Сковорода Григорій Савич
Сковорода Григорій Савич (3 грудня 1722 –9 листопада 1794) – видатний український філософ-мислитель, просвітитель, гуманіст, поет, педагог, перекладач, музикант. Належить до найвидатніших виразників української ментальності ХVІІІ ст. У його творах відобразилися світогляд, стиль, спосіб мислення, жива душа українського народу
Життєпис
Народився в сотенному містечку Чорнухи Лубенського полку, що нині на Полтавщині в козацькій родині Сави та Пелагеї. Батько Сава Сковорода був рядовим козаком, у мирний час займався шинкуванням і продажем вина в Чорнухах. У сім років Григорія віддали до чотирирічної дяківської школи в Чорнухах.
У серпні 1734 року Григорій вступив до Києво-Могилянської академії, яка на той час перебувала на вершині свого розквіту. У 1735-1738 рр. Сковорода продовжив навчання в наступних граматичних класах, вивчав латинську мову, прозові та поетичні твори цією мовою. Далі були класи поетики та риторики, а також у 1739-1740 рр. починає вчити грецьку, німецьку й гебрейську мови. Потім був клас філософії тривалістю два роки, де вивчались діалектика, логіка, етика, фізика. У цьому класі Сковорода навчався під орудою префекта академії Михайла Козачинського.
У 1741 році, не завершивши клас філософії, Сковорода у Глухові пройшов конкурсний відбір до придворної капели імператриці Єлизавети Петрівни і вирушив до Санкт-Петербурга. Наприкінці серпня 1744 року разом з почтом імператриці Єлизавети прибув до Києва, куди Єлизавета їхала «на поклоніння святим Божим угодникам». Назад з імператорським двором вертатися Сковорода не став, звільнився в чині «придворного уставника» і повернувся до Києво-Могилянської академії, аби завершити курс філософії.
Наприкінці 1745 року, закінчивши штудії філософії в Києво-Могилянській академії і бажаючи побачити чужі краї, пізнати ширше «коло наук», завербувався до «Токайської комісії з заготівлі вин до царського двору» під керівництвом генерал-майора Ф. С. Вишневського. У січні 1749 у Токаї помер Вишневський; керівником «Токайської комісії…» призначили його сина Гаврила. Наступного року Сковорода вирішує повертатися в Україну. З черговим транспортом вина 10 жовтня 1750 він прибув до Києва, а звідти - до Чорнухів, де нікого з родини не застав у живих. У вересні 1751 року він відновив навчання в Києво-Могилянській академії, вступивши на богослов’я. Богословський курс вів видатний поет, префект академії Георгій Кониський; він передбачав 4-річне навчання і прирівнювався до вищої університетської освіти. Сковорода навчався лише два роки. Улітку 1753 року київський митрополит Тимофій Щербацький, на прохання свого приятеля бунчукового товариша Степана Томари знайти гувернанта для навчання старшого сина Василя, порекомендував йому Григорія Сковороду як найкращого студента. Восени 1753 року Сковорода прибув у село Каврай Переяславського полку, де був маєток Томари. У Кавраї Сковорода почав писати поезію, зокрема кілька поезій для збірки «Сад божественних пісень».
Улітку 1759 року Сковорода прийняв запрошення викладати поетику, синтаксис, грецьку мову і курс «благонравности» в Харківському колегіумі. Він покинув Гетьманщину і перебрався на Слобожанщину. У 1769 році його звільнили за «вільнодумство».
Починаючи з 1769 року Григорій Сковорода мандрував містами та селами Лівобережної України, даруючи народові знання й досвід духовного самопізнання. Тоді ж він написав переважну більшість своїх поетичних творів, що склали збірку «Сад Божественних пісень».
Помер 9 листопада 1794 року в селі Пан-Іванівка (зараз Сковородинівка) Золочівського району Харківської області. На його надгробку вибиті (як епітафія):
Спадщина композитора, поета, байкаря і філософа Григорія Савича Сковороди є дорогим надбанням української національної і світової культури.
Педагогічна діяльність
Близько 30 років свого життя Григорій Сковорода був мандрівним учителем, жив у різних місцях України. Бував і на Сумщині: у Сумах, Охтирці, Лебедині, Боромлі. Тут писав твори, роздумував про природу і вічне буття. Для нього щастя людини, її свобода були нерозривні з освітою; він обстоював ідею освіти, доступної для всіх.
Педагогічні погляди Сковорода висловив у діалогах, віршах, байках, притчах, листах. Будучи прихильником принципу народності у вихованні, Григорій Савич вважав, що воно повинно відповідати інтересам народу, живитися з народних джерел і зберігатися в житті кожного народу.
Згідно з поглядами Сковороди, кожна людина наповнена талантами. Тому їй не варто задивлятися на оточуючих і повторювати чужий шлях. Потрібно шукати те, чим сама людина наповнена, реалізувати свої таланти. Григорій Савич писав шукати сродну працю. Коли людина займається справою, до якої має хист, яка їй до душі, вона стає вільною та щасливою. На думку філософа, сродна праця здатна звеселяти дух, приносити задоволення та радість. Вона корисна не тільки для того, хто знайшов своє покликання, а й для всього суспільства загалом.
Метою виховання, на його думку, повинна бути підготовка «істинної», вільної людини, гармонійно розвиненої, щасливої, корисної для суспільства. Провідне значення Сковорода надавав розумовій освіті, яка допомагає людині пізнати себе, навколишній світ. У процесі навчання треба, на його думку, ураховувати нахили й здібності дітей, вікові та індивідуальні особливості; також він радив пов’язувати теорію з практикою.
Велику увагу Сковорода приділяв фізичному вихованню людей, щоб вони були «тілесно здорові»; фізичному вихованню сприяють праця, вправи, режим і відпочинок, загартування організму. Дбав він і про естетичне виховання, яке має облагороджувати людей. Засобами естетичного розвитку Григорій Савич вважав поезію, «живописную хитрость», музику, народні пісні, красу природи. Цінними є думки Сковороди про читання та виписки з них.
Особливого значення в здійсненні виховних ідеалів він надавав школі, боровся за школу, доступну для всіх, за безплатне навчання в ній, розробляв нову систему дидактичних і методичних положень.
Належно цінив Сковорода працю вчителя, був до нього вимогливим: сила педагога – у його знаннях, благородстві, любові до дітей, до своєї справи.
Чудовим педагогом був і сам Г. С. Сковорода, що збагатив і продовжив кращі традиції вітчизняної педагогіки, відіграв велику роль у розвитку освіти і педагогічної думки в Україні. Педагогічні ідеї Г. С. Сковороди вплинули на освітню діяльність Кирило-Мефодіївського товариства, на формування педагогічних поглядів Т. Г. Шевченка, І. Я. Франка, М. М. Коцюбинського.
Творчість
Загалом Григорій Савич Сковорода написав 17 філософських творів та зробив 7 перекладів. У 1766 році філософ написав трактат «Вхідні двері до християнської доброчинності», наступного року філософські твори «Наркіс. Розмова про те: взнай себе» і «Симфонія, названа книга Асхань про пізнання самого себе».
Протягом1769-1774 років Григорій Сковорода написав збірку прозових байок «Байки харківські». Також цьому періоду належать праці – «Бесіда, названа двоє, про те, що блаженним бути легко», і «Діалог, чи розмова про стародавній світ», а також твори: «Розмова п’яти подорожніх про справжнє щастя в житті», «Кільце», «Розмова, звана алфавіт, чи буквар світу».
У 1775-1776 роках були написані твори «Ізраїльський змій» та «Книжечка про читання святого письма, названа Дружина Лотова».
Твори «Суперечка архістратига Михайла з сатаною про те: легко бути благим», «Пря Біса з Варсавою» були написані в 1783-1784 роках.
Найвідоміша збірка Григорія Сковороди «Сад Божественних пісень» датується 1785 роком. Вона об’єднала в собі тридцять віршів, написаних у різний час.
У 1787 році написав «Вдячного Еродія» і «Убогого Жайворонка», а у 1791 – завершив філософський твір «Діалог. Ім’я йому – Потоп зміїний». Але за життя автора не було надруковано жодного його твору.
Бібліографія
Сковорода Г. Байки харківські / Г. Сковорода ; [переклад з рос. : Н. Федорак]. Львів : Свічадо, 2009. 71 с.
Сковорода Г. Байки харківські / Г. Сковорода ; [переклад з рос. : Н. Федорак]. Київ : Terra Incognita. 2019. 108 с.
Сковорода Г. Вхідні двері до християнської доброчесності / Г. Сковорода // Філософська думка. 2014. № 5. С. 7-18.
Сковорода Г. Повна академічна збірка творів / Г. Сковорода ; [упоряд. Л. Ушкалов]. Харків : Майдан, 2011. 1398 с.
Сковорода Г. Повне зібрання творів : у 2-х т. Т. 1 : Пісні. Вірші. Байки. Трактати. Діалоги / Г. Сковорода. Київ : Наукова думка, 1973. 532 с.
Сковорода Г. Повне зібрання творів : у 2-х т. Т. 2 : Трактати. Діалоги. Притчі. Переклади. Листи / Г. Сковорода. Київ : Наукова думка, 1973. 576 с.
Сковорода Г. С. Байки / Г. С. Сковорода // Історія української школи і педагогіки : хрестоматія / [уклад. О. О. Любар ; за ред . В. Г. Кременя]. Київ : Знання, 2005. С. 126-128.
Сковорода Г. С. Байки Харківські / Г. С. Сковорода. Львів : Свічадо, 2009. 72 с.
Сковорода Г. С. Байки Харківські. Афоризми / Г. С. Сковорода ; за ред. акад. О. Р. Мазуркевича ; упор., передм. Н. О. Батюк. Харків : Прапор, 1972. 131 с. : іл.
Сковорода Г. С. Буквар миру : книга для сімейного читання / Г. С. Сковорода ; [упоряд., передм. та прим. Л. Ушкалова]. Харків : Клуб Семейного Досуга, 2015. 318 c. : іл.
Сковорода Г. С. Вбогий жайворонок / Г. С. Сковорода // Історія української школи і педагогіки : хрестоматія / [уклад. О. О. Любар ; за ред . В. Г. Кременя]. Київ : Знання, 2005. С. 122-126.
Сковорода Г. С. Вдячний еродій / Г. С. Сковорода // Історія української школи і педагогіки : хрестоматія / [уклад. О. О. Любар ; за ред. В. Г. Кременя]. Київ : Знання, 2005. С. 115-121.
Сковорода Г. С. Вибране / Г. С. Сковорода. 3-тє вид. Харків : Прапор, 1990. 299 с. (Шкільна бібліотека).
Сковорода Г. С. Вибрані твори / Г. С. Сковорода ; упоряд., текстів, вступ. ст. та прим. Б. А. Деркача. Київ : Дніпро, 1971. 135 с. : портр. (Шкільна бібліотека).
Сковорода Г. С. Вибрані твори : у 2 т. Т. 2 : Із філософських творів / Г. С. Сковорода ; [упоряд., підгот. текстів та прим. Б. А. Деркача]. Київ : Дніпро, 1972. 278 с. : іл.
Сковорода Г. С. Вибрані твори в українських перекладах / Г. С. Сковорода ; [упоряд. текстів, передм. та прим. Л. В. Ушкалова]. Харків : Веста : Ранок, 2003. 141 с.
Сковорода Г. С. Вибрані твори в українських перекладах / Г. С. Сковорода ; [упоряд. текстів, передм. та приміт. Л. В. Ушкалова]. Харків : Ранок, 2009. 239 с.
Сковорода Г. С. Вірші. Пісні. Байки. Діалоги. Трактати. Притчі. Прозові переклади. Листи / Г. С. Сковорода ; АН УРСР ; [редкол.: І. О. Дзеверін (голова) та ін. ; упоряд. та прим. І. В. Іваньо ; вступ. ст. І. В. Іваньо ; ред. В. І. Шинкарук]. Київ : Наук. думка, 1983. 542 с.
Сковорода Г. С. Лист до Михайла Ковалинського / Г. С. Сковорода // Історія української школи і педагогіки : хрестоматія / [уклад. О. О. Любар ; за ред . В. Г. Кременя]. Київ : Знання, 2005. С. 128.
Сковорода Г. С. Літературні твори / Г. С. Сковорода / АН УРСР ; [упоряд. текстів Б. А. Деркач]. Київ : Наукова думка, 1972. 436 с. : іл.
Сковорода Г. С. Ой ти пташко жолтобоко / Г. С. Сковорода ; [слова Г. С. Сковороди] // Хрестоматія 230 кращих українських пісень вокально-педагогічного репертуару : для студ.-магістр. вищ. пед. мистец. навч. закл. освіти / Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди ; [уклад. Л. П. Голубничий]. Харків : [Мітра], 2016. Ч. 7. С. 214-215.
Сковорода Г. С. Ой ти, пташко жолтобока / Г. С. Сковорода ; [слова Г. Сковороди] // Хрестоматія вокально-педагогічного репертуару : для студентів та викладачів педагогічних навчальних закладів / Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди ; [уклад.: Л. П. Голубничий, Т. П. Танько]. Харків : ХНПУ, 2012. Ч. 1. С. 38-39.
Сковорода Г. С. Повна академічна збірка творів / Г. С. Сковорода ; [за ред. Л. Ушкалова]. Харків : Майдан, 2010. 1398 с. : портр.
Сковорода Г. С. Повна академічна збірка творів / Г. Сковорода ; [за ред. Л. Ушкалова]. Харків ; Едмонтон ; Торонто : Майдан ; Видавництво Канадського Інституту Українських Студій, 2011. 1400 с.
Сковорода Г. С. Поезії / Г. С. Сковорода ; [упоряд. текстів В. В. Яременко, вступ. ст. І. І. Пільгук ; редкол.: М. П. Бажан (гол. ред.) та ін.]. Київ : Радянський письменник, 1971. 239 с. : портр. (Бібліотека поета).
Сковорода Г. С. Розмова про істинне щастя / Г. С. Сковорода ; [прим. В. О. Шевчука]. Харків : Прапор, 2002. 271 с.
Сковорода Г. С. Розмова, звана Алфавіт, чи Буквар світу ; Вдячний Еродій : (уривок) / Г. Сковорода // Хрестоматія з літератури рідного краю / [упоряд.: Т. В. Баратова, М. К. Возіянов, Н. Д. Залімська]. Харків : Східно-регіональний центр гуманітарно-освітніх ініціатив, 2001. С. 15-16.
Сковорода Г. С. Сад божественних пісень / Г. С. Сковорода ; [передм. та комент. Л. Ушкалова]. Харків : Майдан, 2011. 127 с. : іл. (Бібліотека слобідської класики).
Сковорода Г. С. Сад божественних пісень / Г. С. Сковорода ; [передм. та комент. Л. Ушкалова]. Харків : Майдан, 2002. 127 с. (Бібліотека слобідської класики).
Сковорода Г. С. Сад божественных песней / Г. С. Сковорода ; [упоряд., передм. Б. А. Деркач]. Київ : Дніпро, 1988. 319 с.
Сковорода Г. С. Сочинения / Г. С. Сковорода. Минск : Современный литератор, 1999. 704 с.
Сковорода Г. С. Сочинения: (1794-1894) : юбилейное издание / Г. С. Сковорода ; [ред. Д. И. Багалий]. Харьков : [Типография губернского правления], 1894. 352 с.
Сковорода Г. С. Твори : у 2 т. Т. 1 : Поезії. Байки. Трактати. Діалоги / Г. С. Сковорода ; Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України ; [редкол.: М. Жулинський (голова) та ін. ; передм. О. Мишанича ; відп. ред. М. Сулима]. Київ : Обереги, 2005. 527 с.
Сковорода Г. С. Твори : у 2 т. Т. 2 : Трактати. Діалоги. Притчі. Переклади. Листи / Г. С. Сковорода ; Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України ; редкол.: М. Жулинський (голова) [та ін.] ; [відп. ред. М. Сулима]. Київ : Обереги, 2005. 479 с.
Сковорода Г. С. Явор / Г. С. Сковорода // Хрестоматія 230 кращих українських пісень вокально-педагогічного репертуару : для студ.-магістр. вищ. пед. мистец. навч. закл. освіти / Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди ; [уклад. Л. П. Голубничий]. Харків : [Мітра], 2016. Ч. 7. С. 356-357.
Сковорода Г. С. Явор / Г. С. Сковорода // Хрестоматія вокально-педагогічного репертуару : для студентів та викладачів педагогічних навчальних закладів / Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди ; [уклад.: Л. П. Голубничий, Т. П. Танько]. Харків : ХНПУ, 2012. Ч. 1. С. 66-67.
Сковорода Г. Сад божественних пісень / Г. Сковорода ; [упорядкування текстів, передмова, примітки та переклад: В. Шевчук]. Київ : Школа, 2007. 334 с. (Серія «Бібліотека шкільної класики»).
Сковорода Г. Сад пісень : вибрані твори / Г. Сковорода ; [переклад з російської: М. Зеров, П. Пелех, В. Шевчук ; вступна стаття, упорядкування та примітки: В. Яременко]. Київ : Веселка, 1968. 198 с.
Сковорода Г. Твори / Г. Сковорода ; [упорядник, передмова, примітки: В. Шевчук ; переклад : В. Шевчук, В. Маслюк, М. Зеров, М. Рогович]. Київ : Веселка, 1996. 271 с.
Сковорода Г. Твори : у 2-х т. Том 1 : Поезії. Байки. Трактати. Діалоги / Г. Сковорода ; [переклад: М. Кашуба, В. Шевчук ; редкол.: М. Жулинський та ін.] ; Київ : Видавництво «Обереги», 2005. 528 с.
Сковорода Г. Твори : у 2-х т. Том 1 : Поезії. Байки. Трактати. Діалоги / Г. Сковорода ; Український науковий інститут Гарвардського університету ; Національна Академія Наук України ; Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка [та ін.] ; [переклад з рос.: М. Кашуба, В. Шевчук]. Київ ; Кембридж : Видавництво «Обереги», 1994. 528 с.
Сковорода Г. Твори : у 2-х т. Том 2 : Трактати. Діалоги. Притчі. Переклади. Листи / Г. Сковорода ; [переклад: М. Кашуба, В. Шевчук ; редкол.: М. Жулинський та ін.] ; Київ : Видавництво «Обереги», 2005. 450 с.
Сковорода Г. Харківські байки / Г. Сковорода // Г. Сковорода. Вибрані твори в українських перекладах / [упоряд., передмова, переклад: Л. Ушкалов, М. Рогович, М. Зеров та ін.]. Харків : Ранок, 2003. 144 с. Переклад з рос.: Л. Ушкалов, М. Рогович, М. Зеров, Ф. Бурлака, Г. Коваленко, Г. Хоткевич, П. Пелех.
Література
Антонишин О. Григорій Сковорода – педагог / О. Антонишин // Педагогічна думка. 2007. № 1. С. 28-30.
Астахова В. Н. Розробка бінарного уроку «Життя і слово Григорія Савича Сковороди» до курсів «Людина і суспільство» та «Література» : [для 11 класу] / В. Н. Астахова, Л. В. Чугайнова // Історія та правознавство. 2006. № 13, травень. С. 14-18.
Бакай С. Використання та реалізм байок Григорія Сковороди як одна з граней української культурної спадщини під час підготовки майбутніх вихователів (до 300-річчя від дня народження) / С. Бакай // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 4, № 109. С. 38-43. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269015/264473.
Бартоліні М. Про могилянський підтекст у діалозі Григорія Сковороди «Брань Архистратига Михаила со Сатаною» / М. Бартоліні // Слово і час. 2022. № 5. С. 17-25.
Беземчук Л. Методика підготовки майбутніх вчителів музичного мистецтва (на прикладі матеріалів віртуальної екскурсії «Григорій Сковорода митець, філософ, просвітитель») / Л. Беземчук, В. Фомін // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 4, № 109. С. 59-66. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269799/265190.
Белодед В. Д. Метафизика творения Г. Сковороды и её патристический контекст / В. Д. Белодед // Практична філософія. 2015. № 3. С. 104-115.
Білоус П. Архетип житейського моря у творах Григорія Сковороди і Василя Григоровича-Барського / П. Білоус // Слово і час. 2022. № 5. С. 117-121.
Біляцька В. Поетична Сковородиніана Придніпров’я / В. Біляцька // Філологічний часопис : науковий журнал / Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини ; [гол. ред. С. А. Шуляк ; редкол.: І. В. Анікіна, П. Барталошова, Ю. Гладкий та ін.]. Умань : Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, 2022. № 2. С. 134-143. Режим доступу: http://fch.udpu.edu.ua/article/view/268666/13.pdf.
Бова В. Позачасовість та позапросторовість ідеї «сродності» Григорія Сковороди у соціоосвітньому просторі : студії: Сковородіана / В. Бова // Рідна школа. 2015. № 11/12. С. 68-72.
Бовсунівська Т. Тематизація мовчання в поезії Григорія Сковороди / Т. Бовсунівська // Дивослово. 2006. № 2. С. 50-53.
Богосвятська А.-М. Григорій Сковорода – духовний код української культури : система біоадекватних уроків української літератури : 9 клас / А.-М. Богосвятська // Українська мова й література в сучасній школі. 2012. № 10. С. 45-60.
Бойчук Ю. Д. З досвіду підготовки майбутнього вчителя основ здоров’я в НПУ імені Г. С. Сковороди / Ю. Д. Бойчук // Актуальні питання впливу довкілля, фізичного виховання та спорту на здоров’я студентської молоді : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, 26-28 вересня 2013 р. / Міністерство освіти України ; Бердянський державний педагогічний університет ; [редкол.: І. Т. Богданов, Л. П. Сущенко, С. Г. Кушнірюк та ін.]. Бердянськ : [Видавець О. В. Ткачук], 2013. C. 100-104.
Бойчук Ю. Під знаком Григорія Сковороди / Ю. Бойчук, С. Бережна // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2023. Т. 1, № 110. С. 125-130. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/289013/282623.
Бондар М. Г. С. Сковорода та Слобожанщина: листи з «Купянських степов» : урок-проект / М. Бондар // Українська мова та література. 2013. № 18, вересень. С. 21-32.
Борисов В. Факультет іноземної філології ХНПУ імені Г. С. Сковороди: історія і сьогодення : літопис / В. Борисов, Г. Князь // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 114-116.
Бреславець Б. Незламний Сковорода – незламна Україна : геноцид культури : росія розправилася з Національним літературно-меморіальним музеєм видатного українського мислителя на Харківщині в рік його 300-річчя / Б. Бреславець // Урядовий кур’єр. 2022. № 247, 19 листопада. C. 6.
Бурлетова І. І. Григорій Сковорода – музикант / І. І. Бурлетова // Мистецтво в школі. 2016. № 11. С. 32-35.
Вандышев В. И. Григорий Сковорода: на пути к духовному уединению / В. И. Вандышев // Сумська старовина. 2010. № XXXI/XXXII. С. 135-148.
Васюріна А. О. «Ідея «сродної праці» в творчості Г. С. Сковороди / А. О. Васюріна Ювілейна палітра 2017: до пам’ятних дат видатних українських музичних діячів і композиторів : збірник статей та матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, 7-8 грудня 2017 року / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка, Навчально-науковий інститут культури і мистецтв ; [редкол.: О. К. Зав’ялова, О. Г. Стахевич, В. Ю. Панасюк, О. Ю. Енська]. Суми : [ФОП Цьома С. П.], 2018. С. 7-13.
Ваш С. Таємниці Григорія Сковороди в його «любезной Унгарии» / С. Ваш // Всесвіт. 2006. № 9/10. С. 222-224.
Вишеславський, Л. Н. Сковородинівське коло : поезії / Л. Н. Вишеславський. Київ : Смолоскип, 1997. 69 с.
Владимирова В. М. Постать Григорія Сковороди в художньому осмисленні ХІХ – першої половини ХХ століття / В. М. Владимирова // Філологічні науки: синхронічний та діахронічний аспекти : збірник наукових праць / Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка, Херсонський державний університет ; за заг. ред. Л. М. Горболіс. Суми : [СумДПУ ім. А. С. Макаренка], 2011. С. 252-260.
Владимирова В. М. Постать Григорія Сковороди в художньому осмисленні ХІХ – першої половини ХХ століття / В. М. Владимирова // Матеріали наукової конференції за підсумками науково-дослідної і науково-методичної роботи кафедр Сумського державного педагогічного університету ім. А. С. Макаренка у 2010 р. / Міністерство освіти і науки України, Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка ; [відп. ред. А. А. Сбруєва ; редкол.: Н. І. Кириленко, О. В. Багацька, В. С. Бугрій та ін.]. Суми : Видавництво СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2011. С. 16.
Ворожбіт-Горбатюк В. Кордоцентризм педагогічного світогляду Івана Прокопенка і Григорія Сковороди / В. Ворожбіт-Горбатюк, А. Боярська-Хоменко, Т. Собченко // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 3, № 108. С. 13-16. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269836/265265.
Ворожбіт-Горбатюк В. Формування педагогічного оптимізму студентів ресурсами матеріалів творчої спадщини Григорія Сковороди / В. Ворожбіт-Горбатюк, Н. Борисенко // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 39-42.
Г. С. Сковорода і духовне оновлення українського суспільства : матеріали науково-практичної конференції / ХНПУ ім. Г. С. Сковороди ; [за заг. ред. В. А. Лозової Л. А. Штефан]. Харків : ХНПУ, 2005. 128 с.
Г. С. Сковорода і образи філософії : [збірник наукових статей] / Обласний комунальний заклад «Літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди [та ін.] ; [наук. ред. О. М. Кривуля]. Харків : Майдан, 2007. 239 с.
Гаврилюк Н. Образ Григорія Сковороди в поетичних інтерпретаціях Павла Тичини і Василя Стуса / Н. Гаврилюк // Слово і час. 2022. № 5. С. 55-75.
Гнатюк Л. Г. Сковорода: мовомислення й епоха / Л. Гнатюк // Вивчаємо українську мову та літературу. 2005. № 34, грудень. С. 6-8.
Гнатюк Л. То якою ж мовою писав Григорій Сковорода? : погляд крізь призму староукраїнської мовної свідомості / Л. Гнатюк // Дивослово. 2006. № 3. С. 44-48.
Гнатюк Л. Чому вивчення мови Григорія Сковороди актуальне для українців у ХХІ столітті / Л. Гнатюк // Дивослово. 2013. № 5. С. 53-58.
Гнатюк Л. Якою мовою писав Григорій Сковорода : [філософ писав свої твори різновидами староукраїнської літературної мови] / Л. Гнатюк // Локальна історія. 2022. № 12. С. 36-39.
Горбоносов В. Дорогами Сковороди. Слобідська Україна : книга-подорож меморіальними місцями та архівними документами, пов’язаними з ім’ям Григорія Савича Сковороди, 1759-1794 роки / В. Горбоносов, А. Парамонов. [Харків] : Харківський приватний музей міської садиби, 2022. 131 с. : іл.
Горенко-Баранівська Л. І. Музично-просвітницькі аспекти діяльності Григорія Сковороди / Л. І. Горенко-Баранівська // Наукові записки : у 3-х ч. / Національний університет «Києво-Могилянська академія» ; упоряд.: М. Т. Брик, Н. Г. Антонюк. Київ : Видав. дім «Києво-Могилянська акад.», 2003. Т. 22 : Гуманітарні науки, ч. 1. С. 121-124.
Градовський А. Творчість Г. Сковороди у контексті європейського бароко / А. Градовський, М. Галушко // Українська література в загальноосвітній школі. 2015. № 4. С. 6-10.
Григорій Савич Сковорода : (1722-1794) // Вивчаємо українську мову та літературу. 2010. № 34. С. 18-19.
Григорій Сковорода в спогадах сучасників і народних легендах / Літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди ; [упоряд. В. Г. Штих]. Харків : Оригінал, 2002. 95 с.
Григорій Сковорода в українській і світовій культурі : збірник матеріалів ІІ студентських Сковородинівських читань 9 листопада 2007 р. / Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, Обласний комунальний заклад «Літературно-меморіальний музей Г. С. Сковороди» ; [відп. ред. Н. І. Мицай]. Сковородинівка : [б. в.], 2007. 156 с. : портр.
Григорій Сковорода: 250. [1722-1972] : матеріали про відзначення 250-річчя з дня народження / АН УРСР, Інститут філософії ; [редкол. : В. І. Шинкарук (гол. ред.) та ін.] ; уклад. В. Д. Прокопенко та ін. ; упоряд. : І. П. Стогній, П. Ю. Шабатін. Київ : Наук. думка, 1975. 255 с.
Григорчук Ю. Образи Христа й Богородиці в поезії Григорія Сковороди і Віри Вовк / Ю. Григорчук // Слово і час. 2022. № 5. С. 43-54.
Грицай Л. Григорій Сковорода – сучасний автостопер / Л. Грицай, Я. Грицай // Українська мова і література в школах України. 2018. № 9. С. 25-28.
Гужва О. Сковорода: його сповідь є одкровенням / О. Гужва // Філософські обрії : науково-теоретичний журнал / Інститут філософії ім. Г. С. Сковороди, НАН України, Полтавський національний педагогічний університет ім. В. Г. Короленка. Полтава : [ПНПУ], 2011. № 26. С. 4-16.
Давиденко Н. Григорій Сковорода : філософ який розкрив суть української нації у XVIII столітті / Н. Давиденко // Краєзнавство. Географія. Туризм. 2022. № 11/12, листопад-грудень. С. 6-25.
Данилів І. Ідея душевного миру та щастя у творчості Григорія Сковороди / І. Данилів, І. Дмитрів // Актуальні питання гуманітарних наук : міжвузівський збірник наукових праць молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка / Міністерство освіти і науки України, Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І. Франка, Рада молодих вчених; [ред.-упоряд.: В. Ільницький, А. Душний, І. Зимомря]. Дрогобич : [Посвіт], 2013. Вип. 5. С. 148-156.
Дегтяр О. Значення творчості Григорія Сковороди для розвитку української літератури : засідання арт-кафе (мистецького кафе) / О. Дегтяр // Українська мова та література. 2013. № 14, липень. С. 17-22.
Демченко С. Ідеї родинного виховання в параболах Г. Сковороди «Вдячний Еродій» та «Убогий Жайворонок» / С. Демченко // Рідна школа. 2005. № 11. С. 42-44.
Дмітрів І. «Книга Лева» Богдана-Ігоря Антонича у контексті філософії Григорія Сковороди / І. Дмітрів // Актуальні питання гуманітарних наук : міжвузівський збірник наукових праць молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка / Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І. Франка, Рада молодих вчених; [ред.-упоряд.: В. Ільницький, А. Душний, І. Зимомря]. Дрогобич : Посвіт, 2013. Вип. 4. С. 123-131.
Довженко Т. Працюємо під знаком Григорія Сковороди: історія та розвиток факультету початкового навчання / Т. Довженко, В. Тихонович // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 68-72.
Довженко Т. Філософія серця Григорія Сковороди: педагогічний погляд на вчення видатного українського мислителя / Т. Довженко, І. Небитова // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 4, № 109. С. 23-29. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269013/264471.
Домчук М. П. «Сковородинські думи» В. Підпалого: спроба декодування енігматичного світу філософа / М. П. Домчук // Філологічні науки : Збірник наукових праць / [редкол.: В. В. Герман, П. І. Білоусенко, Ю. А. Зацний та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2006. С. 147-150.
Донцова-Пушенко К. Композиторська інтерпретація філософських текстів Г. Сковороди в хоровій симфонії О. Щетинського «Узнай себе» / К. Донцова-Пушенко // Культура України : журнал / Харківська державна академія культури ; [гол. ред. В. М. Шейко, редкол.: Е. Басюл, О. Бенч, О. Бертелсен та ін.]. Харків : Редакційно-видавничий відділ ХДАК, 2019. № 65. С. 89-97. Режим доступу: http://ku-khsac.in.ua/article/view/184292.
Драч І. Ф. Григорій Сковорода : біографічна повість / І. Ф. Драч, С. Б. Кримський, М. В. Попович ; під заг. ред. В. М. Нічик. Київ : Молодь, 1984. 214 с. (Серія біографічних творів «Уславлені імена» ; 60).
Друганова О. Г. Сковорода про роль розумового виховання у формуванні особистості / О. Друганова, В. Білик // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 48-53.
Дуб Григорія Сковороди : [село Більськ, Котелевський район, Полтавська область] // Літературна Україна. 2012. № 13, 29 березня. С. 13.
Дубовий, О. Музика в діяльності Г. С. Сковороди / О. Дубовий // Рідна школа. 2008. № 6. С. 73-75.
Дутко С. І. Григорій Сковорода : філософська та байкарська спадщина : урок у 9 класі / С. І. Дутко // Вивчаємо українську мову та літературу. 2007. № 7. С. 27-29.
Завгородній Ю. Ю. Григорій Сковорода і відроджена Києво-Могилянська академія: до питання духовного зв’язку / Ю. Ю. Завгородній // Наукові записки : у 3-х ч. / Національний університет «Києво-Могилянська академія» ; упоряд.: М. Т. Брик, Н. Г. Антонюк. Київ : Видав. дім «Києво-Могилянська акад.», 2003. Т. 22 : Гуманітарні науки, ч. 1. С. 74-77.
Загребельна Л. Сковорода Григорій Савич / Л. Загребельна // Вивчаємо українську мову та літературу. 2009. № 16/18. С. 84-85.
Зайко М. Реферат на тему: Короткий екскурс в історію епістолярного жанру та Особливості епістолярної спадщини українського богослова Григорія Сковороди / М. Зайко. Тернопіль : [ТОВ «Терно-граф»], 2020. 70 с. + CD. : іл.
Знаменщикова В. М. Мандрівний філософ Григорій Сковорода та Лебединський край : [Лебединський період філософа, просвітителя-гуманіста, поета, педагога, феномена української культури, письменника Григорія Савича Сковороди] / В. М. Знаменщикова // Теорія та методика навчання суспільних дисциплін : науково-педагогічний журнал / Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: О. В. Михайличенко, М. Б. Євтух, В. С. Бугрій та ін.]. [Суми] : СумДПУ [ім. А. С. Макаренка], 2017. № 2 (5). С. 58-61.
Золотухіна С. Кафедра загальної педагогіки та педагогіки вищої школи в структурі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди: сторінки історії : літопис / С. Золотухіна, Л. Зеленська // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 90-99.
Зосімова О. Григорій Сковорода в англомовних студіях та перекладах / О. Зосімова, Г. Князь // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2023. Т. 1, № 110. С. 46-52. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/288947/282562.
Ільїн В. В. Григорій Сковорода як відповідь на виклик епохи / В. В. Ільїн, Л. І. Ткаченко // Шлях освіти. 2011. № 2. С. 44-47.
Ільницький М. «Мав у собі щось Сковородинського...» : (Михайло Мухін) / М. Ільницький // Слово і час. 2015. № 8. С. 57-69.
Іонова О. Порівняльний аналіз педагогічних поглядів Г. Сковороди та Р. Штайнера / О. Іонова // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 43-47.
Іонова О. Реалізація ідей Штайнер-педагогіки в освітньому процесі Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди : [університет і Нова українська школа] / О. Іонова // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 78-83.
Ісіченко І. Жорновий камінь серця: зі спостережень над метафорикою Григорія Сковороди / І. Ісіченко // Слово і час. 2022. № 5. С. 3-16.
Йосипенко С. Філософія, релігія, модерність Григорія Сковороди : з виступу на VI Академічній дискусії (пряма мова) / С. Йосипенко // Дивослово. 2013. № 5. С. 51-52.
Казанжи О. Анакреонтичні та гораціанські оди у творчості Г. Сковороди і В. Капніста / О. Казанжи // Українська література в загальноосвітній школі. 2007. № 7. С. 14-17.
Казанжи О. Анакреотичні та горацькі оди у творчості Г. Сковороди і В. Капніста / О. Казанжи // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. 2009. № 1. С. 6-9.
Казачінер О. Значення філософських байок Г. С. Сковороди у практиці казкотерапії / О. Казачінер, Ю. Бойчук, А. Галій // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 4, № 109. С. 44-48. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269715/265179.
Калашник Н. С. Етико-естетичні погляди Г. С. Сковороди / Н. С. Калашник // Теоретичні питання культури, освіти та виховання : збірник наукових праць / Київ. нац. лінгвіст. університет ; Нац. муз. академія України ім. П. І. Чайковського ; [за ред. М. Б. Євтуха ; уклад. О. В. Михайличенко]. Київ : Видав. центр КНЛУ, 2005. Вип. 29. С. 123-125.
Каналюк В. Байки Григорія Сковороди / В. Каналюк // Дивослово. 2011. № 10. С. 24-28.
Капранов С. В. Григорій Сковорода і його вчення на початку третього тисячоліття / С. В. Капранов // Наукові записки : у 3-х ч. / Національний університет «Києво-Могилянська академія» ; упоряд.: М. Т. Брик, Н. Г. Антонюк. Київ : Видав. дім «Києво-Могилянська акад.», 2003. Т. 22 : Гуманітарні науки, ч. 1. С. 78-80.
Карман, Р. Педагогічні погляди Г. С. Сковороди / Р. Карман // Українська мова та література. 2013. № 18, вересень. С. 33-35.
Качмар М. І. Переспіви літургійних текстів ірмосів у творчості Григорія Сковороди / М. І. Качмар // Українська музика : науковий журнал / Львівська національна музична академія імені М. В. Лисенка ; [гол. ред. Л. О. Кияновська редкол.: І. Я. Зінків, О. Т. Катрич, Г. Кронес та ін.]. Львів : Львівська національна музична академія імені М. В. Лисенка, 2023. № 1 (44). С. 29-37. Режим доступу: http://journals.lnma.lviv.ua/index.php/ukrmuzyka/article/view/694/663.
Кириленко К. Інновації святкування 300-річчя Г. Сковороди в Україні: запит на національну ідентичність / К. Кириленко // Питання культурології : збірник наукових праць / Київський національний університет культури і мистецтв ; [гол. ред. М. Поплавський, редкол.: Р. Адамоне, М. Бласкова, П. Герчанівська та ін.]. Київ : Київський національний університет культури і мистецтв, 2023. № 42. С. 116-126. Режим доступу: http://issues-culture-knukim.pp.ua/article/view/293764/286730.
Кислашко О. Педагогічні ідеї Г. С. Сковороди в українській духовності / О. Кислашко // Українська література в загальноосвітній школі. 2011. № 6. С. 42-44.
Коваленко В. Актуальність ідей Г. Сковороди щодо позашкільної еколого-натуралістичної освіти школярів з інтелектуальними порушеннями / В. Коваленко // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 4, № 109. С. 55-58. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269789/265185.
Коваль С. Філософія Григорія Сковороди на тлі сучасності : творчість письменника / С. Коваль // Українська мова та література. 2005. № 18, травень. С. 31-32.
Корпанюк М. Гідне продовження вітчизняної сковородіани : презентація посібника «Наш першорозум: Вивчення творчості Г. Сковороди в школах, ліцеях, гімназіях, коледжах» / М. Корпанюк, О. Волочай // Рідна школа. 2012. № 12. С. 73-74.
Костюченко В. Григорій Сковорода – філософ, письменник, учитель, музикант, співець : заняття в «Літературній вітальні» / В. Костюченко // Дивослово. 2012. № 11. С. 11-13.
Котяш О. І. Особливості синтаксичної організації збірки Г. Сковороди «Сад божественних пісень» / О. І. Котяш // Вивчаємо українську мову та літературу. 2013. № 34/36. С. 68-71.
Коцур В. Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Г. Сковороди: з освітніми традиціями минулого – до європейської інтеграції / В. Коцур // Рідна школа. 2008. № 10. С. 3-8.
Кочубей Т. Д. Г. С. Сковорода і В. О. Сухомлинський : два погляди на проблему свободи і відповідальності / Т. Д. Кочубей // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету ім. В. Г. Короленка / [редкол.: В. О. Пащенко (гол. ред.) та ін.]. Полтава : Фірма»Техсервіс», 2005. Вип. 5 (44). С. 141-149. (Серія «Педагогічні науки»).
Краснопольська Р. А. Філософія життя і творчості українського Сократа – Григорія Сковороди : [урок-розмова про справжнє щастя в житті] / Р. А. Краснопольська // Історія та правознавство. 2008. № 9. С. 14-16.
Криса Б. Григорій Сковорода і дискурс українського модернізму / Б. Криса // Слово і час. 2022. № 5. С. 26-42.
Кулешір M. Реактуалізація творчості Григорія Сковороди в Україні після повномасштабного вторгнення / M. Кулешір // KELM (Knowledge, Education, Law, Management) : науково-практичний журнал / Інститут зі справ публічної адміністрації в Любліні ; редкол.: Janusz Niczyporuk, Ewa Jasiuk, Oleh Batiuk. Люблін : Інститут зі справ публічної адміністрації в Любліні, 2023. № 7 (59). С. 43-50. Режим доступу: https://kelmczasopisma.com/ua/viewpdf/11337.
Култаєва М. Філософська педагогіка Г. С. Сковороди: оригінальна відповідь на виклики модерного суспільства / М. Култаєва // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 24-29.
Куценко П. Сковорода : [вірш] : Чернігівщина літературна / П. Куценко // Літературна Україна. 2015. № 21, 21 травня. С. 8.
Лавренко С. Щастя та його пошуки у морально-етичній філософії Г. С. Сковороди / С. Лавренко // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 59-62.
Левченко Н. Концепт сакральної антропології в структурі біблійної герменевтики Григорія Сковороди як засіб виховання духовності особистості / Н. Левченко // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 48-53.
Левченко Н. Сковородинська префігурація в контексті біблійної гевристики і ноематики / Н. Левченко // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 4, № 109. С. 74-82. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269810/265196.
Лемешенко Н. В. «Сенс людського існування – подвиг і самопізнання...» Г. С. Сковороди (1722-1794) : [вікторина] / Н. В. Лемешенко // Все для вчителя. 2017. № 12, грудень. С. 47-49.
Лесик О. Григорій Сковорода. Життя і творчість поета : «Сад божественних пісень». «Байки Харківські» / О. Лесик // Українська мова та література. 2015. № 17/18, вересень. С. 11-12.
Леус В. Премія імені Григорія Сковороди «Сад Божественних пісень» : [лауреати премії] / В. Леус // Літературна Україна. 2008. № 42, 30 жовтня. С. 2.
Лисий І. Навколо Сковороди : (з філософського життя України початку ХХ сторіччя) / І. Лисий // Філософська думка. 2005. № 2. С. 67-82.
Листи Андрія Ковалівського до Миколи Зерова (1930-1931) про видання творів Григорія Сковороди сучасною українською мовою. : написане лишається / переднє слово, підготовка текстів та коментарі: О. Пашко та А. Портнова // Слово і час. 2023. № 6. С. 88-105.
Ліщук В. Філософію щастя Сковороди трансформує в реальні справи : штрихи до портрета ректора, який першим в історії нашої держави забезпечив експорт українського освітнього продукту : [про ректора ХДПУ ім. Г. Сковороди – Івана Грищенка] / В. Ліщук // Урядовий кур’єр. 2022. № 239, 9 листопада. С. 5.
Лощинська Н. Григорій Сковорода в сучасній українській бібліографії / Н. Лощинська // Вісник Книжкової палати : науково-практичний журнал / Державна наукова установа «Книжкова палата України імені Івана Федорова» ; Харківська державна академія культури ; ред. М. Сенченко, [редкол.: І. Давидова, О. Кобєлєв, В. Гандзюк та ін.]. Київ : Книжкова палата України, 2023. № 2. С. 33-39. Режим доступу: http://visnyk.ukrbook.net/article/view/276540.
Ляшенко Л. І. Блискавиця темної ночі : повість [про Г. С. Сковороду] : для мол. шк. в. / Л. І. Ляшенко. Київ : Веселка, 1972. 152 с.
Мазуренко І. Григорій Сковорода – видатний український письменник і філософ : біблійна основа творчості та його вчення : 9-й клас / І. Мазуренко // Українська мова та література. 2013. № 18, вересень. С. 18-20.
Максименко О. Сковорода на лінії фронту : [доля літературно-меморіального музею Григорія Сковороди під час російської агресії в 2022 році] / О. Максименко // Локальна історія. 2022. № 12. С. 72-79.
Махінчук М. Дорогами Григорія Сковороди мандрує публіцист Володимир Стадниченко в новій книжці «Садівник щастя» / М. Махінчук // Літературна Україна. 2012. № 39, 11 жовтня. С. 11.
Махновець Л. Є. Григорій Сковорода : біогр. / Л. Є. Махновець. Київ : Наук. думка, 1972. 255 с. : іл., нот.
Мельник В. Григорій Сковорода – «національний філософ» : до 290-річчя від дня народження / В. Мельник // Вісник Книжкової палати. 2012. № 12. С. 35-36.
Меркулов М. Античні образи у творах українських письменників барокової доби (на матеріалі віршів Григорія Сковороди та Феофана Прокоповича) / М. Меркулов // Слово і час. 2016. № 6. С. 56-62.
Меркулов М. Тема натури як божого промислу у творчості Григорія Сковороди і Климентія Зіновієва / М. Меркулов // Слово і час. 2015. № 4. С. 8-14.
Місця Слобожанщини, якими мандрував Григорій Сковорода // Історія України. 2008. № 21, червень. С. 16-17.
Надтока О. Бог та людина в поглядах Григорія Сковороди / О. Надтока // Київська старовина. 2011. № 6. С. 107-117.
Наливайко С. Сковорода: таємниця славетного імені / С. Наливайко // Освіта і управління. 2008. Т. 11, № 4. С. 97-107.
Наукові записи ХДПУ ім. Г. Сковороди. Літературознавство. 1998 N 6 (17). Харків : [Б. в], 1998. 106 с.
Наш перворозум: Григорій Сковорода на портреті і в житті : Фотокнига / автори і упорядники В. Стадниченко, М. Шудря. Київ : Спалах, 2004. 178 с.
Наш першорозум: Вивчення творчості Г. Сковороди в школах, ліцеях, гімназіях, коледжаХарків : методичний посібник / ДВНЗ «Переяслав-Хмельниц. державний педагогічний університет ім. Г. Сковороди» [та ін.] ; [за заг. ред. Г. Л. Токмань, М. П. Корпанюка ; відп. ред. В. П. Коцур]. Переяслав-Хмельницький : ФОП О. М. Лукашевич, 2012. 419 с. : іл.
Ніженець А. На зламі двох світів : розвідка про Г. С. Сковороду і Харк. колегіум / А. Ніженець. Харків : Прапор, 1970. 208 с. : іл., портр.
Нікітіна В. Григорій Сковорода і Переяславщина / В. Нікітіна // Історія в сучасній школі. 2012. № 1. С. 17-20.
П’ятаченко С. В. Іван Вернет педагог, журналіст, письменник, біограф Г. Сковороди / С. В. П’ятаченко // Сумські історико-краєзнавчі студії : збірник матеріалів ІІІ Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції, (Суми, 1 грудня 2022 року) / [редкол.: Д. Кудінов, В. Оліцький, Ю. Подрєз та ін.]. Суми : СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2023. С. 151-156. Режим доступу: https://repository.sspu.edu.ua/handle/123456789/12954.
Павлишин Л. Г. Гармонія з собою та світом як запорука духовності у філософії В. Винниченка та Г. Сковороди / Л. Г. Павлишин // Практична філософія. 2012. № 3. С. 13-17.
Пам’яті Григорія Сковороди : матеріали наукової конференції, присвяченої 275-й річниці від народження українського філософа та поета / ХДПУ ім. Г. С. Сковороди ; за ред. Л. В. Ушкалова. Харків : ХДПУ, 1998. 171 с. Чижевський, Д. І. Філософія Г. С. Сковороди / Д. І. Чижевський ; підгот. тексту й переднє сл. Л. Ушкалова. Харків : Прапор, 2004. 270 с.
Паньок Т. Г. Сковорода в творчості українських художників / Т. Паньок // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 4, № 109. С. 14-22. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269010/264448.
Паньок Т. Роль Г. Сковороди у культурному поступі Слобожанщини / Т. Паньок // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 30-34.
Пасішна Н. Пейзаж душі після сповіді. Життя і творчість Григорія Сковороди : українська література : 9 клас / Н. Пасішна // Українська мова й література в сучасній школі. 2013. № 7/8. С. 47-50.
Педагогічні ідеї Г. С. Сковороди / [редкол.: О. Г. Дзеверін, В. З. Смаль, І. А. Табачников]. Київ : Вища школа, 1972. [248] с.
Педагогічні ідеї Г. С. Сковороди : навчальна програма спецкурсу для студ. пед. спеціальностей / Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, НПУ ім. М. П. Драгоманова, Інститут екології економіки і права, Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України ; [Л. І. Ткаченко]. Київ : [ТОВ «Інформаційні системи»], 2011. 24 с.
Перепетченко Н. І. «Байки Харківські» Г. С. Сковороди : [теоретичний матеріал до уроку] / Н. І. Перепетченко // Вивчаємо українську мову та літературу. 2006. № 34, грудень. С. 21-30.
Петрушенко М. Нас екзаменує Сковорода : думки на порозі музею філософа в Чорнухах напередодні його 300-річчя / М. Петрушенко // Урядовий кур’єр. 2022. № 171, 9 серпня. С. 6.
Пільгук І. І. Григорій Сковорода : художній життєпис / І. І. Пільгук. Київ : Дніпро, 1971. 262 с. : іл.
Плаксій Т. М. Проблема трудового виховання в контексті педагогічних ідей Г. С. Сковороди / Т. М. Плаксій // Вісник Кременчуцького національного університету ім. М. Остроградського / Міністерство освіти і науки України, Кременчуцький національний університет ім. М. Остроградського ; [гол. ред. М. В. Загірняк]. Кременчук : [КрНУ], 2014. Вип. 1 (1). С. 76-83. (Серія «Педагогічні науки»).
Погребенник В. Григорій Сковорода як лірик і байкар / В. Погребенник // Українська література в загальноосвітній школі. 2007. № 8. С. 24-25.
Поліщук Ф. М. Григорій Сковорода : [1722–1794] : життя і творчість / Ф. М. Поліщук. Київ : Дніпро, 1978. 262 с.
Поліщук Ф. М. Григорій Сковорода : семінарій / Ф. М. Поліщук. Київ : Вища школа, 1972. 207 с.
Попов П. М. Григорій Сковорода / П. М. Попов. Київ : Дніпро, 1969. 173 с. (Літературний портрет).
Попович М. В. Григорій Сковорода на тлі філософсько-релігійних рухів своєї доби / М. В. Попович // Наукові записки : у 3-х ч. / Національний університет «Києво-Могилянська академія» ; упоряд.: М. Т. Брик, Н. Г. Антонюк. Київ : Видав. дім «Києво-Могилянська акад.», 2003. Т. 22 : Гуманітарні науки, ч. 1. С. 91-103.
Порсова Л. Современный Сковорода : [презентация на Сумщине книги В. Осипчука «Устань у сварозі», объясняющую возникновение украинского народа через призму Вселенского разума] / Л. Порсова // Панорама. 2008. № 44, 29 октября-5 ноября. С. А 20.
Портников В. Цивілізація Сковороди / В. Портников // Локальна історія. 2022. № 12. С. 68-69.
Почтар К. Григорій Сковорода як символ мудрості української землі / К. Почтар // Історія в середніх і вищих навчальних закладах України. 2006. № 7/8. С. 45-46.
Прокопенко І. Г. С. Сковорода і українська освіта: вчора, сьогодні, завтра / І. Прокопенко // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 12-20.
Прокопов Д. Є. Григорій Сковорода: між філософією та оповіддю про неї / Д. Є. Прокопов // Наукові записки : у 3-х ч. / Національний університет «Києво-Могилянська академія» ; упоряд.: М. Т. Брик, Н. Г. Антонюк. Київ : Видав. дім «Києво-Могилянська акад.», 2003. Т. 22 : Гуманітарні науки, ч. 1. С. 80-86.
Радіоненко Т. Сковородинівські мотиви у творчості Марії Буряк / Т. Радіоненко // Наша Берегиня. 2012. № 2. С. 6-7.
Радіонова Н. Філософсько-освітні інтенції в творчості Григорія Сковороди / Н. Радіонова // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 35-38.
Редько М. Світогляд Г. С. Сковороди / М. Редько. Львів : Вид. Львів. університету, 1967. 264 с.
Решова В. І. Духовні роздуми на всі часи. Творчість Г. С. Сковороди : «Музичне мистецтво» : 7-й клас / В. І. Решова, Г. Ф. Тимченко // Мистецтво в школі. 2016. № 2. С. 6-9.
Рудь О. М. Погляди Григорія Сковороди на формування педагогічної майстерності вчителя / О. М. Рудь // Теоретичні питання культури, освіти та виховання : збірник наукових праць / Київський національний лінгвістичний університет ; [редкол.: О. В. Матвієнко, М. Б. Євтух, О. В. Михайличенко та ін.]. Київ : [Вид. центр КНЛУ], 2017. № 1 (55). С. 3-6.
Савенко О. Великодні вірші Григорія Сковороди / О. Савенко // Дивослово. 2019. № 11. С. 56-58.
Сагач Г. Ідемо за Сковородою : [до 300-річного ювілею Григорія Сковороди] / Г. Сагач // Урядовий кур’єр. 2020. № 235, 3 грудня. С. 4.
Се К. Партнерство константа життєтворчості Івана Прокопенка і Григорія Сковороди / К. Се // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 3, № 108. С. 17-20. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269890/265277.
Северин Н. Педагогічна система та морально-етичне вчення Григорія Сковороди через призму трьох століть / Н. Северин, В. Северин // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 4, № 109. С. 30-37. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269014/264472.
Синиця І. А. Лінгвокультурні паралелі: Григорій Сковорода і Китай / І. А. Синиця // Мова і міжкультурна комунікація : збірник наукових праць / Інститут української мови НАН України, Вищий навчальний заклад укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» (ПУЕТ) ; [гол. ред. Н. М. Бобух]. Полтава : ПУЕТ, 2017. Вип. 1. С. 139-147.
Ситченко А. Григорій Сковорода. Байки харківські / А. Ситченко // Українська література в загальноосвітній школі. 2009. № 10. С. 21-24.
Ситченко А. Григорій Сковорода. Байки харківські : [матеріали до уроків] / А. Ситченко // Українська література в загальноосвітній школі. 2009. № 9. С. 24-27.
Ситченко А. Григорій Сковорода. Байки харківські : матеріали до уроку / А. Ситченко // Українська література в загальноосвітній школі. 2009. № 7/8. С. 36-40.
Сіра І. Науково-педагогічна діяльність учених Харківської науково-педагогічної школи (20 80-ті роки ХХ ст.) та їхні думки про педагогічні ідеї Г.С. Сковороди / І. Сіра // Новий Колегіум : науковий журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки ; [ред.: І. В. Свид, О. П. Котух]. Харків : Харківський національний університет радіоелектроніки, 2022. Т. 4, № 109. С. 67-73. Режим доступу: http://newcollegium.nure.ua/article/view/269807/265194.
Сковорода Григорій – символ мудрості української землі : віртуальна виставка до 295-річчя від дня народження : слайд-презентація / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; уклад. Ю. О. Бойко. Електрон. текст. і зображув. дані. Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2017. 36 слайдів. Режим доступу: http://library.sspu.edu.ua/wp-content/uploads/2022/11/virtualna-vystavka.-skovoroda-g.-symvol-mudrosti-ukrayinskoyi-zemli.pdf.
Сковорода Григорій : поет, філософ, богослов // Сумщина. Велика спадщина. Поезія / [укладачі та автори тексту: Ю. П’ятаченко, О. Вертіль]. Суми : Університетська книга, 2019. С. 14-15.
Сковорода Григорій в мистецтві : інформ-колаж до 300-річчя від дня народження : вебсторінка / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; уклад. Ю. О. Бойко. Електрон. текст. і зображув. дані. Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2022. 12 слайдів. Режим доступу: https://express.adobe.com/page/q1UCkuGFceWDW/.
Сковорода Григорій Савич (1722-1794, філософ, письменник, просвітитель, педагог) // Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський державний педагогічний університет ім. А. С. Макаренка. Суми : Університетська книга, 2012. С. 333-337.
Сковорода Григорій: дослідження, розвідки, матеріали : збірник наукових праць / АН України, Інститут філософії ; упоряд. В. М. Нічик, Я. М. Стратій. Київ : Наук. думка, 1992. 382 с.
Сковорода Григорій: ідейна спадщина і сучасність : збірник наукових праць / Інститут філософії Г. С. Сковороди [та ін.] ; [відп. ред. І. П. Стогній]. Київ : [б. в.], 2003. 715 с.
Сковорода Григорій: образ мислителя : збірник наукових праць / Інститут філософії НАН України [та ін.] ; [упоряд. В. М. Нічик, В. Є. Бишовець, Я. М. Стратій]. Київ : [б. в.], 1997. 453 с. : портр. Ушкалов, Л. В. Григорій Сковорода і антична культура : монографія / Л. В. Ушкалов. Харків : ТОВ «Знання», 1997. 180 с.
Стасіневич Є. Сковородинівські клопоти : [Національний виставковий проєкт «Світ Сковороди» до 300-ліття видатного філософа] / Є. Стасіневич // Локальна історія. 2022. № 12. С. 54-57.
Табачников И. А. Григорий Сковорода / И. А. Табачников. Москва : Мысль, 1972. 207 с.
Тарковський А. Григорій Сковорода ; Дерево Жанни ; З циклу «Пам’яті А. А. Ахматової» : вірші / А. Тарковський // Літературна Україна. 2007. № 29, 2 серпня. С. 8.
Тичина П. Сковорода. Симфонія / П. Тичина. Київ : Рад.письменник, 1971. 401 с.
Ткаченко Л. Гуманістичні ідеї Г.С. Сковороди і А.С. Макаренка в поглядах на особистість / Л. Ткаченко // Витоки педагогічної майстерності : збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г .Короленка / [гол. редкол.: В. О. Пащенко, А. М. Бойко, М. В. Гриньова та ін.]. Полтава : Видавництво «АСМІ», 2008. Вип. 4. С. 141-148. (Педагогічні науки).
Ткаченко Л. І. Г. С. Сковорода і В. О. Сухомлинський про розвиток особистості: традиція гуманістичної педагогічної думки / Л. І. Ткаченко // Педагогіка і психологія. 2012. № 2. С. 77-83.
Ткаченко Л. І. Г. С. Сковорода про особистість і розвиток особистості : педагогічний підхід / Л. І. Ткаченко // Педагогіка і психологія. 2010. № 4. С. 31-40.
Ткаченко Л. І. Технологія розвитку особистості за спадщиною Г. С. Сковороди / Л. І. Ткаченко // Соціалізація особистості: культура, освітня політика, технології формування : матеріали міжнародної науково-практичної конференції молодих учених і студентів, 20-21 квітня 2011 р., м. Суми / Міністерство освіти, науки, молоді та спорту України, Інститут інноваційних технологій і змісту освіти МОНМС України ; [редкол.: А. А. Сбруєва, О. Ю. Щербина-Яковлева, В. А. Косяк та ін.]. Суми : Видавництво СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2011. С. 350-351.
Ткаченко Л. Риторичний доробок Григорія Сковороди / Л. Ткаченко // Новий колегіум : науковий інформаційний журнал / Харківський національний університет радіоелектроніки, Харківський національний педагогічний університет ім. Г. С. Сковороди, Харківський регіональний Інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України ; [ред.: І. Ф. Прокопенко, Л. О. Бєлова, О. П. Котух]. Харків, 2019. № 4. С. 63-67.
Токмань Г. Місце поетичної Сковородіани у системі діалогічно-екзистенційного вивчення української літератури / Г. Токмань // Дивослово. 2015. № 2. С. 29-34.
Токмань Г. Місце поетичної Сковородіани у системі діалогічно-екзистеційного вивчення української літератури / Г. Токмань // Дивослово. 2015. № 1. С. 32-38.
Туляков О. О. У пошуках «справжньої» природовідповідності від стоїків до Григорія Сковороди / О. О. Туляков, М. М. Тулякова // Педагогічні науки : збірник наукових праць / Міністерство освіти України, Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка ; [редкол.: М. О. Лазарєв, А. В. Іванченко, В. І. Лозова та ін.]. Суми : СДПУ, 1999. С. 126-134.
Усатенко Г. Про Григорія Сковороду, ідентичність і давню літературу / Г. Усатенко // Дивослово. 2013. № 5. С. 47-50.
Ушкалов Л. В. Григорій Сковорода : семінарій / Л. В. Ушкалов. Харків : Майдан, 2004. 875 с.
Ушкалов Л. Про «вічну філософію» Григорія Сковороди / Л. Ушкалов // Березіль. 2006. № 3/4. С. 164-173.
Ушкалов Л. Про нове академічне видання повної збірки творів Григорія Сковороди / Л. Ушкалов // Дивослово. 2013. № 5. С. 59-62.
Федорак Н. «Переступні» роки Григорія Сковороди: історичний контекст народження філософа-містика / Н. Федорак // Слово і час. 2022. № 5. С. 107-116.
Федоренко М. Антропологічний вимір філософії Григорія Сковороди / М. Федоренко // Українознавство : академічний журнал / Науково-дослідний інститут українознавства ; редкол.: М. Стадник, О. Казакевич. Київ : Науково-дослідний інститут українознавства, 2023. № 3(88). С. 136-142. Режим доступу: http://journal.ndiu.org.ua/article/view/288003.
Федчун Н. Шляхами Григорія Сковороди / Н. Федчун // Дивослово. 2008. № 9. С. 21-25.
Філософія Григорія Сковороди // Григор’єв В. Й. Філософія : навчальний посібник / В. Й. Григор’єв. Київ : ЦНЛ, 2004. С. 145-147.
Філософія Григорія Сковороди // Кремень В. Г. Філософія : мислителі, ідеї, концепції : підручник / В. Г. Кремень, В. В. Ільїн. Київ : Книга, 2005. С. 430-435.
Філософія Григорія Сковороди // Філософія : навчальний посібник / Л. В. Губерський, І. Ф. Надольний, В. П. Андрущенко [та ін.] ; [за ред. І. Ф. Надольного]. Київ : Вікар, 2010. С. 128-129.
Філософська концепція Григорія Сковороди : віртуальний портрет до 300-річчя від дня народження : вебсторінка / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка; уклад. Я. В. Пугач. Електрон. текст. і зображув. дані. Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2022. 12 слайдів. Режим доступу: https://express.adobe.com/page/cWKpMpAAoXCDI/.
Хавунка П. Щастя Григорія Сковороди : урок-діалог / П. Хавунка // Українська мова та література. 2005. № 38/39, жовтень. С. 10-12.
Хвостенко Г. Боярський, Шубський, Сковорода : [видатні люди Сумщини] / Г. Хвостенко // Суми і сумчани. 2007. № 38, 21 вересня. С. 13-14.
Хвостенко Г. Видавець Сковороди, Шевченка : [Лисенко Іван Тимофійович (Лисенков) (1795-1881) – букініст, видавець, уродженець Сумщини] / Г. Хвостенко // Суми і сумчани. 2007. № 52, 28 грудня. С. 11.
Хоткевич Г. М. Григорій Савич Сковорода : укр. фільософ : короткий його життєпис і вибр. місця з творів та листів / Г. М. Хоткевич. Факс. вид. Харків : ГЛАС, 1997. 128 с. : портр. (Бібліотека «ГЛАСу». Серія «Брильянт»).
Художній спосіб освоєння феномену Григорія Сковороди : літературне інфоліо до 300-річчя від дня народження : слайд-презентація / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка; уклад. Т. О. Жевняк. Електрон. текст. і зображув. дані. Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2022. 14 слайдів. Режим доступу: http://library.sspu.edu.ua/wp-content/uploads/2022/11/literaturne-infolio.-hudozhnij-sposib-osvoyennya-fenomenu-skovorody.pdf.
Чередник Л. Філософські концепції Г. Сковороди в романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита» / Л. Чередник // Рідний край : науковий публіцистичний художньо-літературний альманах / гол. ред. В. Пащенко. Полтава : Полтавський державний педагогічний університет ім. В. Г. Короленка, 2008. № 2 (19). С. 54-58.
Чернега Т. Філософія Григорія Сковороди у трактуванні В. М. Нічик / Т. Чернега // Філософські науки : збірник наук. праць / [редкол.: В. М. Вандишев, М. О. Качуровський, Н. В. Кочубей та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2006. С. 224-236.
Чижевський Д. І. Філософія Г. С. Сковороди / Д. І. Чижевський ; [ред. Л. Ушкалов]. Харків : Прапор, 2004. 270 с.
Чижевський Д. Філософія Г. С. Сковороди : монографія / Д. Чижевський ; [ред. Л. Ушкалов]. Харків : Акта, 2003. 430 с.
Швецова І. В. Використання ідей Г. Сковороди у вихованні поваги до людини / І. В. Швецова // Наукові записки / Національний університет «Острозька академія» ; [редкол. випуску: І. Д. Пасічник, Р. В. Каламаж, Л. В. Засєкіна та ін. ]. Острог : [Видавництво Національного університету «Острозька академія»], 2012. Вип. 21 : Тематитчний випуск «Духовно-моральне виховання молодого покоління. Вітчизняний і зарубіжний досвід». С. 179-184. (Серія «Психологія і педагогіка»).
Швець В. Підсумковий урок за творчістю Григорія Сковороди / В. Швець // Дивослово. 2005. № 9. С. 29-30.
Шевчук В. А. Григорій Сковорода / В. А. Шевчук. Київ : Радян. письменник, 1969. 297 с.
Шевчук Т. Барокова парадигма творчості Григорія Сковороди / Т. Шевчук // Дивослово. 2011. № 11. С. 48-52.
Шевчук Т. Г. Гесс де Кальве і Г. Сковорода : історія літературознавчого міфу / Т. Шевчук // Слово і час. 2009. № 8. С. 83-89.
Шевчук Т. Григорій Сковорода: шлях мудреця : п’єса / Т. Шевчук // Дивослово. 2011. № 1. С. 29-32.
Шевчук Т. Емблематичні збірки XVII-XVIІІ ст. у рецепції Г. Сковороди : давня українська література / Т. Шевчук // Слово і час. 2010. № 7. С. 71-84.
Шевчук Т. Музичний код творчості Григорія Сковороди / Т. Шевчук // Слово і час. 2011. № 5. С. 24-35.
Шибанов Г. Інтелектуально-мистецьке оточення Григорія Сковороди на Слобожанщині у 60-роках XVIII ст. / Г. Шибанов // Київська старовина. 2007. № 1. С. 151-159.
Шреєр-Ткаченко О. Григорій Сковорода – музикант / О. Шреєр-Ткаченко. Київ : Музична Україна, 1972. 94 с. : іл., ноти. (Особиста колекція П. Т. Гаврилова).
Щербакова І. М. Дослідження духовної кризи в філософсько-теософічному кордоцентризмі Г. Сковороди / І. М. Щербакова // Актуальні питання сучасної психології : матеріали I Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених, (15 травня 2014 р., м. Суми) / НАПН України ; Інститут психології ім. Г. С. Костюка, Лабораторія методології і теорії психології Міністерство освіти і науки України та ін.; [редкол.: С. Б. Кузікова, І. М. Щербакова, К. М. Пасько та ін.]. Суми : Видавництво СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2014. С. 194-199.
Юдкін-Ріпун І. Герметичний дискурс Григорія Сковороди / І. Юдкін-Ріпун // Студії мистецтвознавчі. 2010. № 2. С. 7-19.

Сковорода Григорій Савич
Народження
Unknown
Місце народження
м. Чорнухи, Лубенський полк, Гетьманщина
Смерть
09.11.1794 (72 роки)
Місце смерті
с. Іванівка, Харківське намісництво
Alma mater
Києво-Могилянська академія
Напрями діяльності
український філософ-просвітитель, поет, перекладач