Головне зображення

ЕПС

Енциклопедія

Педагогічної Сумщини

Линтварьова Наталія Михайлівна

         Линтварьова Наталія Михайлівна (бл.1863 - 17 лютого 1943) – народна вчителька, бібліотекарка, громадська діячка.

Життєпис

Линтварьова Наталія Михайлівна народилася у дворянській сімї, козацького походження. Свій родовід дворяни вели від сотника Сумського слобідського полку Андрія Марченка (1700 р .н.). Його син Гнат Андрійович узяв собі прізвище Линтварьов.

Наталія Михайлівна була щирою українською патріоткою – і це в часи валуєвських циркулярів та емського указу про заборону української мови. Захоплювалась творами Карла Маркса, зокрема читала «Капітал».

На той час місцеві дворянки із відомих сімей активно пробували себе в освіті. Представниці міщан, купців та родин священиків, маючи свідоцтво домашньої учительки, займалися педагогічною діяльністю. 

Наталія Михайлівна Линтварьова три роки навчалася на Вищих жіночих курсах в Петербурзі (так званих Бестужевських курсах), що надавали право бути домашньою учителькою. 

Линтварьови були власниками садиби у мальовничому передмісті Сум – с. Лука. Наприкінці XIX – на початкуXX ст. маєток Линтвароьвих був центром культурного життя, де гостювали відомі представники української та російської інтелігенції: А. П. Чехов з родиною, поет О. М. Плещеєв, художники В. Є. Маковський та К. В. Лебедєв, журналіст і видавець О. С. Суворін, літературознавець Н. О. Котляревський, історикиня О. Я. Єфименко, князь Д. О. Хілков та ін.

Протягом багатьох років Наталія Линтварьова мала тісні дружні стосунки, листування з А. П. Чеховим та його родиною. Геніальний письменник писав Наталії із Меліхова «…без Вас долго было скучно». В різних музеях зберігається до 20 листів письменника до Линтварьової та до десятка її листів до Антона Павловича.

Н. Линтварьова супроводжувала А. Чехова в його поїздці на Миргородщину, коли той було зібрався купувати собі хутір, аби облаштувати в ньому здравницю «…для пишущей братии».

Наталя Линтварьова разом зі своїм домашнім оточенням стала прототипом персонажів чеховських п’єс, повістей, оповідань, зокрема «Три сестри», «Именини», «Человек в футляре».

У 1919 році Наталя, разом із середньою сестрою Оленою Михайлівною переїхала до Харкова, де та й померла у лютому 1922 року в студентській лікарні ім. проф. Шатілова.

Доля не була прихильною до народної вчительки Линтварьової. Повернувшись після смерті сестри Олени з Харкова до Сум 1922 року, вона працювала у приватних осіб хатньою робітницею, дуже бідувала. Колишня належність до дворянського стану позбавляла її виборчих прав, що особливо давалось взнаки під час періодичного введення в країні отоварювання за «забірними книжками» - позбавленці їх не отримували. 

В зловісні 30-ті роки ця героїчна жінка – дворянка, донька колишнього депутата царської державної думи та голови уїзної земської управи, – змогла вижити завдяки постійній матеріальній підтримці сім’ї своєї вихованки Ніни Василівни Братусь. Братусі протягом десяти років дуже ризикували та наражали на сталінські небезпеки свою сім’ю, але фактично рятували Наталію Михайлівну від голоду і смерті, беручи її до себе на роботу.

Саме про цю конкретну підтримку Наталія Михайлівна згадувала у своєму листі до сестри письменника Марії Павлівни Чехової.

Незважаючи на важку долю, Наталія Михайлівна до кінця свого земного шляху залишалась життєлюбною, якою постала перед Чеховим у їх спільну молодість.

Померла Наталія Линтварьова під час німецької окупації, в лютому 1943 року в Сумах. Ховали Н. М. Линтварьову 18 лютого 1943 року під час обстрілів м. Суми радянськими військами. За спогадами Миколи Миколайовича Лащенка, на поховання Линтварьової прийшла велика кількість сумської інтелігенції та жителів сіл Лука й Баранівка.

Педагогічна діяльність

У той час набирало обертів так зване «ходіння в народ», ідейним мотивом якого було повернення боргу народу шляхом служіння йому в якості вчителів, лікарів, агрономів та іншими видами діяльності на ниві культури.

Наталія Линтварьова обрала собі шлях за покликом серця – взірець гуманізму та вірного служіння людям.

За власні кошти Н. Линтварьова збудувала школу у садибі на Луці (до 1988 рокудля дітей із незаможних сімей, навчала їх рідною українською мовоюяку чудово знала і любила (і це в часи заборони на все українське!); пропагувала тврчість Т. Шевченка, на могилу якого їздила майже щорічно. Чехов, котрий і сам мав українські корені, особливо поважав її за це («любовь к языку, к родной земле»).

В Державному архіві Сумської області зберігся документ від сестер Олени та Наталії Линтварьових в Сумську земську управу від 3 вересня 1897 року: «Бажаючи прийти на допомогу першій і другій лучансько-баранівсьеим селянським громадам в улаштуванні початкового училища в селі Баранівка, ми жертвуємо на побудову будинку училища цеглу з будівлі винокурного заводу та зобов’язуємося щорічно видавати на утримання училища кожна з нас по п’ятдесят рублів, а я, Олена Михайлівна, крім того, даю згоду передати за купчою Сумському земству півдесятини землі поблизу села Баранівка під школу». 

З дещо пізнішого звіту про стан початкових народних училищ повіту (1901 рік) відомо про чергове пожертвування сестрами Линтварьовими ста рублів на Баранівське училище.

Приміщення народної школи на 100 учнів в колишньому селі Баранівка, що нині в межах Сум, побудоване коштом Сумського повітового земства, Харківського губернського земства та на позику, надану останній пешій та другій лучансько-баранівським селянським громадам, за значної підтримки сестер Линтварьових. З пізнішими прибудовами воно використовується за прямим функціональним призначенням до теперешнього часу – тут працює середня школа № 5.

Творчість

Наталія Михайлівна захоплювалась малюванням, створила декілька етюдів свого маєтку на Луці.

Бібліографія

  1. Довжинець І. Музичний побут сумчан наприкінці ХІХ століття : [є згадка про вчительку – Наталю Михайлівну Линтварьову (1863-1943 рр.) ; «Романси ж прекрасно виконувала молодша із сестер Линтварьових – Наталія. Про це, зокрема, А. Чехов згадував у листі до Суворіна»] / І. Довжинець // Актуальнi питання гуманiтарних наук. 2020. Вип 34, том 2. С. 12-19. Режим доступу: https://journals.indexcopernicus.com/api/file/viewByFileId/1204905.

  2. Козлов О. М. Родовід Линтварьових : [А. П. Чехов про Н. М. Линтварьову] / О. М. Козлов. Серія «Дворянство Сумщини». Суми : Видавничо-виробниче підприємство «Мрія-1» ТОВ, 2006. 32 с. Режим доступу: https://history.sumy.ua/research/article/215-rodovidlintvarovikh.html.

  3. Козлов О. М. Родовід Линтварьових / О. М. Козлов // Сумщина. Велика спадщина. Краєзнавство / [за заг. ред. О. Корнієнка ; авт.-упоряд.: О. І. Кисельов, О. М. Корнієнко]. [Суми] : Університетська книга, [2019]. С. 287-291.

  4. Комаров В.  Подвижниці : Чехов і три сестри Линтварьови : [Наталія, Зінаїда і Олена] / В. Комаров // Сумщина. 2017. № 6, 9 лютого. С. 13.

  5. Ленський О. В. Чехови і Линтварьови : [Наталія, Зінаїда і Олена надихнули А. П. Чехова написати драму «Три сестри»] / О. В. Ленський. Суми : Власне видавництво, 2010. 40 с. : іл. Режим доступу: https://shron1.chtyvo.org.ua/Lenskyi_Oleksii/Chekhovy_i_Lyntvarovy.pdf?PHPSESSID=8g3s0br5ecrv8hfiqcle0mbvo7.

  6. Линтварьова Наталія Михайлівна (1863-1943, учитель, бібліотекар, громадський діяч) // Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка. Суми : Університетська книга, 2012. С. 199.

  7. Власенко В. М. Наталія Михайлівна [Линтварьова] / В. М. Власенко, С. М. Раєвський, В. А. Рябчун // Сумщина в іменах : енциклопедичний довідник / [авт.: Л. І. Бєлінська, Т. С. Білокур, В. О. Борошнєв та ін. ; гол. ред. В. Б. Звагельський ; редкол.: В. П. Щербань (гол. редкол.) ; М. О. Соколов, Л. С. Латишев, В. М. Житник та ін.]. Суми : РВО «АС-Медіа», 2003. С. 259.

  8. Линтварьови : [є інформація про Наталію Михайлівну Линтварьову] // Манько М. О. Суми та сумчани у документах сучасників / М. О. Манько. Суми : ВВП «Мрія-1» ТОВ, 2008. Книга друга : (1655-2008). С. 166-183.

  9. Наталія Михайлівна Линтварьова] : [фотоматеріал] // Ленський О. В. Чехови і Линтварьови / О. В. Ленський. Суми : Власне видавництво, 2010. С. 5.

  10. № 119. Художник Сахаров, Марія Павлівна Чехова та Наталія Михайлівна Линтварьова малюють на околицях садиби Линтварьових. 1889 роки : [фотоматеріал] // Манько М. О. Суми та сумчани у документах сучасників / М. О. Манько. Суми : ВВП «Мрія-1» ТОВ, 2008. Книга друга : (1655-2008). С. 180.

  11. № 114. Наталія Михайлівна Линтварьова. 1880-і роки : [фотоматеріал] // Манько М. О. Суми та сумчани у документах сучасників / М. О. Манько. Суми : ВВП «Мрія-1» ТОВ, 2008. Книга друга : (1655-2008). С. 178.

  12. Чехов А. П. Письмо Суворину А. С., 30 мая 1888 г. Сумы : [А. П. Чехов о Н. М. Лынтварёвой] / А. П. Чехов // Чехов А. П. Письма : в 12 т. : 1974-1983. Москва : Наука, 1975. Т. 2 : Письма, 1887 - сентябрь 1888. С. 277-282. 

  13. Щупка О. Сумщина в іменах : Наталія Линтварьова і Ніна Братусь : [дружні стосунки двох жінок] / О. Щупка // Панорама. 2015. № 5, 28 января-4 февраля. С. А 22-А 23.

  14. Яковенко Г. Г. Професійна характеристика домашніх учителів м. Суми : [є згадка про Наталію Михайлівну Линтварьову, яка закінчила Бестужевські курси, що надавали право бути домашньою учителькою] / Г. Г. Яковенко // Сумська старовина. 2014. № 45. С. 54-64. Режим доступу: http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/42957.
Линтварьова Наталія Михайлівна

Линтварьова Наталія Михайлівна

Народження

1863

Місце народження

м. Суми

Смерть

17.02.1943 (80 років)

Місце смерті

м. Суми.

Alma mater

Бестужевські педагогічні курси

Напрями діяльності

педагогічна, громадська діяльність

Slide 0
Slide 1
Slide 2

Н. М. Линтварьова разом зі своєю вихованкою

Slide 3

Садиба Линтварьових

Slide 4

Художник Сахаров, М. П. Чехова та Н. М. Линтварьова на етюдах на околиці садиби

Slide 5

Наталія Линтварьова. Фото 1936 року