Головне зображення

ЕПС

Енциклопедія

Педагогічної Сумщини

Кремень Василь Григорович

          Кремень Василь Григорович (25 червня 1947 року) – український вчений, філософ, освітянин, державний, політичний і громадський діяч, доктор філософських наук, професор, академік Національної академії наук України, президент Національної академії педагогічних наук України, член ряду наукових товариств, почесний доктор багатьох університетів, народний депутат України 3-го скликання, міністр освіти і науки України (1999-2005). 

Життєпис

Народився в с. Любитове Кролевецького району Сумської області в селянській родині.

У 1954­–1962 рр. Василь Кремень навчався в Любитівській восьмирічній школі, а потім – у Чорноплатівській середній школі Конотопського району, яку закінчив у 1965 році з золотою медаллю.

Трудову біографію він розпочав слюсарем в автопарку  у м. Конотопі Сумської області.

Упродовж 1966–1971 рр. Василь Григорович навчався у Київському державному (нині Київському національному) університеті імені Тараса Шевченка на філософському факультеті. 

З 1971 по 1979 рік він пройшов шлях від аспіранта до заступника декана факультету в цьому ж університеті. Також з рідним університетом пов’язані й перша викладацька діяльність і перша відповідальна посада – заступник декана філософського факультету з роботи із іноземними студентами. 

В університеті Василь Кремень виявив незаурядні організаторські здібності. Його одразу ж помітили та запросили до роботи в апарат тодішнього управлінського штабу держави, доручили керувати такими відповідальними сферами життя суспільства, як наука та освіта. З 1979 року, майже упродовж десяти років, Василь Григорович обіймав цю посаду.

Протягом 1991–1992 рр. Василь Кремень був заступником директора Інституту соціально-політичних досліджень РАН. Саме в цей час він захистив докторську дисертацію, яка була присвячена дослідженню співвідношення колективності та індивідуальності в площині думки і в реальній практиці.

     Якісно нове розуміння основоположних наукових життєвих принципів Василь Григорович реалізував на практиці вже в незалежній Україні, коли з 1992 року почав працювати в Інституті стратегічних досліджень України, де обіймав  посаду заступника директора з наукових досліджень і завідувача відділу методології соціально-політичного розвитку Інституту стратегічних досліджень при Президентові України.

З 1992 по 1994 рр. займав посаду заступника директора та завідувача відділу методології прийняття соціально-політичних рішень Національного інституту стратегічних досліджень. 

У 1994–1998 рр. – був керівником Служби з питань гуманітарної політики, керівником Управління внутрішньої політики, керівником Управління внутрішньої політики Адміністрації президента України. Основною сферою його діяльності знову ж таки стала гуманітарна політика життєдіяльності суспільства, в центрі якої виявились освіта і наука.

У 1997 році Василь Кремень був обраний президентом Академії педагогічних наук України. 

У 19981999 рр. Василь Григорович Кремень став народним депутатом третього скликання та  у грудні 1999 року був призначений на посаду Міністра освіти і науки в Уряді.

Із 1999 року по 2005 рік в. Кремень – міністр освіти і науки України, Президент Академії педагогічних наук України, член президії НАН України, заступник голови Комітету з Державних премій у галузі науки і техніки, член Ради з питань науки та науково-технічної політики при президентові України, президент товариства «Знання» України, віце-президент Української академії політичних наук.

У 2008 році Василя Григоровича було обрано головою Наглядової ради Житомирського державного університету імені Івана Франка, у 2009 році – головою Наглядової ради Глухівського Національного педагогічного університету імені Олександра Довженка.

З 2011 року – призначено заступником голови Комітету з Державної премії в галузі освіти.

2019 року Василь Кремень був призначений членом Комісії державних нагород та геральдики при Президентові України.

Нині Василь Григорович Кремень – президент НАПН України (з 1997 року). Під його керівництвом академія, що з 2010 року набула статусу Національної, перетворилася на головний центр наук про освіту, педагогіку та психологію в країні. Кремень також визнаний у всьому світі як філософ, котрий посилив підґрунтя фундаментальних проблем світової філософської науки.

Василю Григоровичу Кременю були присвоєні такі звання та нагороди: доктор філософських наук, професор, академік Академії педагогічних наук України, президент Національної академії педагогічних наук України, академік Української академії політичних наук, президент Товариства «Знання» України та Спортивної студентської спілки України, почесний доктор і почесний професор багатьох університетів інших навчальних закладів, «Заслужений діяч науки і техніки України» (1997), лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2005), міжнародна премія імені Г. Сковороди (1997), премія НАН України імені М. Костомарова (2006), державна премії України в галузі освіти. Нагороджений орденами «За заслуги» III (2002), II (2004), та І ступеня (2007), Нестора-літописця (2004), Ярослава Мудрого V ступеня (2012), медаллю «1500-річчя Києва»,  Почесною грамотою Верховної Ради України (2004), , медаллю Люблінської Унії від президента міста Любліна Кшиштофа Жука; нагороджено медаллю Університету Марії Кюрі-Складовської в Любліні(2022).

Педагогічна діяльність

Василь Григорович Кремень – один із найбільш креативних очільників та провідників модернізаційних процесів у галузі української освіти і науки. 

Він є автором понад 1500 наукових і науково-публіцистичних праць з проблем філософії, педагогіки та соціально-політичного розвитку суспільства. Найактуальнішими серед його праць є: «Освіта і наука України: шляхи модернізації (Факти, роздуми, перспективи)» (2003), «Освіта і наука в Укра­їні – інноваційні аспекти. Стратегія» (2005), «Філософія національної ідеї. Лю­дина. Освіта. Соціум» (2007), «Filozofia edukacji. Warszawa» (2008) «Філософія людиноцентризму в стратегіях освітнього простору»  (2009), «Синергетика в освіті: аспект людиноцентризму» (2012), «Людина у викликах цивілізації: від минулого — до майбутнього : Людина. Освіта. Соціум» (2020) та інші.

Про його науковий авторитет свідчить бібліометрика української науки: Василь Григорович є лідером цитованості в Україні в галузі педагогіки. 

         Під керівництвом В. Г. Кременя були здійснені практичні кроки освіти і науки України. Саме з його ініціативи й за безпосереднього керування в країні відбувся активний процес переходу від авторитарної педагогіки до педагогіки толерантності, освітня система України наближається до освітніх систем розвинутих європейських країн, втілюється в життя інноваційна державна політика в галузях освіти і науки. Загальноосвітня школа переходить до нового змісту та дванадцятирічного навчання. Українська мова як державна вивчається всіма учнями. Кількість учнів, що навчається українською, зросла з 62 % до майже 75 %. При чому без будь-якого тиску і супротиву. Запроваджено вивчення іноземної мови з другого класу. Навчальні досягнення оцінюються позитивною дванадцятибальною шкалою. Обґрунтовується перехід старшої школи до профільності. Переважно здійснено комп’ютеризацію загальноосвітніх закладів. Розпочато виконання програми «Шкільний автобус». Ухвалено програму з виготовлення та постачання до навчальних закладів обладнання нового покоління для вивчення природничо-математичних та технологічних дисциплін. Розпочато експеримент із впровадження зовнішнього незалежного оцінювання школярів.

Системні зміни відбуваються і у вищій освіті України. Вища школа була підготовлена до входження у Болонський процес, приєднання до якого формально сталося в травні 2005 року. Упродовж декількох років було підготовлене отримання позики Світового банку для розвитку освіти України, що розпочалося з 2006 року. Істотно збільшилась кількість студентів вищих навчальних закладів. 

До переліку досягнень Василя Кременя можна також віднести: боротьбу з хабарництвом у школах і ВНЗ, серію перевірок якості освіти, уведення профілізації в середній школі, можливість подавати документи одночасно в кілька ВНЗ, державне кредитування вищої освіти, ліквідацію заборгованості по заробітній платі викладачам. 

Бібліографія праць

  1. Біла книга національної освіти України / [Т. Ф. Алєксєєнко та ін.] ; НАПН України ; за заг. ред. В. Г. Кременя. – Київ : Інформаційні системи, 2010. – 340 с. – У складі авт. колективу: Кремень В. Г. – Бібліогр.: с. 315–335.

  2. Василь Кремень: «Безглуздо суперечити цивілізаційним вітрам, треба просто ловити їх національними вітрилами» : [інтерв'ю] / розмову вела А. Луканська // Голос України. – 2017. – № 115, 24 червня. – С. 10.

  3. Василь Кремень: «Педагогізація суспільства дала б змогу змінити взаємини між людьми» : інтерв'ю : [педагогічна соціологія] // Управління освітою. – 2017. – № 6, червень. – С. 7–15.

  4. Василь Кремень: «Український учитель відкритий до творчості» : [інтерв'ю] / спілкувався М. Короденко // Освіта України. – 2017. – № 25, 26 червня. – С. 12–13.

  5. Василь Кремень: Переходячи до дванадцатирічки, необхідно суттєво змінити нашу школу / спілкувався Максим Короденко // Освіта України. – 2016. – № 4, 1 лютого. – С. 5.

  6. Вища освіта в Україні : навчальний посібник / В. Г. Кремень [та ін.] ; за ред.: В. Г. Кременя, С. М. Ніколаєнка. – Київ : Знання, 2005. – 327 с.

  7. Інтелектуальна власність: теорія і практика інноваційної діяльності : підручник / М. В. Вачевський, В. Г. Кремень, В. М. Мадзогін [та ін.]. – Київ : Професіонал, 2006. – 447 с.

  8. Кремень В.  Активна позиція вчених : АПН України – 15 років / В. Кремень // Професійно-технічна освіта. – 2007. – № 1. – С. 3–6.

  9. Кремень В.: «Біла книга національної освіти України – перший крок до започаткування традиції періодичного моніторингу, прогнозування тенденцій і проектування практичних заходів у контексті реформування вітчизняної сфери освіти» / підготувала А. Пугач // Рідна школа. – 2009. – № 11. – С. 3–7.

  10. Кремень В.  Відповідаємо на виклики часу : [доповідь президента НАПН України на загальних зборах 17.11.17 р. на тему «25 років НАПН України: здобутки і перспективи»] / В. Кремень // Освіта. – 2017. – № 46/47, 15-22 листопада. – С. 2–3.

  11. Кремень В.  Діти мають бути самостійними / В. Кремень ; розмову з Василем Кременем вела Віра Зоц // Управління освітою. – 2006. – № 19, жовтень. – С. 3–5.

  12. Кремень В.  Дорога до нової школи : [виступи президента НАПН України Василя Кременя і віце-президента, директора Інституту педагогіки НАПН Олега Топузова] / В. Кремень, О. Топузов // Освіта України. – 2017. – № 35, 11 вересня. – С. 10.

  13. Кремень В.  Духовність і культура суспільства визначаються розвитком освіти / В. Кремень // Edukacja w Spoleczenstwach Wielokulturowich / red.: Wasyl Kremert, Tadeusz Lewowicki, Jerzy Nikitorowicz, Swietlana Sysojewa. – Warszawa : Wyzsza Szkola Pedagogiczna ZNP, Uniwersytet w Bialymstoku, 2012. – C. 45–56.

  14. Кремень В.  Інноваційність в освіті / В. Кремень // Рідна школа. – 2012. – № 4/5. – С. 7–12.

  15. Кремень В.  Інновація – alter ego глобалізації / В. Кремень // Рідна школа. – 2011. – № 3. – С. 3–8.

  16. Кремень В.  Інформаційне середовище – криза культури чи нове буття? : [про глобальний комунікаційний простір] / В. Кремень // Вища освіта України. – 2010. – № 1. – С. 20–33.

  17. Кремень В.  Концептуальні засади підвищення економічної ефективності освіти України в сучасних умовах : доповідь президента НАПН України на загальних зборах (скорочено) / В. Кремень // Педагогічна газета. – 2012. – № 11, листопад. – С. 2.

  18. Кремень В.  Концептуальні засади підвищення економічної ефективності освіти України в сучасних умовах : [доповідь] / В. Кремень // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2012. – № 5. – С. 4–10.

  19. Кремень В.  Методологічно і науково забезпечувати розвиток інноваційної освіти / В. Кремень // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2013. – № 2. – С. 4–13.

  20. Кремень В.  Модернізація вищої школи України в контексті принципів Болонської декларації [Текст] / В. Кремень // Вища школа. – 2004. – № 5/6. – С. 32–39.

  21. Кремень В.  НАПН України в контексті викликів : про діяльність Академії у 2016 році та в період 2012–2016 рр. і завдання подальшого розвитку / В. Кремень // Управління освітою. – 2017. – № 5, травень. – С. 11–16.

  22. Кремень В.  Новий навчальний : наукове підґрунтя навчального року / В. Кремень // Освіта України. – 2016. – № 32, 15 серпня. – С. 10.

  23. Кремень В.  Освіта в контексті сучасних соціокультурних змін / В. Кремень // Філософія освіти. – 2008. – № 1/2 (7). – С. 15–21.

  24. Кремень В.  Освіта в контексті цивілізаційних змін / В. Кремень // Шлях освіти. – 2010. – № 4. – С. 2–4.

  25. Кремень В.  Освіта в структурі цивілізаційних змін : з трибуни загальних зборів НАПН України / В. Кремень // Вища освіта України. – 2011. – № 1. – С. 8–11.

  26. Кремень В.  Освіта в структурі цивілізаційних змін: актуальні проблеми / В. Кремень // Управління освітою. – 2011. – № 2, січень. – С. 3–5.

  27. Кремень В.  Освіта для миру – визначальна ідея поступу в ХХІ столітті / В. Кремень // Рідна школа. – 2019. – № 3/4. – С. 4–6.

  28. Кремень В.  Освіта і система виховання повинні переорієнтуватися на формування у людей інноваційного типу мислення / В. Кремень // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2006. – № 2, березень. – С. 4.

  29. Кремень В.  Освіта у вимірах методології синергетики / В. Кремень // Педагогічна і психологічна науки в Україні : [зб. наук. пр.] : [у 5-ти т.] / НАПН України. – Київ : Пед. думка, 2012. – Т. 1 : Загальна педагогіка та філософія освіти. – С. 11–22.

  30. Кремень В.  Освіта України в контексті знаннєвого суспільства / В. Кремень // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2005. – № 5/6. – С. 15–19.

  31. Кремень В.  Особливу увагу – супроводу освітніх реформ : зі звітної доповіді Президента НАПН України [на Загальних звітно-виборчих зборах, де було винесено питання «Про діяльність НАПН України у 2016 році та в період 2012–2016 років і завдання подальшого розвитку»] / В. Кремень // Освіта. – 2017. – № 13/14, 29 березня – 5 квітня. – С. 4–5.

  32. Кремень В.  Педагогіка Василя Сухомлинського: відповіді на запити часу / В. Кремень // Голос України. – 2018. – № 176, 20 вересня. – С. 4.

  33. Кремень В.  Пріоритети реформування української школи у дослідженнях Академії / В. Кремень // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2006. – № 1, січень-лютий. – С. 4–5.

  34. Кремень В.  Про діяльність НАПН України у 2017 році та завдання на 2018 рік : доповідь президента НАПН України на Загальних зборах академії 23 березня 2018 р. / В. Кремень // Педагогічна газета. – 2018. – № 2, березень-квітень. – С. 2–3.

  35. Кремень В.  Проект «Педагоги – новатори в Україні» : [Всеукраїнському щорічному проєкту «Педагоги-новатори в Україні» – 10 років] / В. Кремень // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2016. – № 1/3. – С. 115–117.

  36. Кремень В.  Проект сучасної освіти: інноваційна людина / В. Кремень // Рідна школа. – 2013. – № 8/9. – С. 4–8.

  37. Кремень В.  Синергетична модель розвитку освіти / В. Кремень // Креативна педагогіка : наук.-метод. журнал / Академія міжнародного співробітництва з креативної педагогіки. – Вінниця, 2014. – Вип. 9. – С. 12–20.

  38. Кремень В.  Синергетична модель розвитку освіти як відповідь на виклики сьогодення / В. Кремень // Рідна школа. – 2010. – № 6. – С. 3–6.

  39. Кремень В.  Слово про ювіляра : [про академіка АПН України, засновника Інституту вищої освіти АПН України В. Андрущенка] / В. Кремень // Вища освіта України. – 2008. – № 4. – С. 5–9.

  40. Кремень В.  Трансформації особистості в освітньому просторі сучасної цивілізації / В. Кремень // Професійно-технічна освіта. – 2009. – № 1. – С. 3–6.

  41. Кремень В.  Україна: шлях до себе: проблеми суспільної трансформації : підручник / В. Кремень, В. Ткаченко. – Київ, 1998. – 446 с.

  42. Кремень В.  Українській педагогічній академії – 15 років / В. Кремень // Професійно-технічна освіта. – 2007. – № 4. – С. 6–9.

  43. Кремень В.  Феномен інновацій / В. Кремень // Вища освіта України. – 2009. – № 4. – С. 11–16.

  44. Кремень В.  Філософія і мислення / В. Кремень // Рідна школа. – 2017. – № 9/10. – С. 4–9.

  45. Кремень В.  Філософія людиноцентризму у світлі національної ідеї / В. Кремень // Вища освіта України. – 2009. – № 1. – С. 5–12.

  46. Кремень В.  Філософія людиноцентризму: науково-методичний супровід НАПН національної освіти України / В. Кремень // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2010. – № 2. – С. 4–10.

  47. Кремень В.  Фінансова криза – етап ствердження фінансової цивілізації / В. Кремень // Вища освіта України. – 2009. – № 3. – С. 14–20.

  48. Кремень В.  Чому освіта? : розвиток освіти в Україні в контексті загально-цивілізованих змін / В. Кремень // Управління освітою. – 2010. – № 4, лютий. – С. 3–5.

  49. Кремень В.  Школа не повинна «стриножувати» дитину [Текст] / В. Кремень ; бесіду вела О. І. Виговська // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2012. – № 3. – С. 4–8.

  50. Кремень В.  Шлях до сучасної школи / В. Кремень // Освіта. – 2016. – № 21/22, 25 травня-1 червня. – С. 2–3.

  51. Кремень В.  Що робить державу успішною в пору глобалізації? : (промова на зібранні представників Дипломатичного корпусу, акредитованого в Україні, 11 березня 2013 р.) / В. Кремень // Вища освіта України. – 2013. – № 2. – С. 8–12.

  52. Кремень В.  Якісна освіта і нові вимоги часу : Академія [педагогічних наук України] – суспільству та школі / В. Кремень // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2013. – № 4. – С. 4–18.

  53. Кремень В.  Яку людину має готувати освіта : [на чому слід зосередити увагу, модернізовуючи освітню діяльність] / В. Кремень // Директор школи, ліцею, гімназії. – 2006. – № 5. – С. 4–7.

  54. Кремень В. Г.  25 років Національній Академії педагогічних наук України: здобутки і перспективи [Текст] / В. Г. Кремень // Педагогіка і психологія. – 2017. – № 4. – С. 5–13.

  55. Кремень В. Г.  Входження людини у світ науки і культури в умовах глобалізації / В. Г. Кремень // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми : зб. наук. пр. / редкол.: І. А. Зязюн (голова) [та ін.]. – Київ ; Вінниця : Планер, 2012. – Вип. 29. – С. 7–13.

  56. Кремень В. Г.  Зміцнювати науковий фундамент освітньої модернізації : до 20-річчя НАПН України : звітна доповідь «Про діяльність НАПН України у 2011 р. та в період 2007–2012 рр. і завдання перспективного розвитку» / В. Г. Кремень // Педагогіка і психологія. – 2012. – № 1. – С. 4–13.

  57. Кремень В. Г.  Інноваційна людина і сучасна освіта / В. Г. Кремень // Вісник Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка. Серія: Педагогічні науки / Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка ; гол. ред. М. О. Носко. – Чернігів : ЧНПУ ім. Т. Г. Шевченка, 2013. – Вип. 110. – С. 3–5.

  58. Кремень В. Г.  Інноваційна освіта в суспільстві знань / В. Г. Кремень // Інноваційність у науці і освіті. – Київ : НАПР України ; Варшава : Комітет педагогічних наук Польської академії наук ; Хмельницький : Хмельницький національний університет, 2013. – С. 66–73.

  59. Кремень В. Г.  Інновація в контексті науки і освітньої практики / В. Г. Кремень // Педагогічна освіта і освіта дорослих: європейський вимір : збірник наукових праць / за ред.: І. А. Зязюна, Н. Г. Ничкало. – Київ ; Хмельницький, 2008. – С. 8–17.

  60. Кремень В. Г.  Консолідація України на основі платформи толерантності / В. Г. Кремень // Науковий вісник Миколаївського державного університету імені В. О. Сухомлинського. Серія «Педагогічні науки» : зб. наук. пр. / гол. ред. В. Д. Будак. – Миколаїв : МНУ імені В. О. Сухомлинського, 2014. – Вип. 1.46 (108). – С. 7–11.

  61. Кремень В. Г.  Людина в інформаційному світі / В. Г. Кремень // Стратегії формування творчої особистості: методи, прийоми, форми : колективна монографія / Національна академія педагогічних наук України, Ін-т обдарованої дитини ; [авт. колектив: В. Г. Кремень, В. В. Ільїн, Є. Р. Борінштейн та ін.]. – Київ : [Ін-т обдарованої дитини НАПН України], 2020. – Розділ 1. – С. 9–29.

  62. Кремень В. Г.  Методологічно і науково забезпечувати розвиток інноваційної освіти : доповідь про діяльність НАПН України у 2012 р. та завдання на 2013 р. / В. Г. Кремень // Педагогіка і психологія. – 2013. – № 2. – С. 5–13.

  63. Кремень В. Г.  Освіта і наука в Україні – інноваційні аспекти. Стратегія. Реалізація. Результати / В. Г. Кремень, С. М. Пазиніч, О. С. Пономарьов. – Київ : Грамота, 2005. – 448 с.

  64. Кремень В. Г.  Освіта і суспільство в парадигмі синергетичного мислення / В. Г. Кремень // Педагогіка і психологія. – 2012. – № 2. – С. 5–11.

  65. Кремень В. Г.  Про діяльність АПН України у 2002–2007 рр. : [звітна доповідь] / В. Г. Кремень // Педагогіка і психологія. – 2008. – № 1. – С. 5–27.

  66. Кремень В. Г.  Світ знання: людина, наука, освіта / В. Г. Кремень. – Київ : Знання України, 2016. – 87 с.

  67. Кремень В. Г.  Синергетика в освіті: контекст людино центризму : [монографія] / В. Г. Кремень, В. В. Ільїн ; [НАПН України]. – Київ : Педагогічна думка, 2012. – 367 с.

  68. Кремень В. Г.  Структурна модернізація освіти в контексті цивілізаційних змін / В. Г. Кремень // Педагогіка і психологія. – 2011. – № 2. – С. 5–13.

  69. Кремень В. Г.  Трансформації смислових кодів освіти і культури в нелінійності соціального буття / В. Г. Кремень // Нові технології навчання : наук.-метод. зб. / Ін-т інноваційних технологій і змісту освіти МОН України. – Київ, 2013. – Вип. 78. – С. 14–22.

  70. Кремень В. Г.  Трансформація особистості в освітньому просторі сучасної цивілізації / В. Г. Кремень // Педагогіка і психологія. – 2008. – № 2. – С. 5–14.

  71. Кремень В. Г.  Україна: альтернативи поступу (критика історичного досвіду) / В. Г. Кремень, Д. В. Табачник, В. М. Ткаченко. – Київ : ARC-Ukraine, 1996. – 793 с.

  72. Кремень В. Г.  Україна: шлях до себе. Проблеми суспільної трансформації : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / В. Г. Кремень, В. М. Ткаченко. – Київ : [Вид. центр «ДрУк»], 1999. – 446 с.

  73. Кремень В. Г.  Філософія : Логос. Софія. Розум : підручник для студентів вищих навчальних закладів / В. Г. Кремень, В. В. Ільїн. – Київ : Книга, 2006. – 430 с.

  74. Кремень В. Г.  Філософія національної ідеї. Людина. Освіта. Соціум / В. Г. Кремень. – Київ : Грамота, 2007. – 576 с.

  75. Кремень В. Г.  Філософія управління : підручник для студ. вищ. навч. закл. / В. Г. Кремень, С. М. Пазиніч, О. С. Пономарьов ; Нац. техн. ун-т «ХПІ». – Вид. 2-ге, допов. і перероб. – Київ : НТУ «ХПІ», 2008. – 521 с. – Бібліогр.: с. 511–518 (129 назв).

  76. Кремень В. Г.  Філософія управління : підручник для студ. вищ. навч. закл. / В. Г. Кремень, С. М. Пазиніч, О. С. Пономарьов. – Київ : Грамота, 2007. – 360 с. : 63 іл., 2 табл. – Бібліогр.: с. 351–356.

  77. Кремень В. Г.  Філософія: мислителі, ідеї, концепції : підручник для студентів вищих навчальних закладів / В. Г. Кремень. – Київ : Книга, 2005. – 525 с.

  78. Кремень В. Г.  Формування глобально конкурентоспроможного людського капіталу – найважливіше завдання професійної освіти : до інноваційної освіти / В. Г. Кремень // Педагогіка і психологія. – 2015. – № 4. – С. 5–10.

  79. Кремень В. Г.  Якісна освіта в контексті загально-цивілізаційних змін / В. Г. Кремень // Педагогіка і психологія. – 2007. – № 2. – С. 5–17.

  80. Кремень В. Г.  Якісна освіта: сучасні вимоги / В. Г. Кремень // Педагогіка і психологія. – 2006. – № 4. – С. 5–17.

  81. Основи філософських знань: філософія, логіка етика, естетика, релігієзнавство : підручник для студ. вищ. навч. закл. / [авт. колектив: М. І. Горлач та ін.]. – Київ : Центр учбової літератури, 2008. – 1026 с. – У складі авторського колективу: Кремень В. Г.

  82. Соціологія : підручник для вищої школи / [авторський колектив: В. І. Волович [та ін.]. – 5-те вид., перероб. і допов. – Харків : Фактор, 2006. – 767 с. – У складі авт. колективу: Кремень В. Г.

  83. Феномен інновацій: освіта, суспільство, культура : [монографія] / [авт. колектив: В. Г. Кремень, В. В. Їльїн, С. В. Пролєєв та ін.]. – Київ : Пед. думка, 2008. – 470, [1] с. – Бібліогр. у кінці розд.

Публікації про педагога

  1. Василь Григорович Кремень – філософ, учений, освітянин, державний діяч : біобібліографічний покажчик / НАПН України, Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського ; [упоряд.: Л. О. Пономаренко, Л. І. Ніколюк]. – 2-ге вид., допов. – Київ : Т-во «Знання» України, 2007. – 166 с. – (Серія «Академіки АПН України» ; вип. 12).

  2. Василь Григорович Кремень – філософ, учений, освітянин, державний діяч : біобібліографічний покажчик / НАПН України, Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського ; [упоряд.: Л. О. Пономаренко, Л. І. Ніколюк, І. П. Моїсєєва]. – Київ : Т-во «Знання» України, 2006. – 139 с. – (Серія «Академіки АПН України» ; вип. 6).

  3. Василь Григорович Кремень – філософ, учений, освітянин, державний діяч : біобібліографічний покажчик / НАПН України, Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського ; [упоряд.: Л. О. Пономаренко, С. П. Пєєва]. – 3-тє вид., допов. – Київ : Т-во «Знання» України, 2012. – 295 с. – (Серія «Академіки АПН України» ; вип. 20).

  4. Василь Григорович Кремень // Гончаренко, С. Український педагогічний словник / С. Гончаренко. – Київ, 1997. – С. 180.

  5. Кремень Василь Григорович // Флагмани освіти і науки України : кращі освітяни та науковців України : [довідово-бібліографічне видання]. – Київ : Галактика-С., 2009. – С. 272–273 : фото.

  6. Кремень Василь Григорович // Хто є Хто в Україні : біографічний словник / Українська Академія наук національного прогресу, Ін-т гуманістичних досліджень. – Київ, 1997. – С. 134.

  7. Кремень Василь Григорович // Ярмаченко, М. Д. Академія педагогічних наук України : (п’ятдесятиріччя становлення і розвитку) / М. Д. Ярмаченко. – Київ, 1997. – С. 95.

  8. Малиношевська С. Хто виховує міністрів : [про матір В. Г. Кременя – Варвару Іванівну] / С. Малиношевська // Освіта України. – 2003. – № 44/45, 17 червня. – С. 5 : фото.

  9. Основні дати життя й діяльності В. Г. Кременя // Василь Григорович Кремень – філософ, учений, освітянин, державний діяч : біобібліографічний покажчик / НАПН України, Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського ; [упоряд.: Л. О. Пономаренко, С. П. Пєєва]. – 3-тє вид., допов. – Київ : Т-во «Знання» України, 2012. – С. 18–20.

  10. Почесні професори та доктори: Кремень Василь Григорович. Почесний професор Університету : біографія / Київський столичний університет імені Бориса Грінченка. – Режим доступу: https://kubg.edu.ua/prouniversitet/vizytivka/klub-pochesnikh-profesoriv/307-.html.

  11. Президент Академії наук України Василь Григорович Кремень : [біогр. довідка] // Пед. газета. – 1998. – № 1, січень. – С. 1.

  12. Родовід Кременя Василя Григоровича // Василь Григорович Кремень – філософ, учений, освітянин, державний діяч : біобібліографічний покажчик / НАПН України, Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського ; [упоряд.: Л. О. Пономаренко, С. П. Пєєва]. – 3-тє вид., допов. – Київ : Т-во «Знання» України, 2012. – С. 21–23.

  13. Творчий доробок Василя Григоровича Кременя в інноваційному розвитку освіти України : біобібліографічний покажчик / НАПН України, ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського ; [уклад.: Л. І. Самчук, В. В. Вербова, Н. А. Горбенко. – 4-те вид., допов. – Київ : Знання України, 2017. – 319, [1] c. – (Серія «Академіки НАПН України» ; вип. 28). – Режим доступу: https://core.ac.uk/download/pdf/84274563.pdf.

  14. Ткаченко В. М.  Кремень Василь Григорович / В. М. Ткаченко // Енциклопедія історії України / НАН України, Ін-т історії України. – Київ : Наукова думка, 2008. – Т. 5 : Кон–Кю. – С. 321 : фото.

  15. Ткаченко Л.  А парад ідей триває : [про державного і громадського діяча, вченого, філософа і педагога Василя Кременя] / Л. Ткаченко // Освіта. – 2012. – № 27, 20–27 червня. – С. 4–5 : фото.

  16. Ткаченко Л.  Академік мудрості та людяності : Василь Григорович Кремень – учений, державний і громадський діяч – відзначає своє 65-річчя / Л. Ткаченко // Голос України. – 2012. – № 116, 26 червня. – С. 5.

  17. Ткаченко Л.  До наукових і громадських вершин : [про життя та діяльність В. Г. Кременя] / Л. Ткаченко // Василь Григорович Кремень – філософ, учений, освітянин, державний діяч : біобібліографічний покажчик / НАПН України, Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського ; [упоряд.: Л. О. Пономаренко, Л. І. Ніколюк, І. П. Моїсєєва]. – Київ : Т-во «Знання» України, 2006. – С. 8–12. – (Серія «Академіки АПН України» ; вип. 6).

  18. Ткаченко Л.  На чолі цивілізаційних перетворень України : до 65-річного ювілею В. Г. Кременя / Л. Ткаченко // Рідна шк. – 2012. – № 6. – С. 74–76.

  19. Ткаченко Л.  Особистість як чинник цивілізаційних перетворень / Л. Ткаченко // Василь Григорович Кремень – філософ, учений, освітянин, державний діяч : біобібліографічний покажчик / НАПН України, Державна науково-педагогічна бібліотека України ім. В. О. Сухомлинського ; [упоряд.: Л. О. Пономаренко, С. П. Пєєва]. – 3-тє вид., допов. – Київ : Т-во «Знання» України, 2012. – С. 8–17.

  20. Ткаченко Л.  Твій славний син, Україно! : (до 60-річчя президента АПН України Василя Григоровича Кременя) / Л. Ткаченко // Інформатика та інформаційні технології в навчальних закладах. – 2007. – № 4. – С. 113–121 : фото.

  21. Ткаченко Л.  Філософія Василя Кременя : слово про вчителя / Л. Ткаченко // Голос України. – 2007. – № 109, 22 червня. – С. 7 : фото.

  22. Ткаченко Л.  Час Василя Кременя : до 60-річчя від дня народження / Л. Ткаченко // Управління освітою. – 2007. – № 16, серпень. – С. 1–2 : фото.

  23. Ткаченко Л.  Я твій син, Україно! / Л. Ткаченко // Освіта. – 2007. – № 26/27, 20–27 червня. – С. 6–7 : фото.

  24. 60-річчя академіка НАН України В. Г. Кременя // Вісник Національної академії наук України. – 2007. – № 7. – С. 64–65.

  25. Шлях до себе – шлях до людей : привітання, спогади, враження від співпраці та зустрічей : літературно-художнє видання : до 70-річчя В. Г. Кременя / В. І. Кушерець (головний і науковий редактор). – Київ : Знання України, 2017. – 422 с. – Режим доступу: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/707458/1/TextK_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D1%82%201.pdf.

  26. Якубовська М. Аксіологічні засади педагогічних інновацій сучасної освіти (на основі досліджень В. Г. Кременя) / М. Якубовська // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2015. – № 4/5. – С. 7–18. – Бібліогр.: 11 назв.

Кремень Василь Григорович

Кремень Василь Григорович

Народження

25.06.1947

Місце народження

с. Любитове, Кролевецького району, Сумської області

Alma mater

Київський національний університет імені Тараса Шевченка

Напрями діяльності

вчений, філософ, освітянин, державний, політичний і громадський діяч

Вчене звання

доктор філософії

Науковий ступінь

професор

Slide 0

З делегатами ІІ Всеукраїнського з’їзду працівників освіти (2001)

Slide 1

В. Кремень та В. Ющенко з командою

Slide 2

В. Кремень з дружиною

Slide 3

В. Кремень на дозвіллі