Онацький Никанор Харитонович
Онацький Никанор Харитонович (09 січня 1875 – 23 листопада 1937) – український живописець, поет, педагог, мистецтвознавець, громадський діяч. Член Асоціації художників Червоної України (1929-1930). Організатор та директор Сумського художнього музею, тепер названого його ім’ям.
Життєпис
Никанор Харитонович Онацький народився на хуторі Хоменкове Гадяцького повіту Полтавської губернії (нині с. Хоменкове Липоводолинського району, Сумської області) в багатодітній сім’ї козака-хлібороба. З ранніх літ виявив хист до малювання. З 1880 по 1891 рр. навчався в сільській, потім в земській школах у м. Гадячі.
Упродовж 1899-1990 рр. навчався у Московському Строганівському художньо-промисловому училищі, але не закінчив його. Повернувся в Україну і у 1905 році закінчив Одеське художнє училище Товариства Красних Мистецтв, з 1905 року – був вільним слухачем Вищого художнього училища при Імператорській академії мистецтв в Петербурзі, де його вчителем був Ілля Ріпин. Коротке студіювання у видатного земляка сприяло становленню Онацького як художника реалістичного напрямку. У Петербурзі Н. Онацький входив до нелегальних студентських гуртків, метою яких було збереження і розвиток української культури.
З 1906 по 1913 рік він мешкав у м. Лебедині на Сумщині, де й розпочалася його тривала плідна праця на педагогічній ниві.
У Лебедині Н. Онацький одружився з Надією Василівною Кривошеєвою, разом вони виховали трьох дітей: Наталію (1910 р.н.), Андрія (1911 р.н.) і Оксану (1915 р.н.).
У 1913 році Онацький був переведений на педагогічну роботу до м. Суми.
Упродовж 1917-1918 років Онацький приймав активну участь в організації сумської «Просвіти» і сумського осередку Української партії соціалістів‐революціонерів.
1919 року працював головним експертом з систематизації і складання описів мистецької збірки київського колекціонера О. Гансена, виявленої в одному із сумських маєтків.
1 березня 1920 року отримав призначення на посаду завідувача майбутнього музею.
У 1920 році організував Сумський художньо‐історичний музей, став його директором, почав велику збирацьку і дослідницьку роботу як мистецтвознавець, етнограф, археолог.
Очолював комісію зі спорудження пам’ятника Т. Шевченку в Сумах (1920).
Упродовж 1923-1929 рр. Н. Онацький приймав участь в археологічних експедиціях Миколи Макаренка в Охтирці, Славгороді, Тростянці тощо.
У 1926 році на пленумі Всеукраїнського Археологічного Комітету при Академії Наук Ніканора Онацького обрано уповноваженим по охороні пам’яток старовини, мистецтва та природи на Сумщині.
У 1926 році на пленумі Всеукраїнського Археологічного Комітету при Академії Наук обирається уповноваженим по охороні пам’яток старовини, мистецтва та природи на Сумщині.
1927 року він отримав звання кореспондента Українського Комітету Охорони пам’яток культури при «Укрнауці Н.К.О. УСРР».
З 1928 року розгортається активне цькування Онацького з боку ДПУ.
1929 р. вступає до АХЧУ (Асоціації художників червоної України), перший допит у Сумському відділі ДПУ.
1931 року друкує наукові дослідження музейних фондів: «Українське гутницьке шкло», «Український фаянс», «Українська порцеляна».
На той час українська музейна справа саме переживала хвилі репресій – з 1925 року, за свідченням Миколи Макаренка, було «оголошено гоніння на директорів українських музеїв».
30 грудня 1931 року відбулася передача всіх музейних фондів та звичайного інвентаря іншій особі.
1 січня 1932 року Н. Онацький звільнився з посади директора Сумського музею за власним бажанням.
15 серпня 1933 року – звільнено з роботи в педінституті, де працював за сумісництвом, за стандартним формулюванням: «звільнений як ідеолог есерівщини».
Після звільнення Н. Онацький деякий час мешкав у Сумах, а потім переїхав до Полтави, де його прийняли до краєзнавчого музею на посаду заступника директора з наукової роботи. Тут він очолив роботу зі створення нової експозиції періоду феодалізму, за зразок для якої взяв концепцію діючої експозиції Харківського історичного музею. У процесі роботи Н. Онацький систематично звертався за допомогою до харківських колег. Саме за їх порадою він вилучив з майбутньої експозиції всі предмети, які могли здатися занадто «націоналістичними».
Тим часом Полтавське ДПУ, починаючи з листопада 1933 року, відкрило на Н. Онацького справу під кодовою назвою «Експонат», до якої надходили доноси від нових колег Н. Онацького. Таким чином, саме по закінченню роботи Онацького з новою експозицією, в музеї очікували енкавеесівці.
7 березня 1934 року відбувся перший арешт Н. Онацького, протягом 47 діб його утримували у Харківському відділі ДПУ у зв’язку з тим, що проходив у справі групи музейних працівників, але його справа до суду не дійшла і він був звільнений з під варти.
6 березня 1935 року Н. Онацького звільнено з роботи як класового ворога за колишню його належність до партії есерів.
28 липня 1935 року Онацький вдруге арештований та ув’язнений в тюремному підвалі Полтавського міськвідділу НКВД. Про свою партійність він відповідав на кожному допиті, фігурувала вона і в кінцевому вироку. Що ж до «націоналістичної пропаганди музейними засобами», то, як свідчить «Справа Онацького» 1935 року, ці звинувачення базувалися на речових доказах, серед яких були фотографії експонатів, знятих Онацьким свого часу з експозиції: скульптура Позена «Убитий козак», манекени в костюмах козаків і гайдамаків. Була також література, вилучена під час арешту: книги М. Грушевського, Б Грінченка, М. Сумцова, С. Таранущенка, інших авторів-україністів. По всіх пунктах звинувачення Н. Онацький давав логічні й обґрунтовані заперечення, з жодним із них він не погодився. Майже рік тривали допити. Ситуація складалася таким чином, що Н. Онацький вже не міг сподіватися, що вийде живим із катівні.
Неочікувано, постановою від 2 червня 1936 року карне переслідування Н. Онацького було припинене і його звільнили.
Після цього Н. Онацький ніде не працював.
Останній арешт відбувся 4 вересня 1937 року. На відміну від «Справи Онацького» 1935 року, другої справи 1937 року немає: слідство або не велось, або матеріали були знищені. В єдиному протоколі допиту зазначено, що Н. Онацький визнав усе, проти чого мужньо вистояв у 1935 році. У цій справі є вирок і довідка про його виконання.
Розстріляли Н. Онацького без суду і слідства за постановою «особливої трійки НКВС» 23 листопада 1937 року в Полтаві.
В остаточному вироку зазначалось: «бывший эсэр, в 1934-1935 гг. арестовывался за к-р деятельность, участник к-р националистической организации… Растрелять».
2 жовтня 1956 року Ніканора Харитоновича Онацького було реабілітовано посмертно.
28 грудня 1994 року Сумському художньому музею було присвоєно ім’я його засновника –Никанора Онацького.
Педагогічна діяльність
Упродовж 1906-1913 рр. працював педагогом у м. Лебедин.
У 1913 році на педагогічній виставці в м. Харкові Н. Онацького було відзначено за методику викладання малювання; серед 38 гімназій з різних регіонів України і Росії, що брали участь у регіональній виставці, почесний відгук одержала тільки одна – Лебединська чоловіча гімназія. Після такого успіху Никанора Харитоновича Онацького в тому ж році було переведено до Сумського реального училища на посаду вчителя малювання.
Протягом усього сумського періоду (1913-1934) Никанор Харитонович не полишав педагогічної ниви: викладав історію мистецтва, живопис, малюнок, інші образотворчі дисципліни в кадетському корпусі, гімназії воєнного відомства, педтехнікумі, інституті соціального виховання, трудшколі, на піхотних курсах і у створеній ним при музеї художній студії.
Н. Онацький був одним із 10 викладачів-лекторів, які
Творчість
Свій перший вірш Н. Онацький надрукував у 1906 році в журналі «Рідний край».
В 1906-1913 рр. захопившись поезією, пише свої ранні твори «Спи коханий щирий друже…», «Гороб’ячі ревнощі» (гумореска), «Погук», «Хмари», «Вогник», «Сичі», «Орел» та інші.
10 грудня 1910 року вперше як художник експонує свої твори на Першій українській артистичній виставці в м. Києві.
В цей період художник стає активним експонентом та організатором художніх виставок у Києві та Полтаві в 1911-1913 рр., що увійшли в історію української культури як перша й друга «артистичні виставки». З приводу «Першої артистичної виставки» в журналі «Рідний край» (1911. № 28. С. 29) Олена Пчілка надрукувала позитивний відгук про виставку, де відзначила роботу Н. Онацького «Місячна ніч» (Харківський художній музей). Його роботи експонувались разом з творами Федора та Василя Кричевських, Олени та Ольги Кульчицьких, Івана Їжакевича, Фотія Красицького, Павла Радимова, Петра Холодного, Миколи Бурачека, Євгена Мінюри та багатьох інших видатних митців.
1914 року організовує першу художню виставку в Сумах.
У творчості Никанора Онацького втілилися кращі традиції українського реалістичного мистецтва другої половини ХІХ початку ХХ ст., розвитом якого йшов шляхом поглиблення та вдосконалення образотворчої мови. Мистецька спадщина Онацького налічує понад триста творів живопису і графіки. Є в художника і роботи пов’язані з оформленням книг і поштових листівок (Хата біля Тарасової гори в Каневі), з розробкою орнаментів (для фресок в інтер’єрах сумських будинків культури та освіти), в яких відчутний пошук нових художньо-зображувальних засобів.
Більша частина творів Н. Онацького зберігається в Сумському художньому музеї. Його роботи представлені також у музейних зібраннях Лебедина, Харкова, Луганська, Полтави, Чугуєва, Канева, у приватних колекціях України, США, Франції.
Онацький працював у різних жанрах мистецтва, але перевагу віддавав пейзажу, пленерному вирішенню натури. Дотик сонячних променів, відчуття рідної землі, щирі і чисті враження дитинства художник проніс через усе життя. Тому й темою його творів були краєвиди мальовничих куточків природи, з бузком, мальвами або польовими квітами, які «переходять» до натюрмортів з опішнянськими вазами, оздобленими характерним народним орнаментом.
Любов до пейзажу обумовлена поетичною натурою художника і відзначалася його особливим ставленням до роботи над картиною на відкритому повітрі – однією головних озак мистецтва кінця ХІХ – початку ХХ ст. При невеликих форматах і невибагливості сюжетів Н. Онацький у своїх творах вдало поєднував різні жанри: звичайні буденні речі органічно вписував в пейзажний простір, пройнятий бадьорим настроєм («Курінь», «Зимівник», «Соняшник»). Як проникливий лірик, художник тонко відчувавав природу і свої спостереження відтворював в характерних особливостях дерев, кущів, квітів, рельєфу місцевості.
Пленерне вирішення властиве і жанровим творам («Наталка», «Прання білизни», «Пряля»), в яких зображені селяни за хатнім клопотом. Увагу художника привертав етнографічний матеріал: мазанка, піч, прядильний станок – все, що оточувало селянина. Онацький своєрідно зображував світлотіньові ефекти, підкреслював характерні риси селянських типажів. У пізніх творах художник прагнув відтворити народний побут («Колодязь», «Голубка», «Пасіка»).
Серед мистецького доробку Н. Онацького чільне місце належить серії автопортретів, дев’ять з яких зберігаються в фондах Сумського художнього музею. Кращий з портретів – «Автопортрет у смушковій папасі» написаний у 1909 році у Лебедині.
Н. Онацький працював у різних техніках: є чимало олівцевих начерків і робіт у техніці пастелі, звертався він і до пера. Притаманне йому відчуття матеріалу, де перевага була за тонованим папером, який часто використовував як тло («Бузок», «Брама», «Місток»).
Символіка, яка була характерною для мистецтва початку ХХ ст., присутня в картинах дореволюційного періоду («Пісня останнього променя»).
Під час археологічних експедицій на Сумщині Н Онацький створив олівцеві малюнки та акварелі («»Кам’яна баба», «Розвалини. Хотінь», «Огорожа Охтирського монастиря» та ін.).
Важливе значення мистецького спадку Н. Онацького полягає в тому, що в більшості своїх пейзажних робіт він відтворив тогочасний вигляд місць і архітектурних споруд, які були пов’язані з іменами славетних людей Сумщини. Все це збереглося у акварелях із садибами Линтварьових і Кублицького, каплицями і фрагментами палаців стародавніх часів, а також тими, що були збудовані на кошти Харитоненків, Лещинських, Хрущових, Надаржинської. Це не тільки високохудожні твори мистецтва, але й свідки історії, у яких Онацький збагатив традиції національного пейзажу новими мотивами, відтворив невід’ємне від природи життя провінційної околиці.
Н. Х. Онацький – автор мистецтвознавчих розвідок «Сумський художньо-історичний музей» («Український музей», К., 1927, вип. 1), «Сім років існування Сумського музею» (1927), «Межигірський фаянс», «Старовинні кахлі Сумщини», «Українське гутницьке шкло», «Українська порцеляна» (усі – 1931, Суми); а також п’єс, оповідань, віршів, публіцистичних матеріалів, які друкував у журналі «Рідний край», альманахах «З неволі» (С.-Петербург), «Терновий вінок» (Київ; обидва – 1908), антології «Українська муза» (К., 1909).
Бібліографія праць
Онацький Н. Відновилось : оповідання / Н. Онацький // Плуг і молот. Суми, 1924. № 9. С. 3 ; № 10. С. 3.
Онацький Н. Відомості про Сумський музей : [рукопис] : 1927 р. / Н. Онацький // Відділ рукописних фондів ін-ту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Рильського АН України. Ф. 13-5. од. зб. 359, арк. 2-5.
Онацький Н. Вогник : етюд / Н. Онацький // Рідний край. 1907. № 10. С. 12.
Онацький Н. «Ворогам», «Коваль», «Острів мертвих» : поезії / Н. Онацький // З неволі : літературний збірник. Київ : Вид. Заполича, 1908. С. 57, 72, 108.
Онацький Н. За гратами : рядки із тюремного блокнота : поезії / Н. Онацький // Панорама Сумщини. 1995. 9 лютого. С. 6.
Онацкий Н. За решеткой: «Мои мысли, как вольные птицы …» : стихи / Н. Онацкий ; пер. с укр. Ю. Денисова // Ой упало солнце : из украинской поэзии 20–30-х годов. Москва : Худож. лит., 1991. С. 251-252.
Онацький Н. Знахідка старовинних кахель у Краснопіллі : [рукопис] / Н. Онацький // Записки ВУАУ. Київ, 1930.
Онацький Н. Знахідка старовинних кахлів на Харківщині / Н. Онацький // Плуг і молот. Суми, 1926. № 1306. 29 листопада. С. 3.
Онацький Н. «Криниця» енциклопедичне видання (вміщено вірш Н. Онацького) / Н. Онацький // Українська Радянська Енциклопедія у 12 т. Вид. 2-ге / ред. М. Бажан ; відп. ред. А. Кудрицький. Київ : Гол. редакція УРЕ, 1987. Т. 2. С. 575.
Онацький Н. Ковалева пісня : поезії / О. Сабалдир, М. Грунський // Українська мова для трудових шкіл. Харків, 1926. С. 31-32.
Онацький Н. «Ковалева пісня» ; «Сичі»; «Орел»» ; «Осінь» ; «Хотів би тебе я не знати, забути ...» : поезії / Н. Онацький // Українська муза : поетична антологія. Київ : Ред. О. Коваленко, 1909. С. 1135-1136, 1137-1140. Вміщено біографічну довідку з фотопорт. Н. Онацького.
Онацький Н. Х. Лист до редактора / Н. Онацький // Плуг і молот. Суми, 1929. № 68. С. 2.
Онацький Н. Ліквідація неписьменності і освіта на селі / Н. Онацький // Плуг і молот. Суми, 1924. 2 вересня. С. 3.
Онацький Н. Х. Межигірський фаянс / Н. Онацький ; Сумський художньо-історичний музей. Суми : Плуг і молот. 1931. 9 с. : 4 репр. Тир. 1000.
Онацький Н. Межигірські фаянсові вироби / Н. Онацький // Стяг праці. Суми, 1922. С. 2.
Онацький Н. «Минув сьогодні місяць»... : вірші з-за грат : поезії / Н. Онацький // Україна. 1988. № 35. С. 11.
Онацький Н. На батьківщині І. Ю. Рєпіна / Н. Онацький // Комуніст. Харків, 1936. № 164. 18 липня. С. 2.
Онацький Н. «Не забудьте спом’янути ...» : про збереження на Сумщині речових пам’яток, пов’язаних з перебуванням Т. Г. Шевченка / Н. Онацький // Плуг і молот. Суми, 1929. № 68. 11 березня. С. 3.
Онацький Н. Н. К. Євлампієв / Н. Онацький // Стяг праці. Суми, 1922. С. 2.
Онацький Н. Новий світ : дитяча п’єса на три дії / Н. Онацький. Київ : Держвидав, 1930. 35 с.
Онацький Н. Організація мережі кореспондентів Сумського музею / Н. Онацький // Наша освіта. 1929. № 1/2. С. 57-58.
Онацький Н. Острів мертвих / Н. Онацький ; (публікація Г. Петрова) // Поети Сумщини післяжовтневої доби : на допомогу вчителям словесникам. Суми : Сумський обласний ін-т удосконалення вчителів. 1968. С. 24-26. Тир. 85.
Онацький Н. [Переклади з творів Г. Гейне : «Гірський голос» та «Кохання й зорі»] / Н. Онацький // Розвага: український декламатор. Київ : Друк. Кульженка, 1908. С. 134, 203.
Онацький Н. «Пісня» ; «До сусіда по камері» ; «Ніч, затихли зойки, муки ...» : поезії / Н. Онацький // Біль : альманах. Львів : Клуб репресованих, 1990. С. 61-62.
Онацький Н. Письмо в школі / Н. Онацький // Наша освіта. Суми, 1927. № 3. С. 28-30.
Онацький Н. «Погук» ; «Гей же, ти мамо, Україна рідная ...» : поезії / Н. Онацький // Рідний край : літературний часопис. Київ, 1906. № 46.
Онацький Н. Х. Помер А. П. Щербак / Н. Онацький // Плуг і молот. 1930. № 108. 24 вересня. С. 3.
Онацький Н. Селянський революційний рух на Сумщині в 1905 р. : збірник наукових статей / Н. Онацький. Суми : Плуг і молот, 1930. С. 37-45.
Онацький Н. Селянський революційний рух на Сумщині в 1905 р. / Н. Онацький. Суми : Плуг і молот, 1931. 8 с. : фото. Тир. 1000.
Онацький Н. «Сестро мила, ясна зоре» ; «До сусіда по камері» : вірші -за грат : поезії / Н. Онацький ; (публ. Б. Ткаченка) // Україна. 1988. № 35, серпень. С. 10-11. (Надруковані малюнки Н. Онацького, які були зроблені в тюремних камерах).
Онацький Н. «Сонце весняне засяє над нивами» : поезії /Н. Онацький // Рідний край. 1908. № 12. С. 7.
Онацький Н. Сім років існування Сумського музею / Н. Онацький // Сумська округова інспектура Наросвіти; Сумський художньо-історичний музей. Суми : 1-ша друк. «Суми-друк», 1927. 15 с. Тир. 1000.
Онацький Н. Х. Старе українське шкло / Н. Онацький // Стяг праці. Суми, 1922. С. 2.
Онацький Н. Старовинні кахлі Сумщини : [рукопис] / Н. Онацький // Записки ВУАК. Київ, 1927. Т. 1.
Онацький Н. Старовинні кахлі Сумщини / Н. Онацький ; Сумський художньо-історичний музей. Суми : Плуг і молот, 1931. 9 с. : 3 репр. Тир. 1000.
Онацький Н. Сумський музей / Н. Онацький. Київ : Вид. АН України. 1927. № 1/2. С. 226.
Онацький Н. Сумський художньо-історичний музей / Н. Онацький // Український музей. Київ, 1927. Вип. 1. С. 238-241. Окрем. відб. 4 с.
Онацький Н. «То весною було ...» : поезії / Н. Онацький // Терновий вінок : літературно-артистичний альманах. Київ : Вид. Ів. Симоненка, 1908. С. 167.
Онацький Н. Українська порцеляна / Н. Онацький ; Сумський художньо-історичний музей. Суми : Плуг і молот, 1931. 10 с. : 1 репр. Тир. 1000.
Онацький Н. Українське гутницьке шкло / Н. Онацький ; Сумський художньо-історичний музей. Суми : Плуг і молот, 1931. 10 с. : 5 репр. Тир. 1000.
Онацький Н. Українські вишивки / Н. Онацький // Стяг праці. Суми, 1922. С. 2.
Онацький Н. Українські килими / Н. Онацький // Стяг праці. Суми, 1922. С. 2.
Онацький Н. У тієї Катерини : уривки з п’єси / Н. Онацький ; (публ. Г. Петрова) // Панорама Сумщини. 1993. № 17/18 (167/168). С. 6.
Онацький Н. «Хмарами чорними небо покрилося ...» : поезії / Н. Онацький // Розвага: український декламатор. Київ : Друк. Кульженка, 1908. С. 160.
Онацький Н. «Я меч, я полум’я ...» : поезії / Н. Онацький // До перемоги : революційна читанка-декламатор. Харків, 1923. С. 147.
Смолюк В. Мудрий секретар : оповідання / В. Смолюк [псевдонім Н. Онацького] // Плуг і молот. Суми, 1924. 9 серпня. С. 2.
Смолюк В. Першотравневий сон Івана Петровича / В. Смолюк [псевдонім Н. Онацького] // Плуг і молот. Суми, 1924. 1 серпня. С. 2.
Смолюк В. Родовитий голос / В. Смолюк [псевдонім Н. Онацького] // Плуг і молот. Суми, 1924. 24 серп. С. 2.
Смолюк В. Як баба Домаха ліквідувала свою неписьменність / В. Смолюк [псевдонім Н. Онацького] // Плуг і молот. Суми, 1924. 11 серпня. С. 3.
Публікації про педагога
Андрусенко Г. Б. Малюнки, що подаровані музею / Г. Б. Андрусенко // Красная звезда (Чугуїв). 1981. 5 червня. С. 4.
Андрусенко Г. Б. Произведения Н. Х. Онацкого в собрании Чугуевского историко-художественного заповедника имени И. Е. Репина / Г. Б. Андрусенко // Мистецькі осередки Сумщини: історія, колекція, дослідження : матеріали наукової конференції, присвяченої 75-річчю заснування Сумського музею. Суми : Університетська книга, 1995. С. 15-17.
Ареф’єва Г. В. До питання визначення дати заснування музею / Г. В. Ареф’єва // Художній музей: минуле та сучасність : матеріали наукової конференції, присвяченої 80-річчю заснування Сумського художнього музею імені Н. Онацького. Суми : ДОУНБ ім. Н. К. Крупської, 2001. С. 16-18.
Ареф’єва Г. В. Історія Сумського художнього музею в світлі нових архівних досліджень / Г. М. Ареф’єва // Художній музей : минуле та сучасність : матеріали наукової конференції, присвяченої 80-річчю заснування Сумського художнього музею ім. Н. Онацького. Суми : ДОУНБ ім. Н. К. Крупської, 2001. С. 3-15.
Ареф’єва Г. В. Н. Х. Онацький – фундатор Сумського художнього музею / Г. В. Ареф’єва // Художник у провінції : матеріали наукової конференції / Сумський обласний художній музей ім. Никанора Онацького, (15-16 жовтня 1998 р., м. Суми). Суми, 1998. С. 31-35.
Ареф’єва Г. Злочин, якого не було / Г. Ареф’єва // Червоний промінь. 1995. 18 лютого. С. 5.
Безхутрий М. Художник-поет : творчий портрет митця / М. Безхутрий // Вечірній Харків, 1971. № 270 (921). 16 листопада. С. 3.
Близнюк А. М. Краса Сумщини в слові, музиці, живописі / А. М. Близнюк, М. П. Гурець. Суми : ТОВ Фабрика друку, 2014. 134 с.
Вертіль О. Дві виставки до дня народження Никанора Онацького : [до 145-річчя від дня народження видатного живописця, педагога, громадського діяча, засновника і першого директора СОХМ] / О. Вертіль // Урядовий кур'єр. 2020. № 10, 18 січня. С. 12.
Вертіль О. У Сумах вийшла монографія про засновника художнього музею Никанора Онацького] / О. Вертіль // Урядовий кур’єр. 2021. № 1, 5 січня. С. 3.
Видатні люди Сумщини : [А. Мокренко, М. Маркевич, А. Макаренко, В. Нарбут, М. Мурашко, В. Голубничий, А. Роговцева, Б. Антоненко-Давидович, О. Потебня, Д. Бортнянський, О. Вишня (Павло Губенко), Н. Онацький] // Панорама. 2014. № 3, 15-22 января. С. А 8-А 9.
Видатні особи, що народилися на Сумщині : [письменники, композитори, скульптори, педагоги, громадські та державні діячі, науковці, герої Сумщини] // Краєзнавство. Географія. Туризм. 2008. № 6/8, лютий. С. 68.
Волотарець О. Талант його був щедрим / О. Волотарець // Полтавщини. 1975. № 16. 19 січня. С. 3.
Галям Т. Сумчани випускають унікальну клінкерну цеглу ... і гордяться художнім музеєм, заснованим уродженцем Полтавської губернії Никанором Онацьким / Т. Галям // Вечірня Полтава. 2009. 25 листопада. С. 9.
Геврик Т. Репресоване краєзнавство / Т. Геврик. Київ : Рідний край, 1991. С. 101-111.
Голубченко В. Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Голубченко / Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка. Суми : Університетська книга, 2012. 399 с.
Горболіс Л. Імпресіоністичне малярство Никанора Онацького на уроках літератури / Л. Горболіс // Дивослово. 2008. № 12. С. 20-23.
Граб В. За що був розстріляний етнограф Никанор Онацький / В. Граб // Народна творчість. 1996. № 5/6. С. 74-77.
Граб В. І. Шлях у безсмертя / В. І. Граб // Репресоване краєзнавство : (20–30-і рр.) / АН України, Ін-т історії України ; Всеукр. спілка краєзнавців ; Міністерство культури України ; [редкол. : П. Т. Тронько (голова) та ін.]. Київ : Рідний край, 1991. С. 251-254.
Гринка А. Знаменитые земляки : трижды арестованный и навеки прославленный / А. Гринка // Панорама. 2007. № 27. 4 ноября. С. А 13.
Гринка А. Сумской «эсер и националист» : основателя Сумского художественного музея художника и педагога Никанора Онацкого арестовывали трижды / А. Гринка // Панорама. 2005. № 35, 31 августа-7 сентября. С. А 13.
Гринка А. Трижды арестованный и навеки прославленный : живописец, поэт, археолог, искусствовед, общественный деятель и просто-личность. Он не заслужил славы за годы жизни, но слава ходила и ходит за ним всегда : [о Никаноре Онацком] / А. Гринка // Панорама. 2007. № 27, 4-11 июля. С. А 19.
Гуньовський І. М. Н. Х. Онацький // Полтавська обласна наукова конференція з історичного краєзнавства. Полтава : Колос, 2007. С. 56-63.
Демченко Т. П. Уродженець Глухівщини Євген Онацький та його студентська книгозбірня / Т. П. Демченко, С. Г. Іваницька // Сумські історико-краєзнавчі студії : збірник матеріалів ІІ Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції, (м. Суми, 28 жовтня 2021 р.) / [редкол.: Д. В. Кудінов , О. М. Клочко, М. А. Михайличенко, О. В. Оліцький]. Суми : [ФОП Цьома С. П.], 2021. С. 31-40. Режим доступу: https://repository.sspu.edu.ua/handle/123456789/13501.
Довгополик І. Боєць, поет, художник / І. Довгополик // Ленінська правда. 1985. № 7 (15611). С. 4.
Довгополик І. І живописець, і поет / І. Довгополик // Ленінський прапор. 1985. № 5 (6583). 10 січня. С. 4.
Дудченко В. Словом і пензлем / В. Дудченко // Червоний промінь. 1987. 30 серпня. С. 4.
Жаботинський П. Видатний музейник і більшовицька феміда / П. Жаботинський // Українське слово. 2008. 26 березня. С. 8.
Жаботинський П. Страчений за ... етнографію : [про художника, етнографа Никанора Онацького] / П. Жаботинський // Культура і життя. 2006. № 51/52. 13 грудня. С. 6.
Железняк В. Один із самобутніх українських художників – родом із Кекиного : школа пейзажиста Онацького / В. Железняк // Вперед. 2014. № 10. 4 квітня. С. 4.
Звагельський В. Б. М. О. Макаренко і Н. Х. Онацький : з історії археологічних дослідів на Сумщині // Музейна колекція та художнє життя Сумщини: проблеми та перспективи вивчення : тези доповідей та повідомлень наукової конференції, присвяченої 70-річчю утворення Сумського художнього музею. Суми, 1990. С. 15-17.
Звагельський В. Б. Пером і пензлем : до 60 роковин розстрілу Н. Х. Онацького / В. Б. Звагельський // Сумський календар 1997 р. Суми, 1996. С. 125-126.
Звагельський В. Нове про Никанора Онацького : 65 років тому було відкрито унікальний історичний об’єкт (Старожитності Сумщини) / В. Звагельський // Уик-энд (Суми). 1994. № 42. 21-27 жовтня. С. 9.
Зі скарбниці Сумського художнього музею : [ілюстрації картин Н. Онацького, М. Пимоненко, І. Хруцького, С. Васильківського, І. Рєпіна, Д. Безперчого, А. Куїнджі, Ф. Кричевського, С. Світославського, М. Башкірцевої та О. Чередниченко] // Мистецтво в школі. 2012. № 10. Вкладка.
Ивченко В. Онацкому – 135 лет : Никанор Онацкий – первый директор Сумского художественного музея / В. Ивченко // Данкор. 2010. № 5, 3 февраля. С. А 10.
Каленик О. В. Талановитий художник і поет – Никанор Харитонович Онацький / О. В. Каленик // Краєзнавство: науково-методичні та практичні аспекти : матеріали ІІ Всеукраїнська науков-практична конференція, (15-16 червня 2011 р., м. Суми) / СумДУ ; Сумський обласний інститут післядипломної освіти [та ін.]. Суми, 2011. С. 145-148.
Капітоненко Н. Талант, відданий народові : до 100-річчя з дня народження Н. Онацького / Н. Капітоненко // Ленінська правда. 1975. № 6 (13087), 8 січня. С. 3.
Кислиця П. Золота нитка поколінь : про наших славетних земляків – Никонора Онацького та Геннадія Петрова / П. Кислиця // Діалог. 2014. № 22, 5 червня. С. 4.
Клецко Н. Расстреляный художник : 9 января исполнилось 36 лет со дня рождения Никанора Онацкого – художника, краеведа, основателя Сумского художественного музея / Н. Клецко // Данкор. 2011. № 1/2, 12 января. С. А 4.
Корж Л. В. Громадська і науково-педагогічна діяльність Никанора Онацького / Л. В. Корж, О. В. Усенко // Магістр : матеріали наукової конференції «Наукові пошуки молодих вчених», (13 травня 2011 року) / МОН України, Сумський державний педагогічний А. С. Макаренка, Ін-т педагогіки і психології ; [редкол.: А. А. Сбруєва, Л. С. Левченко, О. Г. Козлова та ін.]. Суми : Університетська книга, 2011. С. 88-93.
Корж Л. Педагогічна освіта на Сумщині : історичний нарис / Л. Корж // Хрестоматія з історії педагогіки : навчальний посібник / упоряд. М. Ю. Рисіна. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2003. С. 281-284.
Корнишина Л. Вертится, вертится старая мельница : до 125 річчя від дня народження Никанора Онацького / Л. Корнишина // Жизнь Луганска. 2000. № 7 (476), 17 лютого. С. 4.
Корнішина Л. Живопис Н. Онацького у зібранні Луганського обласного художнього музею / Л. Корнішина // Художній музей: минуле та сучасність : матеріали наукової конференції, присвяченої 80-річчю заснування Сумського художнього музею ім. Н. Онацького. Суми : ДОУНБ ім. Н. К. Крупської, 2001. С. 91-95.
Кулик Т. Н. Х. Онацький / Т. Кулик // Краєзнавчий збірник : статті та матеріали / Сумський обласний краєзнавчий музей / [за ред. В. С. Терентьєва]. Суми : Видавничий будинок «Еллада», 2010. 250 с.
Ленський О. Музей в Сумах : ми знаємо Онацького і Гансена, але більшість за Зінгера – одного з фундаторів музею – і не чули : [історія Сумського художнього музею] / О. Ленський // Панорама. 2021. № 22, 2-9 червня. С. А 11.
Лесина Ю. Жизнь Онацкого – в «новых» документах : [об основателе и первом директоре музея мы знаем теперь больше ...] / Ю. Лесина // Ваш шанс. 2011. № 21, 25 мая-1 июня. С. 26 А.
Лесина Ю. Запах истории вдыхали современные гимназистки, изучая историю образования на Сумщине / Ю. Лесина // Ваш шанс. 2005. № 7, 16 февраля. С. 12 А.
Майченко К. Він любив мальви / К. Майченко, Г. Петров // Дніпро. 1965. № 7. С. 122-124.
Малик М. Онацький Никанор Харитонович : [70 років від дня смерті (1875-1937); літератор, художник] / М. Малик // Край. 2007. № 43, листопад. С. 20-21.
Мельник Л. Немеркнуча слава художника / Л. Мельник // Комсомолець Полтавщини. 1975. № 5 (2603), 11 січня. С. 3.
Никанор Онацкий // Галерея искусств. 2008. № 21/22 (79/80). 32 с. Номер посвящен творчеству Никанора Онацкого (1875-1937).
Никанор Онацький : [біографія, поезії уродженця х. Хоменки Гадяцького повіту] // Розіп’ята муза : антологія українських поетів, які загинули насильницькою смертю : у 2 т. / уклад. Ю. Винничук. Львів, 2011. Т. 1. С. 519-524.
Никанор Онацький : [біографія, поезії] // Калинове гроно: антологія поезії полтавських літераторів ХХ ст. Полтава, 2004. С. 71-73.
Никанор Онацький : [біографія, поезії] // Українська муза : поетична антологія: од початку до наших днів / [під ред. О. Коваленка] ; (факсимільне відтворення видання 1908 р.). Київ : Обереги, 1993. Вип. 11. С. 1135-1140.
Никанор Онацький : буклет // Товариство охорони пам’ятників історії та культури УРСР / Харківський художній музей. Харків, 1971. 8 с.
Никанор Онацький. Біографічний нарис // Никифоров А. М. Никанор Онацький (1875-1937) : каталог праць / А. М. Никифоров ; МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2015. С. 17-24.
Никанор Онацький: ідентифікація [Текст] : альбом-монографія / Сумський обласний художній музей ім. Н. Онацького ; [упоряд. Н. Юрченко]. – Суми : Триторія, 2020. – 179 с. : іл.
Никанор Харитонович Онацький (1875-1937) : до 130-річчя від дня народження // Сумський обласний художній музей ім. Н. Х. Онацького / автори тексту: Г. В. Ареф’єва, Н. С. Юрченко. Суми : Університетська книга, 2005. 24 с.
Никифоров А. М. Літературна творчість Никанора Онацького в контексті його культурно-просвітницької діяльності / А. М. Никифоров // Актуальні питання мистецької освіти та виховання : збірник наукових праць / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: Г. Ю. Ніколаї, О. В. Єременко, Єремус-Левандовська А. та ін.]. Суми : ВВП «Мрія», 2014. Вип. 1/2 (3/4). С. 69-77.
Никифоров А. М. Методи краєзнавчої роботи Никанора Онацького на Сумщині в 20-их – 30-их роках ХХ століття : [педагогічна діяльність Н. Онацького] / А. М. Никифоров // Теорія та методика навчання суспільних дисциплін : науково-педагогічний журнал / Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: М. Б. Євтух, В. С. Бугрій, Г. Ю. Ніколаї та ін.]. [Суми] : СумДПУ, 2016. № 3. С. 115-120.
Никифоров А. М. Никанор Онацький (1875-1937) : каталог праць / А. М. Никифоров ; МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2015. 66 с.
Никифоров А. М. Особливості лебединського періоду педагогічної діяльності Никанора Онацького на Слобожанщині (1906-1913 рр.) / А. М. Никифоров // Молодий вчений. Херсон : Видавничий дім «Гельветика», 2015. № 12 (27). С. 156-159.
Никифоров А. М. Особливості сумського періоду педагогічної діяльності Никанора Онацького на Слобожанщині (1913-1933 рр.) / А. М. Никифоров // Молодий вчений. Херсон : Видавничий дім «Гельветика», 2016. № 2 (29). С. 316-320.
Никифоров А. М. Педагогічна діяльність Никанора Онацького (1875-1937) на Слобожанщині : монографія / А. М. Никифоров ; МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка. Суми : [ФОП Цьома С. П.], 2016. 219 с.
Никифоров А. М. Педагогічна спадщина Никанора Онацького в дослідженнях науковців : сучасний стан та тенденції розвідок / А. М. Никифоров // Педагогічні традиції та інновації в сучасному освітньому просторі : матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, 28 квітня 2015 р., м. Мукачево. Дніпропетровськ, 2015 С. 114-116.
Никифоров А. М. Педагогічна та культурно-просвітницька діяльність Никанора Онацького (1875-1937 рр.) на Слобожанщині : автореф. дис. ... канд. пед. наук : спец. 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки / А. М. Никифоров ; МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка. Суми, 2016. 20 с.
Никифоров А. М. Педагогічна та культурно-просвітницька діяльність Н. Онацького (1875-1937 рр.) в зарубіжних публікаціях / А. М. Никифоров // Міжнародний науковий форум: соціологія, психологія, педагогіка, менеджмент : збірник наукових праць / [редкол.: В. Б. Євтух (гол. ред.) та ін.]. Київ : ТОВ «НВП «Інтерсервіс», 2015. Випуск 19/20. С. 264-273.
Никифоров А. М. Просвітницька діяльність Никанора Онацького на Слобожанщині / А. М. Никифоров // Педагогічні науки : збірник наукових праць / Полтавський державний педагогічний університет імені В. Г. Короленка / [редкол.: М. Степаненко (гол. ред.) та ін.]. Полтава : ПНПУ імені В. Г. Короленка, 2015. Випуск 64. С. 143-148.
Никифоров А. М. Своєрідність педагогічно-просвітницької діяльності Никанора Онацького / А. М. Никифоров // Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології : науковий журнал / [редкол.: А. А. Сбруєва, О. Є. Антонова, Дж. Бішоп та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2015. № 3 (47). С. 211-218.
Никифоров А. М. Становлення Никанора Онацького як педагога-художника в дослідженнях сучасних науковців / А. М. Никифоров // Проблеми підготовки сучасного вчителя : зб. наук. пр. Уманського державного педагогічного ун-ту ім. Павла Тичини / редкол.: О. І. Безлюдний [(гол. ред.) та ін.]. Умань : ФОП Жовтий О. О., 2015. Вип. 12, ч. 2.
Никифоров А. М. Творчий спадок Никанора Онацького в контексті модернізації мистецької освіти України / А. М. Никифоров // Педагогічні ідеї Софії Русової у контексті сучасної освіти : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 160-річчю від дня народження С. Ф. Русової, 18-19 лютого 2016 р. м. Чернігів. Чернігів, 2016. С. 177-180.
Никифоров А. М. Тема Т. Г. Шевченка у житті та культурно-просвітницькій діяльності Н. Х. Онацького / А. М. Никифоров // Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології : науковий журнал / [редкол.: А. А. Сбруєва, О. Є. Антонова, Дж. Бішоп та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2015. № 1 (45). С. 97-104.
Никифоров А. М. Формування світогляду Никанора Онацького / А. М. Никифоров // Світогляд – Філософія – Релігія : зб. наук. пр. / за заг. ред. проф. І. П. Мозгового. Суми : Світ друку, 2015. Вип. 8. С. 308-316.
Никифоров, А. М. Педагогічна та культурно-просвітницька діяльність Никанора Онацького (1875-1937 рр.) на Слобожанщині [Текст] : дис. … канд. пед. наук : [спец.] 13.00.01 – загальна педагогіка та історія педагогіки / А. М. Никифоров ; Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; науковий керівник О. В. Єременко. Суми, 2016. 323 с.
Никифоров, А. М. Никанор Онацький (1875-1937) [Текст] : каталог праць / А. М. Никифоров ; МОН України, Сумський держ. пед. ун-т ім. А. С. Макаренка. – Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2015. – 66 с.
Никифоров, А. М. Педагогічна діяльність Никанора Онацького (1875-1937) на Слобожанщині [Текст] : монографія / А. М. Никифоров ; МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка. – Суми : [ФОП Цьома С. П.], 2016. – 219 с.
Ольшанская Д. Онацкий возвращается : Сумской художественный музей стал обладателем архива своего основателя и первого директора Никанора Онацкого / Д. Ольшанская // Данкор. 2011. № 21, 25 мая. С. А 14.
Онацкий Никанор Харитонович [Електронный ресурс] : картины художника // Аукционній дом «Корнес». Режим доступа : http://www.korners.com.ua/painter/11317.
Онацкий Никанор Харитонович [Електронный ресурс] : картины художника // Аукционній дом «Золотое сечение». Режим доступа : http://www.gs – art.com/artists/5479/.
Онацька Н. Н. На літніх етюдах : зі спогадів / Н. Н. Онацька // Панорама Сумщини. 1995. 9 лютого. С. 3.
Онацький Никанор // Енциклопедія українознавства : словникова частина в 11 т. Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя, 1966. Т. 5. С. 1600-2000. (Перевидання в Україні / Наукове товариство ім. Т. Шевченка у Львові / [ред. В. Кубійович]. Львів, 1994. Т. 5. С. 805–1200).
Онацький Никанор : живописець, графік, мистецтвознавець, музеєзнавець, пам’яткоохоронець, поет, громадський діяч : [уродженець Сумщини] // Сумщина. Велика спадщина. Образотворче мистецтво / [гол. ред. В. І. Кочубей]. Суми : Університетська книга, 2018. С. 100-101.
Онацький Никанор : поет, живописець, педагог, мистецтвознавець, громадський діяч // Сумщина. Велика спадщина. Поезія / [укладачі та автори тексту: Ю. П’ятаченко, О. Вертіль]. Суми : Університетська книга, 2019. С. 74-75.
Онацький Никанор Харитонович (1874-1937) : біографія // Пам’ять століть. 1996. № 1. С. 126-127.
Онацький Никанор Харитонович // Корж Л. В. Історія становлення та розвитку Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка / Л. В. Корж. Суми : Редакційно-видавничий відділ СДПУ ім. А. С. Макаренка, 1999. С. 33.
Онацький Никанор Харитонович // Сумщина в іменах : енциклопедичний довідник / [гол. ред. В. Б. Звагельський ; редкол.: В. П. Щербань (голова редколегії) М. О. Соколов, В. М. Латишева та ін.]. Суми : Сумський державний університет : Рекламно-видавниче об’єднання «АС-Медіа»], 2003. С. 332.
Онацький Никанор Харитонович // Українська радянська енциклопедія / головна редколегія: О. К. Антонов, Ф. С. Бабичев, В. М. Бабій та ін.]. Видання друге. Київ : Головна редакція Української радянської енциклопедії, 1982. Т. 8 : Олефіни–Поплін. С. 17.
Онацький Никанор Харитонович : музейник, краєзнавець, поет, живописець // Сумщина. Велика спадщина. Краєзнавство / [за заг. ред. О. Корнієнка ; авт.-упоряд.: О. І. Кисельов, О. М. Корнієнко]. [Суми] : Університетська книга, [2019]. С. 126.
Онацький Никанор Харитонович : словник-довідник : [український живописець, графік, поет (28.12.1874–09.01.1875, х. Хоменків Гадяцького повіту на Полтавщині, тепер Липоводолинського району Сумської області – 23.11.1937)] // Словник мистців Полтавщини / авт.-уклад. В. Ханко. Полтава, 2002. С. 142.
Пам’ятні дати 2015 року : [біографічні дані Никанора Харитоновича Онацького] // Мистецтво в школі. 2015. № 1, січень. С. 15.
Петренко М. Наш земляк Н. Х. Онацький / М. Петренко // Машиностроитель (Сумы). 1990. № 20, 13 мая. С. 4.
Петренко М. Никанор Онацький / М. Петренко // Ярмарок. 2004. 28 жовтня. С. 6.
Петров Г. Або волю знайти, або прахом лягти : Никанору Онацькому, засновнику Сумського художнього музею присвячується / Г. Петров // Панорама Сумщини. 1995. № 2 (200), 9 лютого. С. 1.
Петров Г. Він любив мальви : до 25 річчя з дня смерті художника Никанора Онацького / Г. Петров // Ленінський прапор (Липова Долина). 1965. № 19 (3558), 1 липня. С. 4.
Петров Г. Друге життя віршів / Г. Петров // Вперед. 1967. № 2, 2 березня. С. 4.
Петров Г. Життя для рідного народу : до 90-річчя Н. Онацького / Г. Петров // Вперед. 1965. № 4 (494), 9 січня. С. 4.
Петров Г. Митець Сумщини. Про життя і творчість Н. Онацького / Г. Петров. Суми, 1965. С. 1-16.
Петров Г. Невтамовна спрага пошуків / Г. Петров // Вперед. 1966, № 7, 15 січня. С. 4.
Петров Г. Никанор Онацький на Краснопільщині / Г. Петров // Перемога. 1965. № 68. 7 вересня. С. 2.
Петров Г. Світлий талант / Г. Петров // Вперед. 1985. № 123, 12 жовтня. С. 4.
Петров Г. Син козака : хроніка життя і діяльності / Г. Петров // Панорама Сумщини. 1995. 9 лютого. С. 2.
Петров Г. Сонячна палітра Никанора Онацького / Г. Петров // Ленінська зміна. 1972. № 125. С. 3.
Петров Г. Співець боротьби : з поетичного доробку Никанора Онацького / Г. Петров // Ленінський прапор. 1968. № 52, 5 травня. С. 5.
Піаніда Б. Про виставку творів Н. Онацького в Полтавському художньому музеї : (до 100 річчю з дня народження) / Б. Піаніда // Искусство. 1975. № 5. С. 75 ; Образотворче мистецтво. № 4. С. 3.
Побожій С. «Спасибі за те, що пишете» : мистецтвознавчі традиції на Слобожанщині : [мистецтвознавці Сумщини] / С. Побожій // Сумщина. Велика спадщина. Образотворче мистецтво / [гол. ред. В. І. Кочубей]. Суми : Університетська книга, 2018. С. 252-268.
Побожій С. Книжка про художника, мистецтвознавця, поета і першого директора Сумського художнього музею : [про Никанора Онацького] / С. Побожій // Образотворче мистецтво. 2021. № 2. С. 152.
Ступак Ю. П. Художник, вчений, поет : [про Н. Онацького] / Ю. П. Ступак // Культура і життя. 1975. 9 січня.
Сурков В. Музейные изюминки : [художественный и краеведческий музеи когда-то были одним целым и обязаны своим появлением Н. Онацкому] / В. Сурков // Данкор. 2009. № 22, 3 июня. С. А 8-А 9.
Таната Р. Н. Х. Онацький – палкий шанувальник Т. Г. Шевченка / Р. Таната // Матеріали наукової конференції «Художник у провінції», (15-16 жовтня 1998 р., м. Суми) / Сумський обласний художній музей ім. Н. Х. Онацького ; упоряд. Л. Федевич. Суми : Собор, 1998. С. 44-48.
Тимошенко. М. Пише Марійка ... : про творчість художника Н. Х. Онацького / М. Тимошенко // Ярмарок. 2014. № 8, 20 лютого. С. 4.
Ткаченко Б. Никанор Воскреслий / Б. Ткаченко // Україна. 1988. № 35, серпня. С. 8-12.
Трагедія митця на тлі епохи [Електронний ресурс] : віртуальна виставка до 145-річчя від дня народження Никанора Онацького : слайд-презентація / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; уклад. Н. І. Герасимчук. Електрон. текст. і зображув. дані. Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2020. 20 слайдів. Режим доступу: https://www.calameo.com/read/003469948bcfc57d85b40.
Умнова Л. М. Діяльність Никанора Онацького на Лебединщині : [Лебединський період життя педагога, поета, феномена українського краєзнавства Никанора Харитоновича Онацького] / Л. М. Умнова // Теорія та методика навчання суспільних дисциплін : науково-педагогічний журнал / Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: О. В. Михайличенко, М. Б. Євтух, В. С. Бугрій та ін.]. [Суми] : СумДПУ [ім. А. С. Макаренка], 2017. № 2 (5). С. 8-82.
Умнова Л. М. Діяльність Никанора Онацького на Лебединщині : [лебединський період життя педагога, поета, феномена українського краєзнавства Никанора Харитоновича Онацького] / Л. М. Умнова // Теорія та методика навчання суспільних дисциплін : науково-педагогічний журнал / Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: О. В. Михайличенко, М. Б. Євтух, В. С. Бугрій та ін.]. [Суми] : СумДПУ [ім. А. С. Макаренка], 2017. № 2 (5). С. 80-82.
Усенко О. Никанор Онацький: натхненний пером і пензлем Кобзаря / О. Усенко // Сумський краєзнавчий збірник : [збірник] / Сумська обласна організація Національної спілки краєзнавців України ; [упоряд.: О. М. Корнієнко, В. О. Артюх]. Суми : ВВП «Мрія», 2016. С. 329-334.
Федорина А. Він мріяв про свій ермітаж ... / А. Федорина // Україна молода. 2014. № 34, 6 березня. С. 12.
Ханко В. М. Виставка творів Н. Онацького в Полтавському художньому музеї / В. М. Ханко // Ленінська правда. 1975. № 26, 5 лютого. С. 4.
Ханко В. М. Мистецтвознавчі писання Никанора Онацького / В. М. Ханко // Мистецькі осередки Сумщини: історія, колекція, дослідження : матеріали наукової конференції, присвяченої 75-річчю заснування Сумського музею. Суми : Університетська книга, 1995. С. 11-14.
Ханко В. М. Твори видатного художника / В. М. Ханко // Зоря Полтавщини. 1975. № 20, 24 січня. С. 4.
Хвостенко Г. «Гей ти, народ український, засмучений ...» : 70 років тому тоталітарна система злочинно знищила митця, чиє ім’я нині носить обласний художній музей / Г. Хвостенко // Суми і сумчани. 2007. № 121, 21 листопада. С. 4.
Хвостенко Г. «Гей ти, народ український, засмучений...» : [70 років тому тоталітарна система злочинно знищила митця, чиє ім’я носить Сумський обласний художній музей; про Н. Онацького] / Г. Хвостенко // Сумщина. 2007. № 127, 21 листопада. С. 4.
Хвостенко Г. Страдницький шлях Никанора Онацького : [художник, лідер українського визвольного руху і національного відродження Сум (1875-1937 рр.), репресований] / Г. Хвостенко // Суми і сумчани. 2007. № 47, 23 листопада. С. 13.
Хронологія життя і діяльності Н. Онацького // Никифоров А. М. Никанор Онацький (1875-1937) : каталог праць / А. М. Никифоров ; МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2015. С. 14-16.
Художній музей : збірник наукових праць за матеріалами наукової конференції до 85 річного ювілею Сумського обласного художнього музею імені Н. Онацького) / [редкол.: Г. В. Ареф’єва, О. Й. Денисенко, Г. М. Дужа та ін.]. Суми : Університетська книга, 2005. 170 с.
Черкаська Г. Лицар музейної справи : [Н. Онацький (1874-1937), уродженець х. Хоменки Гадяцького повіту] / Г. Черкаська // Гетьман. 2014. № 6 (59). С. 45.
Чубур В. Галина Арефьева: «Без надежды надеемся» : Сумскому художественному музею им. Никанора Онацкого – 90! / В. Чубур // В двух словах. 2010. № 9, 26 февраля. С. 18.
Чугай М. На текст балади Онацького / М. Чугай // Панорама Сумщини. 1995. № 3, 8 березня. С. 4.
Ювко Є. Репресивна політика органів ОДПУ-НКВС 1920–1930-х рр. стосовно української інтелігенції на прикладі архівно-слідчих справ проти Никанора Харитоновича Онацького / Є. Ювко // Консенсус : науковий журнал / Міністерство освіти і науки України ; Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка ; [гол. ред. В. Сокирська ; редкол.: Е. Бистрицька, О. Гайдай, Ю. Подрєз, В. Оліцький та ін.]. Суми : СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2022. № 3. С. 5-13. Режим доступу: https://konsensus.net.ua/index.php/konsensus/article/view/22/20.
Юрченко Н. Людина дивної долі : до 110 річчя з дня народження Н. Х. Онацького / Н. Юрченко // Ленінська правда. 1985. № 112, 11 червня. С. 3.
Юрченко Н. Н. Життя в мистецтві / Н. Н. Юрченко // Образотворче мистецтво. 1987. № 1. С. 26-28.
Юрченко Н. Н. Життя, віддане мистецтву / Н. Н. Юрченко // Суми і сумчани. 1991. № 13, 29 березня. С. 3.
Юрченко Н. Н. Х. Онацький (1875-1837) : каталог творів / Н. Юрченко. Суми : Слобожанщина, 1995. 28 с.
Юрченко Н. Несподіване відкриття. Онацький у зв’язках із сучасниками / Н. Юрченко // Панорама Сумщини. 1995. № 2 (200), 9 лютого. С. 2.
Юрченко Н. Никанор Онацький в портретах і в житті / Н. Юрченко // Мистецькі осередки Сумщини: історія, колекція, дослідження : матеріали наукової конференції, присвяченої 75-річчю заснування Сумського музею / ред. Л. К. Федевич. Суми : Університетська книга, 1995. С. 7-10.
Юрченко Н. Никанор Онацький: життя і доля / Н. Юрченко // Сумщина. 2000. 26 січня.
Юрченко Н. Остання осінь митця : сторінки з життя Никанора Онацького, засновника Сумського художнього музею / Н. Юрченко // Художник у провінції : матеріали наукової конференції, (15-16 жовтня 1998 р., м. Суми) ; Сумський обласний художній музей ім. Никанора Онацького / ред. Л. К. Федевич. Суми, 1998. С. 53-58.
Юрченко Н. Покликання заради мистецтва : до 130-річчя від дня народження Никанора Онацького / Н. Юрченко // Земляки : альманах Сумського земляцтва в Києві / упоряд. В. Садівничий. Суми : Собор, 2005. Вип. 2. С. 127-129.
Юрченко Н. Трагедія митця на тлі епохи : до 140-річчя від дня народження Н. Х. Онацького / Н. Юрченко // Календар знаменних і пам’ятних дат Сумщини на 2015 рік / Сумська обласна універсальна наукова бібліотека ; упоряд. О. К. Линник. Суми, 2014. С. 8-13.
Юрченко Н. Художник Никанор Онацький – митець української глибинки / Н. Юрченко // Художник у провінції : матеріали Міжнародної наукової конференції, (24-25 вересня 2009 р., м. Суми) / Сумський обласний художній музей ім. Н. Онацького. Суми : Університетська книга, 2009. С. 153-160.

Онацький Никанор Харитонович
Народження
09.01.1875
Місце народження
х. Хоменкове Гадяцького повіту Полтавської губернії
Смерть
23.11.1937 (62 роки)
Місце смерті
м. Полтава
Alma mater
Одеське художнє училище
Напрями діяльності
поет, художник, музейник, педагог, етнограф