Зав’ялова Ольга Костянтинівна
Зав’ялова Ольга Костянтинівна (27 червня 1957) – українська музикантка, педагогиня, докторка мистецтвознавства, професорка, завідувачка кафедри музикознавства і культурології СумДПУ імені А. С. Макаренка.
Життєпис
Ольга Зав’ялова народилась у м. Феодосія Автономної Республіки Крим.
У 1974 році закінчила Феодосійську дитячу музичну школу по класу віолончелі.
1978 року закінчила Сімферопольське музичне училище імені Петра Чайковського.
У 1983 році молода музикантка закінчила Одеську державну консерваторію імені А. В. Нежданової (нині Одеська національна музична академія). Після закінчення консерваторії виступала із сольними й ансамблевими програмами на різних фестивалях, концертах, присвячених відомим композиторам, авторських концертах та ін.
В період з 1983 до 1993 року Ольга Костянтинівна працювала у Сумському музичному училищі як викладачка класу віолончелі та концертмейстерка.
Упродовж 1993–1996 рр. О. Зав'ялова навчалася в асистентурі-стажуванні Київської державної консерваторії імені П. І. Чайковського (нині Національна музична академія України). З 1996 до 1997 року навчалася в аспірантурі при Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського на кафедрі історії зарубіжної музики.
У 2000 році О. К. Зав’ялова захистила дисертацію за темою «Віолончельні сонати Л. ван Бетховена (ансамблеві закономірності жанру)» з присвоєнням наукового ступеню кандидата мистецтвознавства (спец. 17.00.03).
Із вересня 2001 року О. Зав’ялова почала працювати на посаді доцентки кафедри музично-інструментального виконавства Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка та навчатися в докторантурі цього ж навчального закладу.
У 2003 році отримала звання доцента.
2009 року Ольга Зав’ялова закінчила докторантуру при СумДПУ імені А. С. Макаренка.
Із вересня 2011 року Ольга Константинівна обіймала посаду професорки кафедри мистецької педагогіки та хореографії.
У 2012 році захистила дисертацію за темою «Віолончель у камерно-ансамблевих жанрах української музики: еволюція загальноєвропейських стильових тенденцій» (спец. 17.00.03) та отримала науковий ступінь доктора мистецтвознавства.
З вересня 2013 року і дотепер О. К. Зав’ялова працює на посаді завідувачки кафедри образотворчого мистецтва, теорії, історії музики та художньої культури (нині кафедра музикознавства і культурології) СумДПУ імені А. С. Макаренка.
2017 року О. К. Зав’ялова очолила аспірантуру і спеціалізовану вчену раду із захисту кандидатських дисертацій зі спеціальності «Музичне мистецтво».
Ольга Константинівна нагороджена грамотами і подяками управління освіти та науки, управління культури і туризму Сумської ОДА, грамотами СумДПУ імені А. С. Макаренка та почесною грамотою Національної академії педагогічних наук України (2021).
Педагогічна діяльність
За десятки років невтомної праці професорки в СумДПУ імені А. С. Макаренка кафедра музикознавства і культурології стала провідним осередком збереження та розвитку кращих традицій музичного виконавства і педагогіки.
На кафедрі Ольга Константинівна викладає блок дисциплін з історії мистецтва, очолює керівництво дипломними й магістерськими роботами, веде наукову роботу аспірантів, здійснює опонування захисту дисертаційних досліджень та рецензування наукових робіт. Вона – голова спеціалізованої вченої ради із захисту дисертацій СумДПУ імені А. С. Макаренка, журі конкурсів, оргкомітетів конференцій та редакційних колегій наукових збірників. Важливою ланкою її діяльності є пропаганда інноваційних методів педагогічної роботи серед викладачів музичних шкіл та училищ області та країни.
О. К. Зав’ялова має низку публікацій з проблем мистецтвознавства, серед яких 2 монографії, 3 посібники, понад 70 наукових статей і розділів у колективних монографіях та ін. Серед них: монографія «Віолончель у камерно-ансамблевій культурі України» (2009), навчальний посібник «Історія балетного мистецтва від витоків до початку ХХ ст.» (2013) та ін.
Ольга Зав'ялова – член редакційних колегій наукових збірників, що затверджені як фахові МОН України: «Актуальні питання мистецької освіти та виховання» СумДПУ імені А. С. Макаренка, «Fine Art and Culture Studies» ВНУ імені Лесі Українки, «Музичне мистецтво – історія, теорія, практика» ДДПУ імені Івана Франка; міжнародних видань: «Митець – культура – виміру часу, міжнародних наукових читань в Музеї Бориса Лятошинського в Житомирі», «Interdisciplinary Cultural and Humanities Reviews» ІК НАМУ; збірників статей і матеріалів за результатами конференцій тощо.
Під час роботи на посаді завідувачки кафедри О. К. Зав’ялова стала ініціатором та організатором багатьох науково-мистецьких заходів всеукраїнського та міжнародного рівня. Зокрема особливо яскравими і масштабними були Всеукраїнська науково-практична конференція «Учитель – учень: ідеї спадкоємності та новаторства в музичній культурі України (до пам’ятних дат Р. М. Глієра, Б. М. Лятошинського, І. Ф. Карабиця)» (2015), «Функції дизайну в сучасному світі» (2017, у 2018–2021 роках міжнародна). Низка всеукраїнських науково-практичних семінарів («Наукова школа М. Р. Черкашиної-Губаренко на сучасному етапі розвитку українського історичного музикознавства» (2014), «Іван Карабиць: музика серця (до 70- річчя від дня народження)» (2015), «Ювілейна палітра: до пам’ятних дат М. Вериківського, В. Косенка, Ф. Якименка» (2016) стали підґрунтям для запровадження щорічної Всеукраїнської науково-практичної конференції «Ювілейна палітра: до пам’ятних дат видатних українських музичних діячів та композиторів» (2017–2022).
Ольга Константинівна проводить значну роботу зі студентською молоддю: робота студентки В. Реви під керівництвом О. К. Зав’ялової посіла ІІІ місце на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт (2014). За ініціативи О. К. Зав’ялової на кафедрі запроваджено Всеукраїнську наукову конференцію студентів та аспірантів «Музичний світ у наукових дослідженнях молодих» та студентську науково-практичну конференцію з ленд-арту.
Проблемами теорії, історії, композиторської творчості, виконавства і освіти в галузі музичного мистецтва займається наукова школа Ольги Костянтинівни Зав’ялової. Якщо конкретизувати спектр напрямів наукової діяльності, то це – висвітлення на концептуальних засадах історичних і теоретичних аспектів музичної творчості та виконавства; подальше розроблення теоретико-культурологічних основ та жанрово-стильових особливостей розвитку музичного мистецтва; дослідження здобутків і національних особливостей українського інструментального та вокального мистецтва в композиторській та виконавській практиці; поглиблене вивчення специфіки і досвіду вітчизняних оперно-вокальних та інструментальних шкіл, виконавства та педагогіки.
Ольга Зав’ялова підготувала кандидата мистецтвознавства і трьох докторів філософії зі спеціальності «Музичне мистецтво». Перший з цього квартету, доцент Андрій Єрьоменко рішенням Секретаріату творчої спілки «Асоціації діячів естрадного мистецтва України» за вагомі творчі здобутки і значний особистий внесок у розвиток українського естрадного мистецтва у січні 2020 року удостоєний звання «Заслужений артист естрадного мистецтва України».
Наукова і творча діяльність професорки постійно висвітлюється на сторінках міської та обласної преси. О. К. Зав’ялова веде активну виконавську діяльність.

Зав’ялова Ольга Костянтинівна
Народження
27.06.1957
Місце народження
м. Феодосія, Автономна республіка Крим
Alma mater
Сімферопольське музичне училище імені Петра Чайковського, Одеська державна консерваторія імені А. В. Нежданової
Напрями діяльності
музикознавство, науково-педагогічна діяльність
Вчене звання
професор
Науковий ступінь
доктор мистецтвознавства