Головне зображення

ЕПС

Енциклопедія

Педагогічної Сумщини

Живодьор Володимир Федорович

Живодьор Володимир Федорович (16.10.1946 – 06.03.2025) – педагог, керівник освітянської галузі області, екскерівник Сумського обласного інституту післядипломної освіти, Заслужений вчитель, Відмінник освіти України.

Життєпис

Володимир Федорович Живодьор народився в с. Новосуханівка Сумського району Сумської області.

З 1953 по 1964 рр. навчався в Новосуханівській середній школі. Після закінчення школи вступив на фізико-математичний факультет Сумського державного педагогічного інституту ім. А. С. Макаренка, який закінчив з відзнакою у 1968 році, отримавши диплом вчителя фізики.

Після закінчення навчання отримав призначення на роботу до Лікарської середньої школи Сумського району на посаду вчителя фізики. 

Із листопада 1968 по листопад 1969 рр. служив у збройних силах. В армії проявив себе активним, цілеспрямованим та серйозним воїном, отримав офіцерське звання лейтенанта та був призначений заступником начальника політвідділу з виховної роботи.

Після повернення зі служби В. Живодьор продовжив роботу в Лікарській школі.

У 1975 році Володимир Федорович був призначений директором Миколаївської середньої школи Сумського району, чому сприяв отриманий армійський досвід з виховної роботи. З приходом нового керівника розпочалась нова ера сільської школи: був посаджений парк з великою колекцією рідкісних дерев; побудована теплиця, в якій самі учні вирощували овочі для шкільної їдальні; створений радіовузол для оптимізації навчального процесу. Але молодий директор школи намагався проявити не тільки організаторські здібності, а й педагогічні, продовжуючи викладати фізику школярам.

Із 1987 по 1991 роки В. Ф. Живодьор працював на посаді директора Садівської загальноосвітньої школи I –III ступенів Сумської області. За цей час подбав про оснащення школи новими меблями, придбання зручних столів та стелажів для шкільної бібліотеки.

З початком незалежності України треба було налагоджувати освітню діяльність в області.

З 1992 року Володимир Федорович був призначений начальником управління освіти Сумської обласної державної адміністрації. У ці буремні 90-ті необхідно було вирішувати багато проблем з питань забезпечення стабільної роботи закладів освіти. Новий керівник управління освіти запропонував багато новаторських ідей: запровадження багатопрофільного навчання у професійно-технічних училищах; створення центрів роботи з талановитою молоддю з метою збереження матеріально-технічної бази та кадрового складу клубів і т.п. Нові ідеї не завжди отримували підтримку та розуміння у Міністерстві, результатом чого було спочатку неодноразове оголошення доган, а потім вивчення досвіду роботи управління.

З 2002 року Володимир Федорович Живодьор розпочав працювати у Сумському державному педагогічному університеті імені А. С. Макаренка на посаді доцента кафедри фізики.

З 1 липня 2002 року по квітень 2005 року був деканом новоствореного факультету післядипломної та додаткової освіти. Факультет надавав можливість, відповідно до потреб кожної особистості та інформаційного суспільства, отримати другу вищу освіту.

Упродовж 2005–2013 рр. В Ф. Живодьор обіймав посаду ректора комунального закладу Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. І знову вирішення невідкладних питань: відкриття на базі інституту підготовки магістрів з адміністративного менеджменту, управління навчальним закладом, педагогіки вищої школи, психології; проведення ремонту та виділення квартир для працівників. У 2013 році В. Ф. Живодьор звільнився з посади ректора інституту у зв’язку із закінченням терміну контракту.

Того ж року Володимир Федорович повернувся до своєї рідної Alma mater – Сумського педагогічного на посаду доцента кафедри педагогіки вищої школи та педагогічного менеджменту.

Володимир Живодьор завжди був сповнений нових прогресивних ідей. 

Коли у 2013 році у Сумському державному педагогічному університеті імені А. С. Макаренка виникла потреба у створенні нового підрозділу – відділу працевлаштування та професійно-технічної освіти, очолити його одразу ж запропонували Володимиру Федоровичу Живодьору. 

Відділ не тільки інформував студентів і випускників про вакантні місця, допомагав у оформленні документів на отримання виплат одноразової адресної грошової допомоги, але й організовував навчальний процес з підготовки за робітничими професіями. 

Згодом відділ було реорганізовано у відділ працевлаштування, професійно-технічної освіти та додаткових платних послуг. До сфери діяльності відділу додалося наданням додаткових платних освітніх послуг з підвищення кваліфікації, організації різноманітних курсів та гуртків. В. Ф Живодьор був начальником відділу до березня 2025 року.

Із 2017 до 2025 року В Ф. Живодьор, одночасно із завідуванням відділом працевлаштування, працював на посаді доцента кафедри менеджменту та професійної підготовки. 

Педагогічні досягнення Володимира Федоровича Живодьора гідно оцінені державою: В. Ф. Живодьору присвоєно почесне звання «Заслужений вчитель» та нагрудний знак МОН України «Відмінник освіти». Володимир Федорович нагороджений Грамотами МОН України, Грамотою Департаменту освіти і науки обласної адміністрації, Почесною відзнакою міської ради «За заслуги перед містом» ІІІ ступеня та Почесною відзнакою Сумської обласної ради «За заслуги перед Сумщиною» ІІІ ступеню.

Володимир Федорович Живодьор відійшов у вічність 6 березня 2025 року в м. Суми.

Педагогічна діяльність

Більше 50 років свого життя В. Ф. Живодьор віддав педагогічній та освітянській діяльності.

Викладаючи фізику в Миколаївській середній школі Сумського району, В. Живодьор прагнув зацікавити школярів науковими дослідженнями. З цією метою створив замкнуту телевізійну систему, облаштував найсучаснішим обладнанням робочі місця вчителя та учнів у кабінеті фізики. До втілення ідеї були залучені співробітники заводу електронних мікроскопів, в минулому випускники фізико-математичного факультету Сумського педагогічного.

Прогресивні ідеї молодого вчителя та директора підтримав Інститут удосконалення вчителів і запропонував Володимиру Федоровичу взяти участь у всесоюзному конкурсі на кращий кабінет фізики. В результаті кабінет фізики Миколаївської середньої школи був визнаний найкращим та отримав диплом І ступеня. За високі результата у праці районний відділ освіти представив Живодьора Володимира Федоровича, як кращого вчителя фізики, на звання «Заслужений вчитель», яке він отримав у 1978 році. 

Працюючи керівником освітянської галузі області запровадив багато новаторських ідей в роботу закладів освіти регіону.

Очолюючи Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти В. Ф. Живодьор визначив основні пріоритети розвитку інституту: підвищення професійної компетентності вчителя; надання другої вищої освіти; підготовка магістрів; узагальнення та популяризація досягнень педагогічної науки, передового педагогічного досвіду; ознайомлення слухачів із новітніми досягненнями педагогіки й психології; упровадження нових освітніх методик і технологій. Із серпня 2006 року в інституті  розпочав свою роботу новий факультет перепідготовки та новостворена кафедра теорії й методики виховної роботи. З метою вирішення актуальних завдань, пов'язаних із реформуванням в організації та змісті освіти, створено науково-методичні лабораторії:сільської школи, інформаційних технологій та сучасних технічних засобів навчання, особистісно-орієнтованого навчання тощо.Усе це дозволили оптимізувати структурі інституту й гармонізувати систему перепідготовки та підвищення кваліфікації відповідно до сучасних умов.

Продовжуючи працювати викладачем в Сумському педагогічному університеті щедро ділився своїми знаннями, вміннями та досвідом зі студентами та магістрами.

До наукових інтересів В. Ф. Живодьора відносились: управління, вища освіта і теорія організації.

В. Ф. Живодьор – автор 18 наукових праць, 2-х навчальних та 3-х навчально-методичних посібників.

Живодьор Володимир Федорович

Живодьор Володимир Федорович

Народження

16.10.1946

Місце народження

с. Новосуханівка Сумського району Сумської області

Смерть

06.03.2025 (79 років)

Місце смерті

м. Суми

Alma mater

Сумський державний педагогічний інститут ім. А. С. Макаренка

Напрями діяльності

педагогог, освітянин, організатор виховної діяльності

Вчене звання

доцент

Slide 0

Декан факультету післядипломної та додаткової освіти, доцент В. Ф. Живодьор