Головне зображення

ЕПС

Енциклопедія

Педагогічної Сумщини

Лобова Ольга Володимирівна

          Лобова Ольга Володимирівна (11 вересня 1969) – українська вчена-педагог, докторка педагогічних наук, професорка.

Життєпис

Народилася у м. Путивль. 

У 1988 році Ольга Лобова закінчила Сумське державне музичне училище імені Д. С. Бортнянського (Сумський фаховий коледж мистецтв і культури імені Д. С. Бортнянського) за спеціальністю «теорія музики», кваліфікація – викладач ДМШ з музично-теоретичних дисциплін та загального фортепіано.

З 1989 до 1998 року працювала учителем музики у Сумський ЗОШ І-ІІІ ст. № 6.

1998–1993 рр. – період навчання у Сумському педагогічного інституту (нині університет) імені А. С. Макаренка на музично-педагогічному факультеті, за спеціальністю «музика і педагогіка», кваліфікація – вчитель музики і співів, методист з виховної роботи.

Після закінчення інституту 1993 року О. Лобова залишилась працювати в СумДПІ імені А. С. Макаренка викладачем кафедри педагогічної творчості.

Упродовж 1994–1997 рр. Ольга Володимирівна навчалася в аспірантурі СумДПІ імені А. С. Макаренка.

У 1998 році О. Лобова захистила дисертацію за темою «Формування творчої активності молодших школярів на уроках музики» за спеціальністю «загальна педагогіка та історія педагогіки» на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук.

У 2001 році науковиці було присвоєно вчене звання доцента кафедри педагогічної творчості.

2008–2011 рр. – період навчання в докторантурі Інститута педагогіки АПН України, лабораторія початкової освіти, за спеціальністю «теорія навчання».

У 2011 році Ольга Володимирівна захистила докторську дисертацію за темою: «Дидактико-методична система формування основ музичної культури молодших школярів у процесі загальної музичної освіти» за спеціальністю «теорія та методика музичного навчання».

2013 року їй було присвоєно вчене звання професора кафедри педагогічної творчості та освітніх технологій.

Нині О. В. Лобова працює професором кафедри дошкільної і початкової освіти.

          За наукову та педагогічну діяльність Ольга Володимирівна Лобова нагороджена: Нрамотою МОН України (2005), нагрудним знаком МОН України «Антон Макаренко» (2008), Грамотами Сумської обласної державної адміністрації (2006, 2012), Почесною грамотою НАПН України (2014), Почесною грамотою Сомської обласної ради (2004); Подякою Сумської обласної ради (2023), занесена до Дошки пошани університету «Кращі імена–2024».

Педагогічна діяльність

Ольга Володимирівна Лобова – знаний науковець, один з провідних фахівців України в галузі музичної освіти школярів. Сфера її наукових інтересів стосується різних аспектів музично-педагогічної освіти: актуальні проблеми загальної мистецької освіти, професійна підготовка фахівців у цій галузі та ін.

Професорка – автор понад 150 наукових та методичних публікацій, у тому числі закордонних. З них 26 підручників для ЗЗСО з грифами МОН (у т. ч. 12 підручників іноземними мовами), 17 навчальних посібників для ЗЗСО (з грифами МОН України), 8 методичних посібників для вчителя, монографії, статті тощо. Її матеріали широко використовуються в роботі шкіл України та мають високі оцінки вчителів-практиків і науковців.

Педагогічний експеримент з упровадження авторської технології О. Лобова розпочала ще у 1994 році в початкових класах Сумської СШ № 6. Перша авторська методика «Планета Барвистої Музики» стала початком входження в науку гіпотез і експериментів. Таку яскраву і дитячу назву здобув комплект навчальних посібників з музики для учнів 1–2 класів і методичних посібників для вчителя. 

Через два роки до експериментальної методики вже було залучено близько семи тисяч школярів України. Навчання за новими зошитами-підручниками розвивального типу розпочали учні більшості сумських шкіл, класичної гімназії № 2, НКВ «Казка», а також окремих навчальних закладів м. Києва, Дніпропетровської, Київської, Рівненської, Херсонської областей. 

У 1998 році навчальні посібники «Здрастуй, Музико!» і «Світ чарівних звуків» були випущені державним спеціалізованим видавництвом «Освіта» для шкіл України.

        Дидактичні і методичні ідеї «Планети Барвистої Музики» були покладені в основу програми «Музика», у якій реалізовано змістову лінію «Музичне мистецтво» Державного стандарту початкової загальної освіти. Дидактичним забезпеченням програми стали підручники «Музика» (2003, 2004) видані за державним замовленням видавництвом «Школяр». Зміст і форма подання навчального матеріалу в програмі і підручниках максимально відповідають віковим особливостям засвоєння практичних знань молодшими школярами. Концептуальні підходи програми ґрунтуються на досвіді народної педагогіки, фольклорних традиціях музичного виховання дітей, провідних ідеях видатних представників педагогічної психології, дидактики і музичної педагогіки. Навчальний матеріал Ольга Володимирівна викладала відповідно до логіки введення дитини у світ музичного мистецтва. Для шестирічних першокласників програмою передбачено вступний інтегрований курс «Музика як вид мистецтва», який ознайомлює учнів з різними видами музично-естетичної діяльності. Тематичне зерно наступних років навчання окреслено таким чином: 2 клас – «Музичні звуки», 3 клас – «Музичні інструменти», 4 клас – «Пісня, танець, марш». Програма «Музика» О. Лобової спрямована на цілісне формування компонентів музичної культури школярів. Так вони можуть оволодіти всім комплексом знань, умінь та навичок у галузі музичного мистецтва.

О. Лобова стала переможцем конкурсу підручників для початкових класів загальноосвітніх навчальних закладів. Зважаючи на високий рівень і позитивні результати апробації, підручники «Музика» для 2, 3, 4 класів були висунуті на здобуття Державної премії України 2006 року в галузі науки і техніки. 

Її монографія «Формування основ музичної культури молодших школярів: теорія і практика» стала переможцем Міжнародного конкурсу наукових і навчально-методичних праць з проблем педагогічної і мистецької освіти.

Новою сходинкою у творчому шляху науковиці стала підготовка підручників з музичного митстецтва для основної школи. За результатами Всеукраїнського конкурсу підручник «Музичне мистецтво» для 6 класу посів І місце.

Результати апробації свідчать про високий науково-педагогічний і методичний рівень підручників О. В. Лобової. Насиченість їх дидактичними завданнями, піснями, творами для прослуховування, ілюстраціями, - надає вчителеві реальну можливість творчо підходити до добору навчального матеріалу

Наразі підручники О. Лобової видані за державним замовленням українською, російською, польською, угорською, румунською мовами загальним накладом більше 1 мільйона примірників. Вони є основними навчальними книгами з музики та музичного мистецтва в українських школах. 

       Професійно-педагогічна діяльність професорки відзначається високим науково-методичним рівнем, вона керує науковою роботою аспірантів і пошукачів, курсовими та дипломними проектами, педагогічною практикою студентів; регулярно бере участь у роботі наукових та науково-практичних конференцій, міського об’єднання вчителів музики, творчо співпрацює з учителями різних областей України. 

         Ольга Володимирівна Лобова – керівник наукової школи за напрямом наукових досліджень «Проблеми мистецької освіти школярів та культуротворчої підготовки студентів закладів вищої освіти», яка діє на базі кафедри дошкільної і початкової освіти. Під її керівництвом захищено 6 кандидатських дисертацій і 1 дисертація рівня доктора філософії.

         Ольга Лобова - керівник науково-дослідної лабораторії «Теорія і методика дошкільної та початкової освіти», заснованої у вересні 2022 року на кафедрі дошкільної і початкової освіти Навчально-наукового інституту педагогіки і психології СумДПУ імені А. С. Макаренка, керівник студентської наукової проблемної групи «Актуальні проблеми мистецької освіти» та співкерівник студентського наукового гуртка «Гуманітарно-естетичні дослідження в дошкільній та початковій освіті».

Лобова Ольга Володимирівна

Лобова Ольга Володимирівна

Народження

11.09.1969

Місце народження

м. Путивль

Alma mater

Сумський державний педагогічний інститут імені А. С. Макаренка

Напрями діяльності

науково-педагогічна діяльність, музична педагогіка, музична освіта

Вчене звання

професор

Науковий ступінь

доктор педагогічних наук

Slide 0

О. В. Лобова (рецензент) з колегами після захисту дисертації на здобуття наукового ступеня доктора філософії (2021)

Slide 1

О. В. Лобова з колегами по кафедрі

Slide 2

Професорка Ольга Лобова