Головне зображення

ЕПС

Енциклопедія

Педагогічної Сумщини

Куліш Пантелеймон Олександрович

Куліш Пантелеймон Олександрович (псевдоніми – Панько Казюка, Павло Ратай, Хуторянин та ін.) (7 серпня 1819 – 2 лютого 1897) - український письменник, фольклорист, етнограф, мовознавець, перекладач, критик, редактор, видавець, філософ історії.

Він написав перший в українській літературі історичний роман «Чорна рада», був засновником першого українського часопису «Основа» і першої в Російській імперії української друкарні, чим сприяв появі значної кількості українських творів та появі нових імен у літературі.

Саме Пантелеймон Куліш у середині ХІХ століття став одним із зачинателів української літературної критики, першим перевів на наукову основу фольклористику, запроваджуючи стенографічну точність записів. Двома томами «Записок о Южной Руси» започаткував 12-томну енциклопедію українського фольклору та етнографії. П. Кулішу належить особлива заслуга за створення нового українського правопису («кулішівки») та першого українського букваря – «Граматки», які сприяли розвитку національної освіти в Україні.

Життєпис

Народився у містечку Вороніж Глухівського повіту Чернігівської губернії (нині Сумська область) у сім’ї старого козацького роду. З 1831 року навчався в Новгород-Сіверському повітовому училищі, у 1833 році був зарахований до Новгород-Сіверської гімназії. У гімназії хлопець любив читати вірші й легко їх запам’ятовував. У гімназії захопився збіркою українських пісень і дум М. О. Максимовича, виданою в 1834 році. Читав й інші українські книжки, які тоді можна було дістати. Відтоді в нього сформувався інтерес до української мови, він почав прислухатися до неї, записувати народні думи й оповідання. Саме в гімназійні роки виявився літературний талант майбутнього письменника. Він пише свій перший твір українською мовою „Циган”, який пізніше у 1984 році, був надрукований у альманаху „Ластівка”.

У 1837 році після п’ятого року навчання юнак залишив гімназію, почав заробляти приватними уроками, а потім поїхав до Києва, щоб здобути вищу освіту. З 1837 по 1839 рік Куліш відвідував лекції на словесному і правничому факультеті Київського університету на правах вільного слухача, і хоча повний курс навчання він так і не закінчив, три університетські роки виявилися визначальними для його подальшої долі. 

Пантелеймон Куліш особисто познайомився, а потім підтримував тісний дружній зв’язок з Михайлом Максимовичем – відомим тогочасним філологом, фольклористом, істориком, етнографом, першим ректором Імператорського Київського університету. Коли Пантелеймон Олександрович через матеріальні нестатки залишив університет, Михайло Максимович дуже близько сприйняв подальшу долю здібного студента. У 1840–1841 роках він сприяв публікації етнографічних нарисів П. Куліша «Малоруські оповідання».

У серпні 1845 року Пантелеймона Олександровича призначили старшим учителем історії Рівненської гімназії. Наприкінці цього ж року він поїхав до Петербурга, де з 15 грудня працював старшим учителем російської словесності 5-ї гімназії й викладав російську мову студентам-інородцям Петербурзького університету. У цей період життя у Києві П. Куліш познайомився з Миколою Гулаком, Миколою Костомаровим та Василем Білозерським, які стали фундаторами Кирило-Мефодіївське братства. Важливою сторінкою в житті Пантелеймона Куліша стала його багаторічна дружба з Тарасом Шевченком, коли поет приєднався до гуртка інтелектуалів-українофілів. 

Займаючись слов’янознавчими дослідженнями, за рекомендацією професора П. Плетньова, Куліш одержав відрядження до Польщі для вивчення мов, побуту, історії та культури західних слов’ян. Але через кілька місяців після приїзду до Варшави, вже 1847 року, його було заарештовано у справі Кирило-Мефодіївського братства й відправлено на слідство до Петербурга.

У вироку йшлося про чотири місяці ув’язнення (в Петропавловській фортеці) й заслання до В’ятки. Завдяки клопотанню друзів покарання замінили поселенням (під наглядом поліції) в Тулі та забороною друкуватися. Оскільки ніяких конкретних злочинів йому інкриміновано не було, вже 1850 року Куліш одержав дозвіл на повернення до Петербурга. Він цілком віддався літературній і науковій роботі, розгорнув широку суспільну й публіцистичну діяльність, хоча друкуватися йому дозволили тільки після смерті Миколи І.

Як державний службовець Куліш за призначенням у 1864 році переїжджає в утихомирену російськими військами Варшаву. Там він уважно знайомиться з польськими джерелами стосовно української історії, зокрема козацьких часів. Це сприяє остаточному відкиненню ним романтичного сприймання минулого рідної країни, зокрема й героїчних сторінок визвольної війни під проводом Б. Хмельницького.

Критичне висвітлення минулого, тим більше – співпраця з галицькими демократами, які перебували в підданстві Австрії, спричинили різке невдоволення начальства. Але Куліш відкидає вимогу припинити спілкування із львівськими друзями й 1868 року йде у відставку.

Звільнившись від посадових обов’язків, він вирушає за кордон і безпосередньо знайомиться з культурою західних країн, але значну частину часу мешкає у Львові, де співпрацює з місцевими журналами й публікує свої переклади біблійних текстів українською мовою.

Розчарувавшись у громадській діяльності, Пантелеймон Олександрович на схилі літ повертається до рідних країв і оселяється на своєму хуторі Мотронівка на Чернігівщині, цілком віддаючись творчій роботі.

       Куліш скінчив свій вік «у сільському схимництві» на хуторі Мотронівка (тепер у складі села Оленівка Борзнянського району Чернігівської області) 2 (14) лютого 1897 року, на 78-му році життя.

Педагогічна діяльність

28 січня 1841 року П. Кулішу було надано місце вчителя російської мови у Луцькому повітовому дворянському училищі на Волині.

Із серпня 1841 року П. Куліш працював у Києво-Печерському повітовому училищі. У рукописному «Журнале для расписки учителей ІІІ класса ... на 1841 год» всі вчителі повинні були записувати, коли яку лекцію давали та що було упродовж лекції зроблено. Перший свій запис на новому місці роботи педагог зробив 23 жовтня 1841 року.

З початку офіційної педагогічної діяльності у П. Куліша сформувалися погляди на організацію навчально-виховного процесу. Молодий вчитель особливу увагу звертав на дисципліну під час навчання як важливу передумову пізнавальної діяльності учнів, а також як на вагомий чинник їхньої організованості, уважності, сконцентрованості на уроці.

З 23 грудня 1841 року П. Куліша переведено до Києво-Подільського повітового училища. Тут він викладав російську мову і словесність. Під час служби в училищі педагог посилено вивчав історію України, цікавився етнографічною спадщиною українського народу, а в серпні 1845 pоку його призначено в Рівненську гімназію на посаду старшого вчителя історії.

Переїхавши восени 1845 року до тодішнього центру високої культури і письменства – Петербурга, П. Куліш за сприяння ректора Петербурзького університету П. Плетньова обійняв відразу дві посади – викладача університету (три лекції на тиждень) і старшого вчителя гімназії (13 півторагодинних уроків).

В умовах відсутності цілісної системи суспільного дошкільного виховання П. Куліш важливого значення надавав сімейному вихованню і ролі батьків у формуванні морально здорової молоді. Він не лише критикував хибні кроки дорослих та незадовільні умови зростання малечі, а й пропонував слушні і цілком обґрунтовані з педагогічних позицій рекомендації.

Творчу спадщину Пантелеймона Куліша поряд із історичними, художніми, публіцистичними та етнографічними працями становлять педагогічні розвідки, які містять цікаві роздуми про виховання дітей у сім'ї та школі. 

Впродовж 1856-1857 рр. вийшли два томи етнографічно-фольклористичної, історіографічної, літературної збірки "Записки о Южной Руси", в якій Куліш запровадив новий правопис - "кулішівку", яка лежить в основі сучасного українського правопису. 

У 1857 році було відкрито "Друкарню П.О. Куліша", в якій вийшов альманах "Хата". У тому ж році Пантелеймон Куліш створив і видав для школярів читанку "Граматка" та український буквар. І хоча алфавіт у ній ще не виправлений навіть на перший варіант «кулішівки», вона стала помітною подією для свого часу, оскільки була першим підручником українською мовою для народної школи. «Граматка» містила соціально підібраний матеріал для читання, який мав пізнавальний і виховний зміст: повчання, псалми, історичні оповідання. 1861 року Пантелеймон Куліш перевидав «Граматку», доповнивши її короткою історією України. Обидва видання широко використовувались у недільних школах у другій половині XIX ст. Вони відіграли позитивну роль у розвитку національної освіти.

Повноцінна освіта, як вважав письменник, неможлива без знань про минуле народу. П. Куліша вразила багатюща історія України, коли він вивчав літописи та думи. Історія, на його думку, підняла б самосвідомість і гордість народу у власних очах. 

Дбаючи про доступність освіти, виховання духовних загальнолюдських цінностей, просвітитель розпочинає видання книжок для народу, так званих «метеликів» під спільною назвою «Сільська бібліотека». Це були дешеві книжечки для народного читання українською мовою. Основною метою їх випуску було бажання дійти своїм словом до найширших народних мас, оскільки рідне слово письменник вважав найбільшим скарбом народу. Упродовж трьох років було видано 39 номерів дешевих книжок для народного читання, які складалися з творів самого Пантелеймона Куліша, Тараса Шевченка, Григорія Квітки-Основ’яненка, Ганни Барвінок та інших.

Педагогічну спадщину П. Куліша становлять педагогічні розвідки, які містять цікаві роздуми про виховання дітей у сім'ї та школі. Він вважав сім'ю найпершою школою виховання. У педагогічній розвідці «Як викохувати дітей» автор зазначає: велике зло буває через недобрий догляд маленьких дітей та через нерозумне виховання їх з самого малечку. З прикрістю він пише, що багато мре дітей у сповиточку і стільки ж виростає невдах, недотеп, калік тілом або честю.

У 1865 році, більш зрілий П. Куліш пише важливу статтю “Вихованє і наука”. У цій праці він чітко розмежовує процес навчання й виховання дитини вдома і в школі. А головне, на чому наголосив тоді письменник: “Все залежить від виховання нашої душі...”

У 1874-1877 рр. Куліш видав тритомне дослідження "История воссоединения Руси", яке викликало обурення української громадськості.

Наступного року Куліш відійшов від громадської діяльності й, усамітнившись у маєтку дружини на хуторі Мотронівка (тепер у складі с. Оленівка Чернігівської області), присвятив себе літературній та науковій праці.

Творчість

        Перші прозові твори Куліша відносяться до початку 40-х рр.. XIX ст., коли він збирав і досліджував фольклор. Твори цього періоду являли собою або літературну обробку фольклорного сюжетуЦиган», 1841), або поєднання за допомогою нескладного сюжету народних повір'їв, переказів («Огненный змей. Повесть из народных преданий»); іноді це були ідилічні картини з життя заможної козацької верхівки, романтизація українського патріархального побуту («Орися», 1844).

У 40-х роках Куліш працював також над романом "Чорна рада", окремі розділи якого публікувалися у російських журналах «Современник» і «Москвитянин». Перший в українській літературі соціально-історичний роман «Чорна рада» (1843-1857) відомий у російському і українському варіантах. Згадки про роботу над твором зустрічаються у листах автора до М. Погодіна, у яких твір фігурує під назвою «Сотник Шрамко і його сини». З російського варіанта роману відомі лише окремі уривки.

Поштовхом до написання твору послужила повість М. Гоголя «Тарас Бульба», український фольклор і, в першу чергу, опис ніжинської «Чорної ради» 1663 року в «Літописі Самовидця», де було зазначено: «Року 1663…»

У 1861-1862 рр. Куліш брав участь у виданні першого загальноукраїнського часопису "Основа", який на той час став осередком національного руху, надрукував в ній історичні нариси "Хмельниччина", "Виговшина", публіцистичну працю "Листи з хутора". У 1862 році письменник видав збірку поезій "Досвітки".

П. Куліш є автором поетичних збірок «Досвітки», «Хуторна поезія», «Дзвін», «Хуторні недогарки», роману «Чорна рада», оповідань «Орися», «Дівоче серце», «Гордовита пара», драматичних творів «Байда, князь Вишневецький», «Петро Сагайдачний», «Цар Наливай", поеми «Маруся Богуславка»; перекладів та переспівів творів європейської та російської літератур, наукових та публіцистичних праць. 

1882 року у Львові з’явилися Кулішеві переклади драматичних творів Шекспіра у книзі «Шекспірові твори. Із мови британської українською поперекладав Куліш». Того ж року письменник видав збірку "Хуторна поезія". 

У 1893 році письменник видав збірку поезій "Дзвін".

Великим здобутком П. Куліша було поширення освіти в Україні та залучення її до передової світової культури. Значну частину свого життя він присвятив перекладам класиків світової літератури на українську мову. П. Куліш переклав твори великих геніїв світової літератури – Г. Гете, Й. Міллера, Г. Гейне, В. Шекспіра, над якими працював особливо багато ("Король Лір", "Ромео і Джульєтта", "Гамлет", "Макбет") інші всесвітньовідомі шедеври. 

У 1897 році.вийшла Кулішеві збірка перекладів "Позичена кобза". 

Залишив П. Куліш і переклади та переспіви з священних писань, здійснивши переклад "Нового завіту". 

Бібліографія праць

  1. Вибрані листи Пантелеймона Куліша українською мовою писані / ред. Ю. Луцький ; передм. Ю. Шевельова. Нью-Йорк ; Торонто : Українська вільна академія наук у США, 1984. 326 с.

  2. Записки о Южной Руси : в 2-х т. / сост. и издан. Пантелеймона Кулиша. С.-Петербург : Типография А. Якобсона, 1856. репр. изд. Киев : Днипро, 1994. 719 с.

  3. Кулиш П. Владимирия, или искра любви. Приключения Недригайла из Недригайлова городка. Посмертные записки моего приятеля / Пантелеймон Куліш ; публ.: О. Луговського, О. Путра // Київська старовина. 1998. № 1. С. 41-93 ; № 2. С. 97-150 ; № 3. С. 33-86.

  4. Кулиш П. Об отношении малороссийской словесности к общерусской : эпилог к «Черной раде» [и другие произведения писателя] / П. Кулиш // Історія української літературної критики та літературознавства : хрестоматія : у 3-х кн. / упоряд.: П. М. Федченко, М. М. Павлюк, Т. В. Бовсунівська ; за ред. П. М. Федченка. Київ : Либідь, 1996. Кн. 1. С. 238-321.

  5. Кулиш П. А. Древняя Русь в Царстве Польском / П. А. Кулиш // Молода нація : альманах / редкол.: В. Верстюк (гол. ред.) [та ін.]. Київ : Смолоскип, 2004. № 1. С. 47-58.

  6. Кулиш П. А. О восстановлении древних прав греко-униатской церкви / П. А. Кулиш // Молода нація : альманах / редкол.: В. Верстюк (гол. ред.) [та ін.]. Київ : Смолоскип, 2004. № 1. С. 47-58.

  7. Куліш П. Автобіографія / П. Куліш // Самі про себе : автобіографії видатних українців ХІХ-го століття / Укр. Вільна Акад. Наук у США ; ред. Юрія Луцького. Нью-Йорк : [б. в.], 1989. С. 23-56. Назва на додтитарк. : About Themselves : autobiographies of Prominent Ukrainians of the XIX-th Century.

  8. Куліш П. [Вибрані поетичні твори] / Пантелеймон Куліш // Із забуття в безсмертясторінки призабутої спадщиниМЖулинськийКиївДніпро, 1990. С. 66-80.

  9. Куліш ПВибрані твориПКулішКиївДніпро, 1969. 557 с.

  10. Куліш П. До братів на Вкраїну. До кобзи. Рідне слово [та інші поетичні твори] / Пантелеймон Куліш // Україна : антологія пам’яток державотворення Х–ХХ ст. : у 10 т. / редкол.: І. М. Дзюба [та ін.]. Київ : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2009. Т. 5 : Романтики національного відродження (1800-1863 роки). С. 519-530.

  11. Куліш П. Іродова морока : вертепна містерія на Різдвяні свята / Пантелеймон Куліш // Дніпро. 1994. № 7/8. С. 114-123.

  12. Куліш П. Листи до Т. Шевченка [та інші листи] / П. Куліш // Україна: антологія пам’яток державотворення Х–ХХ ст. : у 10 т. / редкол.: І. М. Дзюба [та ін.]. Київ : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2009. – Т. 5 : Романтики національного відродження (1800-1863 роки). С. 242-284, 308-312.

  13. Куліш П. Листи. Т. 1 / П. Куліш. Київ : Критика, 2005.

  14. Куліш П. Молитва ; Слов’янська ода ; Чолом доземний моїй же таки знаній : [поезія] / П. Куліш // Сумщина. Велика спадщина. Поезія / [укладачі та автори тексту: Ю. П’ятаченко, О. Вертіль]. Суми : Університетська книга, 2019. С. 41-43.

  15. Куліш П. Повість про Український народ. Моє життя (Жизнь Куліша). Хутірська філософія і віддалена од світу поезія / Пантелеймон Куліш ; [упорядкув., передм., пер., прим. й авт. редагування О. Шокало]. Київ : Ред. журн. «Український Світ», 2005. 384 с.

  16. Куліш П. Поезії / П. Куліш. Київ : Радянський письменник, 1970. 394 с. (Бібліотека поета).

  17. Куліш П. Поезії / Пантелеймон Куліш // Українська мова і л-ра в шк. –1992. № 11/12. С. 18-20.

  18. Куліш П. Поезії / Пантелеймон Куліш. Київ : Радянський письменник, 1970. 394 с. (Бібліотека поета).

  19. Куліш П. Полякамъ объ украинцах. (Ответъ на безыменное письмо) / Пантелеймон Куліш // Україна: антологія пам’яток державотворення Х–ХХ ст. : у 10 т. / редкол.: І. М. Дзюба [та ін.]. Київ : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2009. Т. 5 : Романтики національного відродження (1800-1863 роки). С. 400-418.

  20. Куліш П. Простонародностъ въ украинской словесности / Пантелеймон Куліш // Україна: антологія пам’яток державотворення Х–ХХ ст. : у 10 т. / редкол. : І. М. Дзюба [та ін.]. Київ : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2009. – Т. 5. Романтики національного відродження (1800-1863 роки). С. 418-428.

  21. Куліш П. Рідне слово : вірш / П. Куліш // Культура і життя. 2007. № 19, 9 травня. С. 1.

  22. Куліш П. Твори в двох томах. Т. 1 : Прозові твори ; Поетичні твори ; Переспіви та переклади / П. Куліш. Київ : Наукова думка, 1994. 752 с.

  23. Куліш П. Твори в двох томах. Т. 2 : Прозові твори ; Поетичні твори ; Переспіви та переклади / П. Куліш. Київ : Наукова думка, 1994. 768 с.

  24. Куліш П. Характер и задача украинской критики / П. Кулиш // Україна : антологія пам’яток державотворення Х–ХХ ст. : у 10 т. / редкол.: І. М. Дзюба [та ін.]. Київ : Вид-во Соломії Павличко «Основи», 2009. Т. 5 : Романтики національного відродження (1800-1863 роки). С. 350-355.

  25. Куліш П. Хутірська філософія і віддалена од світу поезія : [фрагм. IV розд.] / Пантелеймон Куліш // Урок української. 2000. № 11/12. С. 48-52.

  26. Куліш П. Чорна рада : для ст. шк. віку / П. Куліш. Київ : Веселка, 1990. 256 с.

  27. Куліш П. Чорна рада : історичний роман / П. Куліш. Київ : Велес, 2009. 176 с. (Серія «Класика української літератури»).

  28. Куліш П. Чорна рада : роман ; поема / П. Куліш. Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2023. 398 с.

  29. Куліш П. Чорна рада : історична повість – хроніка 1663 р. (виїмки) / Пантелеймон Куліш. Нью-Йорк : Вид-во шк. ради, 1982. 48 с. (Шкільна бібліотека).

  30. Куліш П. Чорна рада : роман, оповідання, вірші : [зб.] / Пантелеймон Куліш. Харків : Фоліо, 2008. 287 с. (Сер.: Українська класика).

  31. Куліш П. Чорна рада. Хроніка 1663 року : роман / Пантелеймон Куліш ; передм. М. В. Стріхи. Київ : Котигорошко, 1993. 160 с. (Шкільна бібліотека).

  32. Куліш П. Чорна рада: хроніка 1663 року : оповідання / П. Куліш. Харків : Основа, 1990. 271 с.

  33. Куліш П. Щоденник / Пантелеймон Куліш ; [упоряд. тексту, прим. С. М. Кіржаєва]. Київ : Ін-т української археології АН України, 1993. 87 с. (Сер. книжкових пам’яток «Українські пропілеї»).

  34. Куліш П. «Я – піонер з сокирою важкою…» : [поезії] / П. Куліш // Урок української. 2000. № 11/12. С. 46-48.

  35. Куліш П. О. Вибрані твори / П. О. Куліш ; [упоряд., підготов. текстів та прим. М. Л. Гончарука ; вступ. ст. І. І. Пільгука ; ред. М. Д. Бернштейн]. Київ : Дніпро, 1969. 559 с.

  36. Куліш П. О. Вибрані твори / П. О. Куліш. Харків : Ранок ; Веста, 2003. 317 с. (Програма з літератури).

  37. Куліш П. О. Викохування дітей / П. О. Куліш // Маловідомі першоджерела української педагогіки (друга половина ХІХ–ХХ ст.) : хрестоматія / [упоряд. Л. Д. Березівська та ін. ; наук. ред. О. В. Сухомлинська]. Київ : Науковий світ, 2003. С. 48-49.

  38. Куліш П. О. Жизнь Куліша. Дівоче серце. Чорна рада / П. О. Куліш. Киев : Шанс, 2013. 271 с. (Серія «Шкільна бібліотека»).

  39. Куліш П. О. Історія України од найдавніших часів [Текст] : [праці П. О. Куліша було опубліковано в журналі «Основа» у 1861 р.] / П. О. Куліш // Український історичний журнал. 2016. № 3. С. 172-200.

  40. Куліш П. О. Листи з хутора. Простонародность в украинской словесности. До рідного народу / П. О. Куліш // Історія української школи і педагогіки : хрестоматія / упоряд. О. О. Любар ; за ред. В. Г. Кременя. Київ : Знання, 2003. С. 181-195.

  41. Куліш П. О. Переглядъ українськихъ книжокъ / П. О. Куліш // Маловідомі першоджерела української педагогіки (друга половина ХІХ–ХХ ст.) : хрестоматія / [упоряд.: Л. Д. Березівська та ін. ; наук. ред. О. В. Сухомлинська]. Київ : Науковий світ, 2003. С. 43-47.

  42. Куліш П. О. Січові гості : (Споминки старого діда) / П. О. Куліш // Сумщина. Велика спадщина. Краєзнавство / [за заг. ред. О. Корнієнка ; авт.-упоряд.: О. І. Кисельов, О. М. Корнієнко]. [Суми] : Університетська книга, [2019]. С. 35-45.

  43. Куліш П. О. Твори : в двох томах. Т. 1 : Поезія / П. О. Куліш. Київ : Дніпро, 1989. 654 с.

  44. Куліш П. О. Твори в двох томах. Т. 2 : Чорна рада: хроніка 1663 року ; Оповідання ; Драматичні твори ; Статті та рецензії / П. О. Куліш. Київ : Дніпро, 1989. 586 с.

  45. Куліш П. О. Твори : у 2-х т. / П. О. Куліш ; Нац. акад. наук України ; редкол.: І. О. Дзеверін, О. Т. Гончар [та ін.]. Київ : Наук. думка, 1994. (Бібліотека української літератури) ; (Українська нова література).

  46. Куліш П. О. (1819-1897). Твори. Том перший / П. О. Куліш ; Інститут Тараса Шевченка ; за ред. Ол. Дорошкевича. Харків ; Київ : Державне видавництво України, 1930. 196 с. : 1 портет. (Бібліотека українських клясиків). На тит. стор. печатка: Сумський Інститут Соціального Виховання. КНИГОЗБІРНЯ.

  47. Куліш П. О. Чорна Рада : історична повість-хроніка 1663 р. : виїмки / П. О. Куліш. США : Нью-Йорк, 1968. 48 с. (Шкільна бібліотека). На титул. стор. печатка: Тов-во укр. мови ім. Т. Шевченка. Чікаго, Ілліной, США. (Особиста колекція Сахрін Марії, м. Торонто).

  48. Куліш П. О. Чорна рада : [роман, оповідання] / П. О. Куліш ; передм. Л. Яхно. Київ : ВАТ Вид-во «Київська правда», 2003. 184 с.

  49. Куліш П. О. Чорна рада : Хроніка 1663 року та оповідання : для старш. шкіл. віку / П. О. Куліш ; [упоряд. та приміт. М. Л. Гончарука ; передм. М. Я. Олійника]. Київ : Веселка, 1990. 256 с.

  50. Куліш П. О. Чорна рада. Хроніка 1663 року. Оповідання / П. О. Куліш. Харків : Вид-во «Основа» при Харків. держ. ун-ті, 1990. 272 с.

  51. Куліш П. О. Чорна Рада: хроніка 1663 р. : роман / П. О. Куліш. Київ : Котигорошко, 1993. 160 с. (Шк. б-ка).

  52. Куліш П. О. Чорна рада: хроніка 1663 року. Літопис Самовидця: року 1663. Коментарі. Поезія / П. О. Куліш. Київ : Б-ка українця, 2000. 239 с. У змісті: Микола Жулинський. Пантелеймон Куліш: літературний портрет.

  53. [Листи до Євгена Тимченка] // Листування Пантелеймона Куліша з Євгеном Тимченком / Степан Захаркін : [вступна ст., публ., комент.] // Київська старовина. 1998. № 3. С. 94-108.

  54. Науково-педагогічна спадщина Пантелеймона Куліша : вибрані творі : [збірка] / упоряд. О. О. Кравченко ; рец.: Н. С. Побірченко, Н. М. Коляда. Умань : РВЦ «Софія», 2008. 208 с.

  55. Письма Кулиша к В. В. Тарновскому. 1855-1858 // Киевская старина. 1898. № 4.

Публікації про педагога

  1. Абрамов І. Розшуки про П. О. Куліша й його батьківщину / І. Абрамов // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 64-73.

  2. Авер'янова Н. Українське питання у творчій спадщині Пантелеймона Куліша / Н. Авер'янова // Вісник Київського національного університету імені Т. Шевченка. Серія: Українознавство / редкол.: С. Р. Кагамлик, К. А. Кобченко, І. В. Верба [та ін.]. Київ : ВПЦ «Київський ун-т», 2019. Вип. 1 (21). С. 9-11.

  3. Александрович М. До Пантелеймона Куліша : [вірш] / Митрофан Александрович // Київська старовина. 1998. № 1. С. 93-94.

  4. Андреев М. Где жили предки П. А. Кулиша? / М. Андреев // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 81-83.

  5. Андреев М. Новое о предках П. А. Кулиша : поиск исследователя / М. Андреев // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 83-86.

  6. Андреев М. Поселок Воронеж в творчестве П. А. Кулиша / М. Андреев // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 78-80.

  7. Андреев М. Так где родился наш земляк? : [П. Кулиш] / М. Андреев // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 87-88.

  8. Андрущенко Т. «І пензель мій сказав би більше…» : до 100-річчя з дня смерті Пантелеймона Куліша / Тетяна Андрущенко // Образотворче мистецтво. 1997. № 2. С. 28-29.

  9. Антонюк Т. Педагогічні погляди П. О. Куліша / Тетяна Антонюк // Творчі та ідейні шукання П. О. Куліша в контексті сьогодення : зб. наук. пр. до 180-річчя від дня народження / Ін-т українознавства, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка ; Міжнародний благодійний фонд «Фонд Пантелеймона Куліша» ; [за заг. ред.: П. П. Кононенка, І. С. Плюща ; упоряд.: А. К. Невгодовський, Л. А. Оленівська]. Київ : МП Леся, 2000. С. 117-123.

  10. Антонюк Т. Творча спадщина Пантелеймона Куліша у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського / Т. Антонюк // Вісник Київського національного університету імені Т. Шевченка. Серія: Українознавство / редкол.: С. Р. Кагамлик, К. А. Кобченко, І. В. Верба [та ін.]. Київ : ВПЦ «Київський ун-т», 2019. Вип. 1 (21). С. 12-19.

  11. Артемова Л. В. Педагогічні ідеї та праці Пантелеймона Куліша / Л. В. Артемова // Історія педагогіки України : підруч. для студ. вищ. пед. навч. закл. / Л. В. Артемова. Київ : Либідь, 2006. С. 173-177.

  12. Бакка Т. Формування медіаосвітніми засобами історико-біографічного та історико-психологічного портрета П. Куліша / Т. Бакка, Н. Загребельна, О. Кравченко // Історія в школі. 2019. № 7/8. С. 23-28.

  13. Бандура О. М. Вивчення роману П. О. Куліша «Чорна рада. Хроніка 1663 року» / О. М. Бандура // Українська мова і л-ра в шк. 1992. № 11/12. С. 21-24.

  14. Барвінок Г. Спомини : [про П. Куліша] / Ганна Барвінок // Дивослово. 2003. № 12. С. 59-61.

  15. Бенцал С. «Чорна рада» Пантелеймона Куліша – перший історичний роман в українській літературі : урок у 9 класі / С. Бенцал // Дивослово. 2011. № 8. С. 43-45.

  16. Березівська Л. Д. [Пантелеймон Олександрович Куліш] / Л. Д. Березівська // Освітньо-виховна діяльність Київських просвітницьких товариств : (друга половина ХІХ – поч. ХХ ст.) : [монографія] / Л. Д. Березівська ; наук. ред. М. Я. Антонець ; рецензенти: О. В. Сухомлинська, М. Д. Ярмаченко, С. М. Філоненко. Київ : Вид-во «Молодь», 1999. С. 86, 142, 143, 148, 150.

  17. Бернштейн М. Д. Літературна критика в «Основі». Літературна програма П. Куліша. Виступи М. Костомарова, М. Максимовича // Бернштейн М. Д. Українська літературна критика 50–70-х років XIX ст. Київ, 1959. С. 67-125.

  18. Беценко Т. П. Народнопоетичні елементи у віршовому мовленні П. Куліша / Т. П. Беценко // Лінгвокраєзнавство : мовний аспект стилю письменників, періодичних видань, діалектів Сумщини : збірник наукових праць викладачів кафедри української мови, присвячений 80-річчю університету і філологічного факультету / Т. П. Беценко, І. І. Брага, В. В. Герман, Н. В. Громова ; [за ред. В. В. Герман]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2004. С. 6-14.

  19. Бєлікова Н. В. Пантелеймон Куліш в історії українського правопису / Н. В. Бєлікова // Актуальні питання філології та методології : збірник наукових праць магістрантів / МОН України ; [редкол.: В. В. Герман, О. М. Семеног, Л. М. Горболіс та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2010. С. 8-13.

  20. Бєлоброва Т. Просторова організація ліричного переживання в молитовному тексті : [у творах П. Куліша, В. Стуса, Є. Маланюка] / Т. Бєлоброва // Слово і час. 2005. № 11. С. 78-83.

  21. Білик О. До ювілею П. Куліша : [біобібліографічний покажчик до 200-річчя від дня народження Пантелеймона Олександровича Куліша – українського поета, прозаїка, драматурга, історика, фольклориста, етнографа, мовознавця, уродженця Сумщини] / О. Білик // Вісник Книжкової палати. 2020. № 1. С. 15.

  22. Боронь О. Чарлз Діккенс в епістолярії та прозі Пантелеймона Куліша 1840-х – першої половини 1850-х рр. / О. Боронь // Слово і час. 2012. № 2. С. 84-88. – Бібліогр. : 21 назв.

  23. Боронь О. Чарльз Діккенс в епістолярії та прозі Пантелеймона Куліша 1840-х – першої половини 1850-х рр. / О. Боронь // Слово і час. 2012. № 2. С. 85-88.

  24. Булига О. Куліш на Волині / О. Булига // Духовні обереги рідного краю / [упоряд.: Л. Голота, Є. Букет]. Київ : Український пріоритет, 2011. С. 58-60. (Б-ка «Слово просвіти» ; кн. 6).

  25. Вашкевич Г. Неосуществившійся журналъ Кулиша – Хата / Г. Вашкевич // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 28.

  26. Веркалець М. Повернення із забуття : до 150-річчя від дня народження Пантелеймона Куліша / Михайло Веркалець // Дніпро. 1994. № 7/8. С. 111-113.

  27. Веркалець М. М. Освітньо-педагогічна спадщина : [до 170-річчя від дня народження П. Куліша] / М. М. Веркалець // Рад. шк. 1989. № 8. С. 86-88.

  28. Вертіль О. Велика спадщина: для сучасності та історії : на Сумщині за фінансової підтримки місцевої влади реалізують масштабні книжкові проекти : [Д. Бурлюк, О. Олесь, П. Куліш, М. Хвильовий, І. Багряний – у проекті «Велика спадщина Сумщини»] / О. Вертіль // Урядовий кур'єр. 2021. № 183, 22 вересня. С. 5.

  29. Вертій О. Народна поетична творчість і національно-культурне відродження України : (місце українського фольклору в культурологічній концепції Пантелеймона Куліша) / О. Вертій // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 139-158.

  30. Вертій О. І. Пантелеймон Куліш : народна творчість. Статті та дослідження / О. І. Вертій. Тернопіль : Підручники та посібники, 1998. 120 с.

  31. Видатні постаті України : програма курсу для 10 класу суспільно-гуманітарного профілю // Історія в школах України. 2011. № 9. С. 11–14.

  32. Відоняк Г. Пантелеймон Куліш, Тарас Шевченко і часопис «Основа» / Надія Відоняк // Дивослово. 2004. № 12. С. 15-16.

  33. Вільшук М. Пантелеймон Куліш у листах до Олександра Барвинського / Мирон Вільшук // Обрії. 1999. № 1. С. 68-73. Бібліогр.: 11 назв.

  34. Владимирова В. З суворим критерієм «Народного духу» : давня і нова українська література в оцінці П. Куліша / В. Владимирова // Слово і час. 2000. № 12. С. 28-35.

  35. Владимирова В. М. Давня українська література крізь призму Кулішевої історико-літературної концепції: критерії та оцінки / В. М. Владимирова // Філологічні науки : збірник наукових праць / [редкол.: В. В. Герман, П. І. Білоусенко, Ю. А. Зацний та ін.]. Суми : СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2004. С. 86-90.

  36. Владимирова В. М. Пантелеймон Куліш : [про українського письменника, уродженця Сумщини] / В. М. Владимирова // Літературне краєзнавство : посібник для студентів-філологів, учителів і учнів шкіл / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка ; [упоряд.: Л. М. Горболіс, О. Р. Єременко, Н. П. Каменська]. [Суми] : [СумДПУ ім. А. С. Макаренка], 2011. С. 4-16.

  37. Владимирова В. Творчість Т. Г. Шевченка в дослідженні П. Куліша / В. Владимирова // Філологічні науки : збірник наукових праць / МОН України, Сумський державний педагогічний інститут ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: В. В. Поставний, П. І. Білоусенко, С. О. Швачко та ін.]. Суми : СДПІ, 1998. С. 108-112.

  38. Владимирова В. М. Український пісенний фольклор у літературознавчо-критичних міркуваннях П. Куліша / В. М. Владимирова // Філологічні науки : збірник наукових праць / [редкол.: В. В. Герман, П. І. Білоусенко, Ю. А. Зацний та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2007. Ч. 1. С. 60-64.

  39. Вовченко Е. Кулиш известный и малознакомый : [про нашего земляка, украинского писателя Пантелеймона Кулиша] / Е. Вовченко // Ваш шанс. 2016. № 38, 21-28 сентября. С. 23 А.

  40. Войцехівська І. Пантелеймон Куліш / Ірина Войцехівська // Пам’ять століть. 2006. № 6. С. 138-140.

  41. Воропаєва Т. Сучасна українська національна ідея в контексті творчої спадщини Пантелеймона Куліша / Т. Воропаєва // Вісник Київського національного університету імені Т. Шевченка. Серія: Українознавство / [редкол.: С. Р. Кагамлик, К. А. Кобченко, І. В. Верба та ін.]. Київ : ВПЦ «Київський ун-т», 2019. Вип. 1 (21). С. 20-24.

  42. Гаврилюк О. Пантелеймон Куліш як приклад взаємообумовленості національного та загальнолюдського / О. Гаврилюк // Українська л-ра в загальноосвіт. шк. 2000. № 6. С. 51-54.

  43. Галей С. Народознавча спадщина Пантелеймона Куліша / С. Галей // Народна творчість та етнографія. 2002. № 4. С. 62-75. Бібліогр.: 63 назв.

  44. Геник С. Куліш Пантелеймон (26.07.1819–02.02.1897) / Степан Геник // 150 великих українців / С. Геник. Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2001. С. 120-122.

  45. Герман В. В. Етнофраземіка в конфесійній мові творів П. Куліша та П. Грабовського: концептуальний аспект / В. В. Герман // Фольклор: мовно-літературні особливості дискурсу : монографія / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [авторський колектив: С. В. П'ятаченко, Н. І. Кириленко, В. В. Герман та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2012. С. 121-127.

  46. Герман В. В. Конфесіоналізми П. Куліша : лексико-семантичний опис / В. В. Герман, Н. В. Любчич // Лінгвокраєзнавство : мовний аспект стилю письменників, періодичних видань, ономастики, діалектів Сумщини : збірник наукових праць / за ред.: В. В. Герман, О. М. Семеног ; [авт. кол.: Т. П. Беценко, В. В. Герман, Н. В. Громова та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2010. С. 20-31.

  47. Гирич І. Пантелеймон Куліш на тлі суспільного життя / І. Гирич // Історія в шк. України. 2005. № 1. С. 41-44.

  48. Гирич І. П. Куліш на тлі суспільного життя / І. Гирич // Молода нація : альманах / [редкол.: В. Верстюк (гол. ред.) та ін.]. Київ : Смолоскип, 2004. № 1. С. 5-13.

  49. Гнідан О. Д. Світогляд Пантелеймона Куліша / О. Д. Гнідан, Н. Д. Осьмак // Українська мова і л-ра в шк. 1991. № 10. С. 22-29. Бібліогр.: 6 назв.

  50. Головний двигун українофільського руху... : [до 190-річчя від дня народження письменника, фольклориста, уродженця села Вороніж Шосткинського району Пантелеймона Куліша] // Сумщина. 2009. № 82/83, 31 липня. С. 2.

  51. Голубченко В. Ю. Куліш Пантелеймон Олександрович // Голубченко В. Ю. Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка. Суми : Університетська книга, 2012. С. 170-172.

  52. Голубченко В. Ю. Педагогічна діяльність П. О. Куліша / В. Ю. Голубченко // Матеріали шостої Сумської наукової історико-краєзнавчої конференції / МОН України, Управління освіти і науки Сумської обласної адміністрації ; [редкол.: В. В. Турков, А. В. Гончаренко, Г. І. Корогод та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2005. С. 161-164.

  53. Гончар О. Роман «Чорна рада» П. Куліша в школі / Олексій Гончар // Слово і час. 1992. № 9. С. 3-11.

  54. Гончарук П. Апостол української ментальності [Текст] : [до 190-річчя від дня народження П. О. Куліша] / П. Гончарук, О. Путро // Київська старовина. 2008. № 3. С. 3-20.

  55. Гончарук П. Пантелеймон Куліш про історичну роль Богдана Хмельницького та Переяславської ради 1654 р. : до 110-річчя від дня смерті світлої пам'яті вченого і письменника / П. Гончарук // Київська старовина. 2007. № 1. С. 3-34.

  56. Гончарук П. С. Суспільно-політичні та історичні погляди П. О. Куліша : до 110-ої річниці його світлої пам’яті (1819-1897) : [монографія] / П. С. Гончарук. Київ : ДАКККіМ, 2006. 264 с.

  57. Горболіс Л. Українські письменники кінця ХІХ – початку ХХ ст. про роль церкви й україномовної Біблії у формуванні релігійної і моральної свідомості народу / Л. Горболіс // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 159-179.

  58. Грабовська І. Ідейний конфлікт Пантелеймона Куліша з козакофілами у світлі українського сьогодення / І. Грабовська // Вісник Київського національного університету імені Т. Шевченка. Серія: Українознавство / [редкол.: С. Р. Кагамлик, К. А. Кобченко, І. В. Верба та ін.]. Київ : ВПЦ «Київський ун-т», 2019. Вип. 1 (21). С. 25–29.

  59. Грегуль Г. Панько Куліш: образ коханця, або фаустівські романи Куліша (за твором В. Петрова «Романи Куліша») / Галина Грегуль // Слово і час. 2004. № 6. С. 25-33.

  60. Гризун А. «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» [П. О. Куліш] / А. Гризун // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 124-129.

  61. Гринченко Б. П. А. Кулишъ [Текст] : біографическій очеркъ. Раздел «Кулишъ "Основа"» / Б. Гринченко // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 29-34.

  62. Грищенко Т. 200-річчя Пантелеймона Куліша відзначили в бібліотеках Сумщини / Т. Грищенко, Т. Плющ // Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. 2020. № 2. С. 16-20.

  63. Грушевський М. Біля джерел національно-культурного відродження України : етнопсихологічні та соціально-традиційні підоснови Кулішевої творчості / Михайло Грушевський // Народна творчість та етнографія. 1997. № 4. С. 8-28.

  64. Гупан Н. М. [Пантелеймон Олександрович Куліш] / Н. М. Гупан // Українська історіографія історії педагогіки : [монографія] / Н. М. Гупан ; [рецензенти : О. В. Сухомлинська, В. М. Даниленко]. Київ : А.П.Н., 2002. С. 43, 126.

  65. Гурдуз А. І. «Чорна рада» П. Куліша : роман як знакова система / А. І. Гурдуз // Всесвітня л-ра та культура. 2008. № 1. С. 15. Бібліогр.: 3 назв.

  66. Гурець М. Деякі фактори становлення геніальності Пантелеймона Куліша / М. Гурець // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 180-182.

  67. Даниленко А. «Пиши, як мовиш...», або Чому Пантелеймон Куліш не став творцем сучасного українського правопису / А. Даниленко // Мовознавство. 2012. № 4. С. 37-54.

  68. Даренська В. П. Куліш як фундатор українського екзистенціалізму / В. Даренська // Філософська думка. 2010. № 4. С. 103-114.

  69. 200 років Пантелеймону Кулішу: знаменна постать українського відродження : [є згадка про малу батьківщину П. Куліша – Сумщину] // Педагогічна газета. 2019. № 4, липень-серпень. С. 1-2.

  70. Двуличанська О. Минуле крізь сучасну оптику : [про українські історичні романи] / О. Двуличанська // Літературна Україна. 2011. № 11, 17 березня. С. 6.

  71. Девдюк І. Пантелеймон Куліш і Джордж Байрон / Іванна Девдюк // Обрії. 1997. № 2. С. 38-41.

  72. Девдюк І. Пантелеймон Куліш та його літературно-естетична концепція романтизму / Іванна Девдюк // Обрії. 1997. № 1. С. 40-42.

  73. Девдюк І. «Хочеться співати ще по-італійськи, по-грецьки, латиною…» : Пантелеймон Куліш поліглот і перекладач / Іванна Девдюк // Дивослово. 1997. № 11. С. 11-14. Бібліогр.: 16 назв.

  74. Демків Л. Д. Пантелеймон Куліш : «Орися» / Л. Д. Демків // Вивчаємо українську мову та літературу. 2005. № 35, грудень. С. 10-13.

  75. Денисюк І. А. Творча спадщина Пантелеймона Куліша: педагогічний аспект / І. А. Денисюк // Вісник Черкаського університету. Серія: Педагогічні науки / Черкаський нац. ун-т ім. Б. Хмельницького. Черкаси, 2008. Вип. 129. С. 24-28. Бібліогр.: 7 назв.

  76. Дзира І. «Чорна рада» та її джерела : до 150-річчя написання роману / Іван Дзира // Освіта. 1997. № 2/3, 8-15 січень. С. 12-13.

  77. Дзюба Т. Хутірська концепція Пантелеймона Куліша / Тетяна Дзюба // Слово і час. 1998. № 4/5. С. 43-46.

  78. Дзюбук В. А. Образно-символічний ряд поезії Пантелеймона Куліша / В. А. Дзюбук // Нові технології навчання : наук.-метод. зб. Київ : НМЦ ВО, 2002. Вип. 33. С. 223-230.

  79. Дмитренко М. Пантелеймон Куліш як дослідник народної культури України / М. Дмитренко // Народна творчість та етнографія. 2003. № 5/6. С. 3-11. Бібліогр.: 41 назв.

  80. До ювілею Пантелеймона Куліша / підготувала О. Білик // Бібліотечна планета. 2020. № 1. С. 40-41.

  81. Домонтович В. Романи Куліша : правда про Куліша та його жінок / В. Домонтович // Дніпро. 2009. № 11. С. 49-53.

  82. Донцов Д. Два антагоністи : [П. Куліш і Т. Шевченко] / Д. Донцов // Дивослово. 2006. № 4. С. 54-59.

  83. Дорошенко В. О. Роман П. Куліша «Чорна рада»: історичне тло, творчі джерела, літературна історія / В. О. Дорошенко // Джерело педагогічної майстерності. 1997. № 2. С. 5-14. Бібліогр.: 24 назв.

  84. Дорошенко Д. Пантелеймон Куліш / Д. Дорошенко // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. Розділ «Останні роки життя Куліша. Смерть і похорон. Куліш як людина і громадянин. Його значіння для українського національного відродження». С. 35-44.

  85. Дроздова О. Соціально-історичний роман «Чорна рада» Пантелеймона Куліша / О. Дроздова // Берегиня. 2005. № 1. С. 17-20. Бібліогр.: 5 назв.

  86. Єресько О. Принципи виховання здорового покоління у педагогічній спадщині Пантелеймона Куліша / О. Єресько // Рідна школа. 2019. № 5/6. С. 48-53.

  87. Єрмакова Я. Ю. Проблема національної свідомості у творчості Пантелеймона Куліша / Я. Ю. Єрмакова // Актуальні питання філології та методології : збірник наукових праць магістрантів / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Ін-т філології ; [редкол.: В. В. Герман, О. М. Семеног, Л. М. Горболіс та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2011. С. 108-112.

  88. Єрмоленко С. Я. Постать Пантелеймона Куліша в лінгвостилістичному вимірі української літератури / С. Я. Єрмоленко // Вивчаємо українську мову та літературу. 2010. № 29. С. 18-21.

  89. Єфремов С. Друкарня П. Куліша / Сергій Єфремов // Життя і шк. – 1978. № 1. С. 33-34.

  90. Єфремов С. [Пантелеймон Куліш] / Сергій Єфремов // Історія українського письменства / С. Єфремов. Київ : Феміна, 1995. С. 244, 329-402.

  91. Єфремов С. Фольклорно-етнографічний збірник Пантелеймона Куліша «Записки про Південну Русь» в оцінці Тараса Шевченка / Сергій Єфремов // Народна творчість та етнографія. 1997. № 4. С. 3-7.

  92. Желєзна Ю. Козацтво як державотворчий символ у романі Пантелеймона Куліша «Чорна рада» / Юлія Желєзна // Укр. мова та л-ра. 2008. № 1/2, січень. С. 16-18. Бібліогр.: 9 назв.

  93. Жулинський М. Пантелеймон Куліш (1819-1897) / Микола Жулинський // Із забуття в безсмертя : сторінки призабутої спадщини / М. Жулинський. Київ : Дніпро, 1990. С. 44-80.

  94. Жулинський М. Пантелеймон Куліш (1819-1897) / Микола Жулинський // Слово і доля : навч. посіб. / М. Жулинський. Київ : А.С.К., 2002. С. 117-145.

  95. Жулинський М. Пантелеймон Куліш: (1819-1897) : будитель національної самосвідомості / Микола Жулинський // Українська література: творці і твори : учням, абітурієнтам, студентам, учителям / Микола Жулинський. Київ : Либідь, 2011. С. 142-173.

  96. Жулинський М. «Розуміти високе значення людини» : культурництво Пантелеймона Куліша як відповідь на виклик епохи / Микола Жулинський // Нація. Культура. Література : нац.-культ. міфи та ідейно-естет. пошуки укр. л-ри / М. Жулинський. Київ : Наук. думка, 2010. С. 323-327.

  97. Забіяка І. Роль Василя Горленка в підготовці до видання «Сочинений и писем П. А. Кулиша» / І. Забіяка // Вісник Київського національного університету імені Т. Шевченка. Серія: Українознавство / редкол.: С. Р. Кагамлик, К. А. Кобченко, І. В. Верба [та ін.]. Київ : ВПЦ «Київський ун-т», 2019. Вип. 1 (21). С. 29-40.

  98. Задорожний В. До питання вивчення творчої спадщини Пантелеймона Куліша / В. Задорожний // Дивослово. 2020. № 5. С. 38-41.

  99. Зайцев П. Перше кохання Шевченка ; Романи Куліша ; Аліна і Костомаров / П. Зайцев. Харків : Україна, 1994. 320 с.

  100. Зайченко І. В. Просвітництво П. О. Куліша / І. В. Зайченко // Історія педагогіки : у 2-х кн. : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / І. В. Зайченко ; М-во освіти і науки України. Київ : Видавничий дім «Слово», 2010. Кн. 2 : Школа, освіта і педагогічна думка в Україні. С. 266-278.

  101. Захаркін С. Листування Пантелеймона Куліша з Євгеном Тимченком (1894-1895) / Степан Захаркін // Київська старовина. 1998. № 4. С. 94-108.

  102. Захаркін С. П. Куліш як перекладач і поліглот / Степан Захаркін // Укр. мова та л-ра. 1997. № 16. С. 1-2.

  103. Зеров М. Поетична діяльність Куліша / М. Зеров // До джерел : історично-літературні та критичні статті / М. Зеров. Краків ; Львів : Українське вид-во, 1943. С. 17-58.

  104. Зеров М. Роль і місце П. Куліша в розвитку української поезії пошевченківської пори / М. Зеров // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 54-60.

  105. Зеров М. Українське письменство ХІХ ст. : (лекція XXXVI) : Куліш: «Чорна рада» / М. Зеров // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 45-53.

  106. Зорівчак Р. Вагомий внесок до кулішезнавства / Р. Зорівчак // Всесвіт. 2018. № 5/6. С. 307-313.

  107. Іванко В. Б. «Людина, яка наблизилась до типу західного інтелігента» : П. О. Куліш / В. Б. Іванко // Історія та правознавство. 2011. № 11. С. 9-13.

  108. Івашкевич В. Маловідома Кулішева брошура 1846 року / В. Івашкевич // Слово і час. 2009. № 8. С. 90-96.

  109. Івашків В. «Орися» П. Куліша в контексті творчих пошуків письменника 1840-х років / Василь Івашків // Слово і час. 2004. № 5. С. 3-17.

  110. Івашків В. Пантелеймон Куліш та його «Ответ Г. Сенковскому на його рецензію "Истории Малороссии"» / В. Івашків // Слово і час. 2006. № 1. С. 27-35.

  111. Івашків В. Пантелеймон Куліш як визначна постать історико-літературного процесу XIX століття / В. Івашків // Дивослово. 2019. № 12. С. 33-43.

  112. Іллєнко Л. «Українські родичі» шотландського письменника : Пантелеймон Куліш – послідовник Вальтера Скотта / Л. Іллєнко // Українська мова та л-ра. 2006. Чис. 6/8. С. 5-9. Бібліогр.: 14 назв.

  113. Ільєнко Л. Пантелеймон Куліш – послідовник Вальтера Скотта / Людмила Ільєнко // Урок української. 2002. № 3. С. 58-61. Бібліогр.: 14 назв.

  114. Ісаєнко К. П. Проблема ейдологічної «присутності» М. Гоголя у творчості П. Куліша / К. П. Ісаєнко // Література та культура Полісся / відп. ред. і упоряд. Г. В. Самойленко. Ніжин : Держ. ун-т ім. М. Гоголя, 2005. Вип. 30 : Культура Полісся та України в історичному, філологічно-мистецькому контексті. С. 48-56.

  115. Кавунова Т. Музей П. О. Куліша / Т. Кавунова // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 199-202.

  116. Кагамлик С. Пантелеймон Куліш і переклади біблійних текстів у ХVІ–ХІХ ст. / С. Кагамлик // Вісник Київського національного університету імені Т. Шевченка. Серія: Українознавство / редкол.: С. Р. Кагамлик, К. А. Кобченко, І. В. Верба [та ін.]. Київ : ВПЦ «Київський ун-т», 2019. Вип. 1 (21). С. 41-43.

  117. Камінчук О. Поезія Пантелеймона Куліша 80–90-х рр. ХІХ ст. : художня традиція і нові естетичні тенденції доби / О. Камінчук // Дивослово. 2010. № 1. С. 51-54. Бібліогр.: 6 назв.

  118. Камінчук О. Поет і його доба: еволюція художньої структури лірики П. Куліша / О. Камінчук // Слово і час. 1996. № 1. С. 60-64.

  119. Касьянова О. Пантелеймон Куліш у культурному та інтелектуальному просторі / О. Касьянова // Дивослово. 2019.  № 12. С. 44.

  120. Кирилюк Є. Панько Куліш : (до 150-річчя з дня народження) // Радянське літературознавство. 1969. № 8. С. 26-41.

  121. Кирилюк О. Літературна вікторина за творчістю Пантелеймона Куліша у 9-му класі / О. Кирилюк // Українська мова та л-ра. 2006. № 6/8. С. 68-71.

  122. Кирпач А. «Граматка» П. Куліша – один із перших україномовних підручників ХІХ ст. : (до 100-річчя від дня смерті П. Куліша) / Антоніна Кирпач // Початкова шк. 1999. № 4. С. 58-59.

  123. Кирпач А. Він звеличував українство : [до 100-річчя від дня смерті П. Куліша] / Антоніна Кирпач // Пед. газета. 1997. № 2, лютий. С. 4.

  124. Кислиця П. «Нехай не гасне світ науки!» : [до 200-річчя від дня народження П. Куліша] / П. Кислиця // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 189-194.

  125. Киян Т. Регіональне краєзнавство як засіб компаративістики : [талановиті майстри слова Сумщини – П. Куліш, П. Грабовський, О. Олесь, О. Вишня, М. Хвильовий, П. Воронько та ін.] / Т. Киян // Всесвітня література в сучасній школі. 2012. № 3. С. 15-17.

  126. Киян Я. Пантелеймон Куліш / Я. Киян // Історія України в особах ХІХ–ХХ ст. / кол. авт.: І. Войцехівська, В. Абліцов, О. Божко [та ін.] ; рец. Ф. Шевченко. Київ : Україна, 1995. С. 73-79.

  127. Ковальчук О. Джерельна база історичного міфу українського романтизму : [П. Куліш] / О. Ковальчук // Пам'ять століть. 2006. № 3/4. С. 303-308.

  128. Ковальчук О. Історіософські пошуки П. Куліша : особливості моделювання історії / О. Ковальчук // Київська старовина. 1999. № 6. С. 116-123.

  129. Ковпік С. Еволюція поглядів на духовність оповідача і героя роману П. Куліша «Владимирия…» / С. Ковпік // Слово і час. 2003. № 11. C. 72-74.

  130. Ковпік С. І. Духовно-виховний потенціал казок та оповідань для дітей П. Куліша / С. І. Ковпік // Education and Pedagogical Sciences. 2006. № 6. С. 43-46. Бібліогр.: 7 назв.

  131. Коляда І. Ретроспективний аналіз роману П. Куліша «Чорна рада» як відображення сучасної геополітичної ситуації навколо України / І. Коляда, В. Грабінський // Історико-краєзнавчі дослідження: традиції та інновації : матеріали IV Міжнародної наукової конференції, 28–29 листопада 2019 р., м. Суми / МОН України ; Сумська обласна державна адміністрація, Сумська обласна рада ; Український ін-т національної пам'яті [та ін.] ; [редкол.: В. С. Бугрій, С. О. Авхутська, О. В. Вовк та ін.]. [Суми] : [ФОП Цьома С. П.], [2019]. Ч. 2. С. 165-169.

  132. Коляда І. Українська інтелігенція і національний мовно-літературотворчий процес : (60–80-ті рр. ХІХ ст.) : [П. Житецький, В. Науменко, П. Куліш, В. Григорович, М. Вовчок] / І. Коляда // Історія в школі. 2010. № 7/8. С. 18-24.

  133. Комишанченко М. П. Взаємини П. Куліша з Т. Шевченком // Українське літературознавство. 1970. Вип. 8. С. 52-60.

  134. Кононенко М. Безмежність і обмеженість хутірської філософії Пантелеймона Куліша / М. Кононенко // Рідна шк. 1999. № 9. С. 12-13.

  135. Кононенко П. Могутній талант: сутність феномену Пантелеймона Куліша / Петро Кононенко, Тарас Кононенко // Рідна шк. 1999. № 4. С. 8-14.

  136. Копиленко О. Л. «Я піонер з сокирою важкою» (Пантелеймон Куліш) / О. Л. Копиленко // Українська ідея. Перші речники / Т-во «Знання» України ; Ін-т нац. відносин і політології АН України ; [кол. авт.: В. Ф. Солдатенко (кер.), О. Л. Копиленко та ін. ; наук. ред. А. І. Погрібний]. Київ : Т-во «Знання» України, 1994. С. 112-130.

  137. Корновенко С. Хутірська філософія П. Куліша: біля джерел українського аграризму / С. Корновенко // Український історичний журнал. 2020. № 5. С. 64-76.

  138. Корнющенко І. Захмарне щастя талановитої красуні : [Пантелеймон Куліш та його дружина Олександра Білозерська-Куліш] / І. Корнющенко // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 183-188.

  139. Король М. Пульс Європи на Сумському хуторі : [пророк і вчитель Пантелеймон Куліш] / М. Король // Сумщина. 2017. № 32, 10 серпня. С. 14.

  140. Кравець О. Брати Барвінські у творчих контактах з П. Кулішем / О. Кравець // Березіль. 1997. № 9/10. С. 181-185.

  141. Кравченко О. Бібліографія праць Пантелеймона Куліша / Оксана Кравченко // Історико-педагогічний альманах / Акад. пед. наук України ; Уман. держ. пед. ун-т ім. П. Тичини ; Всеукр. асоц. істориків педагогіки. Київ : [б. в.], 2007. Вип. 1. С. 93-96. Бібліогр. : 148 назв.

  142. Кравченко О. Виховні ідеї у творчій спадщині Пателеймона Куліша / О. Кравченко // Рідна школа. 2009. № 8/9. С. 68-73. Бібліогр.: 13 назв.

  143. Кравченко О. Дослідження педагогічної спадщини П. Куліша у контексті сучасних суспільних перетвореннях / Оксана Кравченко, Наталія Побірченко // Наука, освіта, суспільство очима молодих : матеріали І Міжнародна наук.-практ. конф., 15–16 травня 2008 р., м. Рівне / М-во освіти і науки України, Рівненський держ. гуманіт. ун-т ; Російський держ. гуманіт. ун-т ; Білоруський держ. пед. ун-т ім. М. Танка ; Бєльський держ. ун-т ім. А. Руссо. Рівне : РДГУ, 2008. С. 182-184.

  144. Кравченко О. Пантелеймон Куліш та Михайло Грабовський: до історії взаємин / О. Кравченко // Пам’ять століть. 2006.  № 5. С. 154-159. Бібліогр.: 14 назв.

  145. Кравченко О. Соціокультурне середовище 40-х рр. ХІХ ст. як фактор розвитку особистості Пантелеймона Куліша / Оксана Кравченко // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи : наук. зб. / М-во освіти і науки України, Уман. держ. пед. ун-т ім. П. Тичини. Умань : РВЦ «Софія», 2007. Вип. 20. С. 181-188. Бібліогр.: 13 назв.

  146. Кравченко О. О. Пантелеймон Куліш. Життя, віддане просвітництву : [монографія] / О. О. Кравченко. Умань : РВЦ «Софія», 2009. 342 с.

  147. Кравченко О. О. Педагогічна робота Пантелеймона Куліша / О. О. Кравченко// Вісник Черкаського університету. Серія: Пед. науки / Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького. Черкаси, 2008. Вип. 129. С. 45-51. Бібліогр.: 12 назв.

  148. Кравченко О. О. Погляди Пантелеймона Куліша на соціальне виховання / О. О. Кравченко // Педагогіка і психологія. 2010. № 2. С. 141-149. Бібліогр.: 10 назв.

  149. Кравченко О. О. «Сільська бібліотека» в контексті розвитку освіти в Україні у другій половині ХІХ ст. : [про просвітницьку та видавничу діяльність П. Куліша] / О. О. Кравченко // Наук. зап. Серія: Психолого-педагогічні науки / М-во освіти і науки України, Ніжин. держ. ун-т ім. М. Гоголя ; [за заг. ред. проф. Є. І. Коваленко]. Ніжин : Вид-во НДУ ім. Гоголя, 2009. № 4. С. 74-77. Бібліогр.: 16 назв.

  150. Кравченко О. О. Українсько-польські взаємовідносини в рецепції Пантелеймона Куліша / О. О. Кравченко // Гуманітарні науки. 2008. № 2. С. 39-45. Бібліогр.: 33 назв.

  151. Кравченко Оксана Олексіївна. Педагогічна та науково-просвітницька діяльність Пантелеймона Куліша (1819-1897) : автореф. дис. … канд. пед. наук : 13.00.01 / Оксана Олексіївна Кравченко ; науковий керівник Н. С. Побірченко ; Уман. держ. пед. ун-т ім. П. Тичини. Київ : [б. в.], 2009. 20 с. Бібліогр.: С. 17-18.

  152. Кравченко Оксана Олексіївна. Педагогічна та науково-просвітницька діяльність Пантелеймона Куліша (1819-1897) : дис. … канд. пед. наук : 13.00.01 / Оксана Олексіївна Кравченко ; Ін-т педагогіки АПН України. – Умань : [б. в.], 2009.  223 с. Бібліогр.: С. 197-223.

  153. Кривко Я. Зв'язки П. О. Куліша з Глухівщиною / Я. Кривко // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 76-77.

  154. Крижанівська Т. Пантелеймон Куліш – першорядна зірка української культури: письменник, видавець, редактор / Тетяна Крижанівська // Вісник Книжкової палати. 2009. № 8. С. 37-39. Бібліогр.: 7 назв.

  155. Куліш Пантелеймон : поет, прозаїк, фольклорист, етнограф, мовознавець, педагог, громадський діяч // Сумщина. Велика спадщина. Поезія / [укладачі та автори тексту: Ю. П'ятаченко, О. Вертіль]. Суми : Університетська книга, 2019. С. 40.

  156. Куліш Пантелеймон Олександрович (1819-1897) : письменник, педагог, історик, етнограф, літературний критик, громадський діяч // Маловідомі першоджерела української педагогіки (друга половина ХІХ–ХХ ст.) : хрестоматія / [упоряд.: Л. Д. Березівська та ін. ; наук. ред. О. В. Сухомлинська]. Київ : Наук. світ, 2003. С. 42.

  157. Куліш Пантелеймон Олександрович (1819-1897, педагог, письменник, мовознавець, історик, критик, філософ, публіцист, белетрист) // Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка. Суми : Університетська книга, 2012. С. 170-172.

  158. Куліш Пантелеймон Олександрович (8.VIII.1819–14.ІІ.1897) // Рева Н. М. Українська література: теорія, історія та методика викладання : бібліографічний покажчик / Н. М. Рева, Г. С. Рева ; за ред. проф. С. А. Крижанівського. Київ : Головне видавництво видавничого об’єднання «Вища школа», 1987. С. 119. Бібліогр.: 9 назв.

  159. Куліш Пантелеймон Олександрович : [біографічна довідка] // Гончаренко С. У. Український педагогічний енциклопедичний словник / С. У. Гончаренко. Рівне : Волин. обереги, 2011. С. 248.

  160. Куліш Пантелеймон Олександрович : письменник, історик, фольклорист, етнограф, перекладач, видавець : [уродженець Сумщини] // Сумщина. Велика спадщина. Краєзнавство / [за заг. ред. О. Корнієнка ; авт.-упоряд.: О. І. Кисельов, О. М. Корнієнко]. [Суми] : Університетська книга, [2019]. С. 34.

  161. Кумеда О. П. Відбиття репрезентантів /о/ - /а/ та /о/ - /и/ в першодруках П. Куліша / О. П. Кумеда // Матеріали наукової конференції за підсумками науково-дослідної і науково-методичної роботи кафедр Сумського державного педагогічного ун-ту ім. А. С. Макаренка у 2007 р. / [редкол.: Н. І. Кириленко, О. В. Багацька, В. С. Бугрій та ін.]. Суми : [СумДПУ ім. А. С. Макаренка], 2008. С. 179.

  162. Кумеда О. П. Вказівні займенники в мові першодруків П. Куліша / О. П. Кумеда // Філологічні науки: синхронічний та діахронічний аспекти : збірник наукових праць / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; Херсонський державний ун-т ; за заг. ред. Л. М. Горболіс ; [редкол.: Л. М. Горболіс, В. В. Герман, К. М. Грамма]. Суми : [СумДПУ ім. А. С. Макаренка], 2010. Вип. 2. С. 30-37.

  163. Кумеда О. П. Діалектне та інтердіалектне в мові першодруків творів П. О. Куліша / О. П. Кумеда // Матеріали наукової конференції : за підсумками науково-дослідної і науково-методичної роботи кафедр Сумського державного педагогічного університету у 2012 р. / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: Н. І. Кириленко, О. В. Багацька, В. С. Бугрій та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2013. С. 8-9.

  164. Кумеда О. П. Лексичні регіоналізми в мові творів П. Куліша / О. П. Кумеда // Фольклор: мовно-літературні особливості дискурсу : монографія / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [авторський колектив: С. В. П’ятаченко, Н. І. Кириленко, В. В. Герман та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2012. С. 168-175.

  165. Кумеда О. П. Мовні погляди П. О. Куліша і мова його творів / О. П. Кумеда // Матеріали наукової конференції за підсумками науково-дослідної і науково-методичної роботи кафедр Сумського державного педагогічного ун-ту ім. А. С. Макаренка у 2011 р. : за підсумками науково-дослідної і науково-методичної роботи кафедр Сумського державного педагогічного ун-ту ім. А. С. Макаренка у 2011 р. / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державного педагогічного ун-т ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: Н. І. Кириленко, О. В. Багацька, В. С. Бугрій та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2012. С. 8.

  166. Кумеда О. П. Мовні погляди П. О. Куліша і мова його творів / О. П. Кумеда // Матеріали наукової конференції за підсумками науково-дослідної і науково-методичної роботи кафедр Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка у 2010 р. / МОН України, Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка ; [відп. ред. А. А. Сбруєва ; редкол.: Н. І. Кириленко, О. В. Багацька, В. С. Бугрій та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2011. С. 9.

  167. Кумеда О. П. Морфологічні риси творів Пантелеймона Куліша / О. П. Кумеда // Матеріали наукової конференції за підсумками науково-дослідної і науково-методичної роботи кафедр Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка у 2006 р. / [редкол.: Н. І. Кириленко, О. В. Багацька, А. В. Гончаренко та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2007. С. 175.

  168. Кумеда О. П. Народнорозмовна основа ідіолекту П. Куліша / О. П. Кумеда // Філологічні науки : збірник наукових праць / [редкол.: В. В. Герман, П. І. Білоусенко, Ю. А. Зацний та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2007. Ч. 1. С. 33–39.

  169. Кумеда О. П. Народнорозмовна основа ідіолекту П. Куліша. / О. П. Кумеда // Фольклор: мовно-літературні особливості дискурсу : монографія / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [авторський колектив: С. В. П’ятаченко, Н. І. Кириленко, В. В. Герман та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2012. Розділ 4. С. 141-181.

  170. Кумеда О. П. Рефлекси праслов'янського проривного [g] в мові першодруків П. О. Куліша / О. П. Кумеда // Філологічні науки: синхронічний та діахронічний аспекти : збірник наукових праць / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; Херсонський державний ун-т ; за заг. ред. Л. М. Горболіс. Суми : [СумДПУ ім. А. С. Макаренка], 2011. С. 123-128.

  171. Кумеда О. П. Східнополіське говіркове оточення як первісна лінгвальна субстанція ідіолекту П. Куліша / О. П. Кумеда // Фольклор: мовно-літературні особливості дискурсу : монографія / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [авторський колектив: С. В. П’ятаченко, Н. І. Кириленко, В. В. Герман та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2012. С. 141-151.

  172. Кумеда О. П. Фонетичні риси мові першодруків П. Куліша на тлі Східнополіського діалекту / О. П. Кумеда // Фольклор: мовно-літературні особливості дискурсу : монографія / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [авторський колектив: С. В. П’ятаченко, Н. І. Кириленко, В. В. Герман та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2012. С. 151-160.

  173. Кумеда О. П. Форми давального та місцевого відмінків іменників ІІ відміни однини в мові першодруків П. О. Куліша / О. П. Кумеда // Філологічні трактати : науковий журнал / МОН України ; [редкол.: О. Г. Ткаченко, І. К. Кобякова]. Суми : СумДУ ; Харків : ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2014. Т. 6, № 1. С. 91-94.

  174. Кумеда О. Пантелеймон Куліш: письменник, етнограф, мовознавець / О. Кумеда // Дивослово. 2016. № 3. С. 42-46.

  175. Кумеда О. Пантелеймон Куліш: письменник, етнограф, мовознавець / О. Кумеда // Дивослово. 2016. № 3. С. 42-46.

  176. Кумеда Олена Павлівна. Ідіолект П. О. Куліша на тлі східнополіського діалекту : автореф. дис. ... канд. філолог. наук : спец. 10.02.01 «Українська мова» / Кумеда Олена Павлівна ; НАН України, Ін-т української мови. Київ, 2011. 20 с.

  177. Кумеда Олена Павлівна. Ідіолект П. О. Куліша на тлі східнополіського діалекту : дис. ... канд. філолог. наук : спец. 10.02.01 «Українська мова» / Кумеда Олена Павлівна ; НАН України, Ін-т української мови. Київ, 2011. 485 с.

  178. Куриліна О. В. Пантелеймон Куліш (1819-1897) : [біографічна довідка] / О В. Куриліна, Г. І. Земляна // Українська література : довідник для абітурієнтів та школярів. Кам’янець-Подільський, 2004. С. 148-154.

  179. Кучеренко О. П. О. Куліш – творець українського правопису / Олександр Кучеренко // Педагогічний пошук. 2007. № 1. С. 42-44. Бібліогр. : 7 назв.

  180. Кучеренко О. Тарас Шевченко і Пантелеймон Куліш про історію як чинник патріотичного виховання особистості / О. Кучеренко // Історія в шк. – 1998. № 9. С. 2-5.

  181. Кучеренко О. Тема України в історичних творах М. В. Гоголя і П. О. Куліша / О. Кучеренко // Історія в шк. 2000. № 7. С. 7-10.

  182. Кучеренко, О. О. Освітянська діяльність і педагогічні погляди П. О. Куліша / О. О. Кучеренко // Педагогічний пошук. 1999. № 3. С. 77-80. Бібліогр.: 9 назв.

  183. Лавер О. Функціональний аспект антропонімної лексики у творах П. Куліша / Оксана Лавер // Українська мова. 2010. № 4. С. 42-56. Бібліогр.: 14 назв.

  184. Лазаревский А. Предки П. А. Кулиша / А. Лазаревский // «"Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 24-27.

  185. Лазарєва В. Внесок Пантелеймона Куліша у розвиток українознавчої думки ХІХ століття / Валентина Лазарєва // Українознавство. 2009. № 3. С. 91-94. Бібліогр.: 17 назв.

  186. Лазарєва В. Державницько-правові ідеї у творчості Пантелеймона Куліша як складова українознавства / Валентина Лазарєва // Українознавство. 2012. № 1. С. 65-69. Бібліогр.: 35 назв.

  187. Лазарєва В. Державотворчі погляди Пантелеймона Куліша як об’єкт наукового дослідження / Валентина Лазарєва // Українознавство. 2013. № 2. С. 62-66. Бібліогр.: 41 назв.

  188. Лазарєва В. Духовні цінності в художній візії Пантелеймона Куліша / Валентина Лазарєва // Дивослово. 2005. № 6. С. 58-61. Бібліогр.: 10 назв.

  189. Лазарєва В. Зазивний Пантелеймон Куліш / Валентина Лазарєва // Українська мова та л-ра. 2006. № 41/43. С. 43-44.

  190. Лазарєва В. Культурницька діяльність Пантелеймона Куліша / Валентина Лазарєва // Українознавство. 2013. № 1. С. 113-115. Бібліогр.: 10 назв.

  191. Лазарєва В. Проблеми української освіти в творчому доробку П. Куліша / Валентина Лазарєва // Українознавство. 2006. № 3. С. 127-129. Бібліогр.: 7 назв.

  192. Лазарєва В. Творчість П. Куліша як джерело національно-культурного відродження / Валентина Лазарєва // Українська мова і л-ра в шк. 2005. № 4. С. 53-55. Бібліогр.: 7 назв.

  193. Лазарєва В. Українознавча спадщина П. Куліша в розбудові національної освіти / Валентина Лазарєва // Українознавство. 2002. № 3. С. 102-104.

  194. Лазарєва В. Т. Теоретико-методологічні проблеми розвитку культури в доробку Пантелеймона Куліша / В. Т. Лазарєва // Культура і суспільство XXI століття : духовні, культурологічні, соціальні виміри : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 27–28 травня 2010 р. / М-во культури і туризму України, Нац. академія керівних кадрів культури і мистецтв, Ін-т культурології Нац. академії мистецтв України ; [редкол.: В. Г. Чернець, Ю. П. Богуцький, В. А. Бітаєв та ін.]. Київ : [Нац. академія керівних кадрів культури і мистецтв], 2010. С. 73-76.

  195. Левчик Н. Будівничий духовного відродження України : [про життя та творчість Пантелеймона Куліша] / Надія Левчик // Українська мова й л-ра в серед. шк., гімназіях, ліцеях та колегіумах. 2005. № 1. С. 103-113.

  196. Лисаков С. Пантеон українських провідників [Текст] / С. Лисаков // Генеза провідництва в освіті : [колективна] монографія / МОН України, Бердянський державний педагогічний ун-т ; за ред. І. Т. Богданова ; [авт. кол.: І. Т. Богданов, В. В. Крижко, С. В. Лисаков та ін.]. Київ : Освіта України, 2019. Розділ 1 : Генетичні витоки провідництва, підрозділ 1.9– С. 123-131.

  197. Лілик О. Екзистенційно-кордоцентричні риси хутірської філософії Пантелеймона Куліша] / О. Лілик // Мандрівець. 2007. № 2. С. 85-87.

  198. Лук М. Феномен ментальності народу в історіософських концепціях українських романтиків (М. Костомаров і П. Куліш) / Микола Лук // Освіта і управління. 2007. № 1. С. 81-88.

  199. Лук М. Феномен ментальності народу в історіософських концепціях українських романтиків : [М. Костомаров і П. Куліш] / М. Лук // Освіта і управління. 2006. Т. 9, № 2. С. 99-120.

  200. Лук М. Феномен ментальності народу в історіософських концепціях українських романтиків : [М. Костомаров і П. Куліш] / М. Лук // Освіта і управління. 2005. № 3/4. С. 119-130 ; 2006. № 3/4. С. 180-186.

  201. Луняк Є.  Гарячий Куліш : до 200-річчя видатного письменника / Є. Луняк // Історія в рідній школі. 2018. № 9. С. 30-38.

  202. Луняк Є.  Таємний український емісар у Парижі в 1847 р. : Микола Іванович Савич – [учасник Кирило-Мефодіївського товаристства] / Є. Луняк // Історія України. 2009. № 25, липень. С. 1-4.

  203. Луцький Ю. У праці й суперечностях : роздуми про Пантелеймона Куліша / Юрій Луцький // Слово і час. 1994. № 8. С. 19-22.

  204. Любар О. О. Просвітницька діяльність і педагогічні ідеї М. Костомарова і П. Куліша : тема 10.3 / О. О. Любар // Історія української школи і педагогіки : навч. посіб. / О. О. Любар, М. Г. Стельмахович, Д. Т. Федоренко. Київ : Знання, 2003. С. 195-201. – (Серія: Вища освіта ХХІ століття).

  205. Любарська Л. В. Куліш Пантелеймон Олександрович / Л. В. Любарська // Українські мовознавці та письменники-мовотворці : довідник / М-во освіти і науки України ; НДІ Українознавства ; за ред. С. Я. Єрмоленко ; керівники проекту: П. П. Кононенко, А. Ю. Пономаренко. Київ : НДІУ, 2008. С. 141-145.

  206. Любчич Н. В. Етнофраземіка в конфесійній мові творів П. Куліша та П. Грабовського: концептуальний аспект / Н. В. Любчич // Актуальні питання філології та методології : збірник наукових праць магістрантів / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Ін-т філології ; [редкол.: В. В. Герман, О. М. Семеног, Л. М. Горболіс та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2011. С. 35-40.

  207. Маковей Є.  «Що ж, як не ту вони в мене старовину побачать, котору звикли собі по книжках виображати?» [Текст] : Пантелеймон Куліш і його історіографічний доробок. До історичного портрету П. Куліша / Є. Маковей // Історія в школі. 2013. № 3. С. 12-14.

  208. Матвійчук Т. Подорож до Пантелеймона Куліша : [розробка літературно-краєзнавчої екскурсії для учнів 6–11-х кл.] / Тетяна Матвійчук // Укр. мова й л-ра в серед. шк., гімназіях, ліцеях та колегіумах. 2004. № 2. С. 162-169.

  209. Матвіяс І.  Діалектна основа мови в творах Пантелеймона Куліша / І. Матвіяс // Українська мова. 2008. № 1. С. 95-99.

  210. Медвідь Н. Виходячи з національних основоположних підстав : [про творчість П. Куліша] / Н. Медвідь // Українська л-ра в загальноосвіт. шк. – 2006. № 8. С. 54-55.

  211. Медвідь П. На хутір Мотронівку до Пантелеймона Куліша / Петро Медвідь // Народна творчість та етнографія. 2001. № 5/6. С. 97-100.

  212. Міллер, Н.  «Воспоминания тяжкие Василия Михайловича и Александра Михайловича о болезни Кулиша, 1897 г. роковой» / Н. Міллер // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 195-198.

  213. Міллер Н. Батьківський хутір у житті й творчості П. О. Куліша / Н. Міллер // Формування національних основоположних підстав сучасного українського народознавства та літературознавства : колективна монографія / [упоряд.: О. Вертій, О. Новікова]. Київ ; Мюнхен : Рута, 2022. Вип. 2. С. 361-373.

  214. Міллер Н. Тернистий шлях до читачів твору П. О. Куліша «Хутор Маковка» / Н. Міллер // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 12–13.

  215. Міхно О.  Педагогічна і просвітницька діяльність Пантелеймона Куліша / О. Міхно // Українська мова і література в школі. 2009. № 4. С. 59-61.

  216. Мозгова А. С.  Аналіз поезії Пантелеймона Куліша «До кобзи» / А. С. Мозгова // Актуальні питання філології та методології : збірник статей студентів / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Ф-т іноземної та слов'янської філології ; [редкол.: В. В. Герман, А. М. Коваленко, О. М. Семеног та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2020. С. 229-232.

  217. Молодій В.  Земля як fata morgana : [українське письменство та літературна історія селянства] / В. Молодій // Локальна історія. 2023. № 8. C. 30-33.

  218. Мороз Т. Іменники-новотвори Пантелеймона Куліша в його перекладі Біблії / Тетяна Мороз // Урок української. 2007. № 2/3. С. 28-32. Бібліогр.: 5 назв.

  219. Мостова Л. Народ і народність в художньому мисленні П. Куліша / Людмила Мостова // Історико-літературний журнал. 2007. № 14. С. 54-61.

  220. Наумова Н. Пантелеймон Куліш у Києві : адреси, зустрічі, творчість / Надія Наумова // Дивослово. 1999. № 3. С. 15-18.

  221. Нахлік Є. Коментар до згадки про Гадяцькі пункти в «Чорній раді» П. Куліша / Є. Нахлік // Молода нація : альманах / редкол.: В. Верстюк (гол. ред.) [та ін.]. Київ : Смолоскип, 2004. № 1. С. 63-72.

  222. Нахлік Є. Кулішеві статті з Холмського календаря на 1866 р. / Євген Нахлік // Молода нація : альманах / гол. ред. В. Верстюк. Київ : Смолоскип, 2004. Вип. 1 (30). С. 45-46.

  223. Нахлік Є. Зіставлення і протиставлення Шевченка і Пушкіна в рецепції П. Куліша / Євген Нахлік // Київська старовина. 1999. № 3. С. 27-46.

  224. Нахлік Є. Ідея соборності України в історіософії Куліша : роман «Владимирия» в контексті історіософських шукань П. Куліша / Євген Нахлік // Київська старовина. 1998. № 3. С. 87-133.

  225. Нахлік Є.  Кулішеві статті з Холмського календаря на 1866 р. : [«Холмский греко-униатский календар»] / Є. Нахлік // Молода нація : альманах / редкол.: В. Верстюк (гол. ред.) [та ін.]. Київ : Смолоскип, 2004. № 1. С. 44-46.

  226. Нахлік Є. Німецька література і наука в рецепції Пантелеймона Куліша / Євген Нахлік // Всесвіт. 1996. № 4. С. 158-162.

  227. Нахлік Є. Пантелеймон Куліш: особистість, письменник, мислитель : наукова монографія : у 2-х т. / Євген Нахлік ; Нац. акад. наук України, Львів. від-ня ін-ту л-ри ім. Т. Г. Шевченка ; Міжнародний фонд Пантелеймона Куліша. Київ : Український письменник, 2007. (Серія «Літературознавчі студії» ; вип. 11/12).

  228. Нахлік Є. Проблема «Україна-Захід» в інтерпретації П. Куліша / Євген Нахлік // Сучасність. 1997. № 6. С. 123-130.

  229. Нахлік Є. Роман «Владимирия» в контексті історіософських шукань П. Куліша / Євген Нахлік // Київська старовина. 1998. № 3. С. 87-133.

  230. Нахлік Є. Українсько-російська двомовність у творчості П. Куліша : [до 100-річчя від дня смерті] / Євген Нахлік // Вітчизна. 1997. № 1/2. С. 136-142.

  231. Нахлік Є. «Щиглик» П. Куліша. Кого заховано за алегоричним образом? [Текст] : [про байку «Щиглик» П. Куліша] / Є. Нахлік // Молода нація : альманах / редкол.: В. Верстюк (гол. ред.) [та ін.]. Київ : Смолоскип, 2004. № 1. С. 73-80.

  232. Нахлік Є. К. Пантелеймон Куліш : до 170-річчя від дня народження / Є. К. Нахлік. Київ : Т-во «Знання» УРСР, 1989. 48 с. (Серія, 6. Література і мистецтво, № 5).

  233. «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П’ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. 255 с. : іл.

  234. Неділько В. «Граматка» Пантелеймона Куліша : до 180-річчя від дня народження письменника / Всеволод Неділько // Освіта України. № 37/38, 8 вересня. С. 9.

  235. Неділько В. Місце Куліша в українській культурі / Всеволод Неділько // Слово і час. 1992. № 9. С. 11-18.

  236. Носенко Л. О. Роль граматики П. Куліша в націєтворенні / Л. О. Носенко // Філологічні студії : збірник статей студентів, магістрантів, молодих учених / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Ф-т іноземної та слов'янської філології ; [редкол.: В. В. Герман, А. М. Коваленко, О. М. Семеног та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2019. С. 87-90.

  237. Обушний М. Україноцентрична складова у творчій спадщині Пантелеймона Куліша / М. Обушний // Вісник Київського національного університету імені Т. Шевченка. Серія: Українознавство / редкол.: С. Р. Кагамлик, К. А. Кобченко, І. В. Верба [та ін.]. Київ : ВПЦ «Київський ун-т», 2019. Вип. 1 (21). С. 5-8.

  238. Оленівська Л. Стежками, що ведуть у Мотронівку : [про П. Куліша] / Леся Оленівська // Рідна шк. 1999. № 7/8. С. 5.

  239. Оленівська Л. У дорозі до Пантелеймона Куліша / Леся Оленівська // Рідна шк. 1997. № 12. С. 5.

  240. Онацький Є. Куліш Пантелеймон (1819-1897) / Є. Онацький // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 74-75.

  241. Охріменко П.   Про взаємини Куліша і Шевченка / П. Охріменко // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 130-138.

  242. Охріменко П. П. Тарас Шевченко і Пантелеймон Куліш / П. П. Охріменко. Суми : Сумська обласна організація Т-ва книголюбів, 1994. 27 с.

  243. Пантелеймон Куліш (1819-1897) // Українська література (до ХХ століття) / упоряд. О. В. Демчук. Кам’янець-Подільський : Аксіома, 2004. С. 103-109. (Серія: Сторшокласнику та абітурієнту).

  244. Пантелеймон Куліш : матеріали і дослідження. Львів : Вид-во М. П. Коць, 2000. 413 с.

  245. Пантелеймон Куліш : матеріали міжвузівської наукової конференції Сумщини, присвяченої 175-річчю з дня народження П. О. Куліша. Суми, 1994. 64 с.

  246. Пантелеймон Олександрович Куліш (1819-1897) : [про життя і творчість] // Історія української літератури : у 2-х т. / Акад. наук УРСР, Ін-т л-ри ім. Т. Г. Шевченка ; відп. ред. М. Т. Яценко ; редкол. : І. О. Дзеверін, В. Г. Дончик [та ін.]. Київ : Наук. думка, 1987. Т. 1 : Дожовтнева література. С. 271-272.

  247. Панченко В. «Думка у мене стоїть на сторожі почуття…» : любовні сюжети в житті й поезії Пантелеймона Куліша / Володимир Панченко // Дивослово. 1997. № 12. С. 34-36.

  248. Пастух С. М.  Проблема державності України в романі «Чорна рада» П. Куліша : [бінарний урок у 10 класі] / С. М. Пастух, В. І. Ободовська // Вивчаємо українську мову та літературу. 2008. № 36. С. 11-13.

  249. Пастушенко  О. Просвітницька діяльність П. Куліша. Книги для народу / Олена Пастушенко // Творчі та ідейні шукання П. О. Куліша в контексті сьогодення : зб. наук. пр. до 180-річчя від дня народження / Ін-т українознавства ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка ; Міжнародний благодійний фонд «Фонд Пантелеймона Куліша» ; [за заг. ред.: П. П. Кононенка, І. С. Плюща ; упоряд.: А. К. Невгодовський, Л. А. Оленівська]. Київ : МП Леся, 2000. С. 180-184.

  250. Пахолюк З. Молодий Панько Куліш / З. Пахолюк // Українська мова та література. 2005. № 9, березень. С. 29-30.

  251. Педченко В. Деякі риси світогляду й творчого методу Пантелеймона Куліша / В. Педченко // Українська мова та література. 2013. № 14, липень. С. 38-40.

  252. Петриченко Н. Г. Національні та інонаціональні традиції в історичній романістиці першої половини XIX ст. ( на матеріалі творів українських, російських і польських авторів) : [об’єктом вивчення є романи Сенкевича Г. «Вогнем та мечем», роман Куліша П. «Чорна рада», Гоголя М. «Тарас Бульба»] / Н. Г. Петриченко // Філологічні науки : збірник наукових праць / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: Л. М. Горболіс, В. В. Герман, П. І. Білоусенко та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2009. С. 208-220.

  253. Петров Г. Жмуток трави із Кулішевого подвір'я / Г. Петров // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 89-97.

  254. Петров Г. 50 томів Пантелеймона Куліша: Гіннес і ми / Г. Петров // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 97-98.

  255. Пільгук І. Пантелеймон Куліш // Куліш П. Вибрані твори. Київ, 1969. С. 3-45.

  256. Пільгук І. Поетична творчість Пантелеймона Куліша // Куліш П. Поезії. Київ, 1970. С. 3-48. [«Б-ка поета»].

  257. Пінчук С. Балканська проблема в поезії Пантелеймона Куліша : [до 180-річчя від дня народження] / Степан Пінчук // Рідна шк. 1999. № 7/8. С. 15-17.

  258. Пінчук С. Пантелеймон Куліш перший дав версію українського алфавіту : до 180-річчя від дня народження / Степан Пінчук // Освіта України. 1999. № 41, 6 жовтня. С. 10.

  259. Пінчук Ю. З історії творчих взаємин П. О. Куліша та М. І. Костомарова / Ю. Пінчук // Історичний журнал. 2009. № 6. С. 95-99.

  260. Пісклова І. В. Місце промови Пантелеймона Куліша «Слово над гробом Шевченка» у національному епідейктичному красномовстві / І. В. Пісклова // Філологічні студії : збірник статей студентів, магістрантів, молодих учених / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Ф-т іноземної та слов'янської філології ; [редкол.: В. В. Герман, А. М. Коваленко, О. М. Семеног та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2019. С. 107-110.

  261. Побірченко Н. Життя і постать Пантелеймона Куліша у листуванні, спогадах сучасників та шанувальників : в 3-х т. / Наталія Побірченко. Умань : ПП Жовтий О. О., 2010.

  262. Побірченко Н. Михайло Максимович і Пантелеймон Куліш: до історії взаємин / Наталя Побірченко // Історико-педагогічний альманах / Акад. пед. наук України ; Уманський держ. пед. ун-т ім. П. Тичини ; Всеукраїнська асоціація істориків педагогіки ; гол. ред. О. Сухомлинська ; редкол.: Н. Побірченко, Л. Березівська [та ін.]. Київ : Міленіум, 2005. Вип. 1. С. 48-58.

  263. Побірченко Н. С. Куліш Пантелеймон Олександрович (1819-1897) / Н. С. Побірченко // Українська педагогіка в персоналіях : у 2 кн. : навч. посіб. / за ред. О. В. Сухомлинської. Київ : Либідь, 2005. Кн. 1 : Х–ХІХ ст. – С. 334-345.

  264. Побірченко Н. С. Куліш Пантелеймон Олександрович / Н. С. Побірченко // Енциклопедія освіти / Акад. пед. наук України ; гол. ред. В. Г. Кремень ; редкол.: І. Д. Бех, О. В. Сухомлинська, П. І. Рогова [та ін.]. Київ : Юрінком Інтер, 2008. С. 437-439.

  265. Побірченко Н. С. [П. Куліш] / Н. С. Побірченко // Питання національної освіти та виховання в діяльності українських Громад (друга половина ХIХ – початок ХХстоліття) : [монографія] / Н. С. Побірченко. Київ : Наук. світ, 2002. 331 с. Бібліогр.: с. 293-329.

  266. Погляд на життя і творчість письменника крізь призму «поетичної критики» // Бібліотечка «Дивослова». 2009. № 4. С. 3-4.

  267. Погребенник В. Кулішева дума про велич і славу України / В. Погребенник // Українська л-ра в загальноосвіт. шк. 2007. № 11. С. 5-7.

  268. Поліщук В. Пантелеймон Куліш у долі й творчості Михайла Старицького : (до постановки проблеми) / В. Поліщук // Слово і час. 2021. № 3. С. 3-21.

  269. Поставний В. Становлення орфографічної системи П. Куліша в 40-х роках XIX ст. : (за матеріалами найдавнішого автографа письменника) / В. Поставний // Філологічні науки : збірник наукових праць / МОН України, Сумський державний педагогічний інститут ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: В. В. Поставний, П. І. Білоусенко, С. О. Швачко та ін.]. Суми : СДПІ, 1998. С. 33-39.

  270. Поставний В. В. Концепт «Староруська мова» в історико-культурній спадщині П. Куліша / В. В. Поставний, О. О. Поставна // Лінгвокраєзнавство : мовний аспект стилю письменників, періодичних видань, ономастики, діалектів Сумщини : збірник наукових праць / за ред.: В. В. Герман, О. М. Семеног ; [авт. кол.: Т. П. Беценко, В. В. Герман, Н. В. Громова та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2010. С. 96-103.

  271. Похила Л. Історична праця П. Куліша «Первий період козацтва од його початку до ворогування з ляхами» / Л. Похила // Молода нація : альманах / редкол.: В. Верстюк (гол. ред.) [та ін.]. Київ : Смолоскип, 2004. № 1. С. 81-92.

  272. Пулюй І. Кілька споминів про Куліша і його дружину Ганну Барвінок / Іван Пулюй // Основа. 1997. № 32. С. 23-73.

  273. П’ятаченко С. Елементи регіональної етнокультури в ранній романтичній прозі Пантелеймона Куліша / Сергій П’ятаченко // Народна творчість та етнологія. 2012. № 1. С. 38-42. Бібліогр.: 17 назв.

  274. П’ятаченко С. В. Елементи регіональної етнокультури у ранній романтичній прозі П. Куліша / С. В. П’ятаченко, О. О. Величко // Філологічні науки : збірник наукових праць / [редкол.: В. В. Герман, П. І. Білоусенко, Ю. А. Зацний та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2007. Ч. 1. С. 139-146.

  275. П’ятаченко С. В. Етнокультура Сіверщини в ранній прозі П. Куліша / С. В. П’ятаченко // Фольклор: мовно-літературні особливості дискурсу : монографія / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [авторський колектив: С. В. П’ятаченко, Н. І. Кириленко, В. В. Герман та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2012. С. 31-38.

  276. П’ятаченко С. Проблеми етнопсихології українського народу в спадщині Пантелеймона Куліша (1819-1897): двоїстість натури / Сергій П’ятаченко // Народна творчість та етнографія. 1997. № 5/6. С. 120-125.

  277. Романишина Н. Баладні оповідання «Максим Гримач» Марка Вовчка та «Гордовита пара» П. Куліша : аналіз в аспекті компаративної генології / Наталія Романишина // Українська л-ра взагальноосвіт. шк. 2011. № 5. С. 9-13. Бібліогр.: 13 назв.

  278. Рулін П. Лист Я. Щоголева до П. Куліша / П. Рулін // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П’ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. – С. 61–63.

  279. Саныч Г. Донжуан із Воронежа : [до 200-річчя від дня народження Пантелеймона Куліша] / Г. Саныч // Панорама. 2019. № 39, 25 сентября-2 октября. С. А 10.

  280. Сисоєва С. Пантелеймон Куліш (1819-1897) / Світлана Сисоєва, Ірина Соколова // Нариси з історії розвитку педагогічної думки : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / Світлана Сисоєва, Ірина Соколова. Київ : ЦУЛ, 2003. С. 104-106.

  281. Сізова К. Дві «Орисі»: семантичні паралелі та зв'язок із фольклорною традицією : [П. Куліш та М. Старицький] / К. Сізова // Слово і час. 2007. № 7. С. 83-85.

  282. Сініцина А. Формування та еволюція світогляду Пантелеймона Куліша (кінець 40-х – поч. 60-х рр.) / Алла Сініціна // Обрії. 1998. № 1. С. 53-57.

  283. Сірополко С. [П. Куліш] / С. Сірополко // Історія освіти в Україні / Український Вільний Університет (м. Мюнхен, Німеччина), Друзі т-ва ім. Г. Ващенка. Київ : Наук. думка, 2001. С. 64, 83, 99, 316, 334, 341, 344, 376, 378, 379, 380, 382, 389, 390, 397, 410, 456, 459, 543, 564.

  284. Скільський Д. М. Вірші Святого Письма в коментуванні П. О. Куліша для школярів / Д. М. Скільський // Педагогіка і психологія. – 2010. № 3. С. 133-141.

  285. Слободянюк Н. Національно-культурний компонент у лексиці роману П. Куліша «Чорна рада» / Н. Слободянюк // Мандрівець. 2000. № 12. С. 35-37.

  286. Слободянюк Н. Ю. Історико-гносеологічний аспект вагомості правопису П. Куліша в системі української культури / Н. Ю. Слободянюк // Гуманізм та освіта : збірник матеріалів Міжнародної наук.-практ. конф., м. Вінниця, 21–23 вересня 2004 р. / М-во освіти і науки України, Академія педагогічних наук України ; Вінниц. нац. техн. ун-т ; Ун-т Євлє. Вінниця : УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2004. Т. 2. С. 203-205. Бібліогр.: 10 назв.

  287. Слюсар А. Чи знаєш ти роман Пантелеймона Куліша «Чорна рада»? : урок-конкурс у 9 класі / Антон Слюсар // Дивослово. 2012. № 4. С. 20-24. Бібліогр.: 15 назв.

  288. Сорочук Л. Твори Пантелеймона Куліша для дітей / Людмила Сорочук // Творчі та ідейні шукання П. О. Куліша в контексті сьогодення : зб. наук. пр. до 180-річчя від дня народження / Ін-т українознавства, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка ; Міжнародний благодійний фонд «Фонд Пантелеймона Куліша» ; [за заг. ред.: П. П. Кононенка, І. С. Плюща ; упоряд.: А. К. Невгодовський, Л. А. Оленівська]. Київ : МП Леся, 2000. С. 124-128.

  289. Спадщина П. Куліша в сучасних дослідженнях // Література та культура Полісся : [зб. наук. пр.] / Ніжин. держ. пед. ун-т ім. М. Гоголя ; відп. ред. і упоряд. Г. В. Самойленко. Ніжин : НДПУ, 2001. Вип. 15. 270 с.

  290. Степанишин Б. І. Вивчення творчості Пантелеймона Куліша в школі / Б. І. Степанишин. Тернопіль : Підручники і посібники, 2000. 64 с. (На допомогу вчителю).

  291. Степанишин Б. «Розпущу крилаті думи на всю Україну» : (Особистість і творчість Пантелеймона Куліша в його ж крилатих висловах) / Борис Степанишин // Українська л-ра в загальноосвіт. шк. 1999. № 2. С. 7-13.

  292. Степанишин Б. Українська національна ідея Панька Куліша / Борис Степанишин // Дивослово. 1997. № 12. С. 31-33.

  293. Степанишин Б. І. Поетичний доробок Пантелеймона Куліша : [метод. варіанти вивчення теми] / Б. І. Степанишин // Українська мова і л-ра в шк. 1992. № 11/12. С. 16-18.

  294. Сумцов Н. Кулишъ (Пантелеймонъ Александровичъ) / Н. Сумцов // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 22-23.

  295. Тарнашинська Л. Український будитель : до 190-річчя від дня народження П. О. Куліша (1817-1897) / Л. Тарнашинська // Календар знаменних і пам'ятних дат. 2009. № 3. С. 53-64.

  296. Творчі та ідейні шукання П. О. Куліша в контексті сьогодення : зб. наук. пр. до 180-річчя від дня народження / Ін-т українознавства, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка ; Міжнародний благодійний фонд «Фонд Пантелеймона Куліша» ; [за заг. ред.: П. П. Кононенка, І. С. Плюща ; упоряд.: А. К. Невгодовський, Л. А. Оленівська]. Київ : МП Леся, 2000. 224 с.

  297. Терлецький В. «Видержуйте, небожата,… не лукавнуючи рідним словом» [Текст] : (Пантелеймон Куліш в стосунках з літераторами-сум'янами) / В. Терлецький // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 99-101.

  298. Терлецький В. «Видержуйте, небожата...» : («Людина добра і шанувата») : [П. Куліш] / В. Терлецький // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 105-109.

  299. Терлецький В. «Видержуйте, небожата...»! : («Єсть багато у серці моєму пісень») : [П. Куліш] / В. Терлецький // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 101-105.

  300. Терлецький В. Кулішезнавство сьогодні / В. Терлецький // Вітчизна. 2007. № 7/8. С. 160-163.

  301. Терлецький В.  Пантелеймон Куліш про державність України [Текст] / В. Терлецький // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 113-119.

  302. Терлецький В. Мистецький спадок П. О. Куліша / В. Терлецький // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 120-123.

  303. Терлецький В. Пантелеймон Куліш і Костянтин Ушинський : перипетії життя, суспільної та літературно-педагогічної діяльності / Віктор Терлецький // Творчі та ідейні шукання П. О. Куліша в контексті сьогодення : зб. наук. пр. до 180-річчя від дня народження / Ін-т українознавства, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка ; Міжнародний благодійний фонд «Фонд Пантелеймона Куліша» ; [за заг. ред.: П. П. Кононенка, І. С. Плюща ; упоряд.: А. К. Невгодовський, Л. А. Оленівська]. Київ : МП Леся, 2000. С. 217-220.

  304. Терлецький В. В. Пантелеймон Куліш – біограф Гоголя / Віктор Терлецький. Глухів : РВВ ГДПУ, 2008. 113 с.

  305. Терлецький В. В. Педагогічні погляди П. О. Куліша (до 175-річчя з дня народження) / В. В. Терлецький // Початкова школа. 1992. № 11/12. С. 21, 24, 38-39.

  306. Терлецький В. Рідний край у творчості Пантелеймона Куліша / В. Терлецький // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 6-11.

  307. Терлецький В. Сумчани в «Основі» : [П. Куліш та український громадсько-політичний та літературно-мистецький журнал «Основа»] / В. Терлецький // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно»! : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 109-113.

  308. Технологія планування вивчення літературної теми : за творчістю П. Куліша і М. Вовчка : 9 клас // Бібліотечка «Дивослова». 2010. № 3. С. 35-41.

  309. Тимків Н. «Чорна рада» : особливості авторської позиції / Надія Тимків // Укр. мова та л-ра. 2007. № 13/14, квітень. С. 14-17. Бібліогр.: 3 назв.

  310. Тригубенко В. Пантелеймон Куліш: філософські та світоглядно-педагогічні погляди / Вадим Тригубенко // Творчі та ідейні шукання П. О. Куліша в контексті сьогодення : зб. наук. пр. до 180-річчя від дня народження / Ін-т українознавства, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка ; Міжнародного благодійний фонд «Фонд Пантелеймона Куліша» ; [за заг. ред. П. П. Кононенка, І. С. Плюща ; упоряд.: А. К. Невгодовський, Л. А. Оленівська]. Київ : МП Леся, 2000. С. 165-172.

  311. Усатенко Т. «Граматка!» П. Куліша в українській педагогічній думці ХІХ ст. / Тамара Усатенко // Творчі та ідейні шукання П. О. Куліша в контексті сьогодення : зб. наук. пр. до 180-річчя від дня народження / Ін-т українознавства, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка ; Міжнародний благодійний фонд «Фонд Пантелеймона Куліша» ; [за заг.: ред. П. П. Кононенка, І. С. Плюща ; упоряд.: А. К. Невгодовський, Л. А. Оленівська]. Київ : МП Леся, 2000. С. 68-74.

  312. Устенко Л. Відбиття фразеологічного арсеналу Пантелеймона Куліша в сучасній лексикографії / Людмила  Устенко // Українська мова. 2012. № 3. С. 64-72. Бібліогр.: 13 назв.

  313. Федорук О. Бібліографія творів Куліша (1989-2002) / Олесь Федорук // Молода нація : альманах / редкол.: В. Верстюк (гол. ред.) [та ін.]. Київ : Смолоскип, 2004. № 1. С. 239-257.

  314. Федорук О. Джерела антропонімів у романі П. Куліша «Чорна рада» / О. Федорук // Слово і час. 2020. № 5. С. 53-60.

  315. Федорук О. До історії першого видання «Чорної Ради» Куліша : (нездійснений проект ілюстрування роману) / О. Федорук // Образотворче мистецтво. 2017. № 3. С. 110-111.

  316. Федорук О. До історії тексту статті П. Куліша «Об отношении малороссийской словесности к общерусской. Эпилоги к «Чёрной раде»: з додатком цензурних документів / О. Федорук // Слово і час. 2015. № 2. С. 71-84.

  317. Федорук О. Куліш – редактор «Правди» / О. Федорук // Молода нація : альманах / редкол.: В. Верстюк (гол. ред.) [та ін.]. Київ : Смолоскип, 2004. № 1. С. 14–43.

  318. Федорук О. Куліш та його оточення : робочий зошит / Олесь Федорук ; Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України. Київ : [б. в.], 2007. 80 с.

  319. Федорук О. Міхал Грабовський на малюнках Куліша / Олесь Федорук // Образотворче мистецтво. 2009. № 2. С. 14-17.

  320. Федорук О. Пантелеймон Куліш – 200 років: неювілейні думки з приводу ювілею / О. Федорук // Історія та правознавство. 2019. № 28/30. С. 38-41.

  321. Федорук О. Роман Пантелеймона Куліша «Чорна рада». Творча історія сцени на пасіці / О. Федорук // Слово і час. 2020. № 4. С. 51-63.

  322. Федорук Я. Авторський список другого видання «Истории воссоединения Руси» : [про два історичні твори П. Куліша, які можна вважати основними в його науковій діяльності як історика; це тритомники «История воссоединения Руси» і «Отпадение Малороссии от Польши»] / Я. Федорук // Молода нація : альманах / редкол.: В. Верстюк (гол. ред.) [та ін.]. Київ : Смолоскип, 2004. № 1. С. 93-98.

  323. Федченко П. Куліш Пантелеймон : [біографічна довідка про життєвий і творчий шлях] / П. Федченко // Українська література у портетах і довідках : давня література – література ХІХ ст. : [довід.] ; [гол. ред. С. В. Головко, ред. О. І. Цибульська]. Київ : Либідь, 2000. С. 171-174.

  324. Фокіна І. Етикетні форми в епістолярії Пантелеймона Куліша / І. Фокіна // Урок української. 2006. № 8/9. С. 30-36. Бібліогр.: 7 назв.

  325. Франко І. Я. Хуторна поезія П. А. Куліша // Зібр. творів : у 50 т. Київ, 1980. Т. 26. С. 161-179.

  326. Харченко В. В. Безеквівалентна лексика у романі П. Куліша «Чорна рада» : (на матеріалі українського та англійського текстів) / В. В. Харченко // Філологічні студії : збірник наукових праць студентів / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Навчально-науковий ін-т філології; [редкол.: В. В. Герман, О. М. Семеног, Л. М. Горболіс та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2014. С. 110-117.

  327. Харчук Р. Українська історія в Кирило-Мефодіївському братстві / Р. Харчук // Дивослово. 2015. № 12. С. 32-40.

  328. Хворостяний І. Досвідки й сутінки життєвого шляху Пантелеймона Куліша / І. Хворостяний // Дніпро. 2009. № 8. С. 162-163.

  329. 329.           

  330. Хворостяний І. Досвітки й сутінки життєвого шляху Пантелеймона Куліша / Ігор Хворостяний // Дніпро. 2009. № 8. С. 162-163.

  331. Чепурний В. Націоналіст чи москвофіл? Невтомний трудівник чи суперник Шевченка? : до 200-річчя від дня народження Пантелеймона Куліша / В. Чепурний // Голос України. 2019. № 150, 9 серпня. С. 8.

  332. Чернов В. У Куліша – великі земляки / В. Чернов // Сумщина. 2008. № 90, 13 серпня. С. 4.

  333. Чижевський Д. [Літературна спадщина П. Куліша] / Д. Чижевський // Історія української літератури : від початків до доби реалізму / Дмитро Чижевський. Тернопіль : МПП «Презент», за участю ТОВ «Феміна», 1994. С. 418-442.

  334. Чопик Р. Панько Проклятий : екзистенційна драма П. Куліша / Р. Чопик // Слово і час. 2010. № 11. С. 3-15.

  335. Шашкевич М. Література українського романтизму : [М. Гоголь, Т. Шевченко, М. Вовчок, П. Куліш, Л. Глібов] / М. Шашкевич // Бібліотечка «Дивослово». 2007. № 2.  С. 2-51.

  336. Шевченко В. Сторінки життя і творчості Пантелеймона Куліша та деякі аспекти їх висвітлення / Віталій Шевченко // Визвольний шлях. 2001. № 8. С. 95-105 ; № 9. С. 102-119 ; № 10. С. 108-128 ; № 11. С. 101-119.

  337. Шевченко Л. І. Мовна ідентичність як домінанта світогляду: Пантелеймон Куліш. Епістолярій / Л. І. Шевченко // Мовознавство. – 2020. № 1. С. 47-54.

  338. Шевчук В. Книжка-сповідь : [про кн. П. Куліша «Хутірська філософія»] / Валерій Шевчук // Урок української. 2000. № 11/12. С. 52-53.

  339. Шкуть Л. Трактування питань національної історії та культури в романах «Чорна рада» П. Куліша та «Хмари» І. Нечуя-Левицького / Л. Шкуть // Українська мова і л-ра в шк. 1999. № 4. С. 28-33.

  340. Шокало О. Провісник правди, або Добра вість до Пантелеймона : [про П. Куліша] / О. Шокало // Мандрівець. 2007. № 1. С. 4-15.

  341. Шокало О. Сини твої, Руси-Україно : [про П. Куліша] / Олександр Шокало // Журавлик. 2003. № 9, серпень. С. 6.

  342. Шпак В. Пантелеймон Куліш: невгамовний «піонер із сокирою»: навіть у 200-річчя із дня народження видатного мислителя сприймаємо його як автора «Чорної ради» й одного з перекладачів «Біблії» / В. Шпак // Урядовий кур'єр. 2019. № 151, 9 серпня. С. 5.

  343. Шубравська О. Наукові читання, присвячені П. Кулішеві / Ольга Шубравська // Слово і час. 1995. С. 83-87.

  344. Шугурова В. О. Кулішева концепція соборної української літературної мови / В. О. Шугурова // Філологічні студії : збірник статей студентів, магістрантів, молодих учених / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Ф-т іноземної та слов'янської філології ; [редкол.: В. В. Герман, А. М. Коваленко, О. М. Семеног та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2019. С. 149-154.

  345. Шумило К. В. Мотив дороги в історичному романі-хроніці Пантелеймона Куліша «Чорна рада» / К. В. Шумило // Актуальні питання філології та методології : збірник статей студентів / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка, Ф-т іноземної та слов'янської філології ; [редкол.: В. В. Герман, А. М. Коваленко, О. М. Семеног та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2020. С. 286-289.

  346. Шупик В. Міфологеми Пантелеймона Куліша / В. Шупик // Київська старовина. 2006. № 5. С. 84-91.

  347. Шупик В. Поема як вид творчості П. Куліша / В. Шупик // Нові технології навчання : наук.-метод. зб. / редкол.: В. О. Зайчук (гол. ред.) [та ін.]. Київ : Наук.-метод. центр вищ. освіти, 2005. Вип. 41. С. 219-229.

  348. Шупик В. Слов’янська ода Пантелеймона Куліша / В. Шупик // Слово і час. 2010. № 9. С. 78-85. Бібліогр.: 15 назв.

  349. Шупик В. Творчість П. Куліша в оцінці дослідників [Текст] / В. Шупик // Проблеми освіти : наук.-метод. зб. / [редкол.: В. Г. Кремень (гол. ред.) та ін.]. Київ : Наук.-метод. центр вищ. освіти, 2005. Вип. 42. С. 183-193.

  350. Шупик В. Творчість Пантелеймона Куліша в оцінці дослідників / В. Шупик // Київська старовина. 2006. № 6. С. 163-166.

  351. Шурхало Д. Чорна рада : [до 200-річчя від дня народження П. Куліша] / Д. Шурхало // Історія та правознавство. 2020. № 7/9. С. 15-18.

  352. Яворська С. Педагогічні ідеї у працях видатних діячів літератури, освіти і науки у діалозі з сучасністю : [Г. Сковорода, І. Вишенський, Т. Шевченко, П. Куліш, Ю. Федькович, М. Пирогов, А. Свидницький, І. Франко, П. Юркевич] / С. Яворська // Українська мова й література в сучасній школі. 2013. № 11.  С. 9-13.

  353. Янкович О. В. Відгомін байронівських образів в українській літературі : Т. Шевченко, П. Куліш ; Харківська школа романтиків ; І. Франко, В. Сосюра : заняття № 5 : [матеріали до факультативу] / О. В. Янкович, І. Д. Ханчук // Всесвітня л-ра та культура в навч. закладах України. 2012. № 2. С. 17-21. Бібліогр.: 11 назв.

  354. Яременко В. Пантелеймон Куліш / В. Яременко // Освіта. 1994. № 54/55, 22 серпня. С. 8.

  355. Яременко В. Пантелеймон Куліш / Василь Яременко // Основа. 1997. № 32. С. 3-22.

  356. Ясь О. Історичне письмо пізнього П. Куліша як предтеча консервативного проекту української історіографії початку ХХ ст. : (до 200-річчя від дня народження) / О. Ясь // Український історичний журнал. – 2019. № 4. С. 61-87.

  357. Ясь О. Між пізнім романтизмом та позитивізмом : [роздуми над «историей воссоединения Руси П. Куліша»] / О. Ясь // Історичний журнал. – 2006. № 2. С. 57-67.

  358. Яцюк В. Виставка матерілів про життя і творчість Пантелеймона Куліша : [про виставку «Пантелеймон Куліш: життя і творчість» в Державному музеї Т. Шевченка до сотих роковин смерті письменника] / Володимир Яцюк // Народна творчість та етнографія. 1997. № 4. С. 136-141.

Куліш Пантелеймон Олександрович

Куліш Пантелеймон Олександрович

Народження

Unknown

Місце народження

м. Вороніж, Чернігівська губернія

Смерть

Unknown (78 років)

Місце смерті

хутір Мотронівка, нині с.Оленівка, Ніжинського району, Чернігівської області

Alma mater

Київський університет

Напрями діяльності

український письменник, фольклорист, етнограф, мовознавець, перекладач, критик, редактор, видавець, філософ історії

Slide 0

Пантелеймон Куліш (1861 рік). Світлина С. Левицького

Slide 1

Пантелеймон Куліш. Автопортрет

Slide 2

Пам’ятник Пантелеймону Кулішу і його дружині Олександрі Білозерській-Куліш на території Cадиби-музею Пантелеймона Куліша