Охріменко Павло Павлович
Охріменко Павло Павлович (псевдоніми – Павлов О., Янко П., Паўлаў А., Охріменко Петро, Сцепанец П.) (16 липня 1919 - 7 грудня 1997) – український літературознавець, фольклорист, доктор філологічних наук, професор, академік АН Вищої школи України, член Спілки письменників України, дослідник «Слова о полку Ігоревім». Відомий український педагог, науковець і громадський діяч, який зробив значний внесок у розвиток педагогіки та освіти в Україні. Його діяльність охоплює різноманітні аспекти, від теоретичних досліджень до практичної педагогічної роботи.
Життєпис
Народився в с. Солониця Лубенського району Полтавської області в хліборобській родині. Закінчив на «відмінно» Лубенську зразкову середню школу. Навчався у Київському державному університеті імені Т. Г. Шевченка, з відзнакою закінчив філологічний факультет.
У 1945 році, після закінчення університету, П. Охріменко став викладачем Сумського педінституту. Та викладав тут недовго. Талановитий патріот муляв око радянській окупаційній адміністрації.
Компартійна влада застосувала випробуваний прийом: зробила все, аби талановитий початківець-вчений не мав змоги докласти зусиль для розвитку української культури – в Україні всі вузи перед ним зачинилися. Йому було інкриміновано участь у націоналістичній групі, що нібито існувала в довоєнному Київському університеті, що обірвало його зв'язок з Сумами.
Змушений був шукати роботу поза батьківщиною, спочатку - в Молдавії, потім - в Білорусії. З 1950 по 1972 рр. працював у Гомельському педуніверситеті в Білорусії, де став професором, доктором, членом Спілки письменників. Справжній вчений у будь-якому середовищі знаходить можливість для самовдосконалення. Тут він швидко опанував білоруську мову. У майбутньому це вилилося у монографіях (більше 30-ти), де висвітлювалося питання білорусько-українсько-російсько-литовських зв'язків в літературі і культурі. На симпозіумах вчених Охріменко апелював лише білоруською мовою. І це було тоді, коли русифікаторська політика саме в Білорусі активізувалася на повну потужність, коли ніхто, навіть у Білоруській академії наук не наважувався виголосити доповідь рідною мовою. Охріменка називали «єдиним білорусом-професором».
П. П. Охріменко вивчав історію Слобожанщини, зокрема її літературно-культурні сторінки, про що й друкує у полтавській та сумській пресі. Відомий Павло Павлович і як вихователь літературної молоді, зокрема як керівник обласної молодіжної студії «Зажинок» і як організатор творчого життя і учасник словознавчих конференцій, які проводилися в м. Суми.
На Сумщині П. Охріменко повертається до свого, ще студентського, зацікавлення «Слова о полку Ігоревім». І якраз вчасно для української наукової думки: саме тоді російські вчені безапеляційно проголошують пам’ятку набутком російської культури. Павло Павлович же твердо й аргументовано розбиває докази провідного російського словознавця — академіка Б. Рибакова. Поставив Охріменко і крапку в питанні, де відбувався відомий плач Єфросинії Ярославівни. Зробив вагомий внесок і в інші проблеми вивчення давньоукраїнського епосу, став одним із чільних авторитетів з-поміж словознавців Європи, та й світу. Й недаремно культурна громадськість визнала, що центром підготовки до 800-річного ювілею «Слова о полку Ігоревім» стали саме Суми. Тут, під керівництвом П. Охріменка, протягом десятка років відбулося вісім семінарів з вивчення пам’ятки, які набули статусу міжнародних.
Упродовж багатьох років працював заступником голови Сумської організації спілки письменників України. Багато зусиль доклав до творчого зростання молодої зміни літераторів краю.
Помер у грудні 1997 року в Сумах. Похований на Чернігівщині, у м. Сновськ.
Педагогічна діяльність
Науково-педагогічну діяльність розпочав у Сумському державному педагогічному інституті 1944-1945 навчального року.
Працював старшим викладачем у Вінницькому (1946-1947) і Ворошиловградському (1947-1949) педінститутах та завідувачем кафедри Кишинівського (1949-1950). А також старшим викладачем, доцентом і завідувачем кафедри Гомельського університету.
У 1972 році П. Охріменко запрошують повернутися до Сумського державного педагогічного інституту ім. А. С. Макаренка: тут була криза з викладачами, жодного доктора наук філології. І він очолив кафедру російської і зарубіжної літератури.
П. П. Охріменко є автором близько тисячі публікацій, з яких понад 200 наукових статей у спеціальних виданнях, та понад 70 окремих видань: монографій, навчальних посібників, брошур і збірників, методичних рекомендацій з питань літератури, фольклористики, етнографії, краєзнавства. Основні з них за його власним визначенням: «Т. Г. Шевченко и белорусская литература», «Шляхи братерства», "Основні проблеми і деякі нові акценти вивчення «Слова о полку Ігоревім», «Тарас Шевченко і Сумщина», «Кобзарські традиції Сумщини», «Короткий довідник з літературознавчої Сумщини», «Кобзарські думи про голодомор», «Літературні пісні та романси Сумщини».
Окремими виданнями вийшли такі його праці: «Українсько-білоруські літературно-фольклорні зв'язки» (1959), «Білоруські загадки, приказки і прислів'я» (1961), «Білоруська література і фольклор» (1962), «Білоруські пісні і казки» (1965), «Шляхами братства» (1968), «Тарас Шевченко і Білорусь» (1969), «Літопис братерства: Про білорусько-українські фольклорні, літературні і театральні зв'язки» (1973). 1967 року Павло Охріменко опублікував у Гомелі «Бібліографічний покажчик праць про білорусько-українські літературні і фольклорні зв'язки» (1969 року – доповнення в «Матеріалах 1-ї наукової конференції» з цих зв'язків, що відбулася в Гомелі). У співтоваристві з іншими вченими видав книжки: «Т. Шевченко і Литва» (1962), «М. Л. Кропивницький в Білорусі, Грузії і Молдавії» (1965) та ін. Також був співавтором академічного видання «Історія білоруської дожовтневої літератури», т. 1, 1968 р.
З-під пера Павла Охріменка вийшли рядки про перебування на Сумщині Т.Шевченка, про стосунки Кобзаря і Пантелеймона Куліша («Дружба генія і таланту»). «Нема вже під'яремної Русі» — назва його розвідки про І.Франка. У «Гуртку», який називали «Попівською академією» — про діяльність сумського літератора просвітителя початку XX століття О. Паліцина. Праці частково написані російською й білоруською, перекладені молдавською, грузинською, казахською, литовською мовами.
Професор Охріменко відомий і як бібліофіл, дослідник книг і бібліотек. В його книгозбірні було понад 6 тисяч книг різними мовами.
Бібліографія
Охрименко П. П. История украинской литературы : краткий курс : пособие ддя студентов / П. П. Охрименко [и др.] ; под ред. Е. С. Шаблиовского. Москва : Просвещение, 1970. 520 с.
Охрименко П. П. Оригинальность и своеобразие памятников литературы Киевской Руси и ее значение в единении восточных славян : методические рекомендации лекторам / П. П. Охрименко ; Сумская обласная организация общества «Знание», Сумская областная организация Украинского общества охраны памятников истории и культуры, Сумской государственны1 пединститут им. А. С. Макаренко. Сумы, 1982. 21 с.
Охріменко П. П. Автор «слова о Полку Ігоревім» як учасник описаної ним події / П. П. Охріменко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 56-58. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Охріменко П. Кобзарська думка про голодомор / П. Охріменко // Голодомор на Сумщині. 1932-1933 : збірник праць. Суми, 1993. С. 140-146.
Охріменко П. П. «Слово о полку Ігоревім» і світова література / П. П. Охріменко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 73-84. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Охріменко П. П. Вивчення «Слова о полку Ігоревім» у середній школі : навчально-методичний посібник для вчителів-словесників українських шкіл / П. П. Охріменко О. Г. Охріменко ; Сумський державний педагогічний інститут імені А. С. Макаренка. Суми, 1993. [83 с.].
Охріменко П. П. Кобзарська думка про голодомор / П. П. Охріменко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 59-64. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Охріменко П. П. Кобзарські традиції на Сумщині / П. П. Охріменко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 64-73. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Охріменко П. П. Коли втік із половецького полону Ігор Святославич? / П. П. Охріменко В. К. Сиченко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 87-89. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Охріменко П. П. Летапіс братэрства : аб беларуска-украінскіх фальклорных, літаратурных і тэатральных сувязях / П. П. Охріменко. Мінск : Мастацкая літаратура, 1973. 303 с.
Охріменко П. П. Остання битва наливайківців і її відгук в усній народній творчості : до 400-річчя Солоницької битви і мученицької смерті Северина Наливайка / П. П. Охріменко. Суми : [б. в], 1997. 49с.
Охріменко П. П. Проблеми вивчення «Слова о полку Ігоревім» : методичні рекомендації вчителям-словесникам / П. П. Охріменко ; Сумський обласний інститут удосконалення вчителів. Суми, 1980. [20 с.].
Охріменко П. П. Тарас Шаучэнка і Беларусь / П. П. Охріменко. Мінск : Вышэйшая школа, 1969. 125 с.
Охріменко П. П. Тарас Шевченко і Пантелеймон Куліш / П. П. Охріменко. Суми : Сумська обл. орг. т-ва книголюбів, 1994. 27 с.
Охріменко П. П. Фальклорна-літаратурныя сувязі украінскага і беларускага народау / П. П. Охріменко. Мінск : Мастацкая літаратура, 1959. 204 с.
Охріменко П. П. Чи має відношення автор «Слова» до літопису Ігоря Святославича / П. П. Охріменко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 84-87. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Охріменко П. П. Шевченко і Білорусія / П. П. Охріменко ; Товариство для поширення політичних і наукових знань Української РСР. Київ : [Б. в.], 1960. 43 с.
Охріменко П. П. Шляхами братання : про українсько-білоруські театрально-драматургічні зв’язки / П. П. Охріменко. Київ : Мистецтво, 1968. 146 с.
Охріменко П. П. Як читати «Слово о полку Ігоревім» : методичні рекомендації / П. П. Охріменко ; Сумська обласна організація товариства книголюбів. Суми, 1986. [25 с.].
Охріменко П. П. Ярославна як історична особа в освітленні фольклору: [уснопоетичні твори про події «Слова о полку Ігоревим»] / П. П. Охріменко // Слобожанщина : альманах літераторів Сумщини. Суми : «Мрія 1» ЛТД, 2000. Вип. 5. С. 73-75.
Охріменко П. Про взаємини Куліша і Шевченка / П. Охріменко // »Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П’ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 130-138.
Охріменко П. Про специфіку «Слова о полку Ігоревім» / П. Охріменко // Слобожанщина. Письменники Сумщини. Хрестоматія / [упоряд.: О. Вертіль, В. Вовчанецький]. Суми : ВВП «Мрія-1», 2017. Вип. 22. С. 316-322.
Література
Безчасний В. Академік із Солониці : [про літературознавця П. Охріменка] / В. Безчасний // Вечірня Полтава. 2016. № 6, 10 лютого. С. 5 ; Зоря Полтавщини. 29 березня. С. 3 ; Лубенщина. 13 лютого. С. 11.
Близнюк А. М. Пам’ять про мудрого наставника : [присвячено професору П. П. Охріменко] / А. М. Близнюк // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 154-157. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Вертій О. Павло Охріменко / О. Вертій // Народна творчість та етнографія. 1998. № 1. С. 118-119.
Вертіль О. В. Про Павла Павловича, минулий час… і не тільки : (Спомин про наставника) : [присвячено професору П. П. Охріменко] / О. В. Вертіль // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 157-163. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Вшанували пам’ять вченого : незабутні : [на знак пам’яті про П. П. Охріменка на фасаді Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка встановлено меморіальну дошку, яка сповіщає, що в цьому закладі літературознавець працював чверть століття] // Сумщина. 2000, 25 березня. С. 4.
Геренко С. Дорога, обрана назавжди : [про піввіковий ювілей педагогічної діяльності професора СДПІ П. П. Охріменка] / С. Геренко // Сумщина. 1994, 24 грудня.
Геренко С. Зашумить літературний гай : [П. П. Охріменко та А. Гризун з членами гуртку літераторів-краєзнавців] / С. Геренко // Ленінська правда. 1990, 22 квітня.
Голубченко В. Ю. Брошура «Іван Франко і світова література»: критичний погляд викладачів кафедри світової літератури : [до творчого доробку викладачів Сумського педінституту і професора П. Охріменка, належить брошура «Іван Франко і світова література»] / В. Ю. Голубченко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 31-32. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Голубченко В. Ю. Взаємовідносини П. Куліша і Т. Шевченка у творчому доробку літературознавця : [Тарас Шевченко і Пантелеймон Куліш» – брошура, що увійшла до творчої спадщини Павла Охріменка] / В. Ю. Голубченко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 27-30. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Голубченко В. Ю. Науково-педагогічні набутки Павла Охріменка / В. Ю. Голубченко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. Розділ 1. С. 7-153. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Голубченко В. Ю. Невтомний першовідкривач. Штрихи до портрета Павла Охріменка / В. Ю. Голубченко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 13-23. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Голубченко В. Ю. Одержимий наукою і совістю : (штрихи до портрета П. П. Охріменка) / В. Ю. Голубченко // Рідний край. 2017. № 1 (26). С. 141-146
Голубченко В. Ю. Родина Охріменків – дослідники творчості П. Тичини / В. Ю. Голубченко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 34-36. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Голубченко В. Ю. Справа всього життя – «Слово о полку Ігоревім» : [серед дослідників «Слова» П. П. Охріменко] / В. Ю. Голубченко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 36-50. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Голубченко В. Ю. Фольклорист і етнограф М. Номис у публікаціях науковця : [П. П. Охріменко упорядкував збірник, що був виданий з нагоди 170-річчя українського письменника і педагога М. Т. Симонова (псевдонім М. Номис)] / В. Ю. Голубченко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 32-34. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Голубченко В. Ю. Шевченківські мотиви в білоруській літературі: паралелі Павла Охріменка / В. Ю. Голубченко // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 23-27. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Горболіс Л. М. «Я народився на маківці літа…» [про професора П. П. Охріменка] / Л. М. Горболіс // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 163-166. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
Козюра І. Наука – потужна рушійна сила : до річниці від дня народження Павла Охріменка / І. Козюра, В. Козюра // Лубенщина. 2014, 12 липня. С. 5.
Листи П. П. Охріменка до О. В. Мишанича (1985-1997 роки) / публікація листів, упорядкування та примітки Я. Мишанича // Слово і Час. 2018. № 4. С. 57-74. Режим доступу: http://dspace.nbuv.gov.ua/handle/123456789/164862
Литвиненко Д. Т. Життєвий і творчий шлях Павла Павловича Охріменка : [видатний науковець, викладач СумДПУ ім. А. С. Макаренка] / Д. Т. Литвиненко // Магістр : матеріали наукової конференції «Наукові пошуки молодих вчених» (13 травня 2009 року) / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка, Факультет післядипломної та додаткової освіти, Кафедра педагогіки вищої школи та педагогічного менеджменту; [редкол.: О. Г. Козлова, М. О. Лазарєв, А. А. Сбруєва та ін.]. Суми : [Видавництво СумДПУ ім. А. С. Макаренка], 2009. С. 63-66.
Малик М. 90 років від дня народження літературознавця, критика, філолога Охріменка Павла Павловича : [народився 16.07.1919 р. в с. Солониці Лубенського району] / М. Малик // Край. 2009. № 63, липень. С. 22 ; 2010. № 75, липень. С. 21.
Нога Г. «Спогад про двох медієвістів» : [П. П. Охріменко виношував ідею організації республіканського центру з вивчення проблем «Слова о полку Ігоревім»] / Г. Нога // Слово і Час. 2018. № 4. С. 55-57. Режим доступу: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/164859/10-Noha.pdf?sequence=1
Основні публікації професора П. П. Охріменка за 1940-1990 рр. / Сумський державний педагогічний інститут ім. А. С. Макаренка, Сумська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури ; [упоряд. О. Г. Охріменко]. Суми : [б. в.], 1991. 23 с. [У цьому бібліографічному довіднику подано його наукову та літературно-критичну діяльність].
Охріменко Павло : [український літературознавець, фольклорист, доктор філологічних наук, професор, проживав на Сумщині] // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П’ятаченко, Н. Шеденко]. Суми : Триторія, 2019. С. 234-235.
Охріменко Павло Павлович (1919-1997, педагог, літературознавець, критик, краєзнавець, фольклорист) // Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка. Суми : Університетська книга, 2012. С. 274-281.
Охріменко Павло Павлович / О. П. Столбін // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол. : І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-77339 .
Охріменко Павло Павлович // Корж Л. В. Історія становлення та розвитку Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка / Л. В. Корж. Суми : Редакційно-видавничій відділ СДПУ ім. А. С. Макаренка, 1999. С. 64-65.
Охріменко Павло Павлович // Степаненко М. І. Літературознавча Полтавщина : довідник / М. І. Степаненко. Полтава : ПП Шевченко Р. В., 2015. С. 203-205.
Охріменко Павло Павлович : [фотопортрет] // Життя, присвячене Слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» до 100-річчя від дня народження професора П. П. Охріменка і 95-річчя від часу заснування СумДПУ імені А. С. Макаренка / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Факультет іноземної мови та слов’янської філології ; [редкол. вип. : І. Б. Іванова (голова), З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін. ; автор передмови С. В. П’ятаченко]. Суми : Видавництво СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 12. Режим доступу: https://fisf.sspu.edu.ua/images/2021/zhittya_prisvyachene_slovu_3382e.pdf
П’ятаченко С. В. Наукова спадщина Павла Охріменка: фольклористика і літературознавство : 100-річному ювілею професора П. П. Охріменка присвячується / С. В. П’ятаченко // Життя, присвячене слову : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Формування мовного естетичного ідеалу засобами навчальних дисциплін» / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка ; [редкол. випуску: І. Б. Іванова, З. В. Савченко, Н. О. Медвідь та ін.]. Суми : Видавництво СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2019. Вип. 2. С. 166-173. Режим доступу: https://repository.sspu.edu.ua/handle/123456789/9908
Павло Охріменко : [коротка біографія українського літературознавця, фольклориста, уродженця Сумщини] // Слобожанщина. Письменники Сумщини : хрестоматія / [упоряд.: О. Вертіль, В. Вовчанецький]. Суми : ВВП «Мрія-1», 2017. Вип. 22. С. 316.
Павло Охріменко : [нарис життя та творчості] // Ротач П. П. Колоски з літературної ниви / П. П. Ротач. 1999. С. 302-305.
Павло Павлович Охріменко : (до 95-річчя від дня народження) : біобібліографічний покажчик / Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка, Наукова бібліотека ; [уклад.: І. О. Железняк, В. В. Косенко ; художнє оформлення І. В. Сенча]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2015. 201 с. (Серія «Видатні науковці університету» ; вип. 1). Режим доступу: https://library.sspu.edu.ua/wp-content/uploads/2019/05/Pavlo_Ohrimenko_g.pdf
Павло Павлович Охріменко : [нарис життя і творчості] // Баклай Н. Літературні постаті Лубенщини / Н. Баклай. 2013. С. 45-46.
Пазяк М. Ужинок на ниві фольклористики : до 75-річчя від дня народження П. П. Охріменка / М. Пазяк // Народна творчість та етнографія. 1994. № 4. С. 39-41.
Подоляка Н. Павло Охріменко – Ігор Кічак: наукова полеміка у листуванні «Слово»-знавців : [біографічні дані про вченого, літературознавця, викладача СумДПУ імені А. С. Макаренка] / Н. Подоляка // Сумський краєзнавчий збірник : [збірник] / Сумська обласна організація Національної спілки краєзнавців України ; [упоряд.: О. М. Корнієнко, В. О. Артюх]. Суми : ВВП «Мрія», 2016. С. 361-375. Режим доступу: https://d1wqtxts1xzle7.cloudfront.net/52160608/%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D0%BA%D0%B0-libre.pdf?1489564062=&response-content-disposition=inline%3B+filename%3D52160608.pdf&Expires=1733223479&Signature=Qq3WjEjF7R2zU3M6YUjnL2KvEXjdGe7zQd4bTXW7dwsRke~fm3IRTQ3GZgLS721WNQebEfXJ7DhJv8KcqB6sHmlrXzUWCXpBeCNh5MwDqKVqUNmfYyMtf0QaTyqkJVKpJtvALdLoIrGN4~GMg1oD5bgblxEQW3tO-5pnONUd4Msi8hp3C1QFvMq5dMVVKZzM10VTaPJ~tYmR3Z8rU3Ie6v7upa3aBZ6ma-Z-22OafcOy7fBM2UkgmYCTgpCeFrKQXWzG1qydrxWGHP9bK4T9DGm~IpwK3dnpM8efGhNG24HEXvJ9gOtxqoW8-dQCYGG5T5ntFEaj5sydUhZw3wD-4A__&Key-Pair-Id=APKAJLOHF5GGSLRBV4ZA
Почесне звання : [П. П. Охріменку просвоєно звання «Заслужений працівник народної освітіи УРСР»] // Літературна України. 1990, 22 лютого.
Професор Сумського педінституту П. П. Охріменко став академіком Академії наук України // Сумська новина. 1994, 27 січня.
Ремех Т. Шкільний музей як освітній простір та просвітницький ресурс : [дослідником «Слова о полку Ігоревім» був уродженець с. Солониця П. П. Охріменко професор, доктор філологічних наук, про якого в музеї розміщено цікаву експозицію] / Т. Ремех, А. Савенков // Музейна педагогіка в науковій освіті : збірник тез доповідей учасників ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції, м. Київ, 26 листопада 2020 р. / за наук. ред. С. О. Довгого. Київ : Національний центр «Мала академія наук України», 2020. С. 283-288. Режим доступу: https://lib.iitta.gov.ua/id/eprint/722600/1/%D0%A0%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D1%85%20%D0%A1%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2%20%D1%96%D0%B7%20%D0%9C%D1%83%D0%B7%D0%B5%D0%B9%D0%BD%D0%B0%20%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B3%D1%96%D0%BA%D0%B0%20%D0%B2%20%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D1%96%D0%B9%20%D0%BE%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D1%96_2020-4.pdf
Скакун В. Невтомний ратай на ниві літератури : [П. П. Охріменко] / В. Скакун // Сумська новина. 1994. 16 липня.
Слово про батька : до 90-річчя від дня народження П. П. Охріменка // Земляки : альманах Сумського земляцтва / [гол. ред. М. Гриценко]. Суми : Собор, 2009. [Вип. 5]. С. 150-152.
Степаненко М. І. Полтавщина зростила гроно українських літературознавців : [є інформація про П. П. Охріменка] / М. І. Степаненко // Рідний край : альманах Полтавського національного педагогічного університету / гол. ред. М. Степаненко. Полтава, 2015. № 1 (32). С. 199-213.
Столбін О. Павлові Охріменку 70 / О. Столбін // Літературна Україна. 1989, 10 серпня.
Столбін О. Пам’яті невтомного дослідника : (днями виповнилося б 80 років Павлу Охріменку, який тривалі роки вів студію «Зажинок» при газеті «Червоний промінь») / О. Столбін // Червоний промінь. 1999, 15 липня. С. 3.
Хвостенко Г. 50 років тому : [згадується П. Охріменко який приймав участь у відзначенні дати 150 річчя від дня смерті Г. С. Сковороди ; був виготовлений значок до цієї дати, володар якого професор П. П. Охріменко] / Г. Хвостенко // Сумщина. 1994, 11 липня. С. 4.
- Хвостенко Г. Людина з великої літери: П. Охріменку 75 / Г. Хвостенко // Червоний промінь. 1994, 16 липня. С. 3.

Охріменко Павло Павлович
Народження
16.07.1919
Місце народження
с. Солониця, Лубенський район, Полтавська область
Смерть
Unknown (78 років)
Місце смерті
м. Суми
Alma mater
Київський державний університет імені Т. Г. Шевченка
Напрями діяльності
літературознавець, педагог, перекладач, письменник, фольклорист
Вчене звання
професор
Науковий ступінь
доктор філологічних наук, почесний академік Академії вищої школи України