Ступак Юрій Петрович
Ступак Юрій Петрович (10 червня 1911 – 15 жовтня 1979) – український педагог, учений-літературознавець, фольклорист, мистецтвознавець, краєзнавець, член Спілки художників СРСР, автор численних наукових праць з історії педагогіки та етнопедагогіки, який одним із перших освітян радянської доби звернувся до народно-педагогічних джерел виховання молодого покоління.
Серед сумських науковців, які активно працювали на ниві української філології у ХХ ст., Ю. П. Ступак займає особливе місце з огляду на значну кількість його наукових праць та їх тісний зв'язок з національною культурою.
Життєпис
Юрій Петрович Ступак народився в с. Гаврилівка Катеринославської губернії (тепер Дніпропетровська область).
У 1932 році закінчив факультет мови та літератури Харківського інституту народної освіти та деякий час завідував відділом редакцією республіканської піонерської газети «На зміну» (пізніше «Зірка»). В 30-х роках Ю. Ступак активно дописує до таких видань, як «Комсомолець-активіст», «Дитячий рух», «На зміну», «Соціалістична культура», «Літературний журнал».
З 1934 і до вересня 1941 року він викладав в Охтирському педучилищі українську літературу, виступав у пресі зі статтями та рецензіями з питань літератури. У жовтні 1941 був евакуйований разом з родиною на Північний Кавказ у м. Єсентуки. У лютому-травні 1942 року вчився у військово-піхотному училищі м. Орджонікідзе, по закінченні якого отримав звання лейтенанта, у складі 381-го стрілецького полку Приморської армії брав участь в 250-денній обороні Севастополя.
Після демобілізації в листопаді 1945 Юрій Петрович працював у Конотопському учительському інституті, а після його ліквідації (1952 рік) – у Глухівському.
У 1953 році він захистив дисертацію «Слов’янська тема в українській літературі 40-50 рр. XIX ст. (Романтизм і Шевченко)», отримав ступінь кандидата філологічних наук та очолив кафедру української літератури Сумського педагогічного інституту імені А. С. Макаренка. З 1966 року виконував обов’язки професора. Працював над докторською дисертацією «Нариси з історії української дитячої літератури XIX-поч. ХХ ст.», яку не встиг закінчити.
Юрій Ступак - автор перекладів віршів російських та білоруських поетів, статей про культурні зв'язки України з Росією, Білорусією, Вірменією, Узбекистаном та ін.
У 1971 році вийшов на пенсію. За вісім пенсійних років написав третину своїх праць. В архіві вченого залишились підготовлені до друку близько десятка значних за обсягом робіт.
Помер 15 жовтня 1979 року у Сумах.
Педагогічна діяльність
Ю. П. Ступак залишив понад 300 наукових праць, розвідок та публікацій, в т. ч. про народні джерела педагогічних поглядів Т. Шевченка, О. Духновича, П. Грабовського, творчість Лесі Українки, І. Франка, Г. Сковороди, з історії дитячої літератури, культури Сумщини. Як фольклорист і педагог, Ю. П. Ступак одним із перших висвітлив народні погляди на виховання дітей, довів закономірність уживання терміну «народна педагогіка», показав ту велику роль, яка належить народній педагогіці в розвитку педагогічної думки.
Юрій Петрович вів лекційні курси з української літератури, усної народної творчості та історії мистецтва, керував науковим студентським товариством та краєзнавчим гуртком. Був головою секції літератури й мистецтва обласного відділення товариства «Знання», виконував обов’язки члена президії правління і голови секції етнографії, фольклору і письменності обласної організації товариства охорони пам’ятників історії та культури, був членом обласного літоб’єднання. Виступав перед населенням області з лекціями на літературно-мистецькі та краєзнавчі теми.
У своїх лекціях він акцентував увагу на національній природі, національній самобутності явищ культурного, літературного й педагогічного процесів. Ведучи активне наукове й громадське життя, виховуючи лекціями й життєвим прикладом студентів, часто виступаючи в пресі та перед громадськістю, Ю. П. Ступак залишався людиною скромною, навіть до певної міри замкнутою.
З 1970 року був членом наукової ради Інституту ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР. У 1970 році за значні заслуги у пропаганді живопису був прийнятий до Спілки художників СРСР.
Він є автором посібників «Українська дитяча література» (1963, у співавторстві з Д. Білецьким), «Дитяча література» (1967, у співавторстві з Д. Білецьким, Ф. Гурвич та ін.), окремих видань «Педагогічні погляди О. В. Духновича» (1956), «Педагогічні ідеї в українській народній поетичній творчості» (1958), «Виховне значення українського фольклору» (1960), «Бібліографічна робота вчителя літератури» (1961), «Видатні художники на Сумщині» (1969), «Крамськой і Україна» (1971).
Творчість
Першою його науковою публікацією була стаття з досить тенденційною назвою «За бойову дитячу п’єсу» (1932).
Під кінець 30-х чітко окреслюється провідна тема його наукового життя, яка пізніше пов’яжеться з іншими, обросте контекстом, доповниться міжпредметними аспектами. Тема ця — Шевченко. Першою спробою наближення до Т. Шевченка стала стаття в сумській газеті «Більшовицька зброя» (пізніше «Ленінська правда») під назвою «Щоденник Т. Г. Шевченка» (1939). У 1940 році побачили світ статті «На могилі Шевченка» та «Книги обласних видавництв про Шевченка». Остання стаття присвячена оглядові регіональних видань про Т. Шевченка, які вийшли в СРСР до 125-річчя поета. Автор зупиняється на двох з них: збірнику «Шевченко в ссылке» (Оренбург, 1939), який він критикує за повторені в ньому «давно засуджені теорії вульгарних соціологів про „неповноцінність“ ранніх творів Шевченка, написаних на історичні теми»] та збірнику «Шевченко в Нижнем Новгороде», який він оцінює як «змістовний», хоч і вказує, що «поезії Шевченка в цьому збірнику подані в застарілих перекладах».
У повоєнні часи науковець глибше підійшов до творчості Т. Шевченка, почавши розглядати її в контексті ідейно-культурного руху доби. Проте сталінські часи обмежили молодого вченого у виборі методології, предмета дослідження і фактичного матеріалу. Його праця потрапила в контекст критики «націоналістичних літературознавців» з їх теорією «єдиного потоку», проти яких була спрямована спеціальна постанова ЦК КП(б)У «Об извращениях и ошибках в освещении истории украинской литературы» і редакційна стаття в «Правді» «Против идеологических извращений у литературе».
В цьому зашореному ідеологічному руслі перебувають шевченкознавчі роботи Ю. Ступака кінця 40-х – поч. 50-х рр. : «Шевченко і слов’янство» (1948), «Шевченко і Герцен» (1951). В останній автор міцно прив’язує погляди і переконання Шевченка до поглядів і переконань Герцена, позбавляючи українського поета власної світоглядної самостійності, і наголошуючи на тому, що «Шевченко був спільником і однодумцем видатних представників російської культури і суспільно-політичної думки».
Наприкінці 50-х – початку 60-х рр. Ю. Ступак відійшов у своїх роботах від ідеологізації постаті Шевченка та виступив з набагато оригінальнішим і свіжим матеріалом, пов’язаним із місцевим краєзнавчим аспектом («Перебування Т. Г. Шевченка на Сумщині» (1956), «Фольклорні записи Т. Шевченка в нашому краї» (1961) тощо).
На початку 60-х років виходить кілька статей ученого, присвячених аналізові «Букваря південноруського», виданого Шевченком незадовго до смерті («Буквар» Т. Г. Шевченка (1961), «Фольклор у «Букварі» Т. Г. Шевченка» (1962), «Фольклор у «Букваре южнорусском» Т. Г. Шевченка» (1962), «Використання Т. Г. Шевченком народної творчості з навчально-виховною метою» (Фольклор у «Букварі» Т. Г. Шевченка) (1963), «Т. Г. Шевченко і народна педагогіка» (1964).
Юрій Ступак розглядав і аналізував «Буквар» Шевченка крізь призму народної педагогіки, яку «Т. Г. Шевченко протягом усього свого недовгого творчого життя наполегливо пропагував…, користувався її надбаннями тоді, коли писав свої твори».
Акцентування на дитячій темі «Букваря» підштовхнуло вченого до глибшого дослідження зв’язку Шевченка з дитячою літературою. Наслідком цих напрацювань стали розділи про поета, підготовлені до колективних посібників «Українська дитяча література» (К.,1963) та «Дитяча література» (К., 1967).
Глибоко цікавлячись постаттю Шевченка, Ступак не міг оминути увагою його малярської спадщини. Поєднавши цей напрямок досліджень із своїми краєзнавчими інтересами, він підготував ґрунтовну й цікаву розвідку «Шевченко-художник на Сумщині», яка вийшла окремою статтею (1969), а також увійшла як розділ до його книги «Видатні художники на Сумщині» (Харків, 1969) та пізніше була передрукована у збірнику «Тарас Шевченко і Сумщина» (Суми, 1993).
Досліджуючи іконографію Шевченка, Ю. Ступак звертався до історії створення художником І. М. Крамським портрета Шевченка, підготувавши невеличку розвідку «Дещо з історії Шевченкового портрета» (1963), яка пізніше знайде продовження в значно повнішому дослідженні «Крамськой і Україна» (1971).
Своєрідним узагальненням напрямків власних шевченкознавчих студій стали підготовлені вченим до «Шевченківського словника» (1976) статті Букварь Южнорусский, Крамськой, Крайнюков, Красножон, Кролевець, які узагальнили його напрацювання та авторські відкриття.
Паралельно розвивались поруч із шевченкознавчими студіями Ю. П. Ступака його фольклористичні наукові інтереси. Ступакові належить кілька статей про подвижницьку діяльність І. Абрамова на ниві вітчизняного народознавства («Найстаріший краєзнавець країни» (І. С. Абрамов) (1957), «Фольклорист І. Абрамов» (1959). Спільно з Абрамовим була підготовлена цінна розвідка «Українські народні пісні з рукописного пісенника XVIII ст.» (1959), яка вводила до наукового обігу 158 українських та близьких до них пісенних текстів XVIII ст. Вийшли наступні праці вченого: «Педагогічні ідеї в народній творчості» (1956), «Педагогічні ідеї в українській народній поетичній творчості» (1958), «Виховне значення українського фольклору» (1960), «Фольклор і педагогіка» (1960).
Ю. Ступак підготував ряд статей, присвячених відомим фольклористам – Б. Грінченку, М. Сумцову, В. Горленку, П. Мартиновичу, М. Рильському, П. Охріменку, звертаючи особливу увагу на їх внесок у дослідження національного і, зокрема, сумського фольклору. Фольклористичні праці Ю. Ступака, маючи свою специфіку у тісному зв’язку з літературознавством і педагогікою, стали новою віхою у розвиткові місцевої фольклористики, перевели її у практичну площину виховного процесу та виявили глибинні взаємозв’язки з творчістю Т. Шевченка.
Бібліографія
Ступак Ю. П. [Передмова] / Ю. П. Ступак // Каталог виставки Я. Красножона. Суми, 1972.
Ступак Ю. П. [Предисловие] / Ю. П. Ступак // В. А. Коростелев : персональная художественная выставка : каталог / Сумской художественный музей. Сумы, 1976. С. 3-6.
Ступак Ю. П. «Буквар» Т. Г. Шевченка : [Т. Шевченко створив підручник для недільних шкіл – «Букварь южнорусский», який вийшов у 1861 р. ; ця стаття написана на замовлення РАТАУ і надрукована в усіх районних газетах України] / Ю. П. Ступак // Вперед. 1961. 28 січня. С. 2 ; Радянська правда. 31 січня. С. 4 ; Перемога. 2 лютого. С. 4 ; Ленинский путь. 4 февраля. С. 2 ; Радянський прапор. 18 лютого. С. 4.
Ступак Ю. П. Абхазький художник про Україну / Ю. П. Ступак // Літературна Україна. 1971. З0 березня.
Ступак Ю. П. Айвазовський малює Україну / Ю. П. Ступак // Україна. 1967. № 31.
Ступак Ю. П. Академіки з Сумщини : [вчені Сумщини, пов’язані з Академією наук СРСР] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1974. 10 лютого. С. 3.
Ступак Ю. П. Акварелі Сергія Луньова : [про виставку творів харківського художника в Сумах] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1966. 7 січня. С. 4.
Ступак Ю. П. Барви рідної землі : [нотатки з художньої виставки заслуженого діяча мистецтв УРСР художника Л. І. Чернова] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1967. 12 лютого. С. 3.
Ступак Ю. П. Бібліограф С. І. Пономарьов : [про уродженця м. Конотоп] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1959. 26 вересня. С. 4.
Ступак Ю. П. Бібліографічна робота вчителя літератури : посібник для вчителів / Ю. П. Ступак. Київ : Радянська школа, 1961. 64 с.
Ступак Ю. П. Бібліографічний покажчик радянської літератури / Ю. П. Ступак // Радянське літературознавство. 1959. № 6. С. 145-147.
Ступак Ю. П. Бібліографія в самостійній роботі вчителя / Ю. П. Ступак // Література в школі. 1959. № 6. С. 86-90.
Ступак Ю. П. Бібліографія української художньої літератури / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1959. № 7.
Ступак Ю. П. Болгаристи з Сумщини : (з блокнота краєзнавця) : [вклад наших земляків – вчених, письменників, художників у зміцнення дружби радянського і болгарського народів] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1978. 14 лютого. С. 3.
Ступак Ю. П. Большой труд исследователя : [о работах Н. Борсанова] / Ю. П. Ступак // Художник. 1966. № 6.
Ступак Ю. П. Братньою мовою : (українська поезія в Білорусії) / Ю. П. Ступак // Україна. 1953. № 4.
Ступак Ю. П. Букварь южнорусский / Ю. П. Ступак // Шевченківський словник : у 2-х т. / Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР. Київ, 1976. Т. 1 : А–Мол. С. 89-90.
Ступак Ю. П. В новому жанрі : [про твори Б. Котлярова для дітей] / Ю. П. Ступак // Літературна газета. 1953. 8 жовтня.
Ступак Ю. П. В Сумському педінституті : [хроніка] / Ю. П. Ступак // Радянське літературознавство. 1957. № 4.
Ступак Ю. П. Вади одного бібліографічного видання / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1961. № 12. С. 200-201.
Ступак Ю. П. Видання творів П. Грабовського : (бібліографічна довідка) / Ю. П. Ступак // Вперед. 1964. 10 вересня.
Ступак Ю. П. Видатний митець – дітям : [про В. Касіяна] / Ю. П. Ступак // Радянська освіта. 1975. 27 грудня.
Ступак Ю. П. Видатний радянський поет Я. Колос / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1952. 2 листопада.
Ступак Ю. П. Видатний український письменник І. Франко / Ю. П. Ступак // Блокнот агітатора. 1956. № 12.
Ступак Ю. П. Видатний учений : [до 85-річчя від дня народження О. О. Сидорова, мистецтвознавця і книговидавця, уродженця с. Миколаївка Буринського району] / Ю. П. Ступак // Червоний промінь. 1976. 3 черв. С. 3.
Ступак Ю. П. Видатні художники на Сумщині / Ю. П. Ступак. Харків : Прапор, 1969. 47 с.
Ступак Ю. П. Визначний літературознавець і фольклорист : [до 70-річчя від дня народження П. М. Попова, відомого дослідника української народної творчості, літературознавця, уродженця с. Миколаївка Буринського району] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1960. З0 липня. С. 3.
Ступак Ю. П. Визначний мистецький критик : [про В. П. Горленка] / Ю. П. Ступак // Деснянська правда. 1971. 20 жовтня.
Ступак Ю. П. Визначний художник : [про В. Костецького] / Ю. П. Ступак // Деснянська правда. 1972. 6 жовтня.
Ступак Ю. П. Використання Шевченком народної творчості з навчально-виховною метою / Ю. П. Ступак // Шевченко в школі. Київ : Радянська школа, 1963. С. 29-36.
Ступак Ю. П. Випускники / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 1 липня.
Ступак Ю. П. Виставка «Кавказ – Україна» О. Крайнюкова / Ю. П. Ступак // Образотворче мистецтво. 1972. № 52.
Ступак Ю. П. Виставка етюдів / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1962. 25 листопада.
Ступак Ю. П. Виставка сумських художників : [у салоні Сумського відділення художнього фонду виставлялися твори О. Сагуна і В. Бабка] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1965. 12 травня. С. 3.
Ступак Ю. П. Виховне значення українського фольклору / Ю. П. Ступак. Київ : Знання, 1960. 32 с.
Ступак Ю. П. Від етюда до картини : [про виставку творів харківської художниці О. М. Яковенко в Сумах] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1965. 20 листопада. С. 3.
Ступак Ю. П. Від Кавказьких гір до Дніпра : [про заслуженого художника Абхазької АРСР О. Крайнюкова] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1971. 21 грудня. С. 3.
Ступак Ю. П. Відбиття українсько-білоруських літературних зв’язків в образотворчому мистецтві / Ю. П. Ступак // Тези доповідей Другої конференції по вивченню українсько-білоруських зв’язків. Львів, 1972.
Ступак Ю. П. Відкривач прекрасного : [про мистецтвознавця О. О. Сидорова] / Ю. П. Ступак // Друг читача. 1976. 10 червня.
Ступак Ю. П. Відтворення краси : [творчість художника Є. В. Чуйкова] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1974. 13 вересня. С. 4.
Ступак Ю. П. Воплощеннный в бронзе : [памятники А. Макаренку] / Ю. П. Ступак // Учительская газета. 1978. 11 марта.
Ступак Ю. П. Герой картин – сучасник : [розповідь про сумського художника В. Коростильова] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1976. 20 квітня. С. 4.
Ступак Ю. П. Герцен і Україна / Ю. П. Ступак // Літературна газета. 1950. 26 січня ; 1952. 25 січня.
Ступак Ю. П. Глібов як дитячий письменник / Ю. П. Ступак // Дошкільне виховання. 1957. № 3.
Ступак Ю. П. Грабовский о воспитании / Ю. П. Ступак // Советская педагогика. 1955. № 2.
Ступак Ю. П. Далекі відступи / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1963. № 8. С. 214-215.
Ступак Ю. П. Дві книжки / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 6 вересня.
Ступак Ю. П. Дещо з історії Шевченкового портрета / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1963. № 3. С. 220-221.
Ступак Ю. П. Дещо про розвиток Сум : [питання забудови і розвитку м. Суми] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1965. 13 серпня. С. 2.
Ступак Ю. П. Дипломи любительським кінофільмам / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1979. 1 травня. С. 4.
Ступак Ю. П. До вивчення народної педагогіки / Ю. П. Ступак // Наукові записки. (Серія філологічна) / Сумський державний педагогічний інститут ім. А. С. Макаренка. Суми, 1957. Том 6. вип. 2. С. 160-172.
Ступак Ю. П. Добра традиція : [мистецтвознавство в Сумському художньому музеї] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1971. 16 січня. С. 4.
Ступак Ю. П. Добрий ужинок : [до 60-річчя від дня народження З. Я. Біленка, відомого українського письменника, уродженця м. Ромни] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1969. 21 грудня. С. 4.
Ступак Ю. П. Добролюбов і українська література / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя . 1946. 5 лютого.
Ступак Ю. П. Дослідники поета : до 150- річчя з дня народження М. О. Некрасова : [дослідження творчості М. Некрасова уродженцями Сумщини С. Пономарьовим, І. Абрамовим та ін.] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1971. 14 листопада. С. 4.
Ступак Ю. П. Друг Миколи Островського : [про літературного критика С. Трегуба, уродженця м. Ромни] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1979. 30 вересня. С. 4.
Ступак Ю. П. Друг поезії : [скульптор Т. Абакелія] / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1975. № 12. С. 209-210.
Ступак Ю. П. Друг української літератури / Ю. П. Ступак // Вісті. 1940. 20 листопада.
Ступак Ю. П. Друг української літератури : [О. І. Герцен] / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1952. № 5. С. 164-171.
Ступак Ю. П. Дружба братніх літератур / Ю. П. Ступак // Жовтень. 1951. № 8. С. 99-103.
Ступак Ю. П. Дружба братніх літератур : (нотатки про українсько-узбецькі літературні зв’язки) / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1953. 8 грудня. С. 2.
Ступак Ю. П. Дружба братніх літератур. Українсько-білоруські літературні зв’язки / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1952. 30 березня. С. 3-4.
Ступак Ю. П. Дружба слов’янських народів / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1947. червень.
Ступак Ю. П. Дружній переклик / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 30 листопада.
Ступак Ю. П. Живі джерела мистецтва / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1970. 13 листопада.
Ступак Ю. П. Життя – горіння : документальна повість : [присвячена видатному українському скульптору – земляку М. Г. Лисенку] / Ю. П. Ступак // Вперед. 1979. 27, 30 жовтня ; 3, 6, 10, 13, 15, 17, 20, 22, 24, 27, 29 листопада ; 4, 6, 8, 11, 15, 18, 20 грудня.
Ступак Ю. П. Життя – горіння : документальна повість : [присвячена видатному українському скульптору – земляку М. Г. Лисенку] / Ю. П. Ступак // Вперед. 1980. 3, 8, 10, 15, 17, 19, 22, 24, 26, 31 січня ; 2, 5, 7, 9, 12, 14, 16, 21, 26 лютого ; 1, 4 березня.
Ступак Ю. П. Життя в творчості : [про скульптора Я. Красножона] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1965. 26 березня. С. 3.
Ступак Ю. П. Життям підказане : нотатки з художньої виставки : [виставка присвячена 30-річчю визволення Сумщини від німецько-фашистських загарбників] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1973. 9 вересня. С. 4.
Ступак Ю. П. З історії мистецької критики на Україні. М. Сумцов / Ю. П. Ступак // Українське мистецтвознавство. 1971. Вип. 5.
Ступак Ю. П. З історії українсько-білоруських літературних зв’язків / Ю. П. Ступак // Полимя. 1958. № 2.
Ступак Ю. П. З історії українсько-чеських літературних зв’язків / Ю. П. Ступак // Радянське літературознавство. 1957. № 3.
Ступак Ю. П. З літератури – в графіку й живопис : (українсько-білоруські зв’язки) / Ю. П. Ступак // Літературна Україна. 1977. 24 травня.
Ступак Ю. П. З поезії в бронзу і фарби / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1973. № 12. С. 207-209.
Ступак Ю. П. З сумської болгаристики : [вклад сумських вчених у болгаристику, зокрема Д. Ф. Маркова, викладача Сумського педагогічного інституту] // Ю. П. Ступак / Вперед. 1976. 21 жовтня. С. 3.
Ступак Ю. П. За бойову дитячу п’єсу / Ю. П. Ступак // За культурну революцію. 1932. 9 серпня.
Ступак Ю. П. За сорок років / Ю. П. Ступак // Всесвіт. 1962. № 6. С. 158.
Ступак Ю. П. Замітки про Крайнюкова / Ю. П. Ступак // Україна. 1970. № 36.
Ступак Ю. П. Збирач пісенних скарбів : [Б. Грінченко] / Ю. П. Ступак // Вперед. 1965. 12 жовтня.
Ступак Ю. П. Золота нитка історії : [до 75-річчя від дня народження сумського краєзнавця П. А. Сапухіна] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1968. 7 квітня. С. 3.
Ступак Ю. П. Из наследия академика А. И. Белецкого / Ю. П. Ступак // Детская литература. 1975. № 3.
Ступак Ю. П. І дотепер цінні : [до 150-річчя С. Пономарьова] / Ю. П. Ступак // Друг читача. 1978. 3 серпня.
Ступак Ю. П. І фізик і лірик : [виставка живописних і графічних творів В. Капустіна в Сумах] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1978. 17 березня. С. 4.
Ступак Ю. П. І. Франко – перекладач слов'янських поетів // Ю. П. Ступак / Більшовицька зброя. 1946. 28 травня.
Ступак Ю. П. І. Франко / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 27 серпня.
Ступак Ю. П. Іван Нехода / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1948. 8 грудня.
Ступак Ю. П. Іван Франко і діти : [до 100-річчя з дня народження І. Я. Франка] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1956. 25 серпня. С. 3.
Ступак Ю. П. Ідейна дружба : [Україна в творах В. Броневського та інших польських поетів] / Ю. П. Ступак // Радянський Львів. 1947. № 5.
Ступак Ю. П. Із спадщини Нечуя-Левицького / Ю. П. Ступак // Соціалістична культура. 1979. № 2. С. 42.
Ступак Ю. П. Й. Д. Мартович / Ю. П. Ступак // Україна. 1956. № 22.
Ступак Ю. П. Його чарувала Україна : [про І. Крамського] / Ю. П. Ступак // Україна. 1962. № 11.
Ступак Ю. П. Картини з життя гуцулів : [про Ф. Кричевського] / Ю. П. Ступак // Прикарпатська правда. 1967. 29 січня.
Ступак Ю. П. Книга для молоді, що йде в науку / Ю. П. Ступак // Дніпро. 1948. № 6. С. 122-125.
Ступак Ю. П. Книга про Ломоносова, написана на Сумщині : [про книгу бібліографа – земляка С. І. Пономарьова «Материалы для библиографии литературы о М. В. Ломоносове» (Петербург, 1872)] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1961. 19 листопада. С. 3.
Ступак Ю. П. Книга про П. Грабовського / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1941. 28 лютого.
Ступак Ю. П. Книга про художників / Ю. П. Ступак // Україна. 1961. № 23.
Ступак Ю. П. Книги обласних видавництв про Шевченка / Ю. П. Ступак // Літературний журнал. 1940. № 6.
Ступак Ю. П. Колгоспна бібліотека / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1950. 29 березня. С. 4.
Ступак Ю. П. Короленко й Коцюбинський / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 22 грудня.
Ступак Ю. П. Костянтин Ушинський і фольклор / Ю. П. Ступак // Народна творчість та етнографія. 1971. № 1. С. 91-92.
Ступак Ю. П. Коцюбинський і діти / Ю. П. Ступак // Дошкільне виховання. 1954. № 9.
Ступак Ю. П. Коцюбинський і діти / Ю. П. Ступак // Українська дитяча література : хрестоматія критичних матеріалів : посібник для педагогічних інститутів. Київ : Радянська. школа, 1962. С. 79-83.
Ступак Ю. П. Коцюбинський про освіту і виховання / Ю. П. Ступак // Радянська школа. 1953. С. 23-31.
Ступак Ю. П. Краеведение – шаг к познанию искусства / Ю. П. Ступак // Художник. 1965. № 4. С. 57.
Ступак Ю. П. Крайнюков Олексій Омелянович / Ю. П. Ступак // Шевченківський словник : у 2-х т. / Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР. Київ, 1976. Т. 1 : А–Мол. С. 326.
Ступак Ю. П. Крамской и русско-украинские связи / Ю. П. Ступак // Советская Украина. 1962. № 6. С. 170-174.
Ступак Ю. П. Крамськой і Україна / Ю. П. Ступак. Київ : Мистецтво, 1971. 51 с.
Ступак Ю. П. Крамськой і Шевченко / Ю. П. Ступак // Збірник праць двадцятої наукової шевченківської конференції / АН УРСР ; Ін-т літ. ; відп. ред. Є. П. Кирилюк. Київ : Наукова думка, 1973. С. 195-199.
Ступак Ю. П. Крамськой Іван Миколайович / Ю. П. Ступак // Шевченківський словник : у 2-х т. / Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР. Київ, 1976. Т. 1 : А–Мол. С. 326.
Ступак Ю. П. Краса рідного краю в мистецтві / Ю. П. Ступак // Прапор перемоги. 1971. 5 червня.
Ступак Ю. П. Краса рідної землі : [про Г. Ткаченка, виставку його акварелей] / Ю. П. Ступак // Культура і життя. 1973. 14 червня.
Ступак Ю. П. Красножон Яків Денисович / Ю. П. Ступак // Шевченківський словник : у 2-х т. / Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР. Київ, 1976. Т. 1 : А–Мол. С. 327.
Ступак Ю. П. Крепнет связь украинской и белорусской братских литератур / Ю. П. Ступак // Правда України. 1948. 19 листопада.
Ступак Ю. П. Крізь усе життя : [про вченого-мовознавця М. К. Грунського, уродженця м. Суми] / Ю. П. Ступак // Вперед. 1979. 15 березня. С. 3.
Ступак Ю. П. Кролевець / Ю. П. Ступак // Шевченківський словник : у 2-х т. / Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка АН УРСР. Київ, 1976. Т. 1 : А–Мол. С. 330-331.
Ступак Ю. П. Л. Глібов і дитяча література / Ю. П. Ступак // Дошкільне виховання. 1957. № 3.
Ступак Ю. П. Л. Толстой і українські письменники / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1940. 20 листопада.
Ступак Ю. П. Леонід Глібов як дитячий письменник / Ю. П. Ступак // Українська дитяча література : хрестоматія критичних матеріалів : посібник для педагогічних інститутів. Київ : Радянська. школа, 1962. С. 61-64.
Ступак Ю. П. Лермонтов і українські поети / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1939. 15 жовтня.
Ступак Ю. П. Леся Українка і дитяча література / Ю. П. Ступак // Українська дитяча література : хрестоматія критичних матеріалів : посібник для педагогічних інститутів. Київ : Радянська. школа, 1962. С. 86-90.
Ступак Ю. П. Леся Українка і дитяча література / Ю. П. Ступак // Дошкільне виховання. 1958. № 8.
Ступак Ю. П. Леся Українка сьогодні / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 24 лютого.
Ступак Ю. П. Листування Горького / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 18 червня.
Ступак Ю. П. Літературні експозиції краєзнавчих музеїв / Ю. П. Ступак // Літературна газета. 1953. 5 лютого.
Ступак Ю. П. Літературно-наукове життя Сумщини / Ю. П. Ступак // Радянське літературознавство. 1959. № 5. С. 147-148.
Ступак Ю. П. Літературно-наукове життя Сумщини / Ю. П. Ступак // Радянське літературознавство. 1959. № 5. С. 147-148.
Ступак Ю. П. М. Заньковецька / Ю. П. Ступак // Колгоспниця України. 1940. № 13-І4.
Ступак Ю. П. М. Коцюбинський і діти / Ю. П. Ступак // Дошкільне виховання. 1954. № 9.
Ступак Ю. П. М. Коцюбинський і діти / Ю. П. Ступак // Українська дитяча література : хрестоматія критичних матеріалів. Київ : Радянська школа, 1962. С. 79-83.
Ступак Ю. П. М. Коцюбинський і образотворче мистецтво / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1963. № 7. С. 217-218.
Ступак Ю. П. М. Кропивницький / Ю. П. Ступак // Соціалістична культура. 1940. № 5.
Ступак Ю. П. М. Старицький / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1940. 6 грудня ; Соціалістична культура. 1940. № 9.
Ступак Ю. П. М. Т. Рильський на Сумщині : до 80-річчя з дня народження / Ю. П. Ступак // Червоний промінь. 1975. 18 березня.
Ступак Ю. П. Малюнки викривали самодержавство : [про Г. Яременка] / Ю. П. Ступак // Культура і життя. 1975. 16 листопада.
Ступак Ю. П. Малюнки про першу російську революцію : [про Г. Яременка] / Ю. П. Ступак // Літаратура і мастацтва (білорус.). 1975. 8 серпня.
Ступак Ю. П. Маяки юності : [(під псевд. Ю. Петренко) : творчість сумського скульптора А. Івченка] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1978. 8 грудня. С. 3.
Ступак Ю. П. Мемуари Саксаганського / Ю. П. Ступак // Соціалістична культура. 1939. № 5.
Ступак Ю. П. Микола Сумцов – дослідник народного мистецтва / Ю. П. Ступак // Народна творчість та етнографія. 1968. № 6. С. 66.
Ступак Ю. П. Мистецтво портрета : [нотатки з виставки творів А. Широкова в Сумах] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1965. 3 серпня. С. 3.
Ступак Ю. П. Мовою художніх образів : [нотатки з виставки творів сумських митців, присвяченої 50-річчю утворення СРСР] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1972. 8 жовтня. С. 3.
Ступак Ю. П. Могутній талант : [до 100-річчя від дня народження видатного українського художника Ф. Кричевського, уродженця м. Лебедина] / Ю. П. Ступак // Червоний промінь. 1979. 9 травня. С. 4.
Ступак Ю. П. На картинах – герой наших днів : нотатки з обласної художньої виставки / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1974. 27 лютого. С. 4.
Ступак Ю. П. На книжкову полицю краєзнавців : [огляд нових краєзнавчих видань] / Ю. П. Ступак // Червоний промінь. 1978. 4 листопада. С. 3.
Ступак Ю. П. На могилі Шевченка / Ю. П. Ступак // Більшовицька молодь. 1940. 15 березня.
Ступак Ю. П. На полотне море и степь : [об Айвазовском] / Ю. П. Ступак // Комсомольское знамя. 1967. 29 июля.
Ступак Ю. П. На хвилях «Дніпра» : до 50-річчя журналу : [відзначається також, що протягом п’ятдесятиріччя через журнал входили у велику літературу й молоді письменники з Сумщини] / Ю. П. Ступак // Червоний промінь. 1977. 27 січня. С. 2.
Ступак Ю. П. Найстаріший краєзнавець країни : [про І. С. Абрамова з с. Вороніж Шосткинського району. Є фото І. Абрамова] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1957. 22 вересня. С. 4.
Ступак Ю. П. Нарис про видатну артистку : [презентація книги М. Дібровенка «Г. П. Затиркевич-Карпинська» (Київ, 1956) ; життя і творчість артистки пов’язані з м. Ромни] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1957. 2 червня. С. 4.
Ступак Ю. П. Насиченість життя : [до 60- річчя з дня народження доктора філологічних наук, професора П. П. Охріменка] / Ю. П. Ступак // Червоний промінь. 1979. 14 липня. С. 3.
Ступак Ю. П. Натхнення : оповідання / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1951. 1 квітня.
Ступак Ю. П. Нова праця про Г. Сковороду / Ю. П. Ступак // Радянське літературознавство. 1958. № 6.
Ступак Ю. П. Нове видання творів Васильченка / Ю. П. Ступак // Вісті. 1940. 7 січня
Ступак Ю. П. Нове про Грабовського / Ю. П. Ступак // Літературна газета. 1940. 9 серпня.
Ступак Ю. П. Нотатки про українсько-білоруські літературні зв’язки / Ю. П. Ступак // Дніпро. 1949. № 5. С. 115-120.
Ступак Ю. П. О библиографии по вопросам изобразительного искусства / Ю. П. Ступак // Творчество. 1963. № 1.
Ступак Ю. П. О. Білецький і проблеми дитячої літератури / Ю. П. Ступак // Радянське літературознавство. 1970. № 7.
Ступак Ю. П. О. І. Герцен і українській народ / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1950. 21 січня. С. 4.
Ступак Ю. П. Образи незабутніх : [про скульптора Я. Красножона] / Ю. П. Ступак // Прапор. 1968. № 5.
Ступак Ю. П. Очима художника : [про відомого живописця Г. Яременка] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1975. 22 листопада. С. 3.
Ступак Ю. П. П. Грабовский о воспитании / Ю. П. Ступак // Советская педагогика. 1955. № 2. С. 70-79.
Ступак Ю. П. П. Грабовський / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1939. 18 квітня ; Ленінська зміна. 12 вересня.
Ступак Ю. П. П. Грабовський і дитяча література / Ю. П. Ступак // П. Грабовський у школі. Київ : Радянська школа, 1966.
Ступак Ю. П. П. Мартинович / Ю. П. Ступак // Україна. 1956. № 22.
Ступак Ю. П. П. Мирний / Ю. П. Ступак // Більшовицька молодь. 1940. 28 січня.
Ступак Ю. П. П. Панч / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 2 липня.
Ступак Ю. П. Павло Тичина / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1948. З0 листопада.
Ступак Ю. П. Пам’ятники А. С. Макаренку / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1979. 13 березня. С. 3.
Ступак Ю. П. Пам’ятники розповідають / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1977. 28 жовтня.
Ступак Ю. П. Педагогические взгляды А. Духновича / Ю. П. Ступак // Советская педагогика. 1956. № 5. С. 68-78.
Ступак Ю. П. Педагогічні ідеї в народній творчості / Ю. П. Ступак // Дошкільне виховання. 1956. № 6. С. 41-44.
Ступак Ю. П. Педагогічні ідеї в українській народній поетичній творчості / Ю. П. Ступак / Сумське обласне відділення товариства для поширення політичних і наукових знань. Суми, 1958. 32 с.
Ступак Ю. П. Педагогічні погляди Грабовського / Ю. П. Ступак // Радянська освіта. 1954. 11 вересня.
Ступак Ю. П. Педагогічні погляди О. В. Духновича / Ю. П. Ступак. Братислава : Словацьке педагогічне вид-во, 1956. 22 с.
Ступак Ю. П. Пейзажі Василя Ключника : [персональна виставка художника] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1976. 10 жовтня. С. 4.
Ступак Ю. П. Пейзажі І. Тихенка : [перша персональна виставка творів художника] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1966. 22 лютого. С. 4.
Ступак Ю. П. Перебування Т. Г. Шевченка на Сумщині / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1956. 18 листопада. С. 4.
Ступак Ю. П. Перша виставка художника : [виставка творів сумчанина М. Я. Маринича] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1966. 2 лип. С. 4.
Ступак Ю. П. Письменник і дослідник : [до 75-річчя з дня народження Д. М. Косарика] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1979. 31 жовтня. С. 3.
Ступак Ю. П. Питання дошкільного виховання у творах І. Франка / Ю. П. Ступак // Дошкільне виховання. 1955. № 5.
Ступак Ю. П. Пісня славить труд / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1948. 3 квітня. С. 3.
Ступак Ю. П. Пісняр невмирущої дружби / Ю. П. Ступак // Янка Купала : збірник. Мінськ : Видавництво АН БРСР, 1955. (Білоруською мовою).
Ступак Ю. П. Плідна праця сходнознавця / Ю. П. Ступак // Всесвіт. 1965. № 6. С. 109-110.
Ступак Ю. П. Плоди неуважності / Ю. П. Ступак // Літературна газета. 1956. 18 жовтня.
Ступак Ю. П. Плоди неуважності / Ю. П. Ступак // Літературна Україна. 1973. 16 листопада.
Ступак Ю. П. Плоди неуважності / Ю. П. Ступак // Літературна Україна. 1978. 5 вересня.
Ступак Ю. П. По инициативе краеведов / Ю. П. Ступак // Творчество. 1965. № 9.
Ступак Ю. П. По инициативе краеведов / Ю. П. Ступак // Творчество. 1964. № 9.
Ступак Ю. П. Повість про А. Тесленка / Ю. П. Ступак // Дніпро. 1949. № 11. С. 122-124.
Ступак Ю. П. Поезія радянської Білорусії / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1948. вересень.
Ступак Ю. П. Поет і дослідник : [до 70-річчя з дня народження Івана Виргана] / Ю. П. Ступак // Прапор перемоги. 1978. 16 червня. С. 2.
Ступак Ю. П. Поет у творах митців Сумщини : [про Я. Щоголіва, уродженця Охтирки] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1973. 24 жовтня. С. 4.
Ступак Ю. П. Пономарьов Степан Іванович / Ю. П. Ступак // Українська Радянська Енциклопедія : в 16-ти т. / АН УРСР. Київ : Головна редакція Української Радянської Енциклопедії, 1963. Т. 11. С. 385-386.
Ступак Ю. П. Портрет нашого земляка : про один малюнок О. С. Пушкіна : [про графічний портрет поета, уродженця с. Шевченкове Глухівського району В. Туманського, що створив О. Пушкін] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1977. 2 серпня. С. 4.
Ступак Ю. П. Портрети, подаровані республіці : [переклади] / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1981. № 12. С. 212-213.
Ступак Ю. П. Постійна допомога вчителеві / Ю. П. Ступак // Комсомолець-активіст. 1932. № 2.
Ступак Ю. П. Пошуки митця : про художника-кераміста В. П. Єрмоленка / Ю. П. Ступак // Червоний промінь. 1975. 8 липня. С. 4.
Ступак Ю. П. Праці з питань слов’янознавства / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1951. № 11. С. 189-191.
Ступак Ю. П. Претензії книголюбів / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1965. 27 лютого. С. 3.
Ступак Ю. П. Прикрі недоліки однієї книги / Ю. П. Ступак // Літературна газета, 1948. 13 червня.
Ступак Ю. П. Про молодих учителів / Ю. П. Ступак // Ленінська зміна. 1938. 8 січня.
Ступак Ю. П. Про точність / Ю. П. Ступак // Літературна газета. 1946. 1 серпня.
Ступак Ю. П. Проблеми дошкільного виховання в творах І. Франка / Ю. П. Ступак // Дошкільне виховання. 1955. № 5.
Ступак Ю. П. Пропаганда художньої книги / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1947. лютий.
Ступак Ю. П. Пульс часу: нотатки про фотоальбом «Сумщина» з серії «Області Радянської України» / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1975. 6 червня. С. 3.
Ступак Ю. П. Розмаїття життя : [виставка творів сумського художника В. Чубура] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1977. 4 червня. C. 4.
Ступак Ю. П. Рядок, обірваний війною : [про поета В. Аврущенка, уродженця с. Ямпіль] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1979. 13 жовтня. С. 3.
Ступак Ю. П. Світлі барви : [про виставку творів київського художника Г. К. Ткаченка] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1971. 2 травня. С. 4.
Ступак Ю. П. Світогляд слов'янських народів / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1947. 7 вересня.
Ступак Ю. П. Світоч розуму / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 10 березня.
Ступак Ю. П. Сестра України / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 1 січня.
Ступак Ю. П. Сільські мистецькі свята / Ю. П. Ступак // Соціалістична культура. 1979. № 2. С. 42.
Ступак Ю. П. Сільські свята мистецтва : . [про заходи по увіковіченню видатних людей в Сумській області і, зокрема Лисенківське свято мистецтва у с. Шпилівці Сумського району (друге після 1976 р.)] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1978. 22 листопада. С. 3.
Ступак Ю. П. Слово глядача / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1940. 14 грудня.
Ступак Ю. П. Слово учасника й очевидця : [про книгу З. Біленка «Ми молоді весняні квіти»] / Ю. П. Ступак // Комсомольський гарт. 1971. 18 листопада.
Ступак Ю. П. Співець дружби народів : [про Я. Купалу] / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1952. № 6.
Ступак Ю. П. Сторінка з історії українського літературознавства / Ю. П. Ступак // Українське літературознавство : Республіканський міжвідомчий збірник. Львів : Вища школа, 1968. Вип. 4.
Ступак Ю. П. Т. Г. Шевченко і народна педагогіка / Ю. П. Ступак // Народна творчість та етнографія. 1964. № 2. С. 85-89.
Ступак Ю. П. Так шліфувався граніт : [біографічний нарис, присвячений 70-річчю від дня народження видатного скульптора, народного художника, нашого земляка М. Лисенка] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1976. 26, 27, 31 жовтня ; 2, 3, 5 листопада. С. 4.
Ступак Ю. П. Така красива пам’ять : [одне з улюблених місць відпочинку – с. Климентове Охтирського району, зв’язок з ним видатних людей] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1979. 8 квітня. С. 4.
Ступак Ю. П. Талант і воля : [до 60-річчя народження Михайла Лисенка] / Ю. П. Ступак // Сільські вісті. 1966. 29 жовтня.
Ступак Ю. П. Талант митця : [життя і творчість скульптора М. Лисенка] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1965. 26 вересня. С. 3.
Ступак Ю. П. Танкіст / Ю. П. Ступак // Ленінська зміна. 1935. 24 січня.
Ступак Ю. П. Творча дружба : [співдружність архітектора М. П. Махонька із скульпторами, зокрема з Ф. Короваєм] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1977. 20 вересня. С. 3.
Ступак Ю. П. Творче довголіття : [про мистецтвознавця О. О. Сидорова, уродженця с. Миколаївка Буринського району] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1975. 28 травня. С. 4.
Ступак Ю. П. Творче життя / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1940. 5 лютого.
Ступак Ю. П. Творче життя : [про Панаса Кочуру] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1954. 15 груд. С. 3.
Ступак Ю. П. Творчий звіт митця : [персональна виставка скульптора Я. Красножона у художньому салоні в Сумах] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1972. 17 травня. С. 3.
Ступак Ю. П. Творчій звіт художника : [звітна виставка В. Смирнова в Сумах] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1963. 4 січня. С. 4.
Ступак Ю. П. Толстой і українські письменники / Ю. П. Ступак // Соціалістична Харківщина. 1945. 20 листопада.
Ступак Ю. П. Трутовський і Сумщина / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1968. 29 березня. С. 4.
Ступак Ю. П. У братньому єднанні : (українсько-білоруські літературні зв'язки) / Ю. П. Ступак // Літературна газета. 1948. 30 грудня.
Ступак Ю. П. У колі щирих друзів : [М. Сар’ян і Україна] / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1977. № 9. С. 217-218.
Ступак Ю. П. У скарбницю мистецької критики : [М. Рильський як мистецький критик] / Ю. П. Ступак // Культура і життя. 1968. 6 жовтня.
Ступак Ю. П. У Сумському педінституті / Ю. П. Ступак // Радянське літературознавство. 1957. № 4. С. 159-160.
Ступак Ю. П. Україна – Кавказ : [про виставку О. Крайнюкова] / Ю. П. Ступак // Культура і життя. 1969. 14 грудня.
Ступак Ю. П. Українська дитяча література : посібник для педінститутів / Ю. П. Ступак, Д. Білецький. Київ : Радянська школа, 1963. 235 с.
Ступак Ю. П. Українсько-білоруські зв’язки в галузі дитячої літератури / Ю. П. Ступак // Матеріали конференції по вивченню українсько-білоруських зв'язків. Гомель, 1969. (Білоруською мовою).
Ступак Ю. П. Українсько-білоруські літературні зв'язки / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1948. 31 грудня.
Ступак Ю. П. Ушинський і Україна / Ю. П. Ступак // Радянська освіта. 1956. 7 січня.
Ступак Ю. П. Фольклор і педагогіка / Ю. П. Ступак // Народна творчість і етнографія. 1960. № 3. С. 135-144.
Ступак Ю. П. Фольклор у «Букваре южнорусском» / Ю. П. Ступак // Народна творчість і етнографія. 1962. № 4. С. 91-95.
Ступак Ю. П. Фольклор у букварі Т. Г. Шевченка / Ю. П. Ступак // Народна творчість і етнографія. 1962. № 4.
Ступак Ю. П. Фольклорист І. Абрамов / Ю. П. Ступак // Народна творчість і етнографія. 1959. № 3.
Ступак Ю. П. Фольклорні записи Т. Шевченка в нашому краї / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1961. 10 березня. С. 3.
Ступак Ю. П. Франко і його сучасники / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1941. 16 травня.
Ступак Ю. П. Художник І. М. Крамськой на Сумщині : [про перебування видатного художника в с. Хотінь Сумського району] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1962. 7 січня. С. 4.
Ступак Ю. П. Художник Ф. О. Васильєв на Сумщині : [перебування видатного російського художника в с. Хотінь Сумського району] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1962. 17 лютого. С. 4.
Ступак Ю. П. Художник, вчений, поет : [про Н. Онацького] / Ю. П. Ступак // Культура і життя. 1975. 9 січня.
Ступак Ю. П. Художники – книголюбам : [про виставку екслібрисів у Сумах] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1979. 13 трав. С. 4.
Ступак Ю. П. Художник-реаліст : цікава сторінка російсько-українських мистецьких зв’язків : [життя і творчість художника К. О. Трутовського, пов’язане з Сумщиною] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1979. 18 лютого. С. 3.
Ступак Ю. П. Ці почуття спільні : [українсько-вірменські зв’язки у галузі образотворчого мистецтва] / Ю. П. Ступак // Культура і життя. 1978. 26 листопада.
Ступак Ю. П. Цінне дослідження про Я. Купалу / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1950. № 10.
Ступак Ю. П. Цінний бібліографічний покажчик / Ю. П. Ступак // Вітчизна. 1958. № 2.
Ступак Ю. П. Час. Люди. Праця : нотатки з художньої виставки / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1976. 17 січня. С. 4.
Ступак Ю. П. Чому діти стають професорами : [репліка про неточність] / Ю. П. Ступак // Літературна Україна. 1967. 10 лютого.
Ступак Ю. П. Шевченко – художник на Сумщині / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1968. 10 березня. С. 3.
Ступак Ю. П. Шевченко – художник на Сумщині / Ю. П. Ступак // Тарас Шевченко і Сумщина : збірник / упоряд. О. П. Столбін. Суми : РВВ облуправління по пресі, 1993. С. 34-39.
Ступак Ю. П. Шевченко в білоруській літературі / Ю. П. Ступак // Радянське літературознавство. 1952. № 16. С. 95-104.
Ступак Ю. П. Шевченко і Герцен / Ю. П. Ступак // Література в школі. 1951. № 5. С. 27-32.
Ступак Ю. П. Шевченко і слов’янство : (до роковин смерті Т. Г. Шевченка) / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1948. 10 березня. С. 3-4.
Ступак Ю. П. Шкільні оповідання І. Франка / Ю. П. Ступак // Вісті. 1940. 11 жовтня.
Ступак Ю. П. Шкільні оповідання Франка / Ю. П. Ступак // Більшовицька молодь. 1940. 23 серпня.
Ступак Ю. П. Ще раз про точність/ Ю. П. Ступак // Літературна газета. 1948. 5 серпня.
Ступак Ю. П. Що читати про українських художників. Коротка біографія / Ю. П. Ступак // Література в школі. 1963. № 1. С. 83-85.
Ступак Ю. П. Щоденник Шевченка / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1939. 6 березня.
Ступак Ю. П. Юнацькі твори П. Грабовського / Ю. П. Ступак // Літературна газета. 1940. 9 серпня.
Ступак Ю. П. Юність перед пам’ятниками : [поради щодо використання монументального мистецтва у виховній роботі в школі] / Ю. П. Ступак // Ленінська правда. 1978. 6 червня. С. 3.
Ступак Ю. П. Яків Щоголів у російських перекладах : [про книгу «Где ты, барвинок, рос, вырастал», в якій широко представлені переклади віршів для дітей Я. Щоголіва, уродженця м. Охтирка] / Ю. П. Ступак // Прапор перемоги. 1976. 27 квітня. С. 2.
Ступак Ю. П. Якуб Колос / Ю. П. Ступак // Більшовицька зброя. 1946. 3 листопада.
Ступак Юрий Петрович. Славянская тема в украинской литературе 40–50 годов ХІХ века : автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата филологических наук / Ступак Юрий Петрович. Харьков : Издательство Харьковского государственного университета им. М. Горького, 1952. 16 с.
Література
Балаян В. Дослідник вірменського живопису / В. Балаян // Сумщина. 1998. 29 січня. С. 3.
Вертій О. Острівець українського духу : 85 років з дня народження Ю. П. Ступака / О. Вертій // Червоний. промінь. 1996. 27 грудня. С. 4.
Вертій О. Юрій Ступак (1911-1979) / О. Вертій // Народознавство. 1994. № 9, квітень. С. 3.
Данько М. «Крамськой і Україна» / М. Данько // Ленінська правда. 1972. 18 лютого. С. 3.
Корнющенко І. Із цілющого джерела : доброї пам’яті Ю. П. Ступака / І. Корнющенко // Слобожанщина : альманах літераторів Сумщини. Суми : Мрія -1, 1999. Вип. 4. С. 123-126.
Макаренко А. В. Ступак Юрій Петрович / А. В. Макаренко // Сумщина в іменах : енциклопедичний довідник. 2-ге вид., перероб. та допов. / Сумський державний університет ; Рекламно-вид. об’єднання «АС-Медіа». Суми : РВО «АС-Медіа», 2004. С. 446.
Мартиненко В. Його цінували академіки / В. Мартиненко // Ярмарок. 2005. 30 червня. С. 6.
П’ятаченко С. В. Шевченкознавчі фольклористичні праці Ю. П. Ступака / С. В. П’ятаченко // Філологічні науки : збірник наукових праць / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: Л. М. Горболіс, В. В. Герман, П. І. Білоусенко та ін.]. Суми : Вид-во СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2009. С. 237-243.
Педагогічна діяльність та спадщина Юрія Петровича Ступака [Електронний ресурс] : досьє дослідника до 110-річчя від дня народження : слайд-презентація / Наукова бібліотека СумДПУ імені А. С. Макаренка ; уклад. Т. В. Петренко. Електрон. текст. і зображув. дані. Суми : НБ СумДПУ імені А. С. Макаренка, 2021. 19 слайдів. Режим доступу: https://www.calameo.com/read/003469948d6056de10f82/.
Похілько О. В. Історико-педагогічні дослідження Ю. П. Ступака : [педагог, вчений, літературознавець, фольклорист, мистецтвознавець, краєзнавець, уродженець Сумщині] / О. В. Похілько // Історико-краєзнавчі дослідження: традиції та інновації : матеріали II Міжнародної наукової конференції, (24-25 березня 2016 р., м. Суми) / МОН України ; Сумська обласна державна адміністрація, Сумська обласна рада, Український ін-т національної пам'яті [та ін.] ; [за ред. В. С. Бугрія]. [Суми] : [ФОП Цьома С. П.], [2016]. Ч. 2. С. 204-207.
Похілько О. В. Ю. П. Ступак як дослідник педагогічних поглядів Т. Г. Шевченка / О. В. Похілько // Педагогічні науки: теорія, історія, інноваційні технології : науковий журнал / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [редкол.: А. А. Сбруєва, О. Є. Антонова, Дж. Бішоп та ін.]. Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2014. № 8 (42). С. 85-92.
С. П. (Побожій С.) «Спасибі … за те, що пишете» : [про сумського вченого Ю. Ступака, його дружні взаємини з істориком мистецтва С. Таранушенком] / С. П. (С. Побожій) // Червоний промінь. 1997. 21 лютого С. 4.
Скорик О. Він дарує знання / О. Скорик, П. Гаврилов // Ленінська правда. 1965. 21 березня.
Ступак Юрій Петрович (1911-1979 рр.) : каталог праць / МОН України, Сумський державний педагогічний ун-т ім. А. С. Макаренка ; [наук. ред. Л. В. Корж-Усенко]. Суми : [ФОП Цьома С. П.], 2017. 87 с.
Художники Сумщини : альбом Сумської обласної організації Національної спілки художників України. Суми : Собор, 2006. С. 153. : фото.
Художньо-мистецька спадщина Сумщини від давнини до сьогодення : дослідження, розвідки, пошуки до біографічного збірника / автор-упор. В. Єфремова. Київ : Хрещатик, 2007. С. 62.
Ювілей Олексія Сидорова : (стаття присвячена 100-річчю мистецтвознавця. Публікація листів О. Сидорова до Ю. П. Ступака, які зберігаються у обласному архіві) // Прапор Леніна. 1991. 15 червня. С. 2.
Юрій Ступак : до 100-річчя від дня народження : біобібліографічний покажчик / Сумська обласна універсальна наукова бібліотека ; уклад. О. К. Линник. Суми, 2011. 23 с. (Краєзнавці Сумщини).
- Юрій Ступак і вірменський живопис // Балаян В. «В сім’ї вольній, новій …» / В. Балаян. Суми : Сумська обласна друкарня ; Козацький вал, 2006. С. 51-53.
Ступак Юрій Петрович
Народження
Unknown
Місце народження
с. Гаврилівка Катеринославська губернія (тепер Дніпропетровська область)
Смерть
15.10.1979 (68 років)
Місце смерті
м. Суми
Alma mater
Харківський інститут народної освіти
Напрями діяльності
літературознавство, фольклористика, краєзнавство, мистецтвознавство
Вчене звання
професор
Науковий ступінь
кандидат філологічних наук