Лубенець Тимофій Григорович
Лубенець Тимофій Григорович (21 лютого 1855 – 14 квітня 1936) – український педагог і діяч народної освіти. Фахівець з теорії й методики початкового навчання, дошкільного виховання й освіти дорослих. Викладач Першої київської гімназії, директор народних училищ Київської губернії, керівник дослідної трудової школи в Пущі-Водиці. Автор букваря українською мовою («Граматка»), монографій, підручників, методичних посібників із різних проблем освіти й виховання.
Життєпис
Народився у м. Кролевці Чернігівської губернії (нині Сумська область) в небагатій міщанській родині. Закінчив Кролевецьке повітове училище і Чернігівську земську учительську семінарію, яка славилася сильною когортою викладачів і новаторськими підходами до навчання. Викладачі й вихованці семінарії захоплювалися ідеями передових зарубіжних і вітчизняних педагогів – Й. Г. Песталоцці, Ф. А. В. Дістервега, М. І. Пирогова,
К. Д. Ушинського. Роки, проведені в семінарії, сприяли становленню передових педагогічних поглядів майбутнього педагога.
В 1881 році він успішно витримав іспити за курс Білгородського учительського інституту Харківського учбового округу.
Тимофій Григорович Лубенець завжди ставав на захист учителів, які зазнавали репресій з боку російської влади. Особливо він підтримував недержавні (українські, польські, єврейські) школи з навчанням дітей рідною мовою.
Ще будучи директором народних училищ, підтримував зв’язки з донькою К. Д. Ушинського Вірою Костянтинівною Пото, яка відкрила чоловіче та жіноче училища у імені. К. Д. Ушинського у м. Київ, та допомагав її сім’ї в оформленні різних педагогічних документів та сприяв в призначенні «гуманних» учителів до навчальних закладів.
Видатний педагог турбувався про поширення освіти серед простого народу. Він відкрив в Україні 23 дворічні народні школи для робітничої молоді, обладнав для селян 300 бібліотек, поповнив їх книгами з історії, природознавства, української літератури; організував музеї у школах, надавав методичну допомогу учителям.
В 1926 році Тимофій Григорович Лубенець вийшов на пенсію, але фактично продовжував працювати на ниві освіти: писав спогади про свою педагогічну діяльність, допомагав у справі ліквідації неписьменності серед дорослих.
Помер Тимофій Григорович Лубенець в 1936 році в Києві.
Педагогічна діяльність
Він розпочав свою учительську діяльність у 1873 році 18-річним юнаком в початковій школі с.Вороньки на Чернігівщині. Вже тоді Тимофій почав працювати над шкільними підручниками. Він включав до їх змісту матеріал про життя селян та селянський побут. Такі погляди хлопця не збігалися з офіційною освітньою політикою, і у 1878 р. його звільнили з роботи за написання підручника «Общеполезного задачника» (1876), кожна задача якого містила відомості з життя і тим самим пов’язувала предмет арифметики з практикою. Підручник конфіскували і заборонили для користування у школах.
Пізніше Тимофію Лубенцю вдалося дістати призначення на посаду вчителя однокласного училища в селі Рачки на Поділлі, де він працював до 1883 року.
В 1880 р. вийшов у світ ще один підручник молодого педагога – «Сборник арифметических задач», який був дещо переробленим варіантом «Общеполезного задачника».
В кінці 1881 року вийшов його підручник «Родная нива», який, як і попередні, призначався для учнів сільської школи.
В 1883 році під псевдонімом Норець виходить його «Граматка» – український буквар, а під псевдонімом Хуторний – «Читанка», що за характером матеріалу є логічним продовженням «Граматки». Тимофій Лубенець залучає в текст своїх підручників велику кількість народних творів: пісень, приказок, повчань, казок. Очевидні переваги такого типу підручників не стали позитивним аргументом для Міністерства освіти, котре конфіскувало їх і заборонило для користування в народних школах, для яких вони призначалися.
З 1883 року, впродовж шести років, Тимофій Лубенець працює вчителем російської мови та арифметики підготовчого класу Київської першої гімназії, з 1889 року – інспектором народних училищ при управлінні Київського учбового округу. В 1896 році його призначають експертом науково-навчального відділу Всеросійської художньо-промислової виставки у Нижньому Новгороді. Там він виступає перед учителями з лекціями про поліпшення якості навчання в школах, про важливість поширення освіти серед народу. Саме за проведення показових уроків його нагородили золотою медаллю учителя.
Широка наукова-педагогічна ерудиція, плідна літературно-методична діяльність і великий авторитет Тимофія Григоровича Лубенця серед учительства звернули на себе увагу Міністерства освіти, і він дістав нове призначення – директором народних училищ Київської губернії. На цій посаді працював близько 12-ти років. Суто адміністративні обов'язки вдало поєднував із творчою працею: написанням підручників для дітей і дорослих, дослідженням різних педагогічних проблем, з активною громадською роботою.
У 1903 році виходить друком основна педагогічна праця Тимофія Григоровича Лубенця «Педагогические беседы», в якій він виклав власні погляди на мету, завдання та зміст освіти, розкрив своє бачення принципів і методів навчання й виховання.
У недільних школах та вечірніх класах для дорослих активно використовувались його «Арифметические задачи» (1901), книжка для читання в народних училищах для III-IV років навчання «Зёрнышко» (1910). Крім цього, він опікувався відкриттям вечірніх класів і шкіл для простого люду Києва та його околиць.
Разом з дружиною Наталією Дмитрівною Тимофій Григорович організував в 1906 році єдине на той час у Росії Київське товариство народних дитячих садків, що ставило своїм завданням поширення в народі ідеї суспільного виховання дітей-дошкільнят. Не маючи ніякої підтримки від уряду, Товариство відкривало на свої кошти дитячі садки в робітничих районах Києва. У 1911 році для забезпечення їх кваліфікованими педагогічними кадрами заснувало школу виховательок, організаційні та наукові засади якої розробив і впровадив Тимофій Григорович Лубенець. Він був і викладачем цієї школи, читав лекції з методики грамоти та арифметики.
У 1913 році в Києві відбувалася Всеросійська виставка, на якій була представлена й народна освіта. Для народних учителів були організовані педагогічні курси, які очолював Тимофій Лубенець. Згодом при курсах він відкрив базову школу, в якій сам давав показові уроки. Там же готувалися звернення вчителів до Державної думи з закликами до перетворень у системі освіти. І тоді директора народних училищ Тимофія Лубенця звинуватили у підбуренні колег і 26 серпня 1913 року звільнили з посади. Згодом за те, що він брав активну участь у роботі Всеросійського з’їзду в справі народної освіти і голосував за прийняття резолюції з’їзду «Об украинских школах», що вимагала викладання усіх предметів українською мовою в місцевостях з українським населенням, його взагалі позбавили права викладання.
Але в 1914 році завдяки підтримці інтелігенції Києва йому вдалося влаштуватися викладачем педагогіки й методики на Київських вищих жіночих курсах. До 1918 року він був деканом педагогічного факультету цих курсів.
З початком революційних подій 1917 року, що спричинили прихід до влади українських урядів, відбулися кардинальні зміни в усіх галузях, у тому числі і в освітній. Тимофій Григорович Лубенець з палким ентузіазмом узявся за організацію української школи.
Наприкінці березня 1917 року Тимофій Григорович Лубенець разом з І. М. Стешенком, М. С. Грушевським, В. Ігнатовичем увійшли до складу спеціальної підкомісії міської думи Києва, яка мала розробити план запровадження української мови в київських школах. Та довести справу до кінця не вдалося.
Працюючи в 1919 році інструктором київських трудових шкіл та вчителем початкової школи для червоноармійців, він опублікував у газеті «Известия» статтю «К вопросу о школе для взрослых», у якій виклав свої міркування щодо ліквідації неписемності серед дорослих.
Протягом п'яти років (1919-1924) він керував дослідною трудовою школою № 4 у Пущі-Водиці, де передавав свій досвід навчально-виховної роботи. Як керівник школи він виступав перед учителями на зборах і з'їздах, узагальнюючи у своїх промовах результати педагогічних спостережень та експериментів, виокремлюючи з них те, що має бути в новій школі.
У пореволюційний період Тимофій Григорович Лубенець продовжував створювати підручники й навчальні посібники для нової трудової школи, залучаючи до розроблених раніше новий матеріал. Так, у 1922 році вийшла його нова «Граматка», у 1923 році – «Перша читанка для трудових шкіл» та «Друга читанка для трудових шкіл».
Багаторічна педагогічна діяльність Тимофія Григоровича Лубенця була нарешті високо оцінена Київським губернським відділом профспілки. В 1924 році прийнято рішення називати його Героєм праці з врученням відповідної нагороди.
Праці Тимофія Лубенця насичені величезною кількістю методик і рекомендацій, й нині не втратили своєї актуальності.
Бібліографія
Лубенец Т. Общеполезный задачник. Пособие при повторении целых чисел, заключающее в себе задачи из различных отраслей знаний / Т. Лубенец. Чернигов: Земская типография, 1876. 50 с.
Лубенец Т. Арифметический задачник, преимущественно заключающий в себе данные из сельского хозяйства / Т. Лубенец.К.: Издание редакции Киевского народного календаря, 1879. 116 с.
Лубенец Т. Родная нива. Пособие для первоначального обучения отечественному языку. Самостоятельные письменные упражнения с рисунками / Т. Лубенец.К.: Типография Е. Т. Керер, 1881. 88 с.
Лубенец Т. Отчет о занятиях на временных педагогических курсах для народных учителей и учительниц Новозыбковского уезда Черниговской губернии / Т. Лубенец. К.: Типография Л. Г. Фроицкевича, 1885. 64 с.
Лубенец Т. Руководство к «Зёрнышку». Книга для учащихся / Т. Лубенец. СПб.: Издание Ф. Павленкова, 1886. 96 с.
Лубенец Т. Славянский или церковный букварь. 2-е издание / Т. Лубенец. СПб.: В Синоидальной типографии, 1888. 16 с.
Лубенец Т. Славианский или церковний буквар / Т. Лубенец. – К.: Типография Киево-Печерской Лавры, 1888. – 14 с.
Лубенец Т. Родная нива. Задачи для самостоятельных письменных упражнений. Пособие при изучении русского языка в начальных училищах. Часть первая / Т. Лубенец. К.: Типография И. И. Чоколова, 1890. 72 с.
Лубенец Т. Зёрнышко. Вторая после азбуки книга для чтения, письма и практических упражнений в русском языке / Т. Лубенец. СПб.: Типография Тов-ва «Общественная польза», 1896. 104 с.
Лубенец Т. Зёрнышко. Первая книга после азбуки для чтения, письма и практических упражнений в русском языке / Т. Лубенец. СПб.: Типография Высочайшего утверждения Тов-ва «Общественная польза», 1897. 106 с.
Лубенец Т. Письменные самостоятельные работы в начальной школе. Пособие при преподавании грамматики. Книжка для учащихся / Т. Лубенец. Спб.: Издание книжного магазина П. В. Луковникова, 1901. 64 с.
Лубенец Т. Руководство к «Зёрнышку». Книга для учащихся. Часть первая / Т. Лубенец. СПб.: Издание книжного магазина П. В. Луковникова, 1903. 79 с.
Лубенец Т. Руководство к «Зёрнышку». Книга для учащихся. Часть вторая / Т. Лубенец. СПб.: Издание Книжного Магазина П.В. Луковникова, 1905. 64 с.
Лубенец Т. Разрезная азбука на двух листах состоящая из 4-х алфавитов / Т. Лубенец. К.: Типография Тов-ва И. Н. Кушнерёв и К, 1907. 8 с.
Лубенец Т. Краткая Русская грамматика. Пособие для начальных школ / Т. Лубенец. – К.: Лито-типография Тов-ва И. Н. Кушнирёв и К, 1907. 20 с.
Лубенец Т. Письменные самостоятельные работы в начальной школе. Год первый. Книжка для учащихся / Т. Лубенец. СПб.: Издание книжного магазина П.В. Луковникова, 1908. 16 с.
Лубенец Т. Об грушках / Т. Лубенец // Народный учитель. 1908. № 14-15. С. 6-11.
Лубенец Т. Из жизни ребёнка / Т. Лубенец // Народный учитель. 1909. № 13-14. С. 5- 9.
Лубенец Т. О наглядном преподавании / Т. Лубенец. К.: Тип. Тов-ва И. Н. Кушнерёв и К, 1911. 26 с.
Лубенец Т. Какие требования предъявляет народ к школе / Т. Лубенец // Журнал министерства народного просвещения. 1912. № 4. С. 196-204.
Лубенец Т. Народные учителя / Т. Лубенец // Русская школа. 1912. № 3. С. 24-36.
Лубенец Т. Русский буквар / Т. Лубенец. К.: Типография Первой Киевской Артели Печатного дела, 1916. 64 с.
Лубенец Т. Картинки для сочинений и бесед в школе и дома I. Семья / Т. Лубенец. К.: Книгоиздательство И. И. Симоненко, 1916. 10 с.
Лубенец Т. Картинки для сочинений и бесед в школе и домаII. Дети / Т. Лубенец. К.: Книгоиздательство И. И. Симоненко, 1916. 10 с.
Лубенец Т. Картинки для сочинений и бесед в школе и дома III. Дети и животные / Т. Лубенец. К.: Книгоиздательство И. И. Симоненко, 1916. 10 с.
Лубенец Т. Картинки для сочинений и бесед в школе и дома IV. Животные / Т. Лубенец. К.: Книгоиздательство И. И. Симоненко, 1916. 10 с.
Лубенец Т. Картинки для сочинений и бесед в школе и дома IV. Животные / Т. Лубенец. К.: Книгоиздательство И. И. Симоненко, 1916. 10 с.
Лубенец Т. Картинки для сочинений и бесед в школе и дома V. Школа / Т. Лубенец. К.: Книгоиздательство И. И. Симоненко, 1916. 9 с.
Лубенец Т. Картинки для сочинений и бесед в школе и дома VI. Занятия / Т. Лубенец. К.: Книгоиздательство И. И. Симоненко, 1916. 9 с.
Лубенец Т. Картинки для сочинений и бесед в школе и дома VII. Виды / Т. Лубенец. К.: Книгоиздательство И. И. Симоненко, 1916. 9 с.
Лубенец Т. Картинки для сочинений и бесед в школе и дома VIII. Религия / Т. Лубенец. К.: Книгоиздательство И. И. Симоненко, 1916. 9 с.
Лубенец Т. Сочинения по картинкам / Т. Лубенец. К.: Книгоиздательство И. И. Симоненко, 1916. 98 с.
Лубенец Т. Обучение грамате по «Русскому букварю» / Т. Лубенец. К.: Типография Университета Св. Владимира, Акционерного общества печ. и узд. дела Н. Т. Корчак-Новицкого, 1917. 24 с.
Лубенец Т. Арифметические задачи. Пособие при обучении арифметике в класах для взрослых / Т. Лубенец. К.: Тип. Отдела Войсковой Кооперации, 1918. 79 с.
Лубенец Т. Граматка (український буквар) з малюнками / Т. Лубенец. К.: «Друквар», 1922. 48 с.
Лубенец Т. Читанка. Перша книга після Граматки, з малюнкаим / Т. Лубенец. К.: «Друкар», 1922. 102 с.
Лубенец Т. До історії українських граматок / Т. Лубенец // Радянська освіта. 1926. № 11. С. 55-59.
Література
Антипін Є. Б. Ідеї дитиноцентризму в педагогічних поглядах Тимофія Лубенця / Є. Б. Антипін // Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології : науковий журнал / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагоігчний університет ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: А. А. Сбруєва, О. Є. Антонова, Дж. Бішоп та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2015. № 2 (46). С. 79-85.
Антипін Є. Ідеї наступності в педагогічній спадщині Наталі та Тимофія Лубенців / Євген Антипін / Проблеми підготовки сучасного вчителя : збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини / [редкол.: Побірченко Н. С. (гол. ред.) та ін.]. Умань : ПП Жовтий О. О. 2012. Вип. 6. Ч. 1. С. 309-313.
Бондарчук О. Педагогічні ідеї Наталії та Тимофія Лубенців знову на часі! / О. Бондарчук, Л. Дунаєва // Палітра педагога. 2014. № 5. С. 3-5.
Венгловська О. А. Педагогічне просвітництво Тимофія Лубенця (кінець ХІХ - перша третина ХХ століття) / О. А. Венгловська // Освітологічний дискурс. 2015. № 2 (10). С. 12-20.
Волошина В. Я. Народний педагог Т. Г. Лубенець / В. Я. Волошина // Шлях освіти. 2003. № 3. С. 52-54.
Волошина В. Я. Педагогічна й освітня діяльність Т. Г. Лубенця / В. Я. Волошина. Київ : Видавничий центр «Академія», 1999. 128 с.
Голубченко В. Ю. Життя та педагогічна діяльність Т. Г. Лубенця / В. Ю. Голубченко // Матеріали четвертої Сумської обласної наукової історико-краєзнавчої конференції, [14-15 грудня 2001 р., м. Суми] / Міністерство освіти і науки України, Управління освіти і науки Сумської області, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка та ін. ; [за заг. ред. Г. І. Корогод]. Суми : СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2001. [Ч. 1.]. С. 7-12.
Дзеверін О. Г. Т. Г. Лубенець - видатний послідовник К .Д. Ушинського на Україні / О. Г. Дзеверін // Радянська школа. 1958. № 12. С. 66-72.
Зайченко І. В. Т. Г. Лубенець як один з найпомітніших представників української інтелігенції кінця ХІХ - першої третини ХХ століття / І. В. Зайченко // Т. Г. Лубенець і просвітницький рух в Україні другої половини ХІХ - початку ХХ ст. : матеріали вузівської науково-практичної конференції, присвяченої 150-річчю від дня народження відомого українського педагога і просвітителя. 21 лютого 2005 року / [за ред. проф. І.В. Зайченка]. Чернігів, 2005. 64 с.
Іванюк Г. Актуальність педагогічних практик Тимофія Лубенця про розвивальне середовище для дітей у контексті розбудови Нової української школи / Г. Іванюк, Я. Матюшинець // Актуальні питання гуманітарних наук : міжвузівський збірник наукових праць молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. 2020. Том 2, № 29. С. 179-185.
Кислівська К. О. Діяльність Т. Г. Лубенця на посаді директора Народних училищ Київської губернії у документах ЦДІАК України (1901-1912 рр.) / К. О. Кислівська // Архіви України. 2015. Вип. 5/6 (299), вересень-грудень. С. 182-191. Режим доступу: https://old.archives.gov.ua/Publicat/AU/AU_5-6_2015/15.pdf
Ковальчук І. В. Т. Г. Лубенець про активізацію розумової діяльності дітей / І. В. Ковальчук // Початкова школа. 1970. № 7. С. 64-67.
Куліш Т. І. Організаційно-педагогічна діяльність подружжя Лубенців у Київській дослідній трудовій школі № 4 / Т. І. Куліш // Педагогіка і психологія. 2008. № 3/4. С. 180-188.
Куліш Т. І. Проблеми вчителя у спадщині К. Ушинського і Т. Лубенця (порівняльний аналіз) / Т. І. Куліш // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету. Серія: Педагогічні науки. Чернігів, 2008. Вип. 56. С. 79-84.
Куліш Т. Навчально-виховна робота в дослідній трудовій школі № 4 у Пущі-Водиці (20-ті роки XX ст.) / Т. Куліш // Рідна школа. 2008. № 12. С. 69-72.
Лисенко І. В. Внесок Т. Г. Лубенця у розвиток освіти на Чернігівщині у кінці XIX - на початку XX століття / І. В. Лисенко // Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка // Педагогічні науки. Чернігів : ЧДПУ, 2008. № 56. С. 84-88.
Лисенко І. В. Педагогічна діяльність Т. Г. Лубенця на Чернігівщині (кінець ХІХ століття) / І. В Лисенко, Н. М. Стрілецька // Педагогічна спадщина Тимофія Лубенця в контексті модернізації освіти України : матеріали обласної науково-практичної конференції : (до 160-річчя від дня народження). Чернігів : ЧОІППО імені К. Д. Ушинського, 2015. С 2-5.
Лубенец Тимофей Григорьевич // Украинский советский энциклопедический словарь / [редкол.: Ф. С. Бабичев (главный редактор УСЭ), Р. И. Вишневский (ответственный секретарь - зам. глав. ред.), И. А. Дзеверин и др.]. Киев: Главная редакция советской энциклопедии им. М. П. Бажана, 1988. Т. 2 : Каптаж-Протерогиния. С. 287.
Лубенець Тимофій Григорович (1855-1936) // Українська педагогіка в персоналіях : навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів : у 2-х кн. /за ред. О. В. Сухомлинської. Київ : Либідь, 2005. Кн. 2 : ХХ століття. С. 69-75.
Лубенець Тимофій Григорович (1855-1936, український педагог) // Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка. Суми : Університетська книга, 2012. С. 212-216.
Лубенець Тимофій Григорович / В. М. Власенко, С. М. Раєвський, В. А. Рябчун // Сумщина в іменах : Енциклопедичний довідник / [авт.: Л. І. Бєлінська, Т. С. Білокур, В. О. Борошнєв та ін. ; гол. ред. В. Б. Звагельський ; редкол.: В. П. Щербань (гол. редкол.) ; М. О. Соколов, Л. С. Латишев, В. М. Житник та ін.]. Суми : РВО «АС-Медіа», 2003. С. 267.
Лубенець Тимофій Григорович / Т. О. Самоплавська // Енциклопедія Сучасної України / НАН України, Наукове товариство ім. Т. Шевченка ; редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.]. Київ : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2017. Т. 18 : Лт - Малицький. С. 6. Режим доступу: https://esu.com.ua/article-58910.
Лубенець Тимофій Григорович // Українська педагогіка в персоналіях. ХХ століття / За редакцією О. В. Сухомлинської / навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, у двох книгах. К. : «Либідь», 2005, кн. 2., С. 69-74.
Лубенець Тимофій Григорович // Українська педагогіка в персоналіях. ХХ століття / за ред. О. В. Сухомлинської / навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, у двох книгах. Київ : «Либідь», 2005, кн. 2. С. 69-74.
Лубенець Тимофій Григорович // Українська радянська енциклопедія / [гол. ред. колегія : О. К. Антонов, Б. М. Бабій, С. Бабичев та ін.]. Київ : Головна ред. укр. рад. Енциклопедії, 1981. Т. 6 : Куликів-Мікроклімат. С. 230.
Міхно О. Дослідження особистості учня в педагогічних експериментах Тимофія Лубенця / О. Міхно // Рідна школа. 2020. № 1. С. 44-49.
Міхно О. Тимофій Лубенець:«Вірую в силу і твердість освіти / О. Міхно // Освіта України. 2020. № 12. С. 14-15.
Рисіна М. Ю. Педагогічний доробок Т. Г. Лубенця / М. Ю. Рисіна // Матеріали сьомої Сумської наукової історико-краєзнавчої конференції / Міністерство освіти і науки України, Управління освіти і науки Сумської області, СумДПУ ім. А. С. Макаренка, Сумський обласний архів ; [редкол.: В. В. Турков, В. С. Бугрій, О. В. Михайліченко та ін.]. Суми : [СумДПУ ім. А. С. Макаренка], 2007. С. 327-330.
Самоплавська Т. О. Лубенець Тимофій Григорович / Т. О. Самоплавська // Українська педагогіка в персоналіях : навч. посібник : у 2 кн. / за ред. О. В. Сухомлинської. Київ : Либідь, 2005. Кн. 2 С. 69-74.
Санич Г. Народний і гнаний вчитель з Сумщини // Панорама. 2020. № 7. Режим доступу: https://rama.com.ua/narodniy-i-gnaniy-vchitel-z-sumshhini/
Санич Г. Народний і гнаний: [Тимофій Григорович Лубенець - український педагог і діяч народної освіти, уродженець Сумщини] / Г. Санич // Панорама.2020. № 7, 12-19 лютого. С. А 10.
Сафонова Н. В. Інноваційна науково-педагогічна думка Т. Г. Лубенця / Н. В. Сафонова // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету : збірник наукових праць. Одеса, 2006. С. 82-88.
Сафонова Н. В. Особистість вчителя у спадщині корифеїв української педагогіки Т. Г. Лубенця та Я. А. Мамонтова // Підготовка вчителя початкової школи в умовах нової парадигми освіти : матеріали Міжнародної науково-методичної конференції, 1-2 квітня / Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова. Київ, 2004. С. 65-67.
Творець Нової школи: (до 160-річчя від дня народження Тимофія Григоровича Лубенця) // НАПН України, Педагогічний музей України. Режим доступу: http://pmu.in.ua/virtual-exhibitions/tvorec_novoi_sckolu/
Яценко Н. М. Навчання та виховання молодших школярів у педагогічній спадщині Т. Г. Лубенця / Н. М. Яценко // Засоби навчальної та науково-дослідної роботи : збірник наукових праць / Харківський державний педагогічний університет. Харків, 2000. Вип. 12. С. 31-34.

Лубенець Тимофій Григорович
Народження
21.02.1855
Місце народження
м. Кролевець, Чернігівська губернія
Смерть
14.04.1936 (81 рік)
Місце смерті
м. Київ
Alma mater
Чернігівська учительська семінарія, Білгородський учительський інститут
Напрями діяльності
педагог, діяч народної освіти