Василенко Микола Прокопович
Василенко Микола Прокопович (2 лютого 1866 – 3 жовтня 1935) - відомий український вчений-історик, викладач, правознавець, політичний і громадський діяч, один із фундаторів Української академії наук. Попечитель Київського учбового округу, міністр освіти і мистецтва в уряді гетьмана П. Скоропадського. Усе своє життя активно виступав за незалежність Української держави.
Життєпис
Микола Прокопович Василенко народився 2 лютого 1866 року в с. Есмань Глухівського повіту на Чернігівщині (тепер селище Червоне Глухівського району Сумської області) в родині дрібного службовця.
У 1883 році юнак закінчив Глухівську прогімназію, у 1885-му - Полтавську гімназію, в 1890 році - історико-філологічний факультет Дерптського (тепер Тартуський) університету, отримавши звання кандидата російської історії.
Відтоді історія надовго увійшла в коло наукових інтересів Миколи Прокоповича. Причому, більше він цікавився історією України, або, як тоді говорили, Малоросії, знання про яку, не виокремлювалося, бо Україна в той час входила до складу Російської імперії.
Такій зацікавленості історією України сприяли лекції видатного історика В. Б. Антоновича з історії козаччини, які Микола Василенко слухав у Києві, куди переїхав по закінченні університету для продовження освіти, а ще на його вподобання вплинула особистість талановитого дослідника історії Лівобережної України О. М. Лазаревського - керівника магістерської дисертації вченого «Землеволодіння на Лівобережній Україні в XVII–XVIII ст.» (1910).
Крім роботи над магістерською дисертацією Микола Прокопович Василенко працював у багатьох архівах України. Наукова діяльність не давала засобів для життя, і він починає вчителювати.
У Київський період життя Миколи Прокоповича виходять друком його перші наукові праці. Він бере участь у підготовці «Енциклопедичного словника» Брокгауза і Ефрона, до якого готує низку статей : «Пугачёвщина», «Поземельная община в России», «Литовско-русское государство», «Малороссия», "Уния и униатская церковь в пределах Польши и России".
У Києві Микола Василенко активно поринає у громадське життя. Стає членом Історичного товариства Нестора Літописця, входить до складу багатьох громадсько-політичних і просвітницьких гуртків (Стара громада, Київське товариство грамотності, Комісія народних читань при Київському товаристві лікарів).
В 1903 році Микола Прокопович Василенко перейшов на державну службу, одночасно обійнявши посади в Міністерстві фінансів та Міністерстві внутрішніх справ. Але невдовзі через незгоду з офіційною губернською політикою та звинуваченням в «українофільстві» подав у відставку й зосередився на редакторській праці.
На початку 1907-го його засудили за антиурядові публікації в редагованій ним газеті «Киевское слово» з відстроченням виконання вироку, що унеможливило професорсько-викладацьку діяльність, про яку він так мріяв.
Микола Прокопович Василенко вирішив здобути другу професію. Перед відбуттям покарання (з жовтня 1908 року по червень 1909 року) склав екстерном іспити на юридичний факультет у Державній юридичній комісії при Новоросійському університеті (Одеса). Вже після звільнення склав магістерські іспити в Київському університеті і здобув звання приват-доцента російської історії. Але попечитель Київського учбового округу своїм розпорядженням від 7 січня 1913 року заборонив йому викладацьку практику, звинувативши в «українському сепаратизмі», прихильності до ідей М. С. Грушевського.
В нагоді стала юридична освіта.Практикуючи як адвокат, М. П. Василенко продовжував активну і громадську діяльність. Він є автором майже 500 наукових та публіцистичних праць, здебільшого з історії України та історії права. В 1916 році вийшла друком його фундаментальна монографія «Очерки по истории Западной Руси и Украины», що охоплювала період від Люблінської унії (1569) до російсько-українського договору (1654). А ще раніше найбільший резонанс викликало його дослідження «К истории малорусской историографии и малорусского общественного строя» (1894) — одне з перших у національній історіографічній науці.
Маючи історичну та юридичну освіту, Микола Прокопович Василенко ще в той час почав досліджувати самобутні пам’ятки правової культури українського народу, аналізувати історію його державності.
У 1917 році Василенко дав згоду на пропозицію Міністра народної освіти Тимчасового уряду О. А. Мануйлова обійняти посаду попечителя Київського учбового округу. При цьому запропонував терміново здійснити ряд заходів - йшлося про запровадження української мови в народних школах, заснування в Київському учбовому окрузі двох українських гімназій і кафедр українознавства (на історико-філологічному та юридичному факультетах Київського університету Св. Володимира). Одночасно порушувалося питання про матеріальну допомогу Українському науковому товариству та відкриття у Києві великої бібліотеки.
Наприкінці березня 1917 року новий попечитель прийняв справи Київського учбового округу, до якого входило п’ять губерній — Київська, Полтавська, Чернігівська, Вінницька і Подільська. Газета «Нова Рада» писала, що попечителем вперше став українець, «справжній учений-громадянин», на якого Україна покладає великі надії «в справі зведення національної школи».
М. П. Василенко зосередився на виробленні засад шкільного життя. Насамперед було знято обмеження на вступ до навчальних закладів залежно від національності та віросповідання. Василенко піклувався також і про втілення в життя принципу єдності школи. Була створена Тимчасова Попечительська Рада, до якої увійшли представники вищих, середніх та нижчих навчальних закладів, батьківських комітетів, професійної спілки вчителів, Педагогічного товариства, міської Думи, національних об’єднань.
Для підготовки освітніх реформ при управлінні Київського учбового округу було створено 4 комісії: з кадрових питань; розробки проекту нового статусу шкіл, їх педагогічних рад та батьківських комітетів; дослідження питань організації шкільного середовища; введення до шкільних програм українознавчих дисциплін.
В квітні 1917 році з ініціативи Миколи Прокоповича Василенка відбулася дводенна нарада педагогів, на якій розглядалося питання про можливість переходу до навчання українською мовою. З-поміж нововведень вирізняється «Закон про обов’язкове навчання української мови й літератури, а також історії та географії України по всіх середніх школах».
М. Василенко продовжував опікуватися питаннями української освіти й тоді, коли перейшов на роботу заступника Міністра освіти Тимчасового уряду. Таку пропозицію він отримав 16 серпня 1918 року під час з’їзду попечителів у Петрограді, де представляв Україну в питаннях, пов’язаних із вищою школою.
Залишатися осторонь бурхливого політичного життя Микола Прокопович Василенко не міг. З приходом до влади гетьмана П. П. Скоропадського його запросили до складу уряду. 30 квітня 1918 року гетьман доручив Василенку формування кабінету міністрів. Сформувавши кабінет, Микола Прокопович передав прем’єрські обов’язки Ф. А. Лизогубу, а сам обійняв посади міністра народної освіти і мистецтв та тимчасово виконуючого обов’язки міністра закордонних справ.
На посаді міністра народної освіти Микола Прокопович Василенко доклав багато зусиль для втілення в діяльність Міністерства загальнодемократичних і національних позицій. Він так формулював своє бачення: «Я вважаю, що народна школа - від вищої до нижчої - то єдина певна підвалина народного розвою… Я сюди прийшов не ламати, а продовжувати тут зроблене і прагну найширшого й найглибшого розвою національної української школи». 22 липня 1918 року М. Василенко підписав наказ про створення національної нижчої початкової школи, а 5 серпня 1918 року розіслав обіжник про аналогічне завдання щодо вищих початкових шкіл.
У період з 1 травня по 14 вересня 1918 року було відкрито 40 українських гімназій і 10 реальних шкіл, 50 українських середніх шкіл, 66 приватних середніх шкіл, 29 приватних шкіл перетворено в державні гімназії та реальні школи.
Виважена та демократична політика в галузі освіти проводилася й стосовно представників інших національностей, що проживали на території України - з травня по вересень 1918 року було відкрито 12 польських і 20 єврейських шкіл.
Почав діяти закон про обов’язкове вивчення дисциплін українознавства (української мови і літератури, музики і українських пісень, історії та географії України) в усіх середніх школах.
Завдяки М. П. Василенку та його однодумцям було засновано Державний український архів, національну галерею мистецтв, театральний інститут, українські університети в Києві та Кам’янці-Подільському, Українську Академію Наук, Національну бібліотеку, Національний музей.
За неповні шість місяців роботи міністр Микола Прокопович Василенко домігся підписання не одного десятка законів і наказів загальнодержавного значення, які передбачали виділення коштів на різні потреби культури і освіти (будівництво шкіл, інститутів, бібліотек, музеїв, організація курсів українознавства, ремонт приміщень, господарські потреби загальноосвітніх шкіл, видання підручників, збільшення зарплатні вчителям).
В липні 1920-го став академіком Української Академії Наук по кафедрі історії західноруського і українського права.Там очолював Комісію зі складання біографічного словника діячів України (до 1923 року), Комісію з вивчення західноруського і українського права, товариство працівників (до 1926 року), Історичне товариство Нестора Літописця, входив до складу Архівної ради, Археологічної комісії, Всеукраїнського археологічного комітету, Комісії краєзнавства, Комісії з видання пам’яток письменства, мови та історії.
18 липня 1921 року Миколу Прокоповича Василенка обрали президентом Всеукраїнської Академії Наук. Але вже на початку 1922-го через непорозуміння з керівництвом Народного комісаріату освіти, у підпорядкуванні якого перебувала ВУАН, він з власної ініціативи залишив президентську посаду.
В квітні 1924 року Миколу Прокоповича Василенка засудили до 10 років позбавлення волі у сфабрикованій НКВС справі «Київського обласного центру дій». Але під тиском наукової громадськості та завдяки турботам дружини Н. Д. Полонської-Василенко вирок було переглянуто і наприкінці 1924 року Василенка звільнили.
Після звільнення Микола Прокопович Василенко зосередився на науковій діяльності.
В останні роки свого життя Микола Прокопович Василенко тяжко хворів. Помер 3 жовтня 1935 року. Похований на Лук’янівському кладовищі у Києві.
Педагогічна діяльність
Свою педагогічну діяльність М. Василенко розпочав з 1893 року у середніх навчальних закладах Києва: спочатку викладав історію та російську мову у приватній жіночій гімназії А. А. Бейтель (до 1903-го), згодом — у Київській Фундуклеївській гімназії та в Кадетському корпусі. Сумлінна праця Миколи Прокоповича Василенка була належно оцінена: він був нагороджений кількома орденами, отримав чин колезького радника.
З 1903 по 1917 рік М. Василенко, звинувачений спочатку в «українофільстві», згодом в «українському сепаратизмі» - викладацької практики не має.
Після подій Жовтневої революції, Микола Прокопович Василенко переїздить до Києва та свої зусилля спрямовує на викладацьку роботу. Наприкінці 1917 року його обирають професором Українського народного університету. Він подає також документи на конкурс до університету Св. Володимира, де відкрилася кафедра історії західноруського (українського) права. 28 квітня 1918 року він стає професором Київського юридичного інституту. Його внесок у діяльність цього приватного навчального закладу був вагомим, оскільки рада інституту в червні 1918 року навіть встановила спеціальну стипендію імені Василенка.
Залишивши 18 жовтня 1918 року посаду міністра, вчений повернувся до викладацької та наукової діяльності. За рекомендацією конкурсної комісії університету Св. Володимира цього ж року його обрали екстраординарним професором по кафедрі історії західноруського та українського права. Він викладав і в Київському комерційному інституті та багатьох інших закладах.
Микола Василенко вів інтенсивну викладацьку роботу: читав лекції з історії України і права, історію економіки та побуту в багатьох київських вищих навчальних закладах – університеті, юридичному інституті, інституті соціально-економічних наук, кооперативному інституті, інституті народного господарства, а також на прискорених педагогічних курсах.
Бібліографія
Василенко М. Академік Богдан Олександрович Кістяковський. 16 (29) квітня 1920 р. : (некролог та оцінка діяльності) / М. Василенко // Зап. соц.-екон. відділу. 1923. Т. 1.
Василенко М. До Ради Міністрів Української держави от Міністра народної освіти та мистецтв пояснююча записка до законопроекту про заснування Української Академії Наук у Києві / М. Василенко. Київ, 1918.
Василенко М. З історії устрою Гетьманщини : критичні замітки / М. Василенко // Зап. Наук. т-ва ім. Шевченка у Львові. 1912. Т. 108.
Василенко М. Збірка матеріалів до історії Лівобережної України та українського права ХVII–XVIII в. / М. Василенко. Київ, 1927.
Василенко М. Кремінецький ліцей і університет Св. Володимира : історично-юридична розвідка / М. Василенко // Зап. соц.-екон. відділу. 1923. Т. 1.
Василенко М. Матеріали до історії українського права / М. Василенко. Київ, 1929. Т. 1.
Василенко М. Олександр Матвієвич Лазаревський (1834-1902) : (матеріали до його біографії) / М. Василенко // Україна. 1927. Кн. 4.
Василенко М. П. Вибрані твори : у 3 т. Т. 1 : Історичні праці / М. П. Василенко ; упоряд. І. Б. Усенко (кер. кол.) [та ін.] ; Нац. акад. наук України ; Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького ; переднє сл. Ю. С. Шемшученко, вступ. нарис І. Б. Усенко. Київ : Юрид. думка, 2006. 608 с., [8] с. ілюстр. : портр. Бібліогр. в підрядк. прим.
Василенко М. П. Вибрані твори : у 3 т. Т. 2 : Юридичні праці / М. П. Василенко ; упоряд. І. Б. Усенко (кер. кол.) [та ін.]. ; Нац. акад. наук України ; Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького ; вступ. сл. І. Б. Усенко ; відп. ред.: Ю. С. Шемшученко, І. Б. Усенко. Київ : Юрид. думка : Академперiодика, 2006. 560 с. : портр. Бібліогр. в підрядк. прим.
Василенко М. П. Вибрані твори : у 3 т. Т. 3 : Спогади. Щоденники. Листування : до 90-річчя НАН України / М. П. Василенко ; упоряд.: І. Б. Усенко (кер. кол.) [та ін.] ; НАН України ; Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького ; вступ. сл. І. Б. Усенко ; відп. ред. Ю. С. Шемшученко, І. Б. Усенко. Київ : Юрид. думка : Академперiодика, 2008. 720 с. : портр.
Василенко М. Павло Полуботок. В двістолітню річницю його смерті / М. Василенко // Україна. 1925. Кн. 6/15.
Василенко М. Пам’ятник української правничої літератури XVIII ст. / М. Василенко // Зап. Наук. т-ва ім. Шевченка у Львові. 1925. Т. 1. С. 138-140.
Василенко М. Правне положення Чернігівщини за польської доби (1618-1648 рр.) / М. Василенко. // Чернігів і Пiвнічне Лівобережжя : огляди, розвiдки, матерiали / пiд ред. М. Грушевського ; Укр. акад. наук, історична секцiя. Київ : ДВУ, 1928. С. 290-300. (Записки Українського наукового товариства в Києві ; т. XXIII).
Василенко М. Територія України XVII віку (розвідка з історії права) / М. Василенко // Зб. Істор.-філол. відділу ВУАН. Київ, 1927. Т. 1, № 51.
Василенко М. Як скасовано Литовського Статута / М. Василенко // Зап. соц.-екон. відділу ВУАН. Київ, 1926. Т. 2-3.
Василенко Н. «Права, по которым судится малороссийский народ» як джерело до історії державного права України XVIII ст. / Н. Василенко // Зб. Істор.-філол. відділу ВУАН. Київ, 1928. Т. 1, № 76.
Василенко Н. К вопросу о присхождении названия Полтавы / Н. Василенко // Киев. старина. 1903. Т. 81, кн. 4, (апр.).
Василенко Н. Конституция Филиппа Орлика / Н. Василенко // Ученые зап. Ин-та истории Рос. ассоц. научно-исследовател. ин-тов обществен. наук. Москва ; Київ, 1929. Т. 3 : Матеріали до історії Українського права.
Василенко Н. Кремінецький ліцей і університет Св. Володимира. Історико-юридична довідка / Н. Василенко // Академія наук України. Записки соціально-економічного відділу / АН України ; за гол. редагуванням голови від. акад. Н. П. Василенка. Київ : Друк. Укр. Акад. наук, 1923. Т. 1. С. 151-199.
Василенко Н. О. М. Бодянский и его заслуги для изучения Малороссии / М. Василенко. Киев, 1904.
Василенко Н. Очерки по истории Западной Руси и Украины / М. Василенко. Киев, 1916.
Василенко Н. П. Крестьянский вопрос в юго-западном и северо-западном крае при Николае I и введение инвентарей / Н. П. Василенко // Великая реформа: рус. о-во и крестьян. вопрос в прошлом и настоящем / Ист. ком. учеб. отд. О.Р.Т.З. ; ред.: А. К. Дживелегова, С. П. Мельгунова, В. И. Пичета. Москва : Изд. Т-ва И. Д. Сытина, 1911. Т. 4. С. 94-109.
Василенко Н. П. Очерки по истории Западной Руси и Украины / Н. П. Василенко // Русская история в очерках и статьях / сост. при участии проф. и преп. под ред. М. В. Довнар-Запольского. Москва : Моск. учеб. кн. изд-во ; Типо-литогр. И. Люндорф, 1909-1916. Киев : Изд. кн. маг. Н. Я. Оглоблина, 1916. (Тип. т-ва И. Н. Кушнерев и К°). Т. 3. Приложение. 589 с.
Василенко Н. Памяти Костомарова как историка // Киев. Мисль, 1910. № 97/98.
Василенко Н. Памяти почётного члена общества А. М. Лазаревского / Н. Василенко // Чтения в Ист. о-ве Нестора-летописца, 1903. Кн. 17. вып. 2. Отд. 1.
Василенко Н. Политические взгляды М. П. Драгоманова / Н. Василенко // Укр. жизнь. Москва, 1912. Кн. 6.
Василенко Н. Прикрепление крестьян в Малороссии / Н. Василенко // Великая реформа : 1861-1911. Москва, 1911. Т. 1.
.
Література
Андрусяк Т. Г. Микола Василенко і Наукове товариство ім. Шевченка / Т. Г. Андрусяк // Правова держава : щоріч. наук. пр. / Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. 2016. Вип. 27. С. 15-23. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PrDe_2016_27_5.
Архівна та бібліотечна справа в Україні доби визвольних змагань (1917–1921 рр.) : зб. наук. пр. / Укр. держ. НДІ арх. справи та документознавства ; ред. В. С. Лозицький. Київ, 1998. 275 c.
Бабий Б. М. Очерк развития правовых исследований в Украинской ССР 1919-1984 гг. / Б. М. Бабий. Киев : Наук. думка, 1984. С. 20, 25, 33.
Василенко Микола Прокопович (1877–1935) // З іменем Святого Володимира : Київський університет у документах, матеріалах та спогадах сучасників : у 2 кн. / упоряд.: В. Короткий, В. Ульяновський. Київ : Заповіт, 1994. Кн. 2. С. 401-402.
Василенко Микола Прокопович // Київський національний університет імені Тараса Шевченка : незабутні постаті / авт.-упоряд.: О. Матвійчук, Н. Струк ; редкол.: В. В. Скопенко (гол. ред.), О. В. Третяк, Л. В. Губерський [та ін.]. Київ, 2005. Т. 1. С. 165-166.
Василенко Микола Прокопович // Українська педагогіка в персоналіях. ХХ століття / За редакцією О. В. Сухомлинської / навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів, у двох книгах. К. : «Либідь», кн. 2., С. 15–20.
Верба І. Наукова спадщина академіка Миколи Василенка / І. Верба // Архіви України. 2008. № 5/6. С. 202-207. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ay_2008_5-6(262)__17.
Верестюк В. Ф. Громадсько-політична діяльність М. П. Василенка / В. Ф. Верестюк // Вісн. НАН України. 2006. № 6. С. 38-47. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnanu_2006_6_8.
Гирич І. Б. М. Грушевський і М. Василенко : (до історії творчих взаємин) / І. Б. Гирич // Укр. археогр. щоріч. 1999. Вип. 3-4. С. 344-355. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uashch_1999_3-4_24.
Головацький І. Василенко Микола Прокопович / І. Головацький // Українська журналістика в іменах : матеріали до енциклопедичного словника / НАН України ; Львів. наук. б-ка ім. В. Стефаника ; за ред. М. М. Романюка. Львів, 1996. Вип. 3. С. 53-55.
Горбань Ю. А. З плеяди фундаторів Української академії наук: Микола Прокопович Василенко : (до 150-річчя від дня народження) / Ю. А. Горбань, Т. Ю. Горбань // Історія науки і біографістика. 2016. № 1. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/INB_Title_2016_1_6.
Гордіца К. А. Правові умови економічної діяльності в дослідженнях М. П. Василенка / К. А. Гордіца // Історія народного господарства та економічної думки України. 2016. Вип. 49. С. 381-399. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ingedu_2016_49_25.
Гриценко І. С. Василенко Микола Прокопович / І. С. Гриценко, В. А. Короткий // Гриценко І. С. Юридичний факультет Університету Святого Володимира 1834-1920. Київ, 2009. С. 235.
Губицький Л. В. Василенко Микола Прокопович / Л. В. Губицький // Історичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка : минуле й сьогодення (1834-2004 рр.) / Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка ; авт. кол.: Л. А. Ведмідь, І. В. Верба, М. В. Гримич [та ін.]. Київ, 2004. С. 167.
Гурець М. Фундатор Української Академії наук : (до 140-річчя від дня народження академіка М. П. Василенка) / М. Гурець // Психолого-педагогічні проблеми сільської школи. 2008. Вип. 24. С. 143-146. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Ppps_2008_24_24.
Даниленко О. В. Василенко Микола Прокопович / О. В. Даниленко // Діячі науки і культури України : нариси про життя та діяльність ; авт. кол.: В. А. Вергунов, Т. Ю. Горбань, О. В. Даниленко [та ін.] ; за заг. ред. В. П. Коцура. Київ : Чернівці, 2010. С. 85-87.
Дзира Я. І. Як загубили президентів (про президентів АН УРСР Левицького О. І. та Василенка М. П.) / Я. І. Дзира, Л. Д. Кістерська, Л. В. Матвєєва // Радянська освіта. 1989. 3 листопада. С. 3.
Діячі науки і культури України : нариси життя та діяльності / О. В. Даниленко, Л. В. Іваницька, А. П. Коцур [та ін.] ; за ред.: А. П. Коцура, Н. В. Терес ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. Київ : Книги-XXI, 2007. 463 с.
Другий президент : іст.-біогр. нарис про М. П. Василенка / В. В. Вороненко, Л. Д. Кістерська, А. В. Матвєєва, І. Б. Усенко // Вісник АН УРСР. 1990. № 2. С. 55-72.
Загорецька О. Василенко Микола Прокопович / О. Загорецька // Українські архівісти : біобібліогр. довід. : у 3 вип. / упоряд.: О. М. Коваль, І. Б. Матяш, В. С. Шандра. Київ, 1999. Вип. 1 : (XIX ст.–1930-ті рр.). С. 61-63.
Заїка В. В. Глухівський період у житті М. П. Василенка / В. В. Заїка // Вісн. НАН України. 2006. № 6. С. 48-50. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnanu_2006_6_9.
Звід пам'яток історії та культури України : енциклопед. вид. : у 28 т. / НАНУ, Ін-т історії України ; редкол.: В. Смолій (гол. ред.), В. Горбик, В. Гусаков [та ін.]. Київ : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1999. Київ : Кн. 1, ч. 1 : А–Л ; редкол. тому: П. Т. Тронько (відп. ред.) [та ін.]. 1999. 608 c. Василенко М. П. – 4, 52, 61, 80, 123, 135, 205, 254, 261, 277, 279, 309, 343, 352, 353, 423, 520.
Звід пам'яток історії та культури України : енциклопед. вид. : у 28 т. / НАНУ, Ін-т історії України ; редкол.: В. Смолій (гол. ред.), В. Горбик, В. Гусаков [та ін.]. Київ : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1999. Київ : Кн. 1, ч. 2 / редкол. тому: П. Т. Тронько (відп. ред.) [та ін.]. 1999. 608 c. Василенко М. П. – 615, 637,639, 708, 751, 981.
Из эпистолярного наследия В. И. Вернадского: письма украинским академикам Н. П. Василенко и А. А. Богомольцу / АН УССР ; ЦНБ им. В. И. Вернадского ; сост.: С. Н. Киржаев, В. А. Толстов. Киев, 1991. 46 с.
Історик і правознавець, один із засновників Української академії наук – М. Василенко // Право України. 2010. № 8. С. 203-205.
Квасниця Ірина. Василенко Микола Прокопович: людина, яка закладала фундамент української державності, вибудовуючи освіту // Західно – Українська Асоціація «Спадщина України». Режим доступу: http://www.spadshina.com/programs/tvortsi-respubliki-ukrayini.100-rokiv-derzhavnosti/vasilenko-mikola-prokopovich/
Кіржаєв С. «Конспіративне» листування В. Вернадського і М. Василенка 1919 р. / С. Кіржаєв, К. Новохатський // Пам’ятки. 2015. Т. 15/16. С. 103-126. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pam_2015_15-16_11.
Клименко І. В. Василенко Микола Прокопович (1866-1935) – історик, правознавець, політичний і громадський діяч / І. В. Клименко // Особові архівні фонди Інституту рукопису : путівник / авт. кол.: О. С. Боляк, С. О. Булатова, Т. І. Воронкова [та ін.] ; редкол.: О. С. Онищенко (відп. ред.) [та ін.] ; НАН України ; Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. Київ, 2002. С. 70-73.
Крячок М. Роль М. П. Василенка в культурно-освітній розбудові Української Держави (за документами особового фонду ЦДАМЛМ) / М. Крячок // Студії з архівної справи та документознавства. 1999. Т. 5. С. 198-199. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sasd_1999_5_46.
Кузьминська О. Василенко Микола Прокопович / О. Кузьминська // Видатні діячі науки і культури Києва в історико-краєзнавчому русі України : біогр. довід. / НАН України ; Ін-т історії України ; Укр. т-во охорони пам’яток історії та культури України ; редкол.: М. Т. Пархоменко [та ін.]. Київ, 2005. Ч. 1. С. 104-109.
Малишев О. О. Ювілей академіка М. П. Василенка / О. О. Малишев // Правова держава : щоріч. наук. пр. / Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. 2016. Вип. 27. С. 647-648. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PrDe_2016_27_84.
Матвеева Л. В. Президент Украинской академии наук Н. П. Василенко (1866-1935) / Л. В. Матвеева, Л. Д. Кистерская // Очерки истории естествознания и техники. Киев : Наукова думка, 1989. Вып. 37. С. 101-106.
Матвєєва Л. В. Василенко Микола Прокопович / Л. В. Матвєєва // Енциклопедія Сучасної України : у 30 т. Київ, 2005. Т. 4 : В–Вог. С. 109.
Матвєєва Л. В. М. П. Василенко та його роль в утворенні Української академії наук / Л. В. Матвєєва // Вісн. НАН України. 2006. № 6. С. 34-38. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnanu_2006_6_7.
Матвєєва Л. В. Становлення Української академії наук (1918-1928 рр.) : до 90-річчя Національної академії наук України / Л. В. Матвєєва // Український історичний журнал. 2008. № 6. С. 4-26.
Матвєєва Л. Втрата. Як загубили другого президента АН УРСР / Л. Матвєєва, Л. Кістерська // Наука і суспільство. 1989. № 8. С. 18-23.
Микола Василенко (1866–1935) // Народжені Україною : меморіал. альм. : у 2 т. / гол. ред. О. Онопрієнко ; ред. рада: М. Азаров, Ю. Богуцький, Л. Губерський [та ін.]. Київ, 2002. Т. 1 : А–К. С. 282-283 : фот.
Микола Василенко (1866–1935): правознавець, історик, державний, громадський діяч // Видатні діячі України минулих століть : меморіальний альманах / редкол.: В. Смолій (співголова), І. Драч (співголова), О. Шокало (гол. ред.) [та ін.]. Київ, 2001. С. 82-83 : фот.
Микола Прокопович Василенко / АН Української РСР, Ін-т держави і права ; вст. ст.: Ю. С. Шемшученко, І. Б. Усенко ; уклад. В. В. Вороненко. Київ : Наук. думка, 1990. 56 с. (Біобібліографія вчених Української РСР).
Микола Прокопович Василенко / В. В. Вороненко, Л. Д. Кістерська, А. В. Матвєєва, І. Б. Усенко ; передм. Ю. С. Шемшученка. Київ : Наук. думка, 1991. 272 с.
Міхневич Л. В. Микола Василенко і Київський інститут народного господарства / Л. В. Міхневич // Правова держава : щоріч. наук. пр. / Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. Київ, 2016. Вип. 27. С. 23-30. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/PrDe_2016_27_6.
Нагребельний В. П. Видатний український історик і правознавець, організатор академічної науки, державний та громадський діяч : (ювілейна сесія Загальних зборів Секції суспільних і гуманітарних наук НАН України, присвячена 150-річчю від дня народження академіка М. П. Василенка) / В. П. Нагребельний // Вісник Національної Академії Наук України. 2016. № 4. С. 11-18 : фото. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnanu_2016_4_4.
Оглоблин О. П. Українська історіографія 1917-1956 : пер. з англ. / О. П. Оглоблин ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, Центр українознавства ; Держ. ком. архівів України. Київ, 2003. 251 c.
Онищенко О. С. Роль М. П. Василенка у формуванні концепції та заснуванні національної бібліотеки Української держави / О. С. Онищенко // Вісник НАН України. 2006. № 6. С. 17-25. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnanu_2006_6_4.
Особові архівні фонди вчених НАН України в Інституті архівознавства Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського : путівник / НАН України ; Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського ; Ін-т архівознавства ; авт. та упор.: С. В. Старовойт, А. І. Шаповал, Ю. В. Булгаков [та ін.] ; редкол.: Л. М. Яременко (відп. ред.) [та ін.]. Київ, 2017. 772 c. Василенко М. П. – 6, 128, 538. Режим доступу: http://irbis-nbuv.gov.ua/cgibin/ua/elib.exe?Z21ID=&I21DBN=UKRLIB&P21DBN=UKRLIB&S21STN=1&S21REF=10&S21FMT=online_book&C21COM=S&S21CNR=20&S21P01=0&S21P02=0&S21P03=FF=&S21STR=EIF0000078.
Особові архівні фонди Інституту рукопису : путівник / НАН України ; Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського ; авт. кол.: О. С. Боляк, С. О. Булатова, Т. І. Воронкова [та ін.]. Київ, 2002. С. 70–73. Василенко М. П. – 4, 5, 29, 47, 139. 173, 179, 196, 222, 280, 308, 332, 415, 435, 436, 454, 587.
Павленко Ю. В. Василенко Микола Прокопович / Ю. В. Павленко // Наука та наукознавство. 2008. № 4. С. 34-37.
Падох Я. Микола Василенко – історик і будівничий української державності : (у 120-річчя його народження) / Я. Падох // 125 років Київської української академічної традиції 1861-1968 : збірник / ред. М. Антонович. Нью-Йорк, 1993. С. 359-375.
Палій В. М. Василенко Микола Прокопович / В. М. Палій, Ю. Ю. Храмов // В. М. Палій. Національна академія наук України: персональний склад / НАН України, Центр дослідж. наук.-техн. потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва. 6-те вид., допов. і випр. Київ, 2013. С. 22.
Пилипенко Л. В. Микола Василенко – міністр освіти і мистецтва в уряді гетьмана Павла Скоропадського / Л. В. Пилипенко, Д. С. Рященко // Сторінки історії : зб. наук. пр. Київ, 2003. Вип. 17. С. 108-115.
Пиріг Р. Проблеми національної ідентифікації правлячої еліти Української Держави 1918 року / Р. Пиріг // Краєзнавство. 2013. № 2. С. 95-106 : фото.
Рудько C. О. Формування суспільно-політичних поглядів Миколи Василенка / C. О. Рудько // Наук. записки Вінниц. держ. пед. ун-ту імені Михайла Коцюбинського. Серія: Історія. 2004. Вип. 8. С. 101-106. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nzvdpu_ist_2004_8_21.
Рудько С. Висвітлення суспільно-політичної діяльності М. П. Василенка в публікаціях української діаспори / С. Рудько // Наук. зап. Нац. ун-ту Остроз. акад. Серія: Історичні науки. 2010. Вип. 15. С. 420-430. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nznuoai_2010_15_36.
Рудько С. М. Василенко – міністр освіти в уряді П. Скоропадського / С. Рудько // Наук. зап. Нац. ун-ту Остроз. акад. Серія: Історія. 2007. Вип. 7. С. 158-167.
Рудько С. Наукова діяльність Миколи Василенка наприкінці ХІХ – на поч. ХХ ст. / С. Рудько // Наук. зап. Нац. ун-ту Остроз. акад. Серія: Історичні науки. 2018. Вип. 27. С. 57-61. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nznuoai_2018_27_13.
Рудько С. Науково-організаційна діяльність М. П. Василенка / С. Рудько // Наук. зап. Нац. ун-ту Остроз. акад. Серія: Історичні науки. 2012. Вип. 19. С. 139-150. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nznuoai_2012_19_11.
Рудько С. О. Діяльність М. П. Василенка в партійних організаціях та формування його політичного світогляду / С. О. Рудько // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. 2011. Вип. 31. С. 69-74. Бібліогр.: 39 назв.
Рудько С. Участь Миколи Василенка в реформуванні освітньої системи України в 1917 р. / С. Рудько // Наук. зап. Нац. ун-ту Остроз. акад. Серія: Історія. 2006. Вип. 6. С. 179-189.
Рудько С. Участь Миколи Василенка у громадсько-політичному житті Києва в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. / С. Рудько // Наук. зап. Нац. ун-ту Остроз. акад. Серія: Історичні науки. 2008. Вип. 10. С. 106-118. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nznuoai_2008_10_14.
Рудько Сергій Олексійович. Суспільно-політична діяльність Миколи Василенка : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Рудько Сергій Олексійович ; НАН України, Ін-т українознав. ім. І. Крип'якевича. Львів, 2007. 20 c.
Рудько Сергій Олексійович. Суспільно-політична діяльність Миколи Василенка : дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Рудько Сергій Олексійович ; Нац. ун-т «Острозька академія». Острог, 2007. 191 с. Бібліогр.: с. 165-191.
Рященко Д. Микола Василенко в історії Академії наук України / Д. Рященко // Україна XX століття: культура, ідеологія, політика. 2009. Вип. 15. С. 35-44. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Uxxs_2009_15(2)__6.
Савенок Л. А. Діяльність академіка М. П. Василенка на чолі комісії з вивчення історії західно-руського та українського права Всеукраїнської академії наук (1920-і роки) / Л. А. Савенок // Проблеми теорії та практики підготовки спеціалістів-юристів : зб. наук. пр. / М-во внутр. справ України, Херсон. ф-т Запоріз. юрид. ін-ту ; редкол.: О. Ю. Пащенко (гол. ред.) [та ін.]. Херсон : Айлант, 1998. С. 15-17.
«Служив народу України усім своїм життям» : з нагоди 140-річчя від дня народження академіка М. П. Василенка // Вісн. НАН України. 2006. № 6. С. 16. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnanu_2006_6_3.
Солдатенко В. Будівничий української академічної науки [М. П. Василенко] / В. Солдатенко // Історичний календар. Київ, 2005. Вип. 11. С. 383-386.
Солдатенко В. Ф. Проект «Україна», 1917-1920 рр. : постаті / В. Ф. Солдатенко ; передм. Д. В. Табачника. Кіровоград : Імекс-ЛТД, 2013. 510, [1] с., [4] л. фот. : портр.
Тельвак В. Наукова спадщина Михайла Грушевського в історіографічній рефлексії Миколи Василенка / В. Тельвак // Проблеми вивчення історії Української революції 1917-1921 років. 2010. Вип. 5. С. 23-40. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pviu_2010_5_4.
Телячий Ю. Діяльність М. П. Василенка за спогадами гетьмана / Ю. Телячий // Студії з архівної справи та документознавства. 1999. Т. 5. С. 208-209. Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sasd_1999_5_49.
Тронько П. Т. Василенко Микола Прокопович / П. Т. Тронько // Енциклопедія історії України : у 10 т. / Ін-т історії України НАН України ; редкол.: В. А. Смолій (голова) [та ін.]. Київ, 2003. Т. 1 : А–В. С. 441-442.
Українська педагогіка в персоналіях : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. : у 2 кн. / О. В. Сухомлинська, Н. Б. Антонець, Л. Д. Березівська [та ін.]. ; за ред. О. В. Сухомлинської. Київ : Либідь, 2005. Кн. 2 : XX століття. 2005. 550 с. : портр.
Усенко І. Б. Василенко Микола Прокопович / І. Б. Усенко // Мала енциклопедія етнодержавознавства / НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького ; редкол.: Ю. І. Римаренко (відп. ред.) [та ін.]. Київ : Генеза ; Довіра, 1996. С. 829-830.
Усенко І. Б. Василенко Микола Прокопович / І. Б. Усенко, Ю. С. Шемшученко // Юридична енциклопедія : в 6 т. / НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького ; редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова) [та ін.]. Київ, 1998. Т. 1. С. 309-310.
Усенко І. Б. Другий і третій президенти АН УРСР / І. Б. Усенко, В. В. Вороненко // Політика і час. 1990. № 14. С. 78-83.
Усенко І. Б. М. П. Василенко: сторінки великого життя / І. Б. Усенко // Часопис Київ. ун-ту права. 2016. № 1. С. 8-16.
Усенко І. Б. Микола Василенко: «Московські вчені заздрять Українській академії наук …» / І. Б. Усенко, В. В. Василенко // Вісн. АН УРСР. 1991. № 2. С. 75-97.
Усенко І. Б. Основоположник української історико-правової науки / І. Б. Усенко // Вісн. НАН України. 2006. № 6. С. 30-34.
Шаров І. Ф. Вчені України: 100 видатних імен : енциклопедія / І. Ф. Шаров ; відп. ред. В. М. Вакулич. Київ : АртЕк, 2006. 486 с. : іл.
Шемшученко Ю. С. Сторінки життя і творчості / Ю. С. Шемшученко // Вісн. НАН України. 2006. № 6. С. 26-30.
Шемшученко Ю. Урочисті збори, присвячені 125-річчю від дня народження М. П. Василенка / Ю. Шемшученко // Рад. право. 1991. № 8. С. 92-95.
Юрчук В. І. Академік М. П. Василенко / В. І. Юрчук // Укр. іст. журн. 1994. № 5. С. 86-97.
Юрчук В. І. Один з фундаторів Української Академії Наук : (Микола Василенко) / В. І. Юрчук // Українська ідея. Постаті на тлі революції. Київ, 1994. С. 134-156.

Василенко Микола Прокопович
Народження
02.02.1866
Місце народження
с. Есмань, Глухівського повіту, Чернігівської губернії
Смерть
03.10.1935 (69 років)
Місце смерті
м. Київ
Alma mater
Юр’євський університет; Київський імператорський університет Святого Володимира
Напрями діяльності
педагогічна, громадська, правознавча діяльність
Вчене звання
кандидат історії
Науковий ступінь
академік