст блоків було сформовано шляхом організації пошукової діяльності учнів. Пошук міг зайняти кілька уроків, залежно від змісту та матеріалу, що вивчався. При цьому особлива увага приділялася розвитку індивідуальних можливостей учнів, супроводжувалася з глибоким усвідомленням матеріалу, що вивчався, і діями, які виконувались.
В. І. Каленик надавав виконанню домашнього завдання особливого змісту. Учні тепер не доучували опрацьований на уроці матеріал, а підводили підсумки виконаної класної роботи, та приділяли час на підготовку до розв’язання нових задач на наступному уроці. В системі В. Каленика було відсутнє обов’язкове повторення пройденого матеріалу на початку кожного уроку. Засвоєний раніше матеріал ставав основою для засвоєння нових знань, вмінь, понять, використовувався на практиці, таким чином перевірялися знання. Після вивчення одного чи кількох блоків учні самостійно виконували роботу, проводили лабораторні експерименти, пояснювали певні питання з метою перевірки умінь використовувати вивчений матеріал на практиці.
Щоб перевірити виконання робіт і виправити помилки та виявити прогалини у знаннях, заохочувались учні-відмінники, які допомагали учителю працювати зі «слабкими» учнями. У процесі роботи виховувалась товариська вимогливість і взаємодопомога.
Колективний пошук розв’язування завдань у поєднанні із самостійною роботою учнів, створення атмосфери взаємодопомоги і вимогливості до себе і до товаришів, товариська допомога, увага до кожної відповіді учня — усе це забезпечувало успішне навчання учнів на уроках Віктора Івановича.
Ця модель навчального процесу була покладена в основу вперше створеного комплекту методичних посібників для студентів фізико-математичних факультетів педагогічних університетів, які призначались для проведення всіх видів занять з методики навчання фізики. Закладені в посібниках методики проведення лекцій, лабораторних занять суттєво відрізнялись від відомих і спрямованих на підготовку учителів фізики. Новизна цих занять полягала в тому, що створювалось таке освітнє середовище, в якому студенти ставали суб’єктами навчального процесу. Вони отримували знання, водночас набуваючи уміння, які потрібні вчителю фізики.
Цю модель продовжують досліджувати послідовники В. І. Каленика, вдосконалюючи її та розкриваючи нові, закладені в ній потенціальні дидактичні принципи.
Бібліографія
Каленик В. Генералізація змісту навчального предмета / В. Каленик // Фізика та астрономія в школі. 1997. № 3. С. 2-4.
Каленик В. Робочі бригади – форма організації спілкування між учнями під час їх навчальної діяльності / В. Каленик // Культура педагогічного спілкування як фактор гуманітаризації сучасної освіти : матеріали міжрегіональної наукової конференції, березень 1996 р. Суми, 1996. С. 220-221.
Каленик В. Спілкування в інтегративній моделі процесу навчання / В. Каленик // Культура педагогічного спілкування як фактор гуманітаризації сучасної освіти : матеріали міжрегіональної наукової конференції, березень 1996 р. Суми, 1996. С. 238-239.
Каленик В. И. Активизация познавательной деятельности учащихся и привитие им умений и навыков самостоятельной работы на уроках физики в восьмилетней школе / В. И. Каленик // Известия Воронежского педагогического института. 1964. Т. 44. С. 33-41.
Каленик В. И. Активность и самостоятельность учащихся в процессе решения задач и работы с учебником на уроке физики / В. И. Каленик // Вопросы обучения и воспитания учащихся в процессе преподавания физики : сборник. Орел. 1965. С. 48-61.
Каленик В. И. Воспитание у студентов творческого подхода к организации учебных занятий в школе / В. И. Каленик // Ускорение социально-экономического развития страны и пути совершенствования профессионально-педагогической подготовки будущих учителей. Сумы, 1986. С. 100.
Каленик В. И. Гуманизация и демократизация учебного процесса в средней школе / В. И. Каленик. Сумы, 1990. 7 с.
Каленик В. И. Изучение гидро- и аеростатики в 6 классе : методические рекомендации / В. И. Каленик, В. В. Шидловский. Сумы, 1989. 22 с.
Каленик В. И. Изучение «механических колебаний» в 9 классе средней школы : методические рекомендации / В. И. Каленик, В. В. Шидловский. Сумы, 1987. 12 с.
Каленик В. И. Изучение механического движения, скорости равномерного движения, инерции в VI классе : методические рекомендации / В. И. Каленик, В. В. Шидловский. Сумы, 1989. 15 с.
Каленик В. И. Изучение первоначальных сведений о строении вещества в 6 классе средней школы : методические рекомендации / В. И. Каленик. Сумы, 1988. 13 с.
Каленик В. И. Изучение удельных физических величин в 6–7 классах средней школы : методические рекомендации / В. И. Каленик, Т. П. Шамоня. Сумы, 1988. 12 с.
Каленик В. И. Изучение физических величин в VI–VII класах средней школы : методические рекомендации / В. И. Каленик, Ю. М. Лопаткин. Сумы, 1988. 12 с.
Каленик В. И. Интеграция идей организации процесса в общеобразовательной школе / В. И. Каленик. Сумы : МКИПП «Мрия», 1992. 164 с.
Каленик В. И. Методические указания к работам по методике и технике школьного физического эксперимента в 6–7 классах : 6 класс / В. И. Каленик. Сумы : СГПИ, 1989. 44 с.
Каленик В. И. О проведении лабораторных работ по физике в VI–VIII классах / В. И. Каленик // Конференция по итогам научной работы за 1965 г. : (тезисы докладов) / Белгородский пединститут. Белгород, 1966. С. 116-119.
Каленик В. И. О структуре урока физики, основная цель которого изучение нового материала / В. И. Каленик // Вопросы преподавания физики и математики в школе : сборник. Курск, 1966. С. 152-163.
Каленик В. И. Общие вопросы методики обучения физики / В. И. Каленик. Сумы, 1998. 60 с.
Каленик В. И. Организация работы с учебником на уроках физики / В. И. Каленик // Физика в школе. 1965. № 1. С. 84-85.
Каленик В. И. Повышение активности учащихся в процессе учета знаний по физике в VI–VIII классах / В. И. Каленик // Физика в школе. 1963. № 4. С. 77-79.
Каленик В. И. Преподавание физики в 8 классе средней школы. Вып. 1 : Модель процесса обучения. Внутренняя энергия : методические рекомендации / В. И. Каленик, Л. Г. Гончаренко, В. В. Шидловский. Сумы, 1990. 18 с.
Каленик В. И. Преподавание физики в 8 классе. Вып. 2 : Количество теплоты : методические рекомендации / В. И. Каленик, В. В. Шидловский. Сумы, 1990. 12 с.
Каленик В. И. Преподавание физики в 8 классе. Вып. 3: Изменение агрегатных состояний вещества : методические рекомендации / В. И. Каленик, В. В. Шидловский. Сумы : ИУУ, 1990. 16 с.
Каленик В. И. Преподавание физики в 8 классе. Вып. 4 : Электрический заряд : методические рекомендации / В. И. Каленик, В. В. Шидловский. Сумы : ИУУ, 1990. 10 с.
Каленик В. И. Принципы организации обучения в системах уроков физики в средней школе / В. И. Каленик // Творческое наследие А. С. Макаренко и современная школа : тезисы докладов и сообщений на Республиканской научно-практической конференции, посвящённой 100-летию со дня рождения А. С. Макаренко. Сумы, 1988. С. 173-174.
Каленик В. И. Проблемность при изучении физики в VI–VIII классах / В. И. Каленик, А. В. Сергеев // Конференция по итогам научной работы за 1965 г. : (тезисы докладов) / Белгородский пединститут. Белгород, 1966. С. 119-120.
Каленик В. И. Решение познавательных задач – средство подготовки школьников к трудовой деятельности / В. И. Каленик // Формирование общественной и трудовой активности учащейся молодежи : (тезисы докладов и сообщений, 27–28 ноября 1984 г.). Сумы, 1984.
Каленик В. И. Связь лекций по общей физике с курсом методики физики / В. И. Каленик, Ю. Н. Краснобокий // Проблемы межпредметных связей в подготовке учителей математики и физики в педагогических институтах : тезисы Всесоюзной научной конференции, состоящейся 23–25 октября 1978 г. в г. Душанбе. Душанбе : Пединститут, 1978. С. 260-261.
Каленик В. И. Формирование у учащихся понятия о силе IV классе средней школы : методические рекомендации / В. И. Каленик, Л. Г. Гончаренко, В. В. Шидловский. Сумы, 1989. 24 с.
Каленик В. И. Формирование у учеников понятий о массе тела и плотности вещества при изучении физики в 6 классе : методические рекомендации / В. И. Каленик, В. В. Шидловский. Сумы, 1989. 13 с.
Каленик В. І. Аналіз активності і самостійності учнів при використанні різних методів навчання на уроках фізики у восьмирічній школі / В. I. Каленик // Викладання фізики : збірник. 1967. Вип. 6. С. 32-45.
Каленик В. І. Використання простого обладнання в керівництві процесом навчання фізики / В. I. Каленик, М. Т. Мартинюк // Методика викладання фізики : Республіканський науковий збірник. Київ : Радянська школа, 1978. Вип. 13. С. 99-104.
Каленик В. І. Декада фізики в школі / В. I. Каленик, І. Я. Романовський, М. І. Хоменко // Викладання фізики в школі : збірник. 1967.
Каленик В. І. Лабораторні заняття з методики навчання фізики : навчальний посібник для студ. фіз.-мат. ф-тів пед. ін-тів та ун-тів. Ч. 1 : Методика і техніка демонстраційного експерименту з фізики / В. І. Каленик, М. В. Каленик. Суми : СумДПУ, 2002. 106 с.
Каленик В. І. Лабораторні заняття з методики навчання фізики : навчальний посібник для студ. фіз.-мат. ф-тів пед. ін-тів та ун-тів. Ч. 2 : Демонстраційні досліди з окремих тем шкільного курсу фізики / В. І. Каленик, М. В. Каленик. Суми : СумДПУ, 2003. 90 с.
Каленик В. І. Лекційно-практичні заняття з методики викладання окремих тем шкільного курсу фізики. Ч. 2 : Молекулярна фізика : навчальний посібник для студентів фізико-математичних факультетів педагогічних університетів / В. І. Каленик, М. В. Каленик. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2006. 116 с.
Каленик В. І. Лекційно-практичні заняття з методики викладання окремих тем шкільного курсу фізики : навчальний посібник для студ. фіз.-мат. ф-тів пед. ун-тів. Ч. 3 : Електродинаміка / В. І. Каленик, М. В. Каленик. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2007. 159 с.
Каленик В. І. Лекційно-практичні заняття з методики викладання окремих тем шкільного курсу фізики : навчальний посібник для студ. фіз.-мат. фак-тів пед. ун-тів. Ч. 4 : Оптика. Атомна і ядерна фізика / В. І. Каленик, М. В. Каленик. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2008. 126 с.
Каленик В. І. Лекційно-практичні заняття з методики викладання окремих тем шкільного курсу фізики. Ч. 1 : Механіка : навчальний посібник для студ. фіз.-мат. ф-тів пед. ун-тів / В. І. Каленик, М. В. Каленик. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2005. 143 с.
Каленик В. І. Ознаки діяльнісного підходу до організації навчальних занять з фізики // Діяльнісний підхід у навчально-пошуковому процесі з фізики і математики : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, (Рівне, 16–17 травня 1996 р.). Рівне : РДПІ, 1996. Ч. І. С. 20-21.
Каленик В. І. Питання загальної методики навчання фізики : пробний навчальний посібник для студ. пед. ун-тів / В. І. Каленик, М. В. Каленик. Суми : Ред.-вид. відділ СДПУ, 2000. 125 с.
Каленик В. І. Планування систем уроків фізики / В. І. Каленик // Методичні особливості викладання фізики на сучасні : матеріали доповідей ІІ міжвузівської науково-практичної конференції, 22–23 березня 1996 р. Кіровоград, 1996. С. 88-90.
Каленик В. І. Пошук інваріантів в змісті шкільного курсу фізики / В. І. Каленик, М. В. Каленик // Стандарти фізичної освіти в середній школі України : матеріали науково-методичної конференції, м. Чернігів, 27–28 червня. Чернігів, 1996. С. 33-35.
Каленик В. І. Спрямованість навчального процесу на підвищення якості знань учнів з фізики / В. І. Каленик // Наукові записки. Серія : Педагогічні науки. Кіровоград : РВВ КДПУ ім. В. Винниченка, 2011. Вип. 98. С. 110-113.
Каленик В. І. Структурування навчального матеріалу з фізики / В. І. Каленик // Методичні особливості викладання фізики на сучасному етапі : тези доповідей і повідомлень міжвузівської науково-практичної конференції, 21–22 січня 1994 р. Кіровоград, 1995. С. 109-110.
Каленик В. І. Управління навчальною діяльністю учнів в умовах колективного навчання / В. І. Каленик, М. В. Каленик // Проблеми методики викладання фізики на сучасному етапі : збірник статей. Кіровоград : Ред.-вид. центр КДПУ, 2000. С. 38-41.
Каленик В. І. Цикл навчального процесу і творча діяльність учнів // Сучасна освіта і проблеми виховання творчої особистості : доповіді та повідомлення на міжрегіональній науково-практичній конференції, присвяченій 70-річчю Сумського державного педагогічного інституту ім. А. С. Макаренка / В. І. Каленик. Суми, 1994. С. 198-203.
Каленик В. І. Шкільний курс фізики : методичний посібник для студ. фіз.-мат. ф-тів пед. ін-тів та ун-тів / В. І. Каленик, М. В. Каленик. Суми : СумДПУ, 2001. 115 с.
Каленик Виктор Иванович. Активизация познавательной деятельности и самостоятельная работа учащихся на уроках физики в восьмилетней школе. Специальность № 732 – методика преподавания физики : автореф. дис. … канд. пед. наук / Каленик Виктор Иванович ; Министерство просвещения УССР, Киевский государственный педагогический институт им. А. М. Горького. Киев, 1968. 19 с. На правах рукописи.
Каленик М. В. Змiст поняття «фiзична величина» в курсi фiзики основної школи / М. В. Каленик, В. І. Каленик // Педагогічні науки : збірник наукових праць / Міністерство освіти України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка ; [редкол.: М. О. Лазарєв, А. В. Іванченко, В. І. Лозова та ін.]. Суми : СДПУ, 1999. С. 284-292.
Щеглов Н. Н. Повышение эффективности урока физики / Н. Н. Щеглов // Пути повышения эффективности преподавания физики : сборник. Воронеж, 1967. С. 5-55.
Література
Голубченко В. Ю. Каленик Віктор Іванович (1935-2010, педагог, фізик) // Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка. Суми : Університетська книга, 2012. С. 106-112.
Усе починалося у 20-х роках двадцятого століття… З 1979 р. до 1980 р. кафедру очолював кандидат педагогічних наук, доцент, Відмінник народної освіти УРСР, Заслужений учитель України, Лауреат першого Всесоюзного конкурсу «Вчитель року-90» Каленик Віктор Іванович : [історія фізико-математичного факультету СумДПУ імені А. С. Макаренка]. Режим доступу: https://fizmat.sspu.edu.ua/images/History/istoriya_fizmat_fccfc.pdf.
Фізико-математичний факультет. Віктор Іванович Каленик народився 20 липня 1935 року в станиці Карданік Зеленчукського району Ставропольського краю… Режим доступу: https://fizmat.sspu.edu.ua/istoria-kaf-fiz.
[Фото В. І. Каленика – вчителя, викладача педінституту] // Червоний промінь. 1990. 17 листопада. С. 2.

Каленик Віктор Іванович
Народження
20.07.1935
Місце народження
ст. Карданік Зеленчукського району Ставропольського краю Російської Федерації
Смерть
11.03.2010 (75 років)
Місце смерті
м. Суми
Alma mater
Північно-Осетинський інститут
Напрями діяльності
науково-педагогічна діяльність
Вчене звання
доцент
Науковий ступінь
кандидат педагогічних наук