Столбін Олексій Петрович
Столбін Олексій Петрович – (3 листопада 1922 – 17 листопада 2020) – український письменник, прозаїк, член Національної спілки письменників України. Член Міжнародної асоціації дитячих письменників. Лауреат премій імені Миколи Трублаїні та імені Миколи Хвильового.
Життєпис
Народився у селі Тьоткіне Глушківського району Курської області.
Батьки переїхали до України, коли Олексію виповнилося 5 років. Спочатку жили в місті Конотоп, потім його родина переїхала до села Грузького Конотопського району, де він навчався в школі.
У 1941 році був призваний до лав Радянської Армії. Був направлений до Вольської школи авіамеханіків, звідки пішов на фронт, де служив механіком і техніком винищувальної авіації, нагороджений орденами та медалями.
Після демобілізації вступив до Київського університету на факультет журналістики, який невдовзі довелося залишити через тяжку хворобу. Після одужання працював вчителем мови та літератури у В'язівській семирічній школі на Конотопщині, і одночасно вчився на заочному відділенні Глухівського учительського інституту, який закінчив в 1950 році, отримавши спеціальність учителя української мови та літератури. Закінчивши в 1953 році Сумський педагогічний інститут імені А. С. Макаренка, Олексій Петрович отримав спеціальність учителя російської мови.
Працював завучем Грузчанської школи, директором Конотопської школи, заступником директора обласного інституту вдосконалення кваліфікації вчителів, заступником завідувача Сумського обласного відділу народної освіти.
Олексій Столбін навчався на факультеті журналістики Київського університету, працював вчителем мови та літератури.
З 1980 року Олексій Петрович очолював обласне літературне об'єднання.
Упродовж 1985-2001 рр. Олексій Столбін був головою Сумської організації Національної спілки письменників України.
Помер 17 листопада 2020 року у Сумах на 99-ому році життя.
29 листопада 2007 року на фасаді будівлі Сумської бібліотеки-філії № 3, яка незадовго до того стала носити ім'я Олексія Столбіна, ще за життя письменника було відкрито іменну дошку.
Педагогічна діяльність
Педагог не лише за професією, але й за покликанням – так можна сказати про письменника, прозаїка, члена Національної спілки письменників України, члена Міжнародної асоціації дитячих письменників Олексія Петровича Столбіна.
У 1949 році, повернувшись до рідного села довгий час лікувався, а потім працював вчителем мови і літератури у сусідній В’язівській семирічці. Школа дала йому безліч можливостей для розвитку і тим самим він став успішним вчителем і журналістом. Вчителювати любив до нестями. Весь досвід роботи голови піонерського загону, учкому, старости класу, він застосовував у своїй вчительській практиці. Працював з натхненням, без вихідних та відпусток. В цей же час займався і самоосвітою, зібравши педагогічну бібліотеку.
Після завершення навчання на заочному відділенні Сумського педагогічного інституту О. Столбіна призначили завучем залізничної Грузчанської середньої школи. Він залучив до роботи всіх учнів: вони облаштували в центрі села великий парк, побудували теплицю, вивчали рослинний і тваринний світ, збирали народну творчість, обладнали краєзнавчий музей. Незабаром школа стала центром культурного життя в селі, осередком кращого досвіду з освіти в районі. Двічі на рік в ній проводилися виставки, у яких брали участь усі його вихованці, працювали гуртки та експедиційні загони.
Активне шкільне життя і професіоналізм педагога привернули увагу преси, про школу заговорили далеко за межами району та області.
О. Столбін доповідав про досвід роботи колективу в Академії наук СРСР. Його звіт «Організація і проведення політехнічного навчання в школі № 43» був виданий окремою брошурою.
Олексію Столбіну вдалося організувати цілісну систему, що була різноплановою, але формувала цілісну систему політехнічного навчання, а також включала в себе виробничу працю. Він вивів школу на найвищий рівень педагогічного досвіду у Союзі, школа стала справжньою лабораторією нових форм і методів навчання. Учні мали змогу знайти та освоїти свою майбутню професійну майстерність. Все відбувалося завдяки вчителю, який постійно вдосконалював свої знання, був у пошуку чогось нового.
Успіхи Грузчанської школи та організайійні здібності завуча О. Столбіна були помічені і в 1955 році він був призначений директором Конотопської середньої школи № 40. Метою навчання в цій школі повинно було стати осмислення у виборі професії учнем, тому уроки праці було вирішено почати не з 8-го класу, а з 1-го. Було докорінно перебудовано позакласну роботу, створено нові гуртки – слюсарний, столярний, автосправи, крою та шиття, домогосподарства, учнівський комбінат, тощо.
Широке залучення школярів до спільної корисної праці стало новим методом виховної роботи, - був створений піонерський комбінат. Для придбання обладнання та інструменту учні організовували платні концерти, збирали металолом і макулатуру. Інші матеріали надала молодь паравозовагоноремнтного заводу.
Ідеї О. Столбіна захопила учнів. Діти під керівництвом наставників працювали на пришкільних дослідних ділянках, у теплицях (збирали по два урожаї щороку), на кролефермі і птахофермі, у звіринці, у вольєрах з птахами.
Експедиційні загони юних розвідників вивчали річки та водойми Конотопщини, виконували наукові програми: «Рослинний світ краю», «Тваринний світ Сумщини», «Птахи рідного краю» «Риби наших водойм», «Земноводні», здійснювали походи вздовж річки Єзуч.
Незабаром і про цей навчальний заклад заговорили на теренах всього Радянського Союзу.
Пізніше, коли О. Столбін працював першим заступником Сумського обласного відділу народної освіти, постала ще одна цікава сторінка в практиці педагога і просвітянина. Так, у 1970 році, у Києві була видана книжка О. Столбіна «Шкільне лісництво». Незабаром монографія «Школьные лесничества» (Москва, 1973), видана великим накладом, стала настільною книгою багатьох шкільних лісництв Союзу.
Виходячи з ідеї народності О. Столбін вважав патріотичне виховання найсуттєвішим у роботі вчителя, який творить здорове моральне суспільство.
Духовним наставником О. Столбіна був видатний педагог К. Д. Ушинський. Саме його слова Олексій Петрович обрав як кредо своєї учительської діяльності: «Тіло, серце і розум людини потребують праці, і ця потреба така постійна, що коли з будь-якої причини в людини не буде своєї особистої роботи в житті, тоді вона загубить справжню дорогу...». Та виховання мало не тільки прищепити вихованцеві повагу і любов до будь-якої праці, а ще й сформувати в нього звичку до неї, бо справжня серйозна праця завжди тяжка, але результативна.
Шануючи діяльність К. Д. Ушинського, Олексій Петрович як працівник обласного відділу народної освіти сприяв організації музею великого українця в селі Богданка поблизу Шостки. О. Столбін взяв на озброєння педагогічні принципи вченого, і один з них, який найбільше цінував: «У кожного народу своя особлива національна система виховання, а тому запозичення одним народом в іншого виховних систем є неможливим».
У Сумах Столбін займався громадською роботою, очолював обласне відділення Педагогічного товариства.
Олексій Столбін знаходив час і для написання статей, брошур, книг, адже знав, що він першопроходець, що цей досвід потрібен вчителям. Так народжувалася думка: «Школа покликана вчити не тільки за допомогою книги, а й розкривати перед учнями навколишній світ в усій його різноманітності, в усій його неповторній красі через безпосередню участь в облагородженні середовища».
Він упорядковував 10 колективних збірників та 7 літературних альманахів. Дітищем О. П. Столбіна є щорічний альманах літераторів Сумщини «Слобожанщина». Також Олексій Петрович досліджував тему Голодомору в Україні.
У педагогічних виданнях того часу імена новаторів В. Сухомлинського, О. Столбіна та їхніх однодумців часто стояли поруч. І це не випадково. Усе своє життя О. П. Столбін присвятив педагогічній діяльності, поєднуючи її з громадсько-просвітницькою, бо вважав цю справу святим обов’язком учителя.
Понад 50 років Олексій Петрович присвятив школі, його праця на ниві освіти була високопрофесійною, він досяг вагомих результатів, що дають підстави поставити його поряд з найвидатнішими діячами вітчизняної педагогіки.
Творчість
Олексій Петрович Столбін – автор 23 книг для дітей та майже 50 оповідань. Твори О. Столбіна входять до програми шкільного підручника з української літератури.
Його книги: «Давайте дружить»; «Школа романтиків»; «Вожата з Берізок»; «Барабани б'ють тривогу»; «Школьные лесничества»; «Зозулин хутір»; «Моя неспокійна любов»; «Чортова дюжина»; «Кар'єра»; «Горіхове озеро»; «Залишаюсь собою»; «Терористка»; «Хмари над Журавкою»; «Через терни»; «На зламі тисячоліть»; «Листопад»; «Четвірка з плюсом».
Бібліографія праць
Столбин А. П. Голубой огонек : повесть / А. П. Столбин // Вожатый. 1970. № 11. С. 22.
Столбин А. П. Остров продленного дня : повесть / А. П. Столбин // Вожатый. 1968. № 5. С. 20.
Столбин А. П. Школьные лесничества. Москва : Просвещение, 1973. 224 с.
Столбін О. Абориген : оповідання / О. Столбін // Слобожанщина : альманах літераторів Сумщини. Суми : ВВП «Мрія-1» ЛТД, 2004. Вип. 9. С. 66-72.
Столбін О. [Автобіографія] // Письменники Сумщини. Суми, 1991. С. 11.
Столбін О. Відкритий збір : повість / О. Столбін // Піонерія. 1984. № 9. С. 8.
Столбін О. Візит директора : оповідання / О. Столбін // Ленінська правда. 1990. 23 грудня. С. 3.
Столбін О. Вожата з Берізок : повість / О. Столбін. Київ : Молодь, 1968. 206 с.
Столбін О. Головною вулицею з оркестром : [оповідання] / О. Столбін // Слобожанщина. Письменники Сумщини : хрестоматія / [упоряд.: О. Вертіль, В. Вовчанецький]. Суми : ВВП «Мрія-1», 2017. Вип. 22. С. 249-256.
Столбін О. Горіхове озеро : повість / О. Столбін. Київ : Веселка, 1988. 292 с.
Столбін О. Догралися : повість / О. Столбін // Ленінська правда. 1988. 30 грудня.
Столбін О. Друге дихання : повість / О. Столбін // Ленінська правда. 1996. 4 червня.
Столбін О. Духовна сув’язь із минулим : [літературні традиції Сумщини] / О. Столбін // Сумщина. 1993. 20 травня.
Столбін О. Екзамен експромтом : повість / О. Столбін // Червоний промінь. 1982. 2 листопада.
Столбін О. Епохальне відкриття // Тесля М. П. Паліцин та його послідовники / М. П. Тесля. Суми : Видавництво «МакДен», 2010. С. 355-359.
Столбін О. Загін особливого призначення : повість / О. Столбін // Піонерія. 1980. № 2/3. С. 8.
Столбін О. Задачка з багатьма невідомими : повість / О. Столбін // Піонерія. 1982. № 9. С. 11.
Столбін О. Залишаюсь собою : повість / О. Столбін ; художник В. Т. Гончаренко. Київ : Молодь, 1989. 239 с. : іл.
Столбін О. Злочин у комишах : фрагмент з повісті / О. Столбін // Слобожанщина : альманах літераторів Сумщини. Суми : ВВП «Мрія-1» ЛТД, 1997. С. 18-38.
Столбін О. Золота жила : повість / О. Столбін // Ленінська правда. 1989. 1 травня.
Столбін О. Інопланетяни на Оболоні : оповідання / О. Столбін // Перемена. 1992. 9 грудня.
Столбін О. Інопланетяни на Оболоні : оповідання / О. Столбін // Сумщина. 1992. 11 березня. С. 3.
Столбін О. Кар’єра : повість / О. Столбін. Київ : Молодь, 1984. 232 с.
Столбін О. Комендант переправи : повість / О. Столбін // Червоний промінь. 1980. 14 жовтня
Столбін О. Кооператив Федька Обозного : оповідання / О. Столбін // Слобожанщина : альманах літераторів Сумщини / [упоряд.: О. Вертіль, В. Вовчанецький ; редкол.: О. Вертіль, Л. Ромен, А. Гризун та ін.]. Суми : ВВП «Мрія-1», 2017. Вип. 21. С. 106-113.
Столбін О. «Крутий» романіст : проза / О. П. Столбін // Сумщина. 2001. 4 серпня.
Столбін О. Ми з дідом Романом тезки : оповідання / О. Столбін // Слобожанщина : альманах літераторів Сумщини. Суми : ВВП «Мрія-1» ЛТД, 2000. Вип. 5. С. 10-20.
Столбін О. Миколі Бажану – 85 / О. Столбін // Літ. Україна. 1984. 5 травня.
Столбін О. Мишко виходить на орбіту : повість / О. Столбін // Піонерія. 1986. № 8. С. 8.
Столбін О. Мишкова реформа : повість / О. Столбін // Піонерія. 1986. №№ 1-12. С. 11.
Столбін О. Міцний горішок : повість / О. Столбін // Ленінська правда. 1982. 2 листопада.
Столбін О. Моя неспокійна любов : повість / О. Столбін. Київ : Молодь, 1979. 216 с.
Столбін О. Новачок : повість / О. Столбін // Ленінська правда. 1975. 17 червня.
Столбін О. Новий українець : [оповідання] / О. Столбін // Слобожанщина. Письменники Сумщини : хрестоматія / [упоряд.: О. Вертіль, В. Вовчанецький]. Суми : ВВП «Мрія-1», 2017. Вип. 22. С. 243-249.
Столбін О. Новий українець : оповідання / О. Столбін // Сумщина. 1997. 16 серпня. С. 13.
Столбін О. Новорічний подарунок : повість / О. Столбін // Ленінська правда. 1984. 30 грудня.
Столбін О. Перша подяка : [уривок з повісті] / О. Столбін // Ленінська правда. 1980. 26 вересня.
Столбін О. Перший дзвоник : повість / О. Столбін // Ленінська правда. 1983. 24 вересня.
Столбін О. Перший сніг : повість / О. Столбін // Піонерія. 1985. № 12. С. 6.
Столбін О. Перший урок : оповідання / О. Столбін // Сумщина. 2007. № 120, 3 листопада. С. 4.
Столбін О. Підряд Федька Обозного : повість / О. Столбін // Ленінська правда. 1988. 14 липня.
Столбін О. Подарунок : повість / О. Столбін // Радянська жінка. 1971. № 4. С. 18.
Столбін О. Подвиг письменника : [про книги письменника, етнографа, історика, краєзнавця Бориса Ткаченка про голодомор 1932-1933 років на Лебединщині] / О. Столбін // Сумщина. 2007. № 132, 5 грудня. С. 4.
Столбін О. Проліски : повість / О. Столбін // Барвінок. 1982. № 9. С. 6
Столбін О. Реформатор : повість / О. Столбін // Ленінська правда. 1986. 18 жовтня.
Столбін О. Сенсація століття : уривок з оповідання для дітей / О. Столбін // Літературна Україна. 2015. № 8, 19 лютого. С. 11.
Столбін О. Сіножать : [уривок з повісті] / О. Столбін // Ленінська правда. 1982. 13 червня.
Столбін О. Сумщина літературна. До 10-річчя Обласної письменницької організації / О. Столбін // Літ. Україна. 1995. 21 грудня.
Столбін О. Творчий пломінь : (П. П. Охріменку – 75) // Сумщина. 1994. 16 липня. С. 4.
Столбін О. Терористка : повість (скорочений варіант) / О. Столбін // Слобожанщина-93 : альманах літераторів Сумщини. Суми : ВВП «Мрія-1» ЛТД, 1993. С. 27-42.
Столбін О. Терористка : повість / О. Столбін. Суми : Слобожанщина, 1994. 104 с.
Столбін О. Травнева заметіль : оповідання / О. Столбін // Ленінська правда. 1984. 8 травня.
Столбін О. У королеви маринадів : оповідання / О. Столбін // Сумщина. 1996. 4 жовтня.
Столбін О. У нього навіть прізвище було ясне : директор школи в селі Грузьке на Сумщині Володимир Яснецький ціною власного життя врятував від голодної смерті сотні учнів : [спомин ветерана Олексія Столбіна, якому 91-й рік, про голодомор-33] / О. Столбін ; записав О. Вертіль // Урядовий кур'єр. 2013. № 182, 5 жовтня. С. 19.
Столбін О. Четвірка з плюсом : повість / О. Столбін // Піонерія. 1983. № 9. С. 11.
Столбін О. Щедрість : повість / О. Столбін // Ранок. 1978. № 9. С. 8.
Столбін О. П. Барабани б’ють тривогу : повість. Київ : Молодь, 1971. 136 c.
Столбін О. П. Берендей. Київ : Молодь, 1975. 112 с.
Столбін О. П. Давайте дружить. Москва : Молодая гвардия, 1964. 96 с.
Столбін О. П. Залишаюсь собою : повість / О. П. Столбін ; художник В. Гончаренко. Київ : Молодь, 1989. 239 с. : іл.
Столбін О. П. Зозулин хутір : повість / О. П. Столбін. Київ : Молодь, 1973. 180 с.
Столбін О. П. Інопланетяни в Комишах : оповідання / О. П. Столбін. Суми : Козацький вал, 2000. 118 с.
Столбін О. П. Листопад : короткі фрагменти довгого життя / О. П. Столбін. Суми : ВВП «Мрія-1 ЛТД», 2004. 167 с.
Столбін О. П. Листопад. Короткі фрагменти довгого життя / О. П. Столбін. 2-ге вид., допов. Суми : ВВП «Мрія-1» ЛТД, 2005. 179 с. : іл.
Столбін О. П. Моя неспокійна любов. Київ : Молодь, 1979. 224 с.
Столбін О. П. Терористка : повість для дітей шкільного віку і всіх без винятку дорослих / О. П. Столбін. Суми : Слобожанщина, 1994. 104 с.
Столбін О. П. Хмари над Журавкою : повість / О. П. Столбін. Суми : Козацький Вал, 1997. 172 с.
Столбін О. П. Через терни... : з історії Сумської письменницької організації / О. П. Столбін. Суми : Козацький Вал, 1998. 122 с.
Столбін О. П. Чортова дюжина : повість / О. П. Столбін. Київ : Веселка, 1982. 151 с.
Столбін О. П. Шкільне лісництво. Київ : Урожай, 1970. 56 с.
Столбін О. П. Школа і життя. Xарків : Прапор, 1961. 152 с.
Столбін О. П. Школа і життя. Xарків : Харківське книжкове видавництво, 1961. 68 с.
Столбін О. П. Школа романтиків. Київ : Молодь. 1965. 175 с.
Публікації про педагога
Автобіографія : [75 років життя – 50 років творчості] // Столбін О. Віхи життя і творчості : біо-бібліографічний словник / Сумська обласна бібліотека для дітей ім. М. Островського. Суми : Видавництво «Козацький вал», 1997. С. 4-10.
Бугаєнко В. Знавець дитячих душ : [про Олексія Столбіна, висунутого в числі інших кандидатів на здобуття літературної премії 1991 р. ім. Лесі Українки] / В. Бугаєнко, М. Лазарєв, П. Охріменко // Ленінська правда 1991. 12 січня. С. 2.
Бучилов Я. Рассказ о школьных лесничествах // Воспитание школьников. 1974. № 1. С. 93.
Василевська Л. Ліс – їхня любов // Ленінська правда. 1975. 14 жовтня.
Вертіль О. 90-та осінь патріарха : сумський прозаїк Олексій Столбін відзначив ювілей / О. Вертіль // Літературна Україна. 2012. № 44, 15 листопада. С. 13.
Вертіль О. Духовна конфліктність кар’єри. Нотатки про нову повість О. Столбіна «Кар’єра» / О. Вертіль // Ленінська правда. 1985. 23 червня.
Вертіль О. Коріння конфлікту / О. Вертіль // Друг читача. 1985. 13 червня.
Вертіль О. Не ставлячи крапок над « і» : [про повість сумського прозаїка О. Столбіна «Горіхове озеро»] / О. Вертіль // Червоний промінь. 1988. 27 серпня.
Вертіль О. Олексію Столбіну – 75 / О. Вертіль // Літ. Україна. 1997. 20 листопада. С. 5.
Вертіль О. Олексію Столбіну – 80 / О. Вертіль // Літ. Україна. 2002. 7 листопада.
Вертіль О. Осінь сумського патріарха : [виповнилося 90 років від дня народження дитячого прозаїка Олексія Столбіна] / О. Вертіль // Сумщина. 2012. № 103, 7 листопада. С. 8.
Вертіль О. Хоч літа на пізню осінь повернули : [днями минуло 90 років від дня народження одного з найстаріших письменників країни Олексія Столбіна, уродженця Сумщини] / О. Вертіль // Урядовий кур'єр. 2012. № 205, 8 листопада. С. 7.
Вороненко М. Залюблений у дітвору // Червоний промінь. 1984. 22 листопада.
Гагина Е. Живой экспонат: Алексей Столбин: «Дожився я до того, що й музей відкрили!» / Е. Гагина // Ваш шанс. 2010. № 18, 5-12 мая. С. 22 А.
Гагина Е. Третий звонок Алексея Столбина : [жизненный путь и творчество сумского писателя и педагога] / Е. Гагина // Ваш шанс. 2010. № 49, 8-15 декабря. С. 26 А.
Геренко С. Між берегами долі : [О. Столбін «Терористка»] / С. Геренко // Сумщина. 1994. 2 липня. С. 2.
Голубченко В. Ю. Добротворець : педагогічна та просвітницька діяльність письменника О. П. Столбіна / В. Ю. Голубченко. Суми : ВВП «Мрія-1 ТОВ, 2007. 119 с.
Гордус О. Юні господарі лісу // Червоний промінь. 1973. 1 вересня.
Гризун А. Неспокійна його любов // Червоний промінь. 1984. 12 січня.
Гризун А. Світ його героїв // Літ. Україна. 1984. 26 січня.
Давидов А. Неспокійна любов Олексія Столбіна // Література, діти, час. Київ, 1984.
Давидов А. Неспокійна любов Олексія Столбіна : [про творчий шлях письменника] // Рад. школа. 1982. № 11. С. 91-94.
Давидов А. Слово про вчителя // Ленінська правда. 1984. 4 лютого.
Делікатний К. Школа романтиків : [про книгу «Школа романтиків»] // Рад. школа. 1966. № 11.
Доценко Н. Ювілей письменника : до 90-річчя з дня народження О. П. Столбіна / Н. Доценко // Ярмарок. 2012. № 46, 15 листопада. С. 7.
Ключина П. Вожата з Берізок : [про дану книжку] // Ленінська правда. 1968. 13 грудня.
Кононенко В. Вірність темі // Прапор. 1985. № 12. С. 156-159.
Корнющенко І. Вчитель доброти : 3 листопада письменнику О. Столбіну – 70 / І. Корнющенко // Сумщина. 1992. 31 жовтня.
Корнющенко І. Повість про виховання / І. Корнющенко // Червоний промінь. 1979. 2 жовтня.
Кравченко В. Знову квітуватиме сад // Сільські вісті. 1985. 7 серпня.
Луценко Т. Счастливая «Чертова дюжина» // Комсомольське знамя. 1983. 9 лютого.
Мудрик П. Чим живе нині письменник : [про Олексія Столбіна] / П. Мудрик // Суми і сумчани. 2007. № 39, 28 вересня. С. 12.
Народицький А. Оповідання з шкільного життя // Ленінська правда. 1971. 24 квітня.
Новаченко О. До ювілею письменника : про книгу про українського письменника О. П. Столбіна «Віхи життя і творчості» / О. Новаченко // Сумщина. 1997. 15 жовтня.
Олексій Столбін : [коротка біографія українського письменника, уродженця Сумщини] // Слобожанщина : альманах літераторів Сумщини / [упоряд.: О. Вертіль, В. Вовчанецький ; редкол.: О. Вертіль, Л. Ромен, А. Гризун та ін.]. Суми : ВВП «Мрія-1», 2017. Вип. 21. С. 106.
Олексій Столбін : [коротка біографія українського письменника, уродженця Сумщини] // Слобожанщина. Письменники Сумщини : хрестоматія / [упоряд.: О. Вертіль, В. Вовчанецький]. Суми : ВВП «Мрія-1», 2017. Вип. 22. С. 243.
Охріменко П. Від життя йдучи // Червоний промінь. 1982. 4 листопада.
Охріменко П. І цікаво, і корисно // Червоний промінь. 1983. 8 січня.
Охріменко П. Нові видання Сумських письменників : [про повість О. Столбіна «Терористка»] / П. Охріменко // Червоний промінь. 1994. 12 листопада.
П’янков В. Гість дітей – письменник // Ленінська правда. 1988. 26 серпня.
Петен В. Гордість «Берегині» : [письменник, прозаїк, лауреат премій імені Трублаїні, М. Хвильового сумський письменник Олексій Петрович Столбін] / В. Петен // Ярмарок. 2012. № 6, 9 лютого. С. 7.
Роменський феномен: Олексію Столбіну – 80 // Сумщина. 2002. 2 листопада. С. 3.
Руденко А. Барабани б’ють тривогу // Рад. школа. 1971. № 5. С. 102.
Список членів «Паліцинської академії» на 01.09.2009 : [у списку за № 6: Столбін О. П. – письменник, автор 20-ти книжок, екс-голова спілки письменників Сумщини] // Тесля М. П. Паліцин та його послідовники / М. П. Тесля. Суми : Видавництво «МакДен», 2010. С. 261.
Столбін О. Віхи життя і творчості : біо-бібліографічний словник / Сумська обласна бібліотека для дітей ім. М. Островського. Суми : Видавництво «Козацький вал», 1997. 31 с.
Столбін Олексій Петрович (1922-2020, педагог-новатор, письменник, просвітянин) // Освіта Сумщини в іменах : педагогічний довідник / В. Ю. Голубченко ; Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка. Суми : Університетська книга, 2012. С. 345-352.
Столбін Олексій Петрович // Письменники радянської України : біобібліографічний довідник / [авт.-упоряд.: В. К. Коваль, В. П. Павловська]. Київ, 1981. С. 259.
Хвостенко Г. Вміння залишатися собою : (до 75-річчя Олексія Столбіна – сумського письменника – керівника Обласної організації письменників України) / Г. Хвостенко // Новина. 1997. 30 жовтня. С. 2.
Хвостенко Г. Герої, що лишаються з тобою : [О. Столбіна висунуто на здобуття літературної премії ім. Лесі Українки 1991 р.] / Г. Хвостенко // Ленінська правда. 1991. 31 січня. С. 3.
Хвостенко Г. З вістря життя : (книги земляка О. Столбіна; «Терористка» / Г. Хвостенко // Сумщина. 1994. 27 серпня. С. 4.
Хвостенко Г. Книга, що Вчить дерзати / Г. Хвостенко // Червоний промінь. 1984. 8 грудня.
Хвостенко Г. Час розганяти хмари : [про книгу Столбіна О. – повість «Хмари над Журавкою». Суми : Козацький вал, 1997 р.] / Г. Хвостенко // Сумщина. 1998. 22 січня.
Хобот М. Берендей // Детская литература. 1976. № 7.
Ходос Ф. Над рікою Сулою // Піонер. 1971. № 11.
Черняков Б. Розповідь про шкільне лісництво // Ленінська правда. 1973. 11 серпня.
Яновський І. Виховання – теж боротьба // Рад. освіта. 1979. 8 серпня.
Яновський І. Роман Петрович та його «важкі діти» // Ленінська правда. 1979. 22 червня.

Столбін Олексій Петрович
Народження
03.11.1922
Місце народження
с. Тьоткіне, Курська область, Росія
Смерть
17.11.2020 (98 років)
Місце смерті
м. Суми
Alma mater
Глухівський учительський інститут, Сумський державний педагогічний інститут ім. А. С. Макаренка
Напрями діяльності
письменник, педагог