Головне зображення

ЕПС

Енциклопедія

Педагогічної Сумщини

Онацький Євген Дометійович

Онацький Євген Дометійович (13 січня 1894 – 27 жовтня 1979) – український науковець, мовознавець, історик культури, педагог, громадський і політичний діяч, журналіст, енциклопедист, філософ, дипломат. Професор, дійсний член Української вільної академії наук, Наукового товариства імені Шевченка та Українського історичного товариства.

Життєпис

Народився у м. Глухові на Сумщині в козацькій сім’ї вчителя (батько працював викладачем Глухівського вчительського інституту). У 1904 році сім'я Онацьких переїхала до Кам'янця-Подільського, де Євген навчався в гімназії, яку закінчив 1912-го року зі срібною медаллю. 

У 1912–1917 рр. Євген Онацький навчався на історико-філологічному факультеті Київського університету і був членом Наукового товариства ім. Т. Шевченка. Був активним членом суспільно-громадської роботи серед студентської молоді та одним із провідних членів Головної Студентської Ради в об’єднанні всіх вищих закладів м. Києва.

З початком революційних подій в Росії, які перемістилися й на українські землі, Є Онацький ввійшов до складу Української Центральної Ради від українського студентства і незабаром працює в Секретаріаті.

У квітні 1917 року взяв участь у Всеукраїнському Національному Конгресі, що був скликаний Центральною Радою у Києві. Активно включившись у політичне життя, виїжджав на переговори з козацькими представниками на Дон до Новочеркаського та Кубанських козацтв Катеринодару. Деякий час працював бібліотекарем у Київському міському музеї.

У 1919 році український уряд направляв молодих дипломатів за кордон. Євген Онацький, маючи вищу освіту та знання кількох іноземних мов, вроджені манери інтелігента і витончену поведінку, дістав призначення до дипломатичної місії в Парижі, щоб взяти участь у Паризькій мирній конференції. Однак через політичні обставини він разом із дружиною опинився в Римі.

На Україну повернутись не вдалося. Євген Онацький почав жити за кордоном.

У Римі з 1919 по 1921 рр. очолював прес-бюро Української дипломатичної місії (згодом став головою) Української Народної Республіки в Італії. Був редактором часопису «La voce del Ucraina» (Голос України). Репрезентуючи Україну, Євген Онацький дописував до видань «Розбудова нації», «Новий шлях», «Свобода» (у США), «Український голос», Новий час», «Діло», «Новий клич», до швейцарського франкомовного журналу «L’Ukraine», у яких повідомляв про українські справи. Крім журналістської діяльності, Є. Онацький очолював українську громаду в Римі, влаштовував вечори-диспути.

З 1936 року до 1943 рр. працював професором Вищого Східного інституту Неаполя та Римського університету ла Сап’єнца.

29 вересня 1943 року німецька окупаційна адміністрація в Італії заарештувала Є. Онацького як визначного українського націоналістичного діяча за його постійне критичне ставлення до німецького націонал-соціалізму. Він відбував ув'язнення спочатку в Італії, а потім в Берліні та Оранієнбурзі. У травні 1945 року повернувся до громадської діяльності в Римі.

У 1947-му Євген Онацький емігрував до Буенос-Айреса, де продовжив активну наукову, журналістську і політичну діяльність. Він бере активну участь у діяльності «Просвіти», редагує тижневик «Наш клич» та його альманахи, а також місячник «Дзвін». Редагує календарі-альманахи товариства «Відродження» (1949-1961). У 1949 році Є. Онацький став першим головою Спілки українських науковців, митців та літераторів в Буенос-Айресі. 

Саме тут Євген Доментійович видав величезну працю – «Українську Малу Енциклопедію», яка вийшла друком у 1957-1967 роках. Вона складалась з 8 томів (16 книжок). В енциклопедії розкрито теми суспільних наук, української духовної культури – етики, релігії, суспільної психології та філософії, вірувань, забобонів, символіки, народної творчості, історії, літератури. Є. Онацький видавав її окремими частинами, унікальна праця налічує 2147 сторінок. Це монументальний доробок, над яким професор працював усе своє життя від написання першої роботи 1920-х років «Літературний словник творів і персонажів усіх часів і літератур».

Визнанням ваги Є. Онацького в суспільному та науковому житті української діаспори Аргентини стало обрання професора Є. Онацького у 1953 році головою Представництва для координації роздріблених політичних та громадських організацій, а у 1963 році головою Ради Української Центральної Репрезентації (українського координаційного центру) в Аргентині.

У 1964 році Онацький за станом здоров’я залишає редакційну роботу і продовжує займатися наукою

Помер у Буенос-Айресі 27 жовтня 1979 року на 85 році життя після тривалої та тяжкої хвороби. 

Педагогічна діяльність

З 1936 року професор Є. Онацький викладав українську мову у Вищому Східному інституті Неаполя, а з 1940 року працював у Римському університеті. Продовжував розвідки з питань освіти і виховання. Він писав: «Виховання чи освіта – ось проблема, що хвилює педагогів усього світу, а головне тих, хто тримає в руках державну владу і відповідає перед нацією за долю майбутніх поколінь».

З метою вступу до італійських університетів українських абітурієнтів Є. Онацький турбувався про залучення кандидатів та стипендії, спілкуючись з працівниками міністерства освіти. «Кандидати мають написати прохання по-українські, а як можуть, то і по-італійські (як ні – то я перекладу). Вони мусять перекласти і завірити всі потрібні документи в італійських посольствах – галичани і волиняни у Варшаві, а якщо хто знаходиться в Празі, то в Празі і т. д. Потім усі ці документи разом із проханням переслати мені. Прохання адресувати до Міністерства виховання (освіти), або так, як я писав раніше – до Генеральної дирекції щколи за кордоном».

        Є. Онацький, працюючи у вищий школі, дбав про випуск посібників. Викладаючи українську мову, він написав підручник з граматики української мови для італійських студентів «Українська теоретично-практична граматика» (290 сторінок), яку 1937 року видав інститут в Неаполі. У 1939 році з під пера вченого виходить книга про українську культуру. Надзвичайно важливим інформаційним матеріалом є понад 70 статей про українську літературу та про українських авторів, які наш земляк вмістив у популярній італійській енциклопедії «Enciclopedia Bompiani». Крім того, Є. Онацький опрацював «Українсько-італійський словник», який видав у 1941 році в Римі (1736 сторінок) заходом Вищого східного інституту. Згодом видав другий том «Італійсько-українського словника» (631 сторінка).

Праці Є. Онацького – важливий внесок в українську науку, філософію, історію, літературу.

Наукова спадщина професора Є. Онацького зберігається в музеях Лондона, у Бібліотеці Конгресу (Вашингтон) та Нью-Йоркській публічній бібліотеці. 

Бібліографія праць вченого має 58 сторінок, яку видала в Буенос-Айресі Спілка українських науковців, літераторів і митців в Аргентині (Є. Онацький був її засновником).

Праці талановитого дослідника і журналіста – це велика кількість статей, репортажів, доповідей, публіцистичних праць, енциклопедичних розвідок про вчених, письменників. У Празі з’явилися його «Основи суспільного ладу» (1941), «Італія і фашизм» (1941), два томи «Сторінки римського щоденника» (1941), «Завзяття чи спокуса самовиправдання» (1956), «З чужого поля» та «Портрети в профіль» (1956). У «Записках українського журналіста і дипломата» розповідається про історію дипломатії визвольних змагань Директорії УНР та українського визвольного руху взагалі. У творі під назвою «У вічному місті; записки українського журналіста, рік 1930» знаходимо листування Є. Онацького з різними державними діячами Італії та його кореспонденцію. 

Найважливішим науковим твором Євгена Онацького вважається «Українська мала енциклопедія», яка складається з 8 томів. «УМЕ» була надрукована в Буенос-Айресі за сприяння УАПЦ протягом 1957–1967 років.

Творчість

 

Бібліографія

  1. Амедео Джанніні – італійський дипломат // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 227–232.

  2. Аніта Ґарібальді – героїчна дружина героя // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 155–158.

  3. В. К. Винниченко – і «чесність з собою» // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 241–252.

  4. В. Стєфаник – співець трагіки українського села // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 199–204.

  5. Вольфганг Ґете – універсальний ґеній // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 33–60.

  6. Грицько Чупринка – герой і поет села // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 173–178.

  7. Ґ. Д’Аннунціо – герой гарної казки // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 7–22.

  8. Ґульємо Марконі – переможець простору і часу // Онацький Є. Портрети в профіль / Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 205–212.

  9. Джозуе Кардуччі – поет національної єдности // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 83–90.

  10. Джузеппе Мацціні – апостол пригнічених націй // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 75-82.

  11. Дон Пасіфіко – громадянин Британської Імперії // Онацький Є. Портрети в профіль / Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 213-222.

  12. Енріко Карузо – голос і серце // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 103–117.

  13. Євген Коновалець – уроджений провідник // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 233–240.

  14. Жульєта Дру і Віктор Гюґо // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 118–122.

  15. Іван Франко – дух, що тіло рве до бою // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 193–198.

  16. Казанова – італійський Дон Жуан націоналізму // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 97–102.

  17. Кард. П. Гаспарі – державний секретар Ватикану // Онацький Є. Портрети в профіль / Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 223–226.

  18. М. Грушевський – чесність з народом // Онацький Є. Портрети в профіль // Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 285–297.

  19. Марія Цуканова – зворушлива людяність села // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 167–172.

  20. Микола Лисенко – батько української музики // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 189–192.

  21. Невідоме оповідання Євгена Онацького : (підготував до друку та прокоментував О. Ю. Мицик) : [представлені біографічні дані Євгена Онацького] // Сіверян. літопис. – 2020. – № 5. С. 141–144.

  22. Нікольо Паґаніні – диявольська музика // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 23–32.

  23. Олена Теліга – поетка героїчного життя села // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 179–188.

  24. Онацький Є. Д. (1894–1979) // Українська мала енциклопедія : [у 4-х т.] / Є. Д. Онацький ; упоряд. С. І. Білокінь. – Київ : Пульсари, 2016. – Т. 1 : А–І / Є. Д. Онацький, упоряд., наук. ред., авт. передм. С. І. Білокінь. – Видання друге, уточнене. – Київ : Пульсари, 2016. – 576 с. : портр.

  25. Онацький Є. Д. (1894–1979) // Українська мала енциклопедія : [у 4-х т.] / Є. Д. Онацький ; упоряд. С. І. Білокінь. – Київ : Пульсари, 2016. – Т. 2 : Ї–На / Є. Д. Онацький, упоряд., наук. ред., авт. передм. С. І. Білокінь. – Видання друге, уточнене. – Київ : Пульсари, 2018. – 528 с.

  26. Онацький Є. Д. Італійсько-український словник, ukrainien. Praci filosofično-gumanističnogo fakulʹtetu (Объемы 13-15). Vydannja Ukraïnsʹkoho Katolycʹkoho Universytetu Im. Sv. Klymenta Papy. Praci Filosofično-Gumanističnoho Fakulʹtetu (Объемы 13-15) / ЄДОнацькийRIM, 1977. – 631 c. – Режим доступу: https://books.google.com.ua/books/about/%D0%86%D1%82%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%B9%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE
    _%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA.html?id=Sjqz0AEACAAJ&redir_esc=y.

  27. Онацький Є. Побратими : аудіокнига / Є. Онацький. – Режим доступу: https://4read.org/4585-onackyi-yevgen-pobratymy.html.

  28. Онацький Є. У Вавилонському полоні : (спомини). – Буенос Айрес, 1949. – Режим доступу: https://history.sumy.ua/research/books/9289-onatskyi-yevhen-u-vavylonskomu-poloni-spomyny.html.

  29. Онацький Є. У вічному місті. Т. 4 : Записки українського журналіста / Є. Онацький. – Торонто : Науково-Дослідний Інститут ім. Ольжича ; Видавництво «Новий Шлях», 1989. – 401 с.

  30. Онацький Є. Українська мала енциклопедія : [у 8 т., 16 кн.] / Є. Онацький. – Буенос-Айрес : Накладом Адміністратури УАПЦ в Арґентіні, 1957. – Режим доступу: https://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0001157.

  31. Онацький Є. Українська мала енциклопедія : [у 8 т., 16 кн.] / Є. Онацький. – Буенос-Айрес : Накладом Адміністратури УАПЦ в Арґентіні, 1958. – Кн. 2 : Літери В–Ґ. – Режим доступу: https://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0001157.

  32. Онацький Є. Українська мала енциклопедія : у 8 т., 16 кн. / Є. Онацький. – Буенос-Айрес, Аргентина, 1957–1967. – Режим доступу: https://archive.org/details/UkrMalaEn/kn_01_%D0%90-%D0%91/.

  33. Онацький Є. Українська мала енциклопедія : у 4 т. Т. 2 : Ї–На / Є. Онацький ; упоряд. та наук. ред. С. Білокінь ; ред. С. Нілова ; худож. В. С. Мітченко. – Видання 2-ге, уточнене. – Київ : Пульсари, 2018. – 524, [1] c.

  34. Онацький Є. Українська мала енциклопедія. Т. 1–8 / Є. Онацький. – Буенос Айрес : УАП Церква, 1959. – Режим доступу: https://library.chnpu.edu.ua/yevgen-onatskij/.

  35. Онацький Є. Куліш Пантелеймон (1819–1897) / Є. Онацький // «Не забудеш мене, моя нене, Вкраїно» : [антологія краєзнавчих розвідок письменників і науковців Сумщини : до 200-річчя від дня народження П. О. Куліша] / [упоряд.: О. Малиш, Ю. П'ятаченко, Н. Шеденко]. – Суми : Триторія, 2019. – С. 74–75.

  36. Онацький Є. Портрети в профіль = Portraits in Profile / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – 300 с. : іл.

  37. Онацький Є. Фашизм і ми : [у статті Є. Онацький подає, по-перше, своє розуміння духовних максим італійського фашизму; по-друге, що дуже важливо, показує, чому український національний рух 20-х років не підпадає під категорію фашистського; по-третє, вказує, які елементи фашистських цінностей можуть бути взятими на озброєння українськими націоналістами в їх боротьбі за самостійну українську державу] / Онацький // Розбудова нації. 1929. – № 12 (24). – С. 397–401. – Режим доступу: https://www.ar25.org/article/yevgen-onackyy-fashyzm-i-my-1929.html.

  38. Оскар Вайльд – геній парадоксу // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 61–74.

  39. Полк. В. Вишиваний – Архикнязь Габсбурський // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 123–154.

  40. Симон Петлюра – чесність з ідеєю // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 253–260.

  41. Тарас Шевченко – чесність з Богом // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 261–272.

  42. Улас Самчук – поет села // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. –Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 159–166.

  43. Ф. Ніцше – попередник модерного націоналізму // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 91-96.

  44. Цуканова М. Їхня таємниця : повість та оповідання, уривок з роману / М. Цуканова ; упоряд. Б. Бойчук ; автор вступної статті Є. Онацький. – Київ : Світовид, 1992. – 174 с.

  45. Шевченко – багатогранний національний геній // Онацький Є. Портрети в профіль / Є. Онацький. – Чікаго : Українсько-Американська Видавнича Спілка, 1965. – С. 273–284.

Література

  1. Odarchenko P. V. Onatskyi Yevhen Dementiiovych / P. V. Odarchenko // Encyclopedia of Modern Ukraine [Online] / Eds. : I. М. Dziuba, A. I. Zhukovsky, M. H. Zhelezniak [et al.] ; National Academy of Sciences of Ukraine, Shevchenko Scientific Society. – Kyiv : The NASU institute of Encyclopedic Research, 2022. Available at. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-75360.

  2. Бібліографія праць Євгена Онацького : (книжки і окремі видання) // Винар Л. Чесність – з нацією / Л. Винар. – С. 176–179. – Режим доступу: https://shron1.chtyvo.org.ua/Vynar_Liubomyr/Yevhen_Onatskyi_-_chesnist_z_natsiieiu.pdf?.

  3. Бібліографія праць професора Євгена Онацького. 1917–1964 / Спілка українських науковців, літераторів і мистців ; уклад. М. Гаврилюк. – Буенос-Айрес : [б. в.], 1964. – 59 с. – Електронний каталог Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки. – Режим доступу: https://catalog.lounb.org.ua/cgi-bin/koha/opac-ISBDdetail.pl?biblionumber=399663.

  4. Білокінь С. «Українська мала енциклопедія» Євгена Онацького і справа її перевидання / С. Білокінь // Літературна Україна. – 2015. – № 10, 5 березня. – С. 12.

  5. Білокінь С. Енциклопедист, який випередив час : (125 років від дня народження Євгена Онацького) / С. Білокінь // Енциклопедичний вісник України. – 2019. – Вип. 11.

  6. Білокінь С. Онацький Євген. Українська мала енциклопедія : переднє слово / С. Білокінь. – Режим доступу: https://www.s-bilokin.name/Culture/OnackyEncycl.html.

  7. Бутко С. Із когорти видатних українців із історичної Чернігівщини: Євген Онацький / С. Бутко ; Український інститут національної пам’яті. – Режим доступу: http://www.memory.gov.ua/news/iz-kogorti-vidatnikh-ukraintsiv-iz-istorichnoi-chernigivshchini-evgen-onatskii.

  8. Верстюк В. Онацький Євген Дометійович / В. Верстюк, Т. Осташко // Діячі Української Центральної Ради : біографічний довідник. – Київ, 1998. – С. 140–141.

  9. Вибір листів Євгена Онацького до Любомира Винара // Винар Л. Чесність – з нацією / Л. Винар. – Нью-Йорк ; Мюнхен ; Торонто, 1981. – С. 169–174. – Режим доступу: https://shron1.chtyvo.org.ua/Vynar_Liubomyr/Yevhen_Onatskyi_-_chesnist_z_natsiieiu.pdf?.

  10. Винар Л. Євген Онацький – чесність з нацією (1894–1979) / Л. Винар ; Українське історичне товариство. – Нью-Йорк ; Мюнхен ; Торонто, 1981.

  11. Волощук О. Євген Онацький. Квіти на могилі / О. Волощук ; Націоналістичний портал : [вебсайт]. – Режим доступу: https://ukrnationalism.com/history/3184-yevhen-onatskyi-kvity-na-mohyli.html.

  12. Вулиця Євгена Онацького : [місто Чернігів, до цього 2-й провулок Пархоменка перейменований на честь Євгена Онацького 12.02.2016]. – Режим доступу: https://unr.uinp.gov.ua/memory-places/vulitsya-evgena-onatskogo.

  13. Гаврилюк М. Бібліографія праць професора Євгена Онацького. 1917–1964 / М. Гаврилюк. – Буенос-Айрес, 1964.

  14. Гейда О. Велика мала… : (до виходу в Україні першого тому «Української малої енциклопедії» Є. Онацького) / О. Гейда, Т. Тимченко // Сіверянський літопис. – 2016. – № 6. – С. 197–200.

  15. Гейда О. До 130-річчя енциклопедиста Євгена Онацького / О. Гейда ; Чернігівський обласний історичний музей ім. В. В. Тарновського. – Режим доступу: https://choim.org/%D0%B4%D0%BE-130-%D1%80%D1%96%D1%87%D1%87%D1%8F-%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0-%D1%94%D0%B2%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B0-% https://ukrpohliad.org/national-memory/gluhivs-ky-j-kozak-yevgen-onats-ky-j.htmlD0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%8C/.

  16. Демченко Т. Здобуття Батьківщини: життя та творчість Євгена Онацького : науково-популярний нарис / Т. Демченко. – Чернігів : Освітній центр, 2016. – 184 с.

  17. Демченко Т. Історія створення «Української Малої Енциклопедії» у листуванні Євгена Онацького і Романа Бжеського (1957–1968) / Т. Демченко, С. Іваницька. – Режим доступу: https://shron1.chtyvo.org.ua/Demchenko_Tamara/Istoriia_stvorennia_Ukrainskoi_maloi_entsyklopedii_u_lystuvanni_Yevhena_Onatskoho_i_Romana_Bzheskoho.pdf?.

  18. Є. Онацький. Автобіографія // Винар Л. Чесність – з нацією / Л. Винар. – Нью-Йорк ; Мюнхен ; Торонто, 1981. – С. 174–176. – Режим доступу: https://shron1.chtyvo.org.ua/Vynar_Liubomyr/Yevhen_Onatskyi_-_chesnist_z_natsiieiu.pdf?.

  19. Євген Онацький – представник ОУН у «вічному» місті. Diaspora.ua, 13 січня 2022 р. – Режим доступу: https://kroun.info/bez-rubriki/yevgen-onaczkyj-predstavnyk-oun-u-vichnomu-misti/.

  20. Євген Онацький – учений і націоналіст / Б. Червак // Українська культура : культурно-освітній та літературно-мистецький ілюстрований журнал. 2020. – № 1/2. – С. 31–40.

  21. Євген Онацький, журналіст, публіцист, мовознавець, історик культури, політичний діяч. – Режим доступу: https://history.sumy.ua/research/books/9289-onatskyi-yevhen-u-vavylonskomu-poloni-spomyny.html.

  22. Лєцкін М. О. «…Без нації не може бути розвитку індивідуальностей…» : (взаємини Івана Огієнка та Євгена Онацького) / М. О. Лєцкін // Іван Огієнко і сучасна наука та освіта : науковий збірник. Серія історична та філологічна / [редкол.: О. М. Завальнюк (гол. ред.), Є. І. Сохацька (відп. ред.) та ін.]. – Кам’янець-Подільський : Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка, 2013. – Вип. Х. – С. 65–69. – Режим доступу: http://elar.kpnu.edu.ua:8081/xmlui/bitstream/handle/123456789/451/%D0%86%D0%B2%D0%B0%D0%BD%20%D0%9E%D0%B3%D1%96%D1%94%D0%BD%D0%BA%D0%BE%20%D1%96%20%D1%81%D1%83%D1%87%D0%B0%D1%81
    %D0%BD%D0%B0%20%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B0%20%D1%82%D0%B0%20%D0%BE%D1%81%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%B0.20%D0%9D%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9%20%D0%B7%D0%B1%D1%96%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA.20%D0%A1%D0%B5%D1%80%D1%96%D1%8F%20%D1%96%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0%20%D1%82%D0%B0%20%D1%84%D1%96%D0%BB%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B0.%20%D0%92%D0%B8%D0%BF%D1%83%D1%81%D0%BA%2010.pdf?sequence=1&isAllowed=y.

  23. Мітки: Євген Онацький :авторитетне свідчення Євгена Онацького : [про суспільно-політичну ситуацію в Східній Галичині з його книги «У вічному місті. Записки українського журналіста. Рік 1930»] // Листи до приятелів : журнал. – Режим доступу: https://lysty.net.ua/tag/%D1%94%D0%B2%D0%B3%D0%B5%D0%BD-%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9/.

  24. Морошану Л. І. Перший «Українсько-італійський словник» Є. Д. Онацького / Л. І. Морошану, І. В. Нікітіна. – Режим доступу: http://www.sci-notes.mgu.od.ua/archive/v30/43.pdf.

  25. Мушинка М. Євген Онацький – призабутий український енциклопедист / М. Мушинка // Українська Енциклопедистка : матеріали 3-ї Міжнародної наукової конференції, 22–23 жовтня, 2013, Київ. – Київ, 2014.

  26. Одарченко П. В. Онацький Євген Дементійович / П. В. Одарченко // Енциклопедія Сучасної України / редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – Київ : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2022. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-75360.

  27. Онацький Євген Дометійович // Українська мала енциклопедія : у 4 т. Т. 1 : А–І / Є. Онацький ; упоряд. та наук. ред. С. Білокінь ; худож. оформ. В. С. Мітченко. – Видання 2-ге, уточнене. – Київ : Пульсари, 2016. – 561 с.

  28. Онацький Євген Дементійович : [(псевд.: Характерник, Дометенко, Винар, Італ, Тарас та ін.; 01(13).01.1894, м. Глухiв Чернігівської губернії, нині Сумської області – 27.10.1979, Буенос-Айрес, 1986 перепоховання у м. Монте-Ґранде, Арґентина)] // Енциклопедія Сучасної України. – Режим доступу: https://esu.com.ua/article-75360.

  29. Онацький Євген Дометійович (13 січня 1894 – 27 жовтня 1979) – український науковець, мовознавець, історик культури, педагог, громадський і політичний діяч…). – Режим доступу: https://eps.library.sspu.edu.ua/articles/onatskiy-yevgen-dometiyovich.

  30. Онацький Євген Дометійович (1894–1979), політик, журналіст, дипломат, діяч ОУН (1929), упорядник «Української малої енциклопедії» (1957–1967), Україна – Італія – Аргентина // Електронна версія «Великої української енциклопедії». – Режим доступу: https://vue.gov.ua/%D0%9E%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9,_%D0%84%D0%B2%D0%B3%D0%B5%D0%BD_%D0%94%D0%BE%D0%BC%D0%
    B5%D1%82%D1%96%D0%B9%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87.

  31. Онацький Євген Дометійович : [псевдоніми: Характерник, Дометенко, Винар, Італ, Тарас та ін.] / Національна бібліотека України для дітей. – Режим доступу: https://chl.kiev.ua/Default.aspx?id=11411.

  32. Онацький Євген Дометійович. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BD%D0%B0%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%84%D0%B2%D0%B3%D0%B5%D0%BD
    _%D0%94%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D1%82%D1%96%D0%B9%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87.

  33. Рог В. Глухівський козак Євген Онацький / В. Рог. – Режим доступу: https://ukrpohliad.org/national-memory/gluhivs-ky-j-kozak-yevgen-onats-ky-j.html.

  34. Родом з України: «Євген Онацький – призабутий український енциклопедист». – Режим доступу: https://library.chnpu.edu.ua/rodom-z-ukrayini-yevgen-onatskij-prizabutij-ukrayinskij-entsiklopedist/.

  35. Ситор А. В. Євген Онацький та його робота в дипломатичній місії УНР в Італії: трансформативний досвід / А. В. Ситор // Наукові записки НаУКМА. Історичні науки. – 2022. – Т. 5. – С. 28–36. – Режим доступу: https://doi.org/10.18523/2617-3417.2022.5.28-36.

  36. Тимошик М. «Розжалоблювати чужинців слід не плечами та скаргами...»: нереалізовані видавничі проекти Євгена Онацького / М. Тимошик // Літературна Україна : газета письменників України. – 2014. – № 41. – С. 10–11.

  37. Тимошик М. «Українець я є, і ніщо українське не сміє бути мені чужим»: націоналістична ідея в житті й діяльності Євгена Онацького / М. Тимошик. – Івано-Франківськ : Місто НВ, 2015. – 60 с.

  38. У цей день помер Євген Онацький : [27 жовтня 1979 року помер Євген Дометійович Онацький, був похований в Аргентині]. – Режим доступу: https://centuria-ua.com/u-czej-den-pomer-yevgen-onaczkyj/.

  39. Червак Б. Євген Онацький – учений і націоналіст / Б. Червак // Українська культура : культурно-освітній та літературно-мистецький ілюстрований журнал. – 2020. – № 1/2. – С. 31–41.

  40. Шевелєва М. Євген Онацький – укладач «Української малої енциклопедії» / М. Шевелєва // Український інтерес. – 2025. – 13 січня. – Режим доступу: https://uain.press/blogs/yevgen-onatskij-ukladach-ukrayinskoyi-maloyi-entsiklopediyi-1150322.

  41. Шубнікова Н. Пройшов сезонний рейтинговий шаховий турнір, присвячений 130-річчю від дня народження Євгена Онацького : [в Глухівській публічній бібліотеці відбувся сезонний рейтинговий шаховий турнір, присвячений 130-річчю від дня народження Євгена Онацького,  видатного вченого-етнолога, історика культури, професора, дійсного члена Української вільної академії наук, громадського діяча] / Н. Шубнікова. – Режим доступу: https://kourier.in.ua/9427-proyshov-sezonniy-reytingoviy-shahoviy-turnr-prisvyacheniy-130-rchchyu-vd-dnya-narodzhennya-yevgena-onackogo.html.

  42. Ясь О. Онацький Євген Дометійович / О. Ясь // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; Інститут історії України НАН України. – Київ : Наукова думка, 2010. – Т. 7 : Мл–О. – С. 596-597.

  43. Ясь О. В. «Українська мала енциклопедія» («УМЕ») / О. В. Ясь // Енциклопедія історії України: Україна – Українці / редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.] ; НАН України, Інститут історії України. – Київ : Видавництво «Наукова думка», 2019. – Кн. 2. – 842 с. – Режим доступу: https://library.chnpu.edu.ua/yevgen-onatskij/ ; http://www.history.org.ua/?termin=ukrajinska_mala_entsyklopedija_ume.

Онацький Євген Дометійович

Онацький Євген Дометійович

Народження

13.01.1894

Місце народження

м. Глухів

Смерть

27.10.1979 (85 років)

Місце смерті

м. Буенос-Айрес, Аргентина

Alma mater

Київський університет

Напрями діяльності

дипломат, громадський діяч, науковець, мовознавець, ідеолог українського націоналізму, журналіст, енциклопедист

Вчене звання

професор

Slide 0

Є. Д. Онацький