Крамар Феодосій Дементійович
Крамар Феодосій Дементійович (11 січня 1911 – 01 листопада 1980) – український математик, історик науки, доктор фізико-математичних наук, професор. Учасник 2-ї світової війни.
Життєпис
Народився в с. Смільченці Лисянського району Черкаської області в бідній сім'ї.
У 1927 році Феодосій Крамар закінчив Лисянську неповну середню школу (7 класів) та вступив до Звенигородської професійно-технічної школи, яку закінчив у 1930 році, отримавши кваліфікацію токаря по металу.
З 1930 до 1937 року Ф. Крамар працював токарем у м. Кіровоград на заводі «Червона зірка» і «Більшовик», потім три роки – майстром токарної справи фабрично-заводського учнівства в школі ФЗУ при заводі «Червона зірка».
Упродовж 1937–1941 рр. навчався у Харківському державному університеті (нині Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна) на механіко-математичному факультеті.
26 липня 1941 року Ф. Крамар пішов на фронт добровольцем.
У 1942 році він був тяжко поранений та проходив лікування в м. Алма-Ата.
Під час лікування в госпіталі Феодосій Дементійович навчався заочно на механіко-математичному факультеті Казахського державного університетуі (м. Алма-Ата), який закінчив у 1943 році і був рекомендований до аспірантури Ленінградського державного університету, який на час війни був евакуйований до м. Алма-Ата.
Після виходу з госпіталю 1944 року він продовжив навчання в аспірантурі та був зарахований на пів ставки старшим викладачем кафедри вищої геометрії Казахського державного університету.
1948 року молодий викладач успішно захистив кандидатську дисертацію в МГУ на тему «Інтеграційні методи Валліса» і продовжив працювати на кафедрі вищої геометрії Казахського державного університету, ставши першим у Казахстані кандидатом наук з математики.
У 1951 році Ф. Д. Крамару було присвоєне вчене звання доцента кафедри геометрії.
1966 року Феодосій Крамар захистив дисертацію за темою «Розвиток геометричних обчислень» в Інституті математики Української академії наук та отримав науковий ступінь доктора фізико-математичних наук.
У лютому 1973 року Феодосію Дементійовичу було присвоєно вчене звання професора по кафедрі вищої геометрії.
Із серпня 1976 року професор Ф. Крамар розпочав працювати в Сумському державному педагогічному інституті імені А. С. Макаренка на кафедрі математики та був єдиним професором на фізико-математичному факультеті.
У період з 07.02.1978 по 06.06.1978 рр. виконував обов'язки завідувача кафедри математики.
Феодосій Крамар працював на кафедрі математики до останнього дня свого життя.
1 листопада 1980 року Ф. Д. Крамар помер у м. Суми.
Професор багаторазово був нагороджений: грамотами і подяками від Міністерства вищої освіти СРСР та громадських організацій; нагрудним знаком «За відмінні успіхи в роботі», медаллю «За перемогу над Німеччиной» та ювілейними медалями.
Педагогічна діяльність
Ф. Д. Крамар досліджував історію розвитку геометричних числень, неевклідової геометрії, механіки.
Перші наукові дослідження вченого присвячувалися історії обґрунтування математичного аналізу, що знайшло відображення в кандидатській дисертації та його публікаціях. Згодом основною темою наукової роботи стала історія розвитку геометричних обчислень, якій були присвячені більшість досліджень, у тому числі докторська дисертація. Низка розвідок присвячена історії неевклідової геометрії та доробку математиків Середньої Азії. Суттєве місце в доробку Ф. Крамара займала й історія механіки, особливо її геометричного апарату, досліджувана на працях Аристотеля, С. Стевіна, Г. К. Суслова, Д. Максвелла та ін.
Зі студентами професор проводив заняття з математики та різних розділів геометрії, керував підготовкою дипломних та наукових робіт.
Основні праці вченого: «Питання обґрунтування аналізу в працях Д. Валліса та І. Ньютона»(1950), «Про витоки геометричних поглядів М. І. Лобачевського» (1959),«Інтеграційні методи Джона Валліса»(1961), «Геометрія від'ємних і комплексних чисел і геометричні числення на початку ХХ століття»(1963), «Від універсальної арифметики Ньютона до алгебри кватерніонів Гамільтона» (1966) тощо.

Крамар Феодосій Дементійович
Народження
11.01.1911
Місце народження
с. Смільченці, Лисянський район, Черкаська область
Смерть
01.11.1980 (69 років)
Місце смерті
м. Суми
Alma mater
Харківський державний університет
Напрями діяльності
науково-педагогічна діяльність, математика
Вчене звання
професор
Науковий ступінь
доктор фізико-математичних наук